Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Tuning pe machete

Tuning pe machete Tutoriale, Proiecte, Realizari

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 08-04-09, 20:41   #136
canon

Stage 5
 
canon's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 943
Default Re: Machete in lucru - CED

Este 1:24 nu ?
canon is offline  
Old 08-04-09, 20:44   #137
coman razvan

Stage 5
 
coman razvan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 6,892
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Machete in lucru - CED

Primul post : "este vorba de un e39 - macheta e 1/24 si vreau sa reusesc sa o fac sa arate ca masina reala"
coman razvan is offline  
Old 25-04-09, 14:10   #138
cca_golf

Stage 5
 
cca_golf's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 528
Default Re: Machete in lucru - CED

nu ai mai făcut nimic la ea ?
cca_golf is offline  
Old 17-06-09, 10:09   #139
marius_bmw_gtm

Stage 4
 
marius_bmw_gtm's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 190
Thumbs up Re: Machete in lucru - CED

Pana acuma a iesit foarte tare FELICITARI
Sper sa ne mai pui la curent daca ai mai facut ceva la macheta,ceva poze

Felicitati inca o data

ps:Cred ca ma apuc si eu de tuning machete
__________________
TUNING IS NOT A CRIME
marius_bmw_gtm is offline  
Old 17-06-09, 17:33   #140
BigDaddy_1112

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 307
Default Re: Machete in lucru - CED

L-am vazut pe Mr. Cat in persoana cand a fost tuning show-ul din Arad. Mortala masina.
Daca doresti ca macheta sa fie replica masinii adevarate nu stiu cum rezolvi cu jantele si detaliile de pe lateral.

Last edited by BigDaddy_1112; 17-06-09 at 17:37.
BigDaddy_1112 is offline  
Old 17-06-09, 17:47   #141
CED

Stage 5
 
CED's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,269
Default Re: Machete in lucru - CED

Quote:
Originally Posted by BigDaddy_1112 View Post
L-am vazut pe Mr. Cat in persoana cand a fost tuning show-ul din Arad. Mortala masina.
Daca doresti ca macheta sa fie replica masinii adevarate nu stiu cum rezolvi cu jantele si detaliile de pe lateral.
cu jantele e tare greu - am niste jante de lamborghini care sint cu 5 spite negre destul de asemanatoare - am pilit putin din spite ca sa dau tenta aceea rasucita dar ma tot chinui sa fac cumva steaua cromata peste si inca nu am reusit
- am incercat cu vopsea argintie - cu autocolant argintiu - inca nu iese ce vreau - mai nou adun de la cutiile de ness amigo staniolul cu care sint sigilate si ma gindeam sa incerc sa fac din asa ceva

desenul de pe lateral nu va fi o problema - sa ajung acolo
am aerograf si o sa copertez exact asa cum am facut la masina
dar pina acolo mai am de finisat spoilerul fata si inca multe altele

din pacate nu am mai lucrat de foarte mult timp la macheta - nu are rost sa caut scuze - timp putin si stres cu altele si altele - ce sa fac - nu renunt oricum - cu rabdare se rezolva orice
CED is offline  
Old 17-06-09, 21:06   #142
cca_golf

Stage 5
 
cca_golf's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 528
Default Re: Machete in lucru - CED

eu am asa ceva :
sant cateva probleme: 1. sunt din Satu Mare
2. nu găsesc cauciucurile la toate jantele
3. nu as prea vrea sa ma complic cu curierat
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1010928.JPG
Views:	140
Size:	1.47 MB
ID:	970605  
cca_golf is offline  
Old 17-06-09, 21:36   #143
CED

Stage 5
 
CED's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,269
Default Re: Machete in lucru - CED

Quote:
Originally Posted by cca_golf View Post
eu am asa ceva :
sant cateva probleme: 1. sunt din Satu Mare
2. nu găsesc cauciucurile la toate jantele
3. nu as prea vrea sa ma complic cu curierat
nu prea inteleg ce ai vrut sa zici
CED is offline  
Old 18-06-09, 10:11   #144
blue macca
Freehand Design Team Member

Stage 5
 
blue macca's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,803
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - CED

incerca sa te ajute cu 'problema' rotilor...

referitor la astea: vrei sa faci o poza cu sistemul de prindere al lor? (axul de pe macheta)

-si, jantele de pe reventon le.ai gasit bine seamana destul de mult, mai ales dupa ce ai lucrat la ele... dar intrebare... cam cat de mari ar arata in raport cu e39? am si eu modelul si mi se par niste jante destul de mici (care mai ales au sistem de prindere bburago)
(apropo, daca cumva nu mai ai nevoie de jantele originale, sa anunti :P ai o mana ridicata din partea mea)

-nu stiu daca isi are loc intrebarea, dar totusi... te.ai gandit cum ai putea face sa se deschida toate la macheta? (inclusiv capacul de la rezervor)

nici nu cred ca mai e nevoie sa te felicitam stii asta deja, ai facut pana acum o treaba foarte buna, si inca n.ai terminat... din spatele monitoarelor, urmarim proiectul si.i foarte fain!
-eu sunt curios pe la sfarsit, cu aerograful (m.am uitat la masina, ai dreptate, e un desen ce merge facut dupa cateva exercitii)

am fost entuziasmat de cand am auzit (atunci pentru prima oara) ca exista e39 la 1/24
-daca ai vreo poza (la rezolutie decenta) in care sa apara mr cat maiestuos sa zicem, (gen wallpaper) vrei sa postezi te rog? poate as reusi sa fac un desen cu el,ca tot sunt in domeniu (daca vrei, astept un raspuns pe privat)

sport la treaba! si mai ales, sa ai parte de timp pentru asta.

Last edited by blue macca; 18-06-09 at 10:15.
blue macca is offline  
Old 18-06-09, 10:53   #145
cca_golf

Stage 5
 
cca_golf's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 528
Default Re: Machete in lucru - CED

Quote:
Originally Posted by blue macca View Post
incerca sa te ajute cu 'problema' rotilor...

referitor la astea: vrei sa faci o poza cu sistemul de prindere al lor? (axul de pe macheta)

-si, jantele de pe reventon le.ai gasit bine seamana destul de mult, mai ales dupa ce ai lucrat la ele... dar intrebare... cam cat de mari ar arata in raport cu e39? am si eu modelul si mi se par niste jante destul de mici (care mai ales au sistem de prindere bburago)
(apropo, daca cumva nu mai ai nevoie de jantele originale, sa anunti :P ai o mana ridicata din partea mea)

-nu stiu daca isi are loc intrebarea, dar totusi... te.ai gandit cum ai putea face sa se deschida toate la macheta? (inclusiv capacul de la rezervor)

nici nu cred ca mai e nevoie sa te felicitam stii asta deja, ai facut pana acum o treaba foarte buna, si inca n.ai terminat... din spatele monitoarelor, urmarim proiectul si.i foarte fain!
-eu sunt curios pe la sfarsit, cu aerograful (m.am uitat la masina, ai dreptate, e un desen ce merge facut dupa cateva exercitii)

am fost entuziasmat de cand am auzit (atunci pentru prima oara) ca exista e39 la 1/24
-daca ai vreo poza (la rezolutie decenta) in care sa apara mr cat maiestuos sa zicem, (gen wallpaper) vrei sa postezi te rog? poate as reusi sa fac un desen cu el,ca tot sunt in domeniu (daca vrei, astept un raspuns pe privat)

sport la treaba! si mai ales, sa ai parte de timp pentru asta.
ai sistem de prindere bburago . poza nu prea pot sa fac deoarece macheta este pe la gunoi, era deja distrusa, am avuto cānd eram mic, deci te poți gāndi cum arata. macheta era land rover freelander 1/24 bburago
cca_golf is offline  
Old 18-06-09, 11:11   #146
CED

Stage 5
 
CED's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,269
Default Re: Machete in lucru - CED

astea sint jantele care incerc sa le prelucrez

cind ajung acasa o sa masor si o sa ma uit mai bine la prinderi

Quote:
Originally Posted by blue macca View Post
incerca sa te ajute cu 'problema' rotilor...

referitor la astea: vrei sa faci o poza cu sistemul de prindere al lor? (axul de pe macheta)

-si, jantele de pe reventon le.ai gasit bine seamana destul de mult, mai ales dupa ce ai lucrat la ele... dar intrebare... cam cat de mari ar arata in raport cu e39? am si eu modelul si mi se par niste jante destul de mici (care mai ales au sistem de prindere bburago)
(apropo, daca cumva nu mai ai nevoie de jantele originale, sa anunti :P ai o mana ridicata din partea mea)

-nu stiu daca isi are loc intrebarea, dar totusi... te.ai gandit cum ai putea face sa se deschida toate la macheta? (inclusiv capacul de la rezervor)

nici nu cred ca mai e nevoie sa te felicitam stii asta deja, ai facut pana acum o treaba foarte buna, si inca n.ai terminat... din spatele monitoarelor, urmarim proiectul si.i foarte fain!
-eu sunt curios pe la sfarsit, cu aerograful (m.am uitat la masina, ai dreptate, e un desen ce merge facut dupa cateva exercitii)

am fost entuziasmat de cand am auzit (atunci pentru prima oara) ca exista e39 la 1/24
-daca ai vreo poza (la rezolutie decenta) in care sa apara mr cat maiestuos sa zicem, (gen wallpaper) vrei sa postezi te rog? poate as reusi sa fac un desen cu el,ca tot sunt in domeniu (daca vrei, astept un raspuns pe privat)

sport la treaba! si mai ales, sa ai parte de timp pentru asta.
dimensiunile la jante sint ok - putin mai mari decit cele originale - dar la sistemul de prindere nu m-am gindit deloc
jantele originale sint cam ciudate - dar daca ai nevoie de el nu e nici o pb

usile si capota se deschid si e destul de frumos facut la motor dar porbagajul si usita de la benzina raman asa
macheta e de metal si cind am taiat la bara fata a fost destul de greu

ms de ajutor - iti trimit poza cu mr cat
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	untitled.jpg
Views:	159
Size:	154.2 KB
ID:	971282  

Last edited by CED; 18-06-09 at 11:20.
CED is offline  
Old 18-06-09, 12:46   #147
blue macca
Freehand Design Team Member

Stage 5
 
blue macca's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,803
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - CED

Quote:
Originally Posted by cca_golf View Post
macheta era land rover freelander 1/24
am recunoscut modelul de jante

Quote:
Originally Posted by CED View Post
astea sint jantele care incerc sa le prelucrez
cind ajung acasa o sa masor si o sa ma uit mai bine la prinderi
stiu jantele de reventon, se pare ca n.am pus intrebarea bine...
ma refeream la sistemul de prindere de pe e39, axul pe care 'intra' janta.
blue macca is offline  
Old 18-06-09, 13:53   #148
strada

Stage 5
 
strada's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 639
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - CED

Jantele de pe masina ta 1/1 sunt asemanatoare cu cele de pe porche carrera gt numai ca ar fi o problema,trebuie sa ii scoti u acel capacel mic din jumatate si sa pilezi putin spitele.Incearca sa modifici jantele de pe porcheul celor de la motormax.Bafta.
uite o poza cu jantele unui porche in 5 spite,cat de cat seamana si modificarea poate fi mai usoara.

http://www.freefoto.com/images/29/30...era-GT_web.jpg
__________________



Machete Auto modificate.DiecastTuning


Vand Pachet PSP+PS2.Pret=700lei,detalii pe pm
strada is offline  
Old 18-06-09, 13:56   #149
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - CED

Cu ceva greutati s-ar putea face si portbagajul mobil...cu taiatul e partea simpla (disc pus pe dremel si multa atentie si rabdare sau eventual cu traforajul si un stoc serios de panze), va fi mai greu cu balamalele. Am incercat sa repar la Golf 3 (sunt rupte balamalele de la hayon) si e destul de greu de realizat.
Astept cu interes sa vad ce iese...E39 e modelul meu preferat de seria 5.
__________________
bmwh548 is offline  
Old 18-06-09, 14:43   #150
CED

Stage 5
 
CED's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,269
Default Re: Machete in lucru - CED

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Cu ceva greutati s-ar putea face si portbagajul mobil....
daca fac porbagajul sa se deschida pe urma trebuie sa reproduc si dezordinea de la mine din porbagaj tocuri si farduri printre chei, bidoane de ulei, un alternator desfacut, si cine stie ce mai e pe acolo ...... - degeaba sta BTL cu gura pe mine - o sa moara de ris cind vede ce am scris
CED is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -