Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Tuning pe machete

Tuning pe machete Tutoriale, Proiecte, Realizari

Reply
 
Thread Tools
Old 29-02-12, 14:34   #76
maximix
Colectionar Machete

Stage 5
 
maximix's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 585
Member of:
[Colectionar Machete]
[Opel]
Thumbs down Re: Machetele in lucru - aditza579

Quote:
Originally Posted by chosty View Post
auzi ma ce intreaba marius....daca ai bagat macheta direct in cutia cu vopsea...:P
Quote:
Originally Posted by aditza579 View Post
Ba lasa-l ma pe Marius. El sa inceapa sa se joace cu masinutele si dupa aceea sa comenteze de "ciuning-urile" mele.

@DrifterGT, nu trebuia sa iesa asa de clean, dar unele elemente care o vor de "clean-iza" le voi face din autocolant.

Bad news. M-au apucat azi tare nervi, cand am vazut ca la praguri nu s-a uniformizat vopseaua, ca la colurile geamurilor s-a subtiat foarte tare si ca s-au pus particule de praf pe ea, care habar n-am de unde au aparut, ca eu am maturat inainte si am si udat pe jos si mi-am bagat unghiile in ea la propriu. Dupa ce o las 2-3 zile sa se usuce cum trebuie, o finisez ca lumea, ii fac toate lufturile si o revopsesc, dar mult mai profesional. Mai incerc odata, ca n-am ce pierde. A fost prima macheta tunata. La Logan nu am mai repetat aceste greseli.
on: pentru 1:43 cred ca cel mai indicat este un aerograf la vopsit. iese mult prea groasa vopseaua la pistol si vei pierde toate detaliile caroseriei.
off: exista messenger pentru discutii de genul "auzi ma ce intreaba marius - Ba lasa-l ma pe Marius".
__________________
https://www.facebook.com/collectionofcarmodelsmaximilian/
maximix is offline   Reply With Quote
Old 29-02-12, 14:58   #77
aditza579

Stage 5
 
aditza579's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,030
Member of:
[DACIA]
Default Re: Machetele in lucru - aditza579

Da, merci, dar de unde bani de aerograf, ca-s elev.
Nu cred ca spiritul tau energic ne va ajuta cu ceva, stiu ca exista Messenger, dar de ce nu s-au luat moderatorii cu ceva de mine? Sa stearga ei postul sau sa-l editeze daca-l considera off. Multumesc!
aditza579 is offline   Reply With Quote
Old 29-02-12, 15:26   #78
maximix
Colectionar Machete

Stage 5
 
maximix's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 585
Member of:
[Colectionar Machete]
[Opel]
Default Re: Machetele in lucru - aditza579

Quote:
Originally Posted by aditza579 View Post
Da, merci, dar de unde bani de aerograf, ca-s elev.
Nu cred ca spiritul tau energic ne va ajuta cu ceva, stiu ca exista Messenger, dar de ce nu s-au luat moderatorii cu ceva de mine? Sa stearga ei postul sau sa-l editeze daca-l considera off. Multumesc!
Daca nu ai resurse(nu financiare), cauti.. Desi esti constient ca nu vei face un lucru bun cu pistolul , insisti. Cred ca la spray iese putin mai bine decat cu pistolul. Eu cand vad activitate pe un topic ma astept sa gasesc postari noi cu proiecte in lucru nu chatuiala .
maximix is offline   Reply With Quote
Old 01-03-12, 18:30   #79
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machetele in lucru - aditza579

Quote:
Originally Posted by DrifterGT View Post
Asta da Clean Tuning. Se pare că mai am de īnvățat la capitolul asta.
Stie cineva cu ce se curata usor Pepsi-ul de pe monitor?

In alta ordine de idei, sa recapitulam: chit cat incape (dar nefinisat), nspe straturi de grund, nspe straturi de vopsea... Asta dupa ce ti s-a spus ca vopseaua va fi foaaaaarte groasa si va strica tot aspectul a ceea ce se voia a fi macheta.
Ce urmeaza e valabil pentru toti cei ce cocheteaza cu modificatul machetelor: nu ai chef sa finisezi chitul? Fa altceva: cauta informatii pentru alte proiecte, fa alte operatiuni la machete, uita-te la un film daca nu ai chef de lucru, dar nu-ti fa singur de lucru. Defectele se repara cu chit, nu cu vopsea. Exista chituri special pentru ultimele retusuri, vin gata preparate in tuburi si sunt speciale pentru umplerea spatiilor mici. Daca incerci sa repari cu vopsea nu faci altceva decat sa le scoti mai tare in evidenta.
Acuma ce urmeaza? Dai cu putin smirghel si mai dai vreo doua straturi de vopsea, nu? Adica inrautatesti situatia existenta. Cu vopseaua pe care ai "irosit-o" pe macheta asta vopseai linistit 2-3 machete, ca sa nu mai spun de diluantul folosit ca sa speli pistolul la sfarsit, bani cheltuiti degeaba.
Daca nu te-a invatat tatal tau (ca tin minte ca spuneai ca e/era vopsitor) invata tu din greseli: vopseaua are tendinta sa se acumuleze in spatiile mici (gen liniile de demarcatie la portiere, grilele de aerisire, locasurile farurilor...) si sa fie foarte subtire pe muchiile pieselor vopsite (muchiile portierelor, capotelor...). Ai facut o proba de asamblare a machetei? Sa vezi daca se mai potrivesc la locul lor farurile, stopurile, oglinzile, geamurile? S-ar putea sa ai o surpriza la cat de groasa e vopseaua aia.
__________________
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-12, 19:49   #80
aditza579

Stage 5
 
aditza579's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,030
Member of:
[DACIA]
Default Re: Machetele in lucru - aditza579

Merci mult pentru sfaturi. Chiar o sa tin cont de ele. Recunosc ca nu prea m-am stradut cu finisarea BMW-ului. La Logan nu se repeta. Chit de care zici, de finisaje, am de la Body. L-am folosit si il recomand. Merci inca odata de sfaturi. Promit sa tin cont de ele.
aditza579 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -