Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Tuning pe machete

Tuning pe machete Tutoriale, Proiecte, Realizari

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 01-08-11, 18:05   #16
georginho

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 25
Default Re: Macheta auto argila

So...azi am pus fibra de sticla pe masina, am mai invatat alte cateva chestii legate de lucrul cu fibra
- sa nu prepar prea multa rasina ptr ca din cauza acceleratorului se intareste destul de repede
- sa pun pe marginea placii unde am pus macheta, banda izolanta sau scotch sau orice, ptr ca altfel rasina se lipeste destul de puternic de placa, in cazul meu o placa de PAL ( in poza este deja dezlipita dupa ceva efort cu mai multe ustensile de taiat )
O las pana maine sa se mai usuce si dupa aia o desfac sa vedem ce matrita a iesit, tot cam subtire am facut-o dar nu cred sa fie nevoie de mai groasa, vedem maine.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	fiberglass car.jpg
Views:	163
Size:	185.5 KB
ID:	2105072  
georginho is offline  
Old 02-08-11, 09:03   #17
georginho

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 25
Default Re: Macheta auto argila

Si azi, am separat macheta de matrita din fibra
Din pacate bucati din argila s-au desprins in timpul procesului si macheta si-a pierdut putin forma, ceea ce am corectat pana acum.
In schimb matrita se prezinta intr-o state ff buna, nu este ea cea mai rigida structura dar cred ca-si va face treaba.
So, here are the pics.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG131.jpg
Views:	102
Size:	753.3 KB
ID:	2105616   Click image for larger version

Name:	IMG128.jpg
Views:	82
Size:	787.0 KB
ID:	2105617   Click image for larger version

Name:	IMG129.jpg
Views:	131
Size:	786.4 KB
ID:	2105618  

Click image for larger version

Name:	IMG130.jpg
Views:	168
Size:	576.7 KB
ID:	2105619  
georginho is offline  
Old 09-08-11, 12:15   #18
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Macheta auto argila

daca nu folosesti gelcoat, nu cred ca reusesti sa scoti din macheta toate detaliile cand o acoperi cu fibra
cosmin_cosmin_1 is offline  
Old 09-08-11, 17:49   #19
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Macheta auto argila

abia de acum incepe distractia, nu?
2010 is offline  
Old 09-08-11, 19:04   #20
georginho

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 25
Default Re: Macheta auto argila

Da, gelcoat-ul ar ajuta fff mult la suprafata exterioara a masinii rezultata din matrita.
Eu ma gandeam ca este scump dar o sa ma duc la polidis sa vad cam cat costa, cred ca ar merita masina un gelcoat.

Da, in principiu acum incepe cu adevarat distractia, intre timp am mai reparat macheta din argila stricata un pic de rasina care a aderat la lut, si am mai pus 2 straturi de fibra pe matrita, s-o fac un pic mai rigida, sa nu se deformeze.

Data viitoare cu siguranta ca o sa fac altfel lucrurile.

- in primul rand n-o sa mai fac macheta din atata argila, o sa folosesc polistiren extrudat, lipesc mai multe placi una peste alta si incep sa decupez din ea pana ajuns la o forma aproximativa a masinii, iar tocmai atunci voi face detaliile cu argila, sau chiar chit, dar chitul se usuca repede
- data viitoare o sa incerc tesatura din fibra de sticla, acum am incercat stratimat si ma enerveaza ca iese foarte multa mizerie, multe fire de fibre peste tot, tesatura e mai compacta, mai ok, vedem
- ca sa protejez macheta din argila peste ea pot pune folie alimentara de aluminiu, sau orice altceva care s-o protejeze mai bine sa nu mai se lipeasca rasina de ea
- neaparat sa puneti intaritor in rasina pentru ca m-am gandit sa nu pun ca sa am timp mai mult de joaca cu rasina si se usuca foarte greu
- ca sa curatati pensulele nu este suficient un diluant universal( dupa cum am invatat eu si am stricat 2 pensule) ci este bun NITRODILUANT, curata foarte bine pensula de rasina

Cam asta ar fi ptr moment, acum caut solutii de a vopsi macheta din argila, ori cu culori acrilice ori cu spray vopsea.
Celalalt pas este sa scot din matrita piesa reala, si cu ocazia asta o sa cumpar si gelcoat.
Ce am realizat e ca pregatirea dureaza cel mai mult, munca in sine nu e cine stie ce, dar trebuie sa fii pregatit dinainte cu tot ce-ti trebuie, trebuie sa stii ce materiale sa ai, in rest, doar cu putin talent si rabdare incepe sa iasa.
georginho is offline  
Old 09-08-11, 20:45   #21
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Macheta auto argila

eu am incercat odata sa dau cu chit peste polistiren expandat si s-a topit. nu stiu cel extrudat cum se comporta.
decat sa faci experimente cu foaie alimentara si alte improvizatii, mai bine iti cumperi ceara speciala pentru matrite si nu se va lipi.
ai mai putea sa incerci sa faci un cofrag din lemn si sa torni ghips, apoi sa scufunzi masina acolo pana se intareste ghipsul, dar nu cred ca o mai scoti intreaga.
cosmin_cosmin_1 is offline  
Old 09-08-11, 21:05   #22
georginho

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 25
Default Re: Macheta auto argila

Am cumparat ceara, intr-adevar, nu speciala pentru matrite, ci ceara de parchet, am citit pe aici pe forum ca este buna, ce n-am anticipat e faptul ca argila uscata absoarbe ceara, eu credeam ca fiind vascoasa nu va fi absorbita, si uite ca s-a intamplat intamplarea.
Treaba cu folia era valabila doar la macheta de argila, in matrita de fibra de sticla in mod cert nu voi face improvizatii dintr-astea, clar ceara 3-4 straturi, uscata and stuff.
In mod cert, sunt in proces de invatare.
georginho is offline  
Old 11-08-11, 16:37   #23
__gollum__

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 105
Default Re: Macheta auto argila

Ce se mai aude despre macheta ?!
__gollum__ is offline  
Old 12-08-11, 18:15   #24
georginho

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 25
Default Re: Macheta auto argila

Pai multe nu s-au mai intamplat, un mic update, si numai la macheta din argila, fibra de sticla mai asteapta un pic.
Am reparat argila, am lustruit-o cat am putut, am vopsit-o si i-am schimbat si rotile, am pus unele de la RC, roti reale.
Mai ramane sa vopsesc detaliile, faruri, stopuri, contur geamuri, etc.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC03048.JPG
Views:	174
Size:	2.96 MB
ID:	2117457   Click image for larger version

Name:	DSC03049.JPG
Views:	67
Size:	2.45 MB
ID:	2117458   Click image for larger version

Name:	DSC03056.JPG
Views:	167
Size:	3.07 MB
ID:	2117459  

georginho is offline  
Old 15-08-11, 00:09   #25
__gollum__

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 105
Default Re: Macheta auto argila

Arata mai bine cu jentile jantele astea! Asteptam produsul final.

Last edited by bmwh548; 15-08-11 at 12:54.
__gollum__ is offline  
Old 01-09-11, 20:14   #26
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Macheta auto argila

fooarte interesanta creatia ...de mult timp am vazuto pe forum si vad ca acuma ai si thread special ..

felicitari in continuare si asteptam produsul finit
rover_cabrio is offline  
Old 05-09-11, 23:28   #27
darck_angel64
Oltcit Driver

Stage 5
 
darck_angel64's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 837
Member of:
[Oltcit]
[DAEWOO]
[SKODA]
Default Re: Macheta auto argila

spor la treaba, ma bucur ca cineva a avut curajul sa inceapa un proiect de o asemenea anvergura.
darck_angel64 is offline  
Old 06-09-11, 07:48   #28
georginho

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 25
Default Re: Macheta auto argila

Multumesc pentru incurajari, incerc sa iasa ceva, nu stiu ce va iesi.
Intre timp nu s-a mai intamplat nimic cu macheta din fibra de sticla, dar am inceput lucrul la o a doua macheta, care va fi mult mai sportiva.
Trebuie sa-mi fac timp sa-mi cumpar gelcoat-ul acela pentru a scoate piesa finita ptr prima macheta din fibra de sticla.
Intre timp am reusit sa-mi cumpar Xbox cu Kinect, iar cu ajutorul Kinectului se poate scana 3D macheta, pentru a o virtualiza, si de a retusa suprafetele perfect, si de a face simetria perfecta stanga dreapta.
https://www.youtube.com/watch?v=ke9r70QpqQg
Acest lucru este necesar pentru a scoate prototipul la CNC(masina cu comanda numerica) la scara de 1:1, sper, daca nu, cel putin sa incep sa definesc volumele interioare, spatiu motor, puntile, suspensiile, si tot ce mai este prin habitaclu.
Momentan sunt in etapa de a intelege fibra de sticla si scanarea 3D.
Revin cat de curand cu evolutia lucrurilor.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF60091.JPG
Views:	119
Size:	129.5 KB
ID:	2142325  
Attached Images
      
georginho is offline  
Old 10-09-11, 12:30   #29
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: Macheta auto argila

salut in ce masura se poate slefui lutul dupa uscare ?smirghel p80 100 mai mic?
sau daca pentru un finisaj cat mai profesionist se poate chiti peste cu chit auto?
astept un raspuns
foarte bine lucrata macheta
compozite is offline  
Old 10-09-11, 13:49   #30
georginho

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 25
Default Re: Macheta auto argila

Well, dupa uscare se poate slefui lutul dar particula de lut este foarte fina si incarca foarte repede smirghelul, am folosit de 300 dar lasa ceva urme, am folosit 180 si este mai ok dar se incarca fff repede smirghelul.
Totusi ptr macheta mea, cu raze foarte mici prin multe locuri, parca nu m-a multumit smirghelul, inca ma gandesc la o alta metoda de slefuire, ptr ca oricat as finisa-o tot nu iese suprafata perfecta.
Poate ca mai mult nu iese dintr-atat.
Ma gandesc ca daca argila ar fi arsa pe la 1000 de grade, se intareste bine de tot si de-abia atunci poate fi smirgheluita asa cum trebuie, si cred ca iese suprafata brici.
Si da, am folosit si chit, nu de masina, aveam prin casa "chit de cutit" din bricolage, l-aveam ptr crapaturi si gauri din peretii din apartament.
Am reparat cu el macheta din argila dupa ce a fost stricata la desprinderea de fibra de sticla, si pot spune ca si-a facut treaba.
Cred ca chitul de masina este si mai bun, si cred ca iese foarte bine cu el, mie mi-a iesit foarte ok.
georginho is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -