Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Tuning pe machete

Tuning pe machete Tutoriale, Proiecte, Realizari

Reply
 
Thread Tools
Old 06-01-10, 21:15   #106
inchains0

Stage 5
 
inchains0's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 896
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Machete in lucru - inchains0

Quote:
Originally Posted by arctix View Post
faruri "smoked" si grila argintie .......s-ar potrivi mai bine

in rest imi place cum ti-a iesit
ma bucur ca iti place chiar daca nu intru totul!!! grila argintie - exclus, nu cred deloc ca ar atata mai bine, si nici cu faruri innegrite, nu stiu am eu ceva cu farurile, stopurile innegrite......... nu mi-au prea placut niciodata si nici nu prea mai sunt la moda!!! No offense!!!!
__________________
inchains0 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 21:34   #107
inchains0

Stage 5
 
inchains0's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 896
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Machete in lucru - inchains0

asa arata Dodge-ul cand era stock.

before & after !!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	!BhUFjkwB2k~$(KGrHqYH-DIEsTtV+z7TBLIlMmvTYg~~_12.JPG
Views:	86
Size:	27.5 KB
ID:	1251538   Click image for larger version

Name:	Dodge_Ram_1500_Quad_Cab_18_Black_1_Large.jpeg
Views:	72
Size:	17.2 KB
ID:	1251539   Click image for larger version

Name:	56.jpg
Views:	166
Size:	107.3 KB
ID:	1251540  


Last edited by inchains0; 06-01-10 at 21:44.
inchains0 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 21:57   #108
arctix
Colectionar Machete

Stage 5
 
arctix's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 950
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - inchains0

Nu stiu, parca tot mai se pare neterminat in fata, parca e prea "chel".

Un bull bar ceva....ar fi la fix.

Ce sa zic, mai asteptam pareri
arctix is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 21:13   #109
inchains0

Stage 5
 
inchains0's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 896
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Machete in lucru - inchains0

poate ca i-as fi pus bull-bar, proiectoare pe plafon, praguri cromate, etc daca l-as fi pastrat stock, dar asa............ bull-bar-ul nu se potriveste cu stilul asta 'clean'.
inchains0 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-10, 16:27   #110
inchains0

Stage 5
 
inchains0's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 896
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Machete in lucru - inchains0

intre timp, am reluat lucrul la SL500, din pacatye cateva zile le-am pierdut pt ca nu m-am hotarat mai repede asupra culorilor, asta m-a tinut din treaba.
azi am terminat interiorul, am vopsit unele chestii de acolo, de maine ma voi apuca de caroserie, din pacate va trebui sa lucrez la ea cu interiorul montat pt ca macheta se despace super naspa, de la jumatate si daca i-as face body kit-ul s-ar uni cele 2 jumatati ale machetei si nu i-as mai putea pune apoi interiorul.....
in fine, sper sa iasa bine, daca imi va reusi ceea ce mi-am propus va fi ceva frumos.
inchains0 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-10, 23:02   #111
zN3u

Stage 5
 
zN3u's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 642
Default Re: Machete in lucru - inchains0

parerea mea pentru SL500 ar fi sa ii dai o culoare rosie (ori cum parerea mea nu conteaza) eu doar imi spun punctu de vedere.De aici in colo tu alegi,ari cum din SL 500 ori ce culoare ii dai trebuie sa iasa bine:P acu ca ai inceput sa modifici machete ti-ai luat o obigatie sa iti iasa bine macheta care o ei la puricat

Spor la treaba.Iar eu te asptept si cu o japoneza ceva sa vad ce iasa din ea.!.
zN3u is offline   Reply With Quote
Old 10-01-10, 18:50   #112
inchains0

Stage 5
 
inchains0's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 896
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Machete in lucru - inchains0

Multumesc, o sa am grija sa iasa cum trebuie. deja am vopsit interiorul, e albastru cu alb, asa ca rosu nu o sa mai pot folosi pt caroserie. Poate ca ar fi aratat bine si rosie insa mie nu imi place rosul, evit sa am machete rosii.
Azi voi incerca ceva nou, sa fac cauciucuri folosind banda de cauciuc, sper sa iasa bine si sa folosesc metoda si pe viitor.
inchains0 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-10, 20:19   #113
zN3u

Stage 5
 
zN3u's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 642
Default Re: Machete in lucru - inchains0

Daca iasa bine "cauciucu" te asteptam cu mai multe detali cu cat ca iti dau foarte putine sanse dupa un timp banda se deslipeste una de alta si apar complicatile.

Atunci pentru caroserie poti folosi alb si pe laterale sa ii faci ceva "desen" un steag de ex de start/finish cu patratele albastru inchis sau negre
zN3u is offline   Reply With Quote
Old 10-01-10, 20:30   #114
inchains0

Stage 5
 
inchains0's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 896
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Machete in lucru - inchains0

Quote:
Originally Posted by zN3u View Post
Daca iasa bine "cauciucu" te asteptam cu mai multe detali cu cat ca iti dau foarte putine sanse dupa un timp banda se deslipeste una de alta si apar complicatile.
pe ambalaj scrie: " banda adeziva cauciucata autovulcanizanta ce formeaza o masa omogena dupa aplicare" ..... "in anumite conditii de temperatura, presiune, umiditate, isi pastreaza proprietatile elastice"

incercarea moarte n-are, asa ca.......... om vedea ce va fi, va zic rezultatul cat mai curand!!!
inchains0 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-10, 20:45   #115
VENOX
CITROEN Driver

Stage 5
 
VENOX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,903
Member of:
[Nissan]
[CITROEN]
Default Re: Machete in lucru - inchains0

Asta e un lucru care ma intereseaza maxim si pe mine! Te rog daca poti sa pui si o poza cu ambalajul produsului, sa stiu dupa ce sa ma uit in caz ca iese bine. Multumesc!
__________________
[O/=\=/=\O] | PATROL
(Oo==oO) | E-Klasse
VENOX is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 16:35   #116
zN3u

Stage 5
 
zN3u's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 642
Default Re: Machete in lucru - inchains0

Stai venox la coada :P sa vedem cum iasa treaba la domnu inchains0 si dupa ne arata si ambalaju si ideeile de lucru si ce si cum a facut bine intales daca vre :P .
zN3u is offline   Reply With Quote
Old 13-01-10, 19:26   #117
inchains0

Stage 5
 
inchains0's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 896
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Machete in lucru - inchains0

in legatura cu banda de cauciuc (am pus poza cu produsul)

acum cateva zile am incercat-o si pare sa mearga. am taiat 2 bucati egale din banda, cam 10 cm fiecare, pe care le-am infasurat pe rand pe o janta 1:18. la aplicare se dezlipeste folia care acopera banda, apoi am infasurat banda pe janta intinzand-o putin.

e insa un inconvenient, dupa aplicarea benzi se observa fiecare strat ceea ce nu e tocmai placut insa se poate taia cu o foarfecuta, toata chestia e sa ai mana si sa tai drept pt ca altfel strici tot. am incercat in prima instanta sa tai cu un cutter insa e mai bine cu foarfecuta pt ca se taie drept, dupa aceasta operatiune nu se mai disting straturile de banda intre ele si pare ca un cauciuc obisnuit.

in functie de nr de straturi de banda aplicate putem fiecare alege 'talonul' cauciucului dupa cum ne convine, eu la 5 straturi aplicate am avut o grosime de aproximativ 4 mm a cauciucului.

dupa cum se stie unele jante au niste 'nervuri' acolo unde vine cauciucul stock pt a-l impiedica sa joace. o astfel de janta am folosit si eu (janta de L. Gallardo 1:18 ). inainte de alplicarea benzii de cauciuc am taiat acele nervuri apoi am dat cu un pic de smirghel pt a fi o suprafata dreapta, fara nici un fel de excrescente sau alte chestii pt ca altfel s-ar fi observat, banda si in final cauciucul si-ar fi luat forma dupa acestea si la rulare ar aparut trepidatii.

inca nu e ceva definitiv, sa zic ca numai asta voi folosi de acum cand voi avea nevoie de cauciucuri custom insa mai ramane de experimentat, aplicarea nu e grea, totul e sa se taie bucati egale de banda pt toate cele 4 rotile si sa se aplice pe jante intinzandu-le oarecum in mod egal, aceasta influentand pana la urma grosimea cauciucului cat si aspectul.

din cele incercate pana acum, toata chestia e cu taiatul, pt cei care prefera sa se vada straturile nu ar fi o problema, insa pt cine vrea sa se vada un cauciuc slick bine realizat ar fi un obstacol insa nu de netrecut. cel mai bine ar fi sa faci intai un cauciuc pe care sa-ti formezi mana inainte si abia apoi satreci la cele 4 de care ai nevoie.

o chestie misto, e ca se poate scoate cauciucul de pe janta, am crezut ca se va lipi, ca acolo va ramane insa chiar am putut sa il scot fara mari dificultati si apoi l-am pus la loc si si-a pastrat elasticitatea cat si aspectul.

maine voi pune poza cu cauciucul facut de mine, azi am pus una cu banda in ambalajul ei, poza de pe net, nu imi merge calculatorul acasa si nu pot baga pozele din el.

l-am cumparat de la Bricostore Constanta, costa aprox. 17,00 lei
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	233094.jpg
Views:	85
Size:	27.9 KB
ID:	1262249  

Last edited by inchains0; 13-01-10 at 19:56.
inchains0 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-10, 23:47   #118
VENOX
CITROEN Driver

Stage 5
 
VENOX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,903
Member of:
[Nissan]
[CITROEN]
Default Re: Machete in lucru - inchains0

Super treaba, nu e nici scump, voi incerca si eu sa vad cum merge. Multumesc pentru informatia pretioasa!
VENOX is offline   Reply With Quote
Old 14-01-10, 14:16   #119
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - inchains0

Cum ramane cu capetele? Ramane vizibila linia dintre ele?
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-10, 17:25   #120
edyopel

Stage 5
 
edyopel's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 382
Default Re: Machete in lucru - inchains0

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Cum ramane cu capetele? Ramane vizibila linia dintre ele?
pai daca un strat are un milimetru pui doar un strat si as zice ca ti-ar iesi fara capete
edyopel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -