Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 15-03-12, 19:23   #361
khamsin

Stage 5
 
khamsin's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 347
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Quote:
Originally Posted by Emy_bike View Post
Ce sa faci cu Navara aia? Ce face masina aia nu se numeste offroad........

Ca ai gasit o balta la 50m de sosea si dai inainte inapoi sa faci masina varza de noroi, ala e offroad????? Ala e un cotet cu multa electronica si PLANETARE pe fatza..... Daca o incrucisezi putin si dai span, zboara planetarele ca la balamuc. Pajero ala vechi e bun. Daca il ridici vreo 5cm si pui niste MT mai de doamne ajuta se descurca mai mult decat onorabil. Numai ca nu trebuie sa-l chitai pe incrucisari sa nu rupi planetarele.
se vede ca te pricepi la masini
khamsin is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 22:16   #362
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Intamplator chiar se pricepe! )
eMH is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 23:59   #363
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Sustin cele zise de eMH
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 07:39   #364
khamsin

Stage 5
 
khamsin's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 347
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Sustin cele zise de eMH
ok. spune-mi si mie unde are "multa electronica" navara? iar chestia cu incrucisatul si planetarele nu este deloc adevarata se vede ca vb. ca majoritatea din poze si din auzite.
khamsin is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 08:40   #365
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Ambele masini sunt bune de off-road, din punctul meu de vedere, dar cu cauciucuri bune. Eu am cauciucuri cu crampoane mai mari pe un Logan...

Am avut un Sorento de 2.5d. Masina clar nu e facuta pentru off-road, dar cu cauciucuri bune ieseam din noroaie ca alea. Cauciucurile fac mai mult de 50%, din punctul meu de vedere.
Poate conteaza si mai mult de 50%, diferenta ce am simtit-o cand am trecut de la AT-uri uzate la MT-uri bune, cu compus moale, a fost extraordinara.

Urmatorul pas ar fi diferentiale blocabile fata / spate.

E amuzant sa vad lume ce da banii pe troliu si foloseste cauciucuri slick
__________________
Team SQNLL

Last edited by Lil' D; 16-03-12 at 08:43.
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 14:23   #366
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Mie mi se par simpatici cei la care le sta masina lasata de bot vreo 3-4 cm din cauza greutatii troliului fara a-l mai aduce la linie. Oricum, fara cauciucuri in teren presupune multe trolieri ceea ce presupune ca dupa cateva trolieri golesti bateria. Acolo e farmecul: ramas impotmolit si cu bateria goala. Si cand zic asta nu ma gandesc la o gropita cu namol la marginea drumului.

khamsin: eu ziceam ca sustin cele zise de eMH si anume ca Emy_bike chiar se pricepe la masini (offroad); in rest ca are electronica sau n-are sunt detalii pentru unii importante pentru altii neimportante.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 17-03-12, 07:54   #367
Emy_bike

Stage 4
 
Emy_bike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 297
Member of:
[Honda]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Navara are 4x4 la buton da? Daca iti intra o crengutza pe acolo si rupe firu....
Ce faci ?(Cand e sa se intample se intampla! La cineva i-a intrat o craca mica si i-a sugrumat un furtun de la racirea cutiei de viteze automate. A facut poc si a pirdut tot uleiul.... In mijlocul padurii la mama dreq..... la 20km de asfalt. La altcineva i-a intrat o craca prin podea si s-a oprit in pedaua de frana......) Pana sa iti dai tu seama ca s-a rupt firu, iti spun eu ca te uiti ore intregi la ea si nu stii de ce licare becul 4x4 in bord....... Daca are ABS.........alta problema..........
Cand cobori in frana de motor a1a reductor si calci putin frana iti blocheaza rotile........si nu e bine deloc pe o coborare cu frunze,noroi, etc.
2 la mana. La masinile cu planetare pe fatza, e mai greu sa le inalti. La Vitara ca e mai vechiutza e mai simplu putin pt ca exista niste kit-uri de la Calmini...... la restul masinilor e cu dus si intors..... ii pui amortizoare mai mari si arcui...... apoi faci unghi in planetara si nu o vad bine........

Referitor la masinile care sunt lasate de bot dupa ce si-au pus troliu si vreo bara ARB sau facuta la vreun nene ..... Teoretic cand iti cumperi kitul de inaltare din suspensie amortizoarele pe fata sunt cu +150kg, 200kg. Sa zicem ca vrei sa faci tu acasa o inaltare din suspensie cu +5cm..... Pe fata faci cu +6 sau +6,5 iar pe spate cu +5cm. Eu la jimny am facut pe fata cu +6.... am doar troliu si masina e echilibrata corect.

@khamsin. Pacat ca esti din TM. Te luam la un offroad cu noi. Doar asa sa vezi ce masini vin pe trasee grele si parerile baietilor de trompetele noi de pe piata si sa simti putin un offroad in adevaratul sens al cuvantului.
Emy_bike is offline   Reply With Quote
Old 17-03-12, 10:09   #368
khamsin

Stage 5
 
khamsin's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 347
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Quote:
Originally Posted by Emy_bike View Post
Navara are 4x4 la buton da? Daca iti intra o crengutza pe acolo si rupe firu....
Ce faci ?(Cand e sa se intample se intampla! La cineva i-a intrat o craca mica si i-a sugrumat un furtun de la racirea cutiei de viteze automate. A facut poc si a pirdut tot uleiul.... In mijlocul padurii la mama dreq..... la 20km de asfalt. La altcineva i-a intrat o craca prin podea si s-a oprit in pedaua de frana......) Pana sa iti dai tu seama ca s-a rupt firu, iti spun eu ca te uiti ore intregi la ea si nu stii de ce licare becul 4x4 in bord....... Daca are ABS.........alta problema..........
Cand cobori in frana de motor a1a reductor si calci putin frana iti blocheaza rotile........si nu e bine deloc pe o coborare cu frunze,noroi, etc.
2 la mana. La masinile cu planetare pe fatza, e mai greu sa le inalti. La Vitara ca e mai vechiutza e mai simplu putin pt ca exista niste kit-uri de la Calmini...... la restul masinilor e cu dus si intors..... ii pui amortizoare mai mari si arcui...... apoi faci unghi in planetara si nu o vad bine........

Referitor la masinile care sunt lasate de bot dupa ce si-au pus troliu si vreo bara ARB sau facuta la vreun nene ..... Teoretic cand iti cumperi kitul de inaltare din suspensie amortizoarele pe fata sunt cu +150kg, 200kg. Sa zicem ca vrei sa faci tu acasa o inaltare din suspensie cu +5cm..... Pe fata faci cu +6 sau +6,5 iar pe spate cu +5cm. Eu la jimny am facut pe fata cu +6.... am doar troliu si masina e echilibrata corect.

@khamsin. Pacat ca esti din TM. Te luam la un offroad cu noi. Doar asa sa vezi ce masini vin pe trasee grele si parerile baietilor de trompetele noi de pe piata si sa simti putin un offroad in adevaratul sens al cuvantului.
imi pare rau dar cred ca tu confunzi D40 CU D22( cele doua masini sunt total diferite) . navara pe care il am este un D22 si nu are mai multa electronica decat pajero iar cuplarea la D22 nu se face de la buton ci de la maneta( cauta pe net interiorul de la un d22, ca sa te convingi).
iar referitor la troliu eu nu stiu sa am pe vreuna asa ceva

Last edited by khamsin; 17-03-12 at 10:13.
khamsin is offline   Reply With Quote
Old 17-03-12, 22:36   #369
Emy_bike

Stage 4
 
Emy_bike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 297
Member of:
[Honda]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

O fi D22 modelu mai vechi....dar totusi faci un "offroad" limitat. Ce fac eu cu jimny,sau pe unde intra jimny..... tu nu ai nici o sansa. No ofence!
Emy_bike is offline   Reply With Quote
Old 18-03-12, 22:02   #370
enecristianionut

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 2
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Salut lume sunt nou pe aici si as vrea sa imi spun durerea mea legata de masinii
In 2008 mi-am cumparat un q7 nou noutz dupa 4 anii a venit vremea sa il vand deoarece m-am mutat in Norvegia si trebuie sa am masina de aici asa ma obliga legea nu am cum sa il inscriu pentru ca poate nu stiati inregistrarea aici la un Q7 costa 50 de mii de euro .. motor 3.0 diesel . Imi pare rau de aceasta masina pentru ca nu cred ca exista alt suv sa te multumeasca cum ma multumit aceasta masina pe mine ... Pentru mine a fost un vis devenit in realitate si o masina fara nici un fel de probleme si foarte norocoasa am reusit sa o dau aici in Norvegia cu 2000 de euro mai mult decat am dat eu pe ea acum 3 ani .. Bun deci in legatura cu Q7 tot respectul meu si toata iubirea mea pentru ceva ce te face sa te indragostesti imediat daca o conduci . Acum sa vorbim despre noua mea masina care am cumparat-o aici si ma costat 45 de mii de euro dar nu am avut incotro find cea mai accesibila si la pret si la optiuni si la ce am nevoie eu. Nissan QASHQAY+2 4x4 1.6 diesel 130 de cp full cu toata optiunile posibile nou noutz 0 km astept sa imi vina vineri .... dar stiu sigur ca nu o sa pot sa fiu multumit de aceasta masina ... asa ca pentru cei care aveti acest nissan poate ma puteti incuraja putin ... Sper sa nu va plictisiti sa cititi )

Last edited by enecristianionut; 18-03-12 at 22:09.
enecristianionut is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 09:41   #371
khamsin

Stage 5
 
khamsin's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 347
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Quote:
Originally Posted by Emy_bike View Post
O fi D22 modelu mai vechi....dar totusi faci un "offroad" limitat. Ce fac eu cu jimny,sau pe unde intra jimny..... tu nu ai nici o sansa. No ofence!
parerea ta,dar nu stiu cum poti sa faci niste afirmatii despre o masina pe care nu ai conduso si despre care nu sti nimic.
khamsin is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 11:10   #372
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Hai sa-ngropam securea razboiului baieti.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 20-03-12, 10:52   #373
Emy_bike

Stage 4
 
Emy_bike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 297
Member of:
[Honda]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Quote:
Originally Posted by khamsin View Post
parerea ta,dar nu stiu cum poti sa faci niste afirmatii despre o masina pe care nu ai conduso si despre care nu sti nimic.
am vazut ceva balene pick-up . Defapt si de drept....... Au zis ca vin cu noi.....ca ei au blocant spate domneee, ma intelegi.....au troliu domne....... Unu s-a intors de la intrarea in teren....... a mers si el 1km pe un drum cu bolovani si ceva noroi

Altul si-a zgariat L200 nou noutz. A atins de copaci cu ea ..fiind prea lunga..... Au tras patroalele de el toata ziua
iar ultimul punea troliu din copac in copac. Deci nu trebuie sa fi condus fix un D22 ca sa afirm ceva. Am vazut ce pot pick-up-urile
Emy_bike is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 17:55   #374
Raul_WST

Stage 3
 
Raul_WST's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 84
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Quote:
Originally Posted by Emy_bike View Post
O fi D22 modelu mai vechi....dar totusi faci un "offroad" limitat. Ce fac eu cu jimny,sau pe unde intra jimny..... tu nu ai nici o sansa. No ofence!
Tu esti recunoscut drept un copil nasos si cretin, nu inteleg ce comentezi tu de masiniile altora. Daca stau bine si ma gandesc ai cotetul ala de Jimny degeaba ca oricum esti prea..... sa stea permisul la tine in buzunar si "faci offroad" cu aparatul foto in mana milogindute de unu sau altu sa te ia cu el.

Ca sa fiu ontopic, orice agregat care are 4 roti si le invarte pe toate, garda la sol mai ridicata se numeste sus sau tot-teren deci ...... ?
__________________
orange S3 powerd by Motoren Technik Mayer Berlin
www.mtm-berlin.com
Raul_WST is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 19:08   #375
khamsin

Stage 5
 
khamsin's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 347
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Quote:
Originally Posted by Emy_bike View Post
am vazut ceva balene pick-up . Defapt si de drept....... Au zis ca vin cu noi.....ca ei au blocant spate domneee, ma intelegi.....au troliu domne....... Unu s-a intors de la intrarea in teren....... a mers si el 1km pe un drum cu bolovani si ceva noroi

Altul si-a zgariat L200 nou noutz. A atins de copaci cu ea ..fiind prea lunga..... Au tras patroalele de el toata ziua
iar ultimul punea troliu din copac in copac. Deci nu trebuie sa fi condus fix un D22 ca sa afirm ceva. Am vazut ce pot pick-up-urile
DOAMNELOR SI DOMNILOR VA PREZINT CEL MAI BUN PILOT DE TESTE .
STIE TOTUL DESPRE MASINI CHIAR DACA NU LE-A CONDUS. ESTE SUFICIENT SA VADA SI SA AUDA CA SA POATA AFIRMA CEVA.
P.S.emy_bike hai ca te faci de ras . iar daca vrei tu si te simti fericit Jimmy este cea mai buna masina din lume.
khamsin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -