Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Machetele mele

Machetele mele Colectii personale de machete

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 29-12-10, 01:01   #46
sergini0

Stage 5
 
sergini0's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 964
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machetele mele - sergini0

Maine urmeaza o prezentare la doua machete, primele machete care au aparut in colectia mea (1:1.
sergini0 is offline  
Old 29-12-10, 01:15   #47
edinho_realmadrid

Stage 5
 
edinho_realmadrid's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 684
Member of:
[VW]
[Opel]
[SEAT]
Default Re: Machetele mele - sergini0

De abea astept sa le prezinti !!!
edinho_realmadrid is offline  
Old 30-12-10, 14:07   #48
MeMutzu
Skoda Driver

Stage 5
 
MeMutzu's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 514
Member of:
[Colectionar Machete]
[SKODA]
Default Re: Machetele mele - sergini0

Chiar sunt curios
MeMutzu is offline  
Old 30-12-10, 14:20   #49
felix.m

Stage 4
 
felix.m's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 297
Default Re: Machetele mele - sergini0

Felicitari pentru machetele detinute pana acum si asteptam cu nerabdare urmatoarea prezentare
felix.m is offline  
Old 31-12-10, 23:23   #50
sergini0

Stage 5
 
sergini0's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 964
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machetele mele - sergini0

N-am avut timp atunci sa o prezint, duminica ma intorc in tara si luni cel tarziu sper sa le prezint...
LA MULTI ANI TUTUROR! Un an nou mai fericit si cel putin la fel de bun ca fostul va urez...
sergini0 is offline  
Old 04-01-11, 00:11   #51
sergini0

Stage 5
 
sergini0's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 964
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machetele mele - sergini0

VI,VII

Primele machete prezentate în 2011, să sperăm că anul acesta voi avea ce prezenta şi nu-mi voi dezamăgi cititorii.
După cum v-am promis, în această seară voi prezenta primele machete din colecţia mea 1:18. Este vorba de două machete produse de Bburago Italy, şi anume: Chervolet Corvette C1 1957 şi de un Porsche 356 B 1961.
Prima dată le-am luat doar pentru că mi se păreau ieftine pentru nişte machete la această scară şi m-am gândit că lipsa parbrizelor nu va fi o problemă şi voi găsi eu ceva bun de înlocuit. După aceasta am mai pus eu ochii pe câteva machete care mi-au plăcut şi am luat 500SL-ul Maisto şi Grand Cherokee-ul Solido cu care am avut ocazia să particip la o întâlnire unde am văzut prima dată pe viu trei AUTOart-uri şi un Kyosho, dar nişte modele după care nu mă omoram. Deja aceste două Bburago nu mi se mai păreau extraordinare, erau doar nişte machete simpatice, eram din ce în ce mai pretenţios. În final m-am hotărât să colecţionez machete premium şi am luat primul AUTOart, dar din nou nu era o maşină care să-mi placă extrem de mult aşa că acum în iarnă am făcut un mare pas în colecţia mea (unul singur dar mare), mi-am luat primul Mercedes-Benz AUTOart, şi încă un model care-mi plăcea mult. În urma ultimelei mele achiziţii m-am hotărât să rămân la Mercedes-uri 1:18 cât mai bine realizate, aşa că de acum în colo, în afară de această prezentare, sper să mai vedeţi doar o Toyota şi să termin cu joaca.
Să trec la prezentat acum, câteva date despre maşini:
Chevrolet Corvette (C1) e prima generaţie de maşini sport produsă de divizia Chervolet a General Motors. Modelul a fost introdus în 1953 şi a fost produs până în 1962. Producţia lui a fost puţin grăbită şi aşteptările au fost cam neîmplinite iar vânzările au fost rămas în urmă faţă de aşteptări. Odată cu apariţia versiunii din 1956 Chevrolet a intrat în lumea maşinilor sport. Aceasta dispunea de o cutie manuală în trei trepte, motorul V8 de 4.2 litri avea dezvolta de la 210 la 240 cai putere. .
Modelul din 1957 (cea reprezentată de macheta mea), era geamăna celei din 1956. Dispunea de cutie manuală în patru trepte iar capacitatea motorului a fost mărită la 4.6 litri, urmând ca acesta să dezvolte aproximativ 290 cai putere, fiind primul motor produs în serie ce dezvolta 1cp/pe inch cub.

Porsche 356 a fost prima maşină produsă în serie a companiei. Era o maşină uşoară sport în două uşi cu motorul plasat în spate şi tracţine pe roţile din spate disponibilă atât în variantă coupe cât şi convertible.
Citat tradus din Porsche Boxster - The Complete Story de Gavin Farmer (pentru care-i mulţumesc cu această ocazie lui 2010).
"Pe 8 Iunie 1948 primul rod al acestor eforturi pentru maşinile sport a luat naştere - Porsche Type 356. Fuzelajul proiectat de Erwin Kommenda era atât minimalist cât şi elegant, cu influenţele unei forme aerodinamice. Era loc pentru două persoane şi imediat în spatele lor era un motor modificat de Porsche (capetele cilindrilor erau prevăzute cu nişte valve de evacuare mari şi avea o rată de copresie mai mare)." Motorul de 1.131 litri provenea de pe Volkswagen şi dezvolta 40 cai putere, suficient însă cât să împingă roadster-ul aerodinamic la 135 km/h.
În 1951, singuraticul Porsche 356 cu micul motor de 1.1 litri a terminat al doisprezecilea şi primul din clasa sa.
Porsche 356B Roadster înlocuit modelul "Cabriolet D". Motoarele disponibile de-a lungul timpului variau de la cel de 1.1 litri şi 40 cp la 2.0 l şi 130cp. Preţul pentru vânzare a Porsche-ului a fost aproximativ 4000$, care era de asemenea aproximativ preţul unui Cadillac nou. Astăzi preţurile lor variază de la 20 000$ la peste 100 000$.
În total au fost produse nici mai mult nici mai puţin de 76,313 de exemplare.

Machetele, sunt simpatice, executate decent, ambele dispun de roţi de rezervă, şi arată destul de bine, sunt destul de comune deci nu cred că impresionez pe cineva şi nu cred că este cineva destul de interesat ca să povestesc alte detalii. Din păcate acestea nu vor mai rămâne mult timp în colecţie. Fotografii afară n-am avut ocazia să fac pentru că au stat în vitrină din ziua în care-au ajuns în casă până acum.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_2138.jpg
Views:	53
Size:	182.0 KB
ID:	1806779   Click image for larger version

Name:	IMG_2146.jpg
Views:	38
Size:	191.5 KB
ID:	1806780   Click image for larger version

Name:	IMG_2154.jpg
Views:	43
Size:	158.9 KB
ID:	1806781  

Click image for larger version

Name:	IMG_2155.jpg
Views:	42
Size:	128.2 KB
ID:	1806782   Click image for larger version

Name:	IMG_2157.jpg
Views:	34
Size:	189.3 KB
ID:	1806783   Click image for larger version

Name:	IMG_2159.jpg
Views:	34
Size:	189.9 KB
ID:	1806784  

Click image for larger version

Name:	IMG_2160.jpg
Views:	38
Size:	181.3 KB
ID:	1806785   Click image for larger version

Name:	IMG_2162.jpg
Views:	40
Size:	175.3 KB
ID:	1806786  

Last edited by sergini0; 04-01-11 at 00:39.
sergini0 is offline  
Old 04-01-11, 00:58   #52
radu_rs

Stage 5
 
radu_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 2,093
Member of:
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: Machetele mele - sergini0

Ingrijite modele dar si frumoase.

Pozele sunt de calitate, totusi, machetele le privim doar din fata, puteai sa le surprinzi si din spate, lateral, interior, motor... ceva detalii.

P.S cate machete 1:18 ai?
radu_rs is offline  
Old 04-01-11, 01:08   #53
sergini0

Stage 5
 
sergini0's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 964
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machetele mele - sergini0

Momentan am foarte puţine pentru că am vândut un Aa dublurile şi Maisto-urile. Am rămas cu două AUTOart-uri, un Solido şi Bburago-urile, dar din acestea tot doar Mercedes-ul va rămâne cu timpul. În viitorul apropiat or să mai apară şi numai Mercedes-uri.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_2141.jpg
Views:	41
Size:	632.9 KB
ID:	1806845   Click image for larger version

Name:	IMG_2143.jpg
Views:	30
Size:	654.6 KB
ID:	1806847   Click image for larger version

Name:	IMG_2148.jpg
Views:	34
Size:	377.9 KB
ID:	1806849  

Click image for larger version

Name:	IMG_2150.jpg
Views:	32
Size:	408.9 KB
ID:	1806851  

Last edited by Cozmescu-Alin; 05-01-11 at 23:47.
sergini0 is offline  
Old 04-01-11, 01:35   #54
radu_rs

Stage 5
 
radu_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 2,093
Member of:
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: Machetele mele - sergini0

Quote:
Originally Posted by sergini0 View Post
Momentan am foarte puţine pentru că am vândut un Aa dublurile şi Maisto-urile. Am rămas cu două AUTOart-uri, un Solido şi Bburago-urile, dar din acestea tot doar Mercedes-ul va rămâne cu timpul. În viitorul apropiat or să mai apară şi numai Mercedes-uri.

Am vandut si eu o gramada de machete, dupa unele imi pare atat de rau de nu mai pot. Exemplul este BMW M6 Revell (ma bucura totusi faptul ca a ajuns la MeMutzu intr-un final, pentru ca-l consider un colectionar serios), Range Rover, R12 Gordini, 205 tuning, 407 tuning...etc. In fine...

Vezi sa nu patesti ca mine... ca dupa sa iti para rau.
Mi-am spus ca ce, astea-s machete? Imi propusesem sa cumpar numai Aa... dupa un timp mi-am dat seama ca "treaba" nu-i chiar asa.
Unele machete nu trebuiesc date, trebuiesc pastrate... si o viata daca trebuie.

Frumoase pozele.

Last edited by Cozmescu-Alin; 05-01-11 at 23:47.
radu_rs is offline  
Old 04-01-11, 07:05   #55
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machetele mele - sergini0

Cu mare placere man a ajuns pe maini bune
Machetele pentru mine sunt foarte frumoase asa cum sunt facute si eu chiar sunt impresionat de ele..si eu le detin
2010 is offline  
Old 04-01-11, 09:56   #56
sergini0

Stage 5
 
sergini0's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 964
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machetele mele - sergini0

@radu_rs, depinde de mai multe, eu de exemplu vreau să colecţionez de acum încolo numai Mercedes, dar de exemplu Porsche-ul acesta, 356 îmi place mult ca model, şi poate pe viitor dacă o să-mi permit (peste foarte mult timp) o să încerc să achiziţionez varianta premium (Aa sau Schuco), sau alt exemplu, Boxster 986-le, care din păcate se găseşte mai greu... Sunt şi câteva machete de alte mărci pe care sigur odată şi odată le voi lua, pentru că îmi plac modelel reale şi din păcate pe unele n-am avut ocazia să le văd pe viu.
@2010, sunt foarte frumoase dar momentan trebuie să scot bănuţi din ce mai pot şi nu-mi trebuie acum neapărat ca să mai iau Mercedes-uri, că-s mult mai scumpe...
sergini0 is offline  
Old 04-01-11, 10:26   #57
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Machetele mele - sergini0

ca sa te ingrasi, incepi cu firimituri, niciodata cu imbucaturi mari
asa ca sfatul meu ar fi pentru multi, sa nu ami alerge doar dupa aa-uri/kyosho si altele.ar fi frumos sa descoperi si frumusetea machetelor mai slabute, dar care sa reprezinte ceva! e frumos, daca ai posibilitatea, bine-nteles, sa ai de la fiecare firma cate un model.adica sa ai un 356 bburago, unul road signature unul... intelegeti voi.
si pana la urma, daca colectionezi doar machete foarte scumpe si ai toti banii in mana, doar sa ucmperi machete cu carul, parca se pierde din spiritul de colectionar.pentru mine este mai furmos sa caut mult o macheta si sa strang bani, sa le tot invart pana ajung la ceea ce doresc, atunci satisfactia este mult mai mare, pentru mine personal.

asa ca eu ti-as sugera, chiar sa le dai pe astea daca poti, sa-ti iei mercedes-urile autoart, care sunt superbe, mai ales daca ti le permiti, dar apoi, sa nu uiti de unde ai plecat, fiindca daca ai in colectie doar autoart-uri si machete din acea gama, parca de pierde farmecul.
frumoase mai ales corvette...
FED express is offline  
Old 04-01-11, 11:55   #58
sergini0

Stage 5
 
sergini0's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 964
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machetele mele - sergini0

Asta-i ideea, că nu am bani să cumpăr Mercedes-uri premium cu carul, deci partea cu pierdutul farmecului din cauza zecilor de machete scumpe pică. E normal să ţii mai mult la o machetă dacă strângi mai mult pentru ea, şi eu cam aşa fac... O să fiu nevoit să iau şi machete mai slabe decât Aa-urile pentru că nu face Aa toate modelele.
sergini0 is offline  
Old 09-01-11, 20:00   #59
MeMutzu
Skoda Driver

Stage 5
 
MeMutzu's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 514
Member of:
[Colectionar Machete]
[SKODA]
Default Re: Machetele mele - sergini0

O sa ai timp si de AA o sa vezi,dar sunt modele care iti plac destul de mult si nu o sa iti permiti sa le cumperi(cel putin in cazul meu),dar cu timpul...
ON:machetele arata foarte bine ingrijite si bine pastrate si de poze nu are rost sa zic nimic.Succes!
__________________
MeMutzu is offline  
Old 22-01-11, 19:38   #60
Cozmescu-Alin
REDACTOR 4TUNING

Stage 5
 
Cozmescu-Alin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,467
Member of:
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Rally]
Default Re: Machetele mele - sergini0

Hai cu Toyota!
Cozmescu-Alin is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -