Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 01-01-15, 23:17   #1
ArtyTheBiker

Stage 1
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 14
Default Sfat achizitie ARO 10 1980...

An nou fericit !

Am gasit zilele astea cum sar zice un barn finde, mai exact un Aro 10 mk 1 ( nu 100%) e pe jack stand's si are un acoperis deasupra, nu are punct de rugina sau noroi sub aripi, praf de vreo 15 ani cel putin si numere expirate, deci sta de mult acolo. Nu stiu exact daca e 4x4 sau modelul simplu, are motorul de dacia 1300, interior complet si nu este avariat.
Nu am avut Aro niciodata, daca cineva are sfaturi sau a detinut un astfel de model si ma poate sfatui in ce si cum sta treaba cu ele as fi recunoscator.
Idea mea este de a restaura masina si eventual schimbat motorul cu unul mai mare daca modelul e 4x4 care e singurul meu dubiu.
ArtyTheBiker is offline   Reply With Quote
Old 02-01-15, 18:35   #2
alexalfa

Stage 5
 
alexalfa's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 346
Default Re: Sfat achizitie ARO 10 1980...

La mulți ani !
Mai simplu nici că se poate. Dacă este 4x4, trebuie să existe lāngă maneta de schimbare a vitezelor, īncă una mai mică pentru selectarea tracțiunii. Iar la roțile din față trebuie să aibă butucul central proeminent și cu un dispozitiv numit cheie de unde se cuplează planetarele. Primele serii au avut probleme cu sistemele de transfer și calitatea scăzută a cutiei de viteze. Sunt fan Aro, a tuturor modelelor, dar din gama 10, singurele modele īn care merită să investești sunt : Spartana și seria Aro 10 dispusă pe mecanica seriei 24.
Sfatul meu, de om care a băgat averi īn mașini și carburanți, este de a cumpăra un Suzuki Samurai, mașină excepțională,la care găsești piese, sprintenă și mult superioară.
__________________
Da-mi DOAMNE sa nu-mi mai doresc nimic ! Dar sa fie din aur !!!!!!!!!!!!!!
alexalfa is offline   Reply With Quote
Old 03-01-15, 15:07   #3
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Sfat achizitie ARO 10 1980...

Jack stand's ? Poate Jack stands si poate capre o.O.

Daca arata bine ia-o, o dai mai departe si gata.
scrisit is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -