Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Anunturi Auto VW

Anunturi Auto VW Masini VW de vanzare si piese pentru VW

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-14, 23:04   #1
dufu

Stock
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 3
Question Consum mare la passat 1.9 TDI 131 cp

Buna seara tuturor. Detin un passat din 2002 motorizare 1.9 TDI 131 cp cutie manuala in 6 trepte si de cateva luni de zile ma bat de marea problema a consumului de carburant. Din cate am citit pe forum un consum normal pt aceasta motorizare e undeva intre 5-6 in exterior si aproximativ 8 in oras. Problema este ca mie imi conuma 10 in exterior si 15 in oras, precizez ca nu am computer de bord dar am calculat consumul f exact de mai multe ori, cu un plin ( ma refer pana in gura folosind butonul de golire a aerului) fac sub 700 km iar altii fac peste 1000km. Ce probleme as putea avea? Mentionez ca am observat urmatorul lucru: eram in munti si era zapada afara. Daca acceleram masina ( cu motorul cald sau rece) lasa o pata mare de fum pe zapada . Am avut ocazia sa compar acest lucru cu un passat ca al meu si la acea masina nu lasa acea pata neagra pe zapada. Va rog ajutati-ma. Multumesc anticipat.
dufu is offline   Reply With Quote
Old 19-01-14, 16:04   #2
cruizer11
VW Driver


Stage 5
 
cruizer11's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,733
Member of:
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[VW]
[MERCEDES]
[KIA]
[Competitor CNCA]
Default Re: Consum mare la passat 1.9 TDI 131 cp

Fumul negru este de la turbina care e pe duca.
Consumul depinde unde il faci, mergi in oras mult, in afara...?
cruizer11 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-14, 16:21   #3
dufu

Stock
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 3
Unhappy Re: Consum mare la passat 1.9 TDI 131 cp

Merg in masura egala fac lunar sau chiar de doua ori pe luna un drum de satu mare-cluj unde ii dau , nu o tin subturata , in oras lafel . In oras o folosesc putin intre 100-200 km pe luna. Turbina a fost curatata acum 3000 km si nu avea joc sau alte probleme. Cred ca totusi e de la injectie sau ceva. Fumul acela negru nu este mereu vizibil. Am patit odata sa imi crape un furtun de la turbo si stiu ce fum scotea , dar cu se compara.
dufu is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -