Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > ATV

ATV ATV-ul meu, Tuning pe ATV-uri, Vanzari-Cumparari ATV, Sfaturi utile

Reply
 
Thread Tools
Old 24-01-14, 22:19   #1
shoby13

Stage 5
 
shoby13's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 531
Member of:
[2 Roti]
Lightbulb [Buggy] Concept street race buggy legal ( in incercarea omologarii unei jucarii )

Introducere :
Salutare , sunt un anar bucurestean in varsta de douazeci si de ani pasionat de auto/moto si detin o imaginatie bogata ! De'a lungul anilor mei am mai facut mici prostioare modificari si alte rabaturi insa zilele trecute mi-a trecut prin cap o bomba , sincer sunt putin optimist pt ca stiu ca dezamagirile v-or curge siroaie ! De 2 ani de zile imi caut un proiect am incercat restaurarea unor masini n'am gasit masinile pe care le visam doream sau nu aveam buget-ul larg ! Insa m-am gandit sa imi confectionez singur ceva pe care mai apoi sa l omologhez

Despre ce este vorba ?
Analizand umpic internetul , zilele trecute , am dat buzna peste un videoclip cu un buggy interesant , unul de agrement cu un v12 incredibil de puternic si 4x4 cu suspensie independenta si multe minunatii ce e urca pe o rampa cu unghi de inclinare 80%-85% , d aproape pe un perete drept... Si a inceput sa imi placa am urmarit mai multe videoclipuri i am vazut ( desi stiam ) ca multi sunt cei care fabrica asa ceva . Am stat si m-am gandit si mi-am zis ca ce as pierde daca n'as incerca ?

Ce am de gand sa fac...
Folosind mai multe masini donatoare v-oi incerca sa imi confectionez un buggy impecabil , RWD si sa incerc sa il omologhez ( pentru ca toti stim ca atunci cand vine vorba de omologare si de numele tarii noastre ne cam dam flegme....) Daca nu voi reusi aici sigur am sa reusesc in alta tara asta nu v-a fi o piedica prea mare ( buggy inmatriculat pe bg sau italia sau dc nu marea britanie ! )

De ce ne spui noua ?
Nu vreau sa ma laud cum ca as face sa ceva , nu vreau sa va incurc , nu vreau sa va intorc impotriva mea , din start va rog sa ma incurajati pentru ca as avea nevoie de asa ceva , as avea nevoie doar de parei , de sfaturile voastre si evident (repetare ) de incurajari !

Bun treci la subiect si spune tot !
Este vorba de un buggy stradal sport cu ceva putere transmisie pe spate (RWD) cu garda la sol mica jenti frumoasa evacuare normala ( pana trecem de rar ) 2 louri sistem centuri 4 puncte scaune sport mic interior finut un mic portbagaj in spate uneori cabrio , cu alte cuvinte un vw buggy sau un smart roadster cu un design mai violent cu performante mai mari si as dori sa folosesc piese de la alte masini ca sa confectionez jucaria !



In imagine este o masinuta de jucarie insa mi-a placut aspectul de aceea o dau drept exemplu !

Intrebari:
- Stie cineva adresa de E-mail de la RAR ?
- Stie cineva ce conditiii de siguranta trebuie sa indeplineasca masinuta si ce standarde ?
- Stie cineva cat costa (aproximativ) ? o omologare ( avand in vedere ca o taxa de poluare ajunge 1500 de euro... )
- A mai facut cineva asa ceva ? ( eu stiu pe cineva , chiar de aici de pe forum insa mi-e cam aiurea sa il bag in seama insa am sa incerc )
- Poate spune cineva de ce am nevoie ? Ca si acte sau ca si atestari !

Am citit undeva ca daca am omologare la jucarie si mai am 3-4 acasa pot sa le inmatriculz direct ! Daca imi iese am sa fac si o mica affacere din asta una evident pentru romani si ieftin si am sa incerc sa fie si bun dar pana acolo macar sa primesc omologarea !




Standardele jucariei v-or fi asa :

Sasiu : format din teava rectangulara galvanizata cu inatarituri si ranforsari , rollcage teava rotunda galvanizata iar toate sudurile in v-or fi in autogen !

Motor : Ma gandeam sa incerc cu motoare din grupul Vag ( skoda opel vw audi ) vreau un motor pe benzina 1.6 sau 1.4 obligatoriu benzina ! Mi-as fi dorit ca motorul sa fie pozitionat in spatele caroseriei pentru a imi simplifica transmisia (sa folosesc o punte fata cu planetare pusa normal insa nu stiu cum as putea rezolva cu motorul pentru ca nu as vrea sa imi ocupe cu tot cu cutie de viteze prea mult din "spatele masinii" ) Deci astept o parere despre tot ce inseamna motor si transmisie ca sa imi ocupe putin loc si sa nu piarda nici prea multa putere , iar daca nu v-oi gasi nimic am sa incerca o transmisie prin cardan ( de la o masina rwd eventual un BMW/Mercedes) sau lant !

Sistemul de franare : va fi compus din discuri fata spate cu actionare hidraulica


Roti : mi-ar placea sa folosesc sistemul 4x100 ( ca se gasesc multe frumoase si ieftine jentile pe 4x100 ) ceva pe 13"-14" pentru inceput ceva de tabla

Instalatia electrica refactua de pe masina donatoare de organe

Suspensie : v-oi incerca o suspensie sport cu arcuri si amortizoare intarite care sa micsoreze garda la sol !


Daca imi va iesi ma gandesc sa fac o micuta affacere din asta, stiti cumva daca imi trebuie ceva neaparat vre-o diploma de constructor automobile sau mai stiu eu ce ? Si daca v-oi reusi sa omologhez si sa imi incep o mica productie primele 3-4 modele v-or fi doar la pret de materiale !

Last edited by shoby13; 24-01-14 at 22:24.
shoby13 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-14, 07:13   #2
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: [Buggy] Concept street race buggy legal ( in incercarea omologarii unei jucarii )

Greu. o sa ramana la nivel de bugghy of road . Pur si simplu nu ai cum sa indeplinesti toate cerintele . Trebuiesc cel putin 4 5 masini distruse la crash test etc ( asta in cel mai pozitiv gand)

Pentru o masina de serie , ''noua'' nu sunt acceptate piese sh mai ales : transmisie, sisteme de franare , directie , cam tot ce tine de siguranta .
compozite is offline   Reply With Quote
Old 29-01-14, 13:50   #3
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: [Buggy] Concept street race buggy legal ( in incercarea omologarii unei jucarii )

te agiti degeaba cu sfaturile... pustiu deschide topicuri doar de dragul de a le deschide... vise umede si atat
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 02-02-14, 20:20   #4
rs-dey

Stage 5
 
rs-dey's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 918
Member of:
[2 Roti]
Default Re: [Buggy] Concept street race buggy legal ( in incercarea omologarii unei jucarii )

"pustiu" are talent la vise ),nu e singuru topic deschis.
Cum sa stai sa scri fratele meu atat de mult,doar de dragu de a scrie?
Chiar asa prosti ne crezi ba,vere,incat am putea crede ce scri tu))?
Nici un copil de 5 ani nu ar crede ce zici,pe bune.
Nu te-ai mai maturizat si tu?
rs-dey is offline   Reply With Quote
Old 06-02-14, 15:16   #5
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: [Buggy] Concept street race buggy legal ( in incercarea omologarii unei jucarii )

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
te agiti degeaba cu sfaturile... pustiu deschide topicuri doar de dragul de a le deschide... vise umede si atat
Spiritul civic m-a impins sa ii distrug visele )

Nu stiam ca se hraneste cu asta
compozite is offline   Reply With Quote
Old 06-02-14, 15:43   #6
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: [Buggy] Concept street race buggy legal ( in incercarea omologarii unei jucarii )

Nici-o tara nu-ti omologheaza o masina de strada fara sa demonstrezi ca e safe pt. tine si pentru pietoni.asta inseamna crash test si multi bani
Singura firma care a trebuit sa furnizeze doar o masina pt crash test a fost Pagani.
Pentru a face ceea ce doresti tu inseamna sa dispui de cateva miloane de euro.
Cu banii aia mai bine cumperi unul deja omologat.
Plus ca si cu banii astia va dura vreo 10 ani pana termini totul.
Asta nu se face de pe o zi pe alta.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 06-02-14, 15:46   #7
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: [Buggy] Concept street race buggy legal ( in incercarea omologarii unei jucarii )

Nu o sa faca nimic, nici macar nu se va apuca de asa ceva... pe alt forum viseaza la un cycle cart, aici mai are cateva topicuri in care viseaza sa modifice masini pe care va urma (candva) sa le cumpere... cel mai probabil e un pusti plictisit, cu prea multa imaginatie si nevoie de atentie.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -