Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Brasov

Reply
 
Thread Tools
Old 13-06-09, 23:49   #1
georgeopel

Stage 5
 
georgeopel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 392
Member of:
[Toyota]
Talking recuperare permise!!!

sal....am ramas pieton ptr trei luni ptr neacordare de prioritate cu accident cum procedez? astept trei luni si ma duc la pol si il ridic sau dau examen
__________________
georgeopel is offline   Reply With Quote
Old 14-06-09, 20:32   #2
Unic

Stage 5
 
Unic's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 611
Default Re: recuperare permise!!!

eu stiam de doua luni...
Unic is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 14:44   #3
NEbunu

Stage 5
 
NEbunu's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 364
Default Re: recuperare permise!!!

dupa 3 luni te duci la politie si ti-l iei...daca indeplineti cateva contiii poti sa il iei dupa o luna si atunci trebuie sa dai examen...
NEbunu is offline   Reply With Quote
Old 16-06-09, 17:03   #4
alex racer

Stage 5
 
alex racer's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 576
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: recuperare permise!!!

salut asa am patit si io mia sarit o copila proasta din spatele la un autobuz in cristian si din pacate era trecere si na ploua urat afara am miscato ceva e ok dar eu am un gol de cateva zile in buzunar imi lipseste un cartonas si mia spus politia ca dupa 2 luni pot sa merg sa dau examen de 15 intrebari sau daca nu ma grabesc mi-l da dupa 3 luni fara examen dar este cam mult inebunesc(glumesc)macar atat noroc
alex racer is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 20:27   #5
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: recuperare permise!!!

Quote:
Originally Posted by georgeopel View Post
sal....am ramas pieton ptr trei luni ptr neacordare de prioritate cu accident cum procedez? astept trei luni si ma duc la pol si il ridic sau dau examen
trebuie sa dai examen pentru redobandirea permisului(nu se da examen doar in cazul in care ai acumulat 15 puncte)...iar din cate stiam,daca il pici sau daca nu il dai iti mai baga la perioada de 3 luni inca 1 luna,deci 4 luni.
__________________

Last edited by FLAME; 18-06-09 at 20:30.
FLAME is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 20:36   #6
r0xanicutza

Stage 4
 
r0xanicutza's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 224
Default Re: recuperare permise!!!

Quote:
Originally Posted by alex racer View Post
salut asa am patit si io mia sarit o copila proasta din spatele la un autobuz in cristian si din pacate era trecere si na ploua urat afara am miscato ceva e ok dar eu am un gol de cateva zile in buzunar imi lipseste un cartonas si mia spus politia ca dupa 2 luni pot sa merg sa dau examen de 15 intrebari sau daca nu ma grabesc mi-l da dupa 3 luni fara examen dar este cam mult inebunesc(glumesc)macar atat noroc
daca era trecere... nu poti sa zici ca era proasta... nu am fost la fata locului, sa vad ce si cum, dar daca era trecere... e cam evident ca nu aveai prioritate! trebuie sa reduci viteza la trecerile de pietoni!

prea multi raceri ca tine, pacat ca nu stii unde sa accelerezi si unde sa pui frana!

nu e neaparat treaba mea, dar e urat din partea ta!
daca as avea eu copii si i-ar lovii cineva, pe trecere... nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intampla!
r0xanicutza is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 21:40   #7
alex racer

Stage 5
 
alex racer's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 576
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: recuperare permise!!!

da ai dreptate era trecere am fost vinovat dar era coloana pe contrasens si ea sa strecurat prin spatele unui autobuz precizez statia era mai incolo si ploua torential iar din si cnd mai aveam 3 metri ea a iesit repede si nici nu ma vazut nu sa asigurat deloc viteza mia iesit la politie sub 40 la ora mam oprit imediat iar fata nu avea nimic daca nu aveam antena la golf pe aripa care a rupto si a ramas un ciot care a taiato la ureche ca daca nu avea numai o vanataie.
acum sunt vinovat si io in acte .... dar adevarul este ca nu iesi ca gasca din spatele autobuzului scoti capul macar si te uiti pe cand ia nici nu ma vazut, si politia a precizat in dosar ca am lovito cu aripa deci daca e so iau concret a intrat in masina dar cine te crede .
alex racer is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 21:44   #8
r0xanicutza

Stage 4
 
r0xanicutza's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 224
Default Re: recuperare permise!!!

nu vreau sa ma cert cu tine, dar, legal si in realitate, dupa parerea mea (si sper ca esti de acord cu mine) tu esti de vina, pt ca era trecere...

aminteste-ti ca si tu cand erai de varsta ei, nu te asigurai cand traversai strada.
copii nu ar trebuii lasati nesupravegheati niciodata, dar ce sa facem daca traim intr-o tara de ... si trebuie sa muncim ca sa traim?
r0xanicutza is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 10:32   #9
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: recuperare permise!!!

Quote:
Originally Posted by r0xanicutza View Post
nu vreau sa ma cert cu tine, dar, legal si in realitate, dupa parerea mea (si sper ca esti de acord cu mine) tu esti de vina, pt ca era trecere...

aminteste-ti ca si tu cand erai de varsta ei, nu te asigurai cand traversai strada.
copii nu ar trebuii lasati nesupravegheati niciodata, dar ce sa facem daca traim intr-o tara de ... si trebuie sa muncim ca sa traim?
Ce treaba are munca cu subiectul?
Asta-i una.

Si doi... numai un "sofer" de duminica poate spune tampenia pe care ai zis-o mai sus.

Cei care sunt loviti pe treceri au si ei partea lor de vina! Trebuie sa fii total retardat sa crezi ca daca ai pus piciorul pe trecere, se actioneaza un "instant handbrake - carmageddon 4 knowers", iar masina se opreste instant (cacafeaua). Vezi si tu intentia soferului inainte sa te arunci in bratele mortii.
In plus, daca masina nu este prevazuta cu ABS poti sa ai si mama franelor, mama gumelor, mama ma-sii... si tot te duci sanie pe apa.
Dar... asta le stie doar cineva care merge zilnic si care a condus pe toate conditiile meteorologice.

Cum spuneam: ce-ar fi daca te-ai abtine la comentariile care trebuiesc postate doar de oameni mari?

Ca daca lumea ar gandi ca tine... ar muri cu legislatia in brate! Nu ca asta nu se intampla deja...

Last edited by Mustang; 19-06-09 at 10:34.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 11:53   #10
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: recuperare permise!!!

din moment ce a pus picioru pe trecere poti sa tii tu in sus si in jos tot ce vrei.alceva decat vinovat nu iesi..decat daca ai niste pile foarte serioase.el poate sa-ti si sara in fata masinii pe trecere cand tu mai ai 5m pana acolo...tot vinovat esti....da , ai si tu dreptate , si pietonii ar trebui sa stie niste reguli elementare si nu sa stea sa se uite la tine cum te apropii si cand ajungi langa trecere sa puna picioru jos , sau sa iasa de dupa fel de fel de autobuze , masinii , copacii si alte balarii de care nu le vezi intentia.dar , pana una alta traim in romania.ar trebui sa faci o excursie pana in moldova , general Barlad.sa vezi acolo.daca nu esti cu ochii cat sarmaua iei MINIM 10 pe capota dintr-o parte in alta a orasului.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 15:37   #11
alex racer

Stage 5
 
alex racer's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 576
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: recuperare permise!!!

te cred am auzit de zona aia si asa e sunt vinovat normal , suntem in romania ai foarte mare dreptate
alex racer is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 23:56   #12
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: recuperare permise!!!

de f multe ori fie si trecere de pietoni, pietonii pot fi vinovati! Daca eu sunt la 1 m de trecere si prostul se gandeste sa se sinucida pe capota mea? cine e vinovat? eu sau el care intra in masina mea ?!... poti sa ai mama reflexelor , frana o pui abia dupa ce face triplu salt insurubat prin aer si se prabuseste.

deci repet, ZEBRA NU DA PRIORITATE DEPLINA PIETONILOR--- au si ei obligata sa se asigure, stanga apoi dreapta parca asa ne invata la scoala.. altefl am fi trecut ca prin...
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 09:09   #13
NEbunu

Stage 5
 
NEbunu's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 364
Default Re: recuperare permise!!!

dupa cum a spus tzzantaru daca e pe trecere de pietoni esti vinovat..nu conteaza ca esti la 10 cm de trecere si el sare in fata masinii tale...cand ai fost la scoala de soferi cred ca ti-au zis ca in preajma trecerilor de pietoni trebuie sa incetinesti astfel incat sa poti evita orice eveniment..asa ca daca lovesti pe cineva pe trecerea de pietoni "n-ai adaptat viteza"
__________________
NEbunu is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 10:51   #14
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: recuperare permise!!!

daca e sa ne luam dupa decret zice ca in dreptu trecerilor de pietoni trebuie sa incetinesti pana la 30 km/h.dupa decret nu e neaparat nevoie sa dai peste cineva pe trecere ca sa fii vinovat si sa-ti ia permisu , permisu ti-l ia si daca nu acorzi prioritate pe trecerea de pietoni , adica daca ghibolu trece si tu ii dai pe langa el , chiar si la 2m iti salta permisu pt neacordare de prioritate , iti salta permisu si pt depasirea pe trecere.repet asta daca ne luam dupa decret , ca cine dreq incetineste la 30km/h la fiecare trecere , cand ele sunt puse in fiecare intersectie si nu numai.+ca unele sunt puse k dreq , exemplu intrarea in codrii cosminului din 13 decembrie e pusa exact cum intrii pe codrii , daca vrei sa intrii si trec defectii ramai cu curu in prima banda si-ti umplu ceilalti soferii frigideru de aksa.n-avem o lege bine pusa la punct si mai dau un exemplu.la scoala de soferi cand dai examenu zice sa incetinesti la treceri la 30km/h si sa dai prioritate numa daca pune picioru jos.daca nu pune picioru jos si il lasi sa treaca iti ia puncte ca de ce l-ai lasat sa treaca , da nu il lasi sa treaca si sare k vita in fata ta la 2m de trecere te pica din start k nu i-ai dat prioritate.pai las-o in...doamne iarta-ma.ori ori.suntem o tara de 2 lei unde nimic nu e pus la punctu si nimic nu merge cum trebuie.pana una alta in trafic trebuie sa stai cu ochiu belit si sa te pazesti atat pe tine cat si pe ceilalti (care in mod normal nu ar trebui) ca sa nu ai parte de incidente.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 21-06-09, 08:09   #15
alex racer

Stage 5
 
alex racer's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 576
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: recuperare permise!!!

accidentul a fost in cristian iar viteza nu am avut si au spus-o si cei de la politie mia iesi 30si ceva la ora si astept acum , ca parinti fetei vor 2500 de euro si precizez, nu a ramas lata nici inconstienta sa taiat in cacatul ala de antena de pe aripa stanga cum au golfurile 2 si a picat in genunchi si mai zic ca ploua foarte tare dar in judecata cum ziceam o sa vina pozele la judecatoare de la criminalistica... si politia a precizat ea a aparut din stanga de pe contrasens iar eu am luato cu coltul cu aripa deci e ca si cum a spus un coleg de mai sus sa aruncat ce sa mai fac am calcat frana si mam dus sanie pe apa am cauciucuri deocamdata 165 ce sa franezi cu astea si sunt aproape noi si fata are 14 ani eu la varsta aia ma asiguram si sigur si cnd eram mai mic din cate stiu eu daca ai un copil ticnit si vezi ca nu e atent si face pe desteptul nu il lasi singur . eu sper sa iasa bn astept sa treaca timpul e fff greu fara permis dar trece
alex racer is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -