Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 24-04-10, 10:27   #241
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Avem timp 300zxtt..mai vin in vadu si la vara...insa traseul as vrea sa-l aleg eu. BG, tl sau ct.
PS: in afara de mazda,de restul a ramas doar promovarea...marketing...Si imi pare bine ca am ghicit foarte bine pare-se,cu cine te-ai insotit si au ramas in spatele tau..

IDEEA E URMATOAREA: Niciodata ...niciodata,nu vei gusta frumusetea si farmecul unei iesiri offroad, din cayenne ! ...nu numai ca asa cum vom verifica,cred ca nu este capabil decat de o fisa tehnica cu multe "ozn-uri" in ea ,ci si faptul ca e exact ca un prezervativ intre un preludiu foarte pasional si partida exploziva de sex ce ar trebui sa urmeze..taie orice pasiune ...pui busteni in partbagaj,te urci in el cu cizmele pline de noroi si manusile asemenea(vezi ca nu-ti mai merge touchscreenul sa schimbi setarile transmisiei=)) )...banuiesc ca nu poti lua pe bancheta din spate vreun coleg de incursiune ce e plin de noroi dupa ce a scapat-o in vreo viroaga (daca nu te DAI,e adevarat,nici nu patesti niciodata "neprogramate"..) )
As vrea sa vad macar UN cayenne,seara la foc langa corturi dupa o tura in munti,intr-o zi ploioasa de toamna,dupa o tura de 6 ore.....insa nu am vazut..nici la noi si nici afara....nici odata... ..Decat in filmele de ..promovare....sau..nici macar acolo?!

Asa o fi, dar ce am vrut eu sa subliniez e faptul ca ,mentalitatea ta vad ca e daca e SUV, masina trebuie doar tinuta pe asfalt si poate foarte rar scoasa un ic pe drum de tara. Nu incerc sa-ti schimb parerea, mai ales ca observ ca nu ai avut vreun contact cu interiorul de la Cayenne, altfel stiai ca nu are touchscreen si setarile transmisiei (sau ai se fac altfel sau stiai cate ceva de capabilitatile lui. Daca nu ai vazut matale vreodata un Cayenne la foc de tabara, sau in incursiuni off asta inseamna ca nu exista? Sau daca in anturajul tau nu e nimeni sa faca asta....atunci logic nu exista ...

Te invit mai la vara sa vezi cu ochii tai atunci. Chiar am gustat frumusetea iesirilor si adrenalina ce am avut-o, isi merita toti banii.

Ei afla ca sunt mai multe persoane care fac sau au facut asta, si chiar eu am intrat plin de noroi in masina...pt ca pielea, chiar daca e exemplar croita, se poate foarte simplu sa se stearga de noroi si apoi o dai cu crema Gerovital si e ca noua. Am facut incursiuni off si am avut proasta inspiratie sa nmerg cu geamul deschis pt a auzi cum ''muge'' superb motorul si la o ''neprogramata'' , cand am accelerat mai tare mi-a aruncat noroi in habitaclu, de era bordul plin de noroi si mai ales scaunul din dreapta. Foarte simplu, cu putina apa toata mizeria s-a curatat. Masina nu e conceputa pt off extrem, dar face fata cu brio la incursiuni de'' 5-6 ore''.
Iar daca tot ziceai ca nu ai vazut ce poate un un SUV cu caroserie autoportanta ce practic nu torsiona absolut deloc , te invit atunci cand iesim , si chiar o sa ai surpriza sa vezi mai multe Cayenn-uri, pt ca suntem mai multi care ne adunam.Deci, nu o sa vezi UN cayenn, ci mai multe....

Apropo, pana atunci...

https://www.youtube.com/watch?v=icw5qkUdigs&feature=fvw

https://www.youtube.com/watch?v=_-8VRYCcGWs&NR=1

https://www.youtube.com/watch?v=4ps0Q...eature=related

https://www.youtube.com/watch?v=ntTGV...eature=related

https://www.youtube.com/watch?v=rbJAE...eature=related

https://www.youtube.com/watch?v=7ljv1...eature=related

https://www.youtube.com/watch?v=jdsLBUFDnmI&NR=1

https://www.youtube.com/watch?v=bUS6v...eature=related
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 26-04-10, 09:56   #242
Emy_bike

Stage 4
 
Emy_bike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 297
Member of:
[Honda]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Asta inseamna offroad pt tine cu cayennu ???? chiar asa de extrem si de bine de tai prin CT? sunt curios, unde in CT faci tu offroad? pune niste filmari, poze de la iesirile voastre, ca m-ai facut curios
Daca chiar vrei sa te bagi cu Cayennul la offroad te invit un weekend la Ploiesti si te duc pe niste trasee cu adevarat interesante, nu offroad de CT prin camp si mogaldete mici
Emy_bike is offline   Reply With Quote
Old 26-04-10, 10:13   #243
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Emy, a zis si omul ca nu e masina pentru extrem, de ce incerci sa agiti spiritele?

In filmele puse de 300zxtt este off-road adevarat, nu cel mai extrem, cu noroaie pana la parbriz, dar este off-road. Si Porschele se prezinta onorabil, orice ai spune. Poate ca un ML nu urca pantele acelea abrupte, sau un Q7.

In CT, de fapt pe langa, e plin de locuri, dealuri, nisipuri, mocirle, nu doar la Ploiesti sunt, poti sa fii sigur.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 26-04-10, 10:17   #244
Emy_bike

Stage 4
 
Emy_bike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 297
Member of:
[Honda]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Imi cer scuze daca am sarit calul! Dar prea multa lauda pt un Cayenne care se da prin CT.Stiu ca nu sunt doar in ploiesit dar totusi..... e altceva la munte prin paduri
Emy_bike is offline   Reply With Quote
Old 26-04-10, 12:28   #245
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Am avut contact, chiar de la aparitia modelului,apoi am mers In cel de spe'mii de cai (care ulterior a spart 1 motor pe a2) ,apoi si-a luat pt scurt timp un prieten..in locul unui Y61 si visa sa faca cu porsche cam ce facea cu Y...=))..Insa e posibil sa ai dreptate cu T-s, nu mai tin minte exact, au trecut 2 ani si ceva de la ultimul contact cu modelul.
PS: Hondare..nu e extrem de deplasat pustiul din ploiesti in postarea lui,in prisma faptului ca 300zxtt a afirmat cum a lasat in urma offroadere si ceva de genul >putina lume ar cunoaste faptul ca porsche devine un offroader veritabil in masura in care soferul stie a-i exploata optiunile..

Filmuletele,in opinia mea,cred ca ar trebui sa pui cu turele voastre,nu cu ce au facut altii pe alte meleaguri...nu avem control asupra montajului si al iscusintei "regizorale" si asa cum bine stii...si vader face nebunii ..sa nu mai spunem de omu' paianjen...
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 08-05-10, 18:06   #246
ediflorianus

Stage 3
 
ediflorianus's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 121
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

postez si eu ajurea la prima intrebare :
Conduc Nissan KingKab
dar avem in familie si un X5(momentan in service)
ediflorianus is offline   Reply With Quote
Old 08-05-10, 18:09   #247
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Poti pune o poza cu Nissan-ul, te rog?
eMH is offline   Reply With Quote
Old 09-05-10, 06:06   #248
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Scuze de off-topic ...eu unul nu as baga un Porsche Chayenne la offroaddupa aceea sa ma ``zgarii““ pe fata ca am zgariat masina)si nu numai de asta..asta e unu exemplu.
__________________
Patrulei is offline   Reply With Quote
Old 11-05-10, 08:58   #249
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Parcare in fata blocului Unele mai intregi ca altele...

Si un Orvis ratacit pe acolo...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image0121.jpg
Views:	290
Size:	447.3 KB
ID:	1463594   Click image for larger version

Name:	Image0122.jpg
Views:	219
Size:	428.9 KB
ID:	1463595   Click image for larger version

Name:	Image0123.jpg
Views:	367
Size:	481.8 KB
ID:	1463596  

Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 11-05-10, 10:57   #250
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Ai cumparat campie si ti-ai facut bloc bre? ...ce s-a fvtvt rulmentul inferior la LC-ul ala...mai rar asa ceva si NU e vorba de lipsa de fiabilitate ci exclusiv de neinspirata abordare in teren...
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 11-05-10, 11:19   #251
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Neah... a cedat un pivot. Si la strambatura contribuie si pana de pa stanga. Dar a cam fost abuzata saraca. Nu-mi apartine.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 11-05-10, 11:35   #252
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Pivotul ala este rulment...iaca poze de cand mi-am reconditionat puntea in curtea garajului unui amic..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0305.jpg
Views:	105
Size:	404.7 KB
ID:	1463772   Click image for larger version

Name:	IMG_0306.jpg
Views:	88
Size:	510.9 KB
ID:	1463773   Click image for larger version

Name:	IMG_0307.jpg
Views:	83
Size:	461.6 KB
ID:	1463774  

lascarica is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 20:36   #253
Jjoker

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 7
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

daewoo-ssangyong musso, 2,9TDI cutie transfer, grup fata grup spate, toate modificate astfel incat am tras fara probleme untir cu tripla remorca incarcat cu 56 de tone ja un mini concurs amical in ungaria. excelenta ca masina de teren avand in vedere ca pe un traseu forestier pe ploaie am rupt gura la un cayene, 2 x5 si fatalitate pentru batranul discovery.
Jjoker is offline   Reply With Quote
Old 14-06-10, 19:56   #254
andrey tdi

Stage 1
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 12
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

eep grand cherokee din 2000 cutie automata.140 cp...merge ceas si e la noi(eu si tata) de 4 ani acusi 5...si e de precizat ca suntem vanatori si ii place foarte mult aratura... nu are incotro...nu prea am avut probleme cu ea..inafara de pana
andrey tdi is offline   Reply With Quote
Old 14-06-10, 20:15   #255
andrey tdi

Stage 1
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 12
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

intereseaza pe cineva un jeep grand cherokee din 2000.... 5000 euro...detalii si poze YH:catalin_andrey01
andrey tdi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -