Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-12, 13:45   #16
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce sa-mi iau?

Eu as zice sa iei in considerare si varianta unei Toyota Land Cruiser, la banii tai te incadrezi la una second hand in stare extrem de buna. E impunatoare, interiorul e extrem de elegant si confortabil, iar motoare de 3.0 litri turbo sunt foarte agile pentru un SUV la un consum decent de cam 10 urban si un 7-7.5 extraurban.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 18-07-12, 14:30   #17
catalinharsan

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 10
Default Re: Ce sa-mi iau?

Toyota Land Cruiser 3.0 D-4D are 173 CP si cuplu de 410 Nm. Face suta in 12.4 secunde.
Range Rover Evoque 2.2 Sd4 are 190 Cp si cuplu de 420 Nm. Face suta in 8.5 secunde.

Care este avantajul atunci sa iei o masina cu un motor mai mare insa mai slab performant?

Land Cruiser este pentru cei care fac offroad cu adevarat. Land Cruiser V8 ar fi o varianta care oarecum s-ar incadra in cerinte, insa este mult prea mare parerea mea......
catalinharsan is offline   Reply With Quote
Old 18-07-12, 20:39   #18
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Ce sa-mi iau?

Catalin zici ca ai lua evoque-ul rosu cu plafon negru? Scuza-ma dar confunzi RR Evoque cu Mini One/Cooper. Or fi ambele englezesti dar totusi ...

RR Evoque e una din putinele masini la care nu-i sta bine cu plafonul in alta culoare. (Daca vezi/ai vazut una live stii despre ce vorbesc).

Un Evoque elegant este Alb Fuji sau putin mai "altfel" Albastru Mauritius (in ordinea asta).
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 06:46   #19
catalinharsan

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 10
Default Re: Ce sa-mi iau?

Probabil ca in poze ti se pare ca arata ca Mini, insa in realitate nu este aceeasi senzatie.
Intradevar cu alb probabil ca ar semana, dar cu plafon negru e super sportiva.
Mauritius e o culoare foarte ok, insa la revanzare va scadea mult pretul. La fel ca si verdele Colima Lime.
Ozi buna!
catalinharsan is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 09:40   #20
catalinharsan

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 10
Default Re: Ce sa-mi iau?

Quote:
Originally Posted by yoyoyo View Post
Salutare,doresc sa-mi raspunda cineva cu experienta in acest domeniu care este bine informat, doresc sa achizitionez un 4x4 masina de teren.
Cerintele mele: sa fie cat mai inalta si solida(plina) (gen hummer H2) si luxoasa,eleganta.
Vreau o masina impunatoare si care sa ofere siguranta maxima in trafic si sa fie deosebita,sa iasa in evidenta.
Eu am gasit ceva sa zicem ok,este vorba de Range Rover Evoque la un pret modest de 30.000 E, in comparatie cu jeep-ul GRAND CHEROKEE de 36.000 E,insa imi e greu sa ma hotarasc deoarece jeep-ul mi-a placut din totdeauna,in afara de aceste doua modele ce 4x4 mai deosebite mai stiti?

Tintesc:
-consum mic
-silentiozitate
-eleganta

PS: se pot face modificari la hummer h2 sa consume mai putin?

Multumesc Anticipat pentru implicare!
El nu vrea neaparat un offroader.....si legat de fiabilitatea Land Rover, de unde pana unde nu sunt fiabile?!? Eu personal am facut un sondaj intre proprietarii de Jeep Grand Cherokee, si parerile au fost impartite...adica de multe ori ma gandeam daca interlocutorul vorbeste despre aceeasi masina.....unul imi zice ca din 2003 pana acum a bagat peste 1 miliard in masina in piese, altul imi zice ca numai ulei si cauciucurile le-a schimbat......asadar eu as recomanda ca doar proprietarii sa se pronunte in ceea ce priveste fiabilitatea.
In alta ordine de idei, in momentul de fata, pe piata nu exista masina de serie mai capabila pe offroad decat Land Rover.
Problema este ca trebuie sa te pricepi foarte bine pe offroad ca sa evaluezi cu adevarat aceste capacitati. Insa daca nu faci parte din aceasta categorie(cum majoritatea dintre noi nu facem), sistemul Terrain Response isi va face datoria si te va scoate din orice sant/zapada/drum de munte/panta.
Numai bine!
catalinharsan is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 11:18   #21
caelios

Stage 2
 
caelios's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 40
Default Re: Ce sa-mi iau?

Quote:
Originally Posted by catalinharsan View Post
In alta ordine de idei, in momentul de fata, pe piata nu exista masina de serie mai capabila pe offroad decat Land Rover
Eu cred ca mai exista si G-classe, LC100 face fata cu brio cam in orice suprafata de teren,TOUAREG-ul, ce se poate tine cu succes dupa etalonul acestei clase si anume G-ul.

Iar referitor la fiabilitatea RR sau LR, daca mai sapi un pic pe net, o sa vezi foarte mari probleme de natura electrica sau electronica, sau diferentiale ce cedeaza foarte usor dupa o incursiune in off. Citisem undeva ca LR pe cat de ok e in off, pe atat de firav e in tot ce cuprinda partea electrica. Si asta nu o spun eu, ci sondaje prin service-uri.
caelios is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 11:57   #22
catalinharsan

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 10
Default Re: Ce sa-mi iau?

Quote:
Originally Posted by caelios View Post
Eu cred ca mai exista si G-classe, LC100 face fata cu brio cam in orice suprafata de teren,TOUAREG-ul, ce se poate tine cu succes dupa etalonul acestei clase si anume G-ul.

Iar referitor la fiabilitatea RR sau LR, daca mai sapi un pic pe net, o sa vezi foarte mari probleme de natura electrica sau electronica, sau diferentiale ce cedeaza foarte usor dupa o incursiune in off. Citisem undeva ca LR pe cat de ok e in off, pe atat de firav e in tot ce cuprinda partea electrica. Si asta nu o spun eu, ci sondaje prin service-uri.
Da, G classe este o masina foarte ok pt offroad. Insa dupa parerea mea, este construita doar pentru offroad. Nu stiu daca ai condus una sa vezi cate de incomoda este la drum lung. Sau in spate unde stai ca intr-o cutie. La fel poti spune ca Defender este ok pe offroad....normal ca e buna, pt ca pentru asta s-a construit.
Touareg-ul este pe spate pe offroad, am fost in urma cu o luna la un test comparativ, deci stiu ce vorbesc. Are 4X4 si....atat....
Legat din nou de fiabilitatea Land Rover, exista si o parere preconceputa despre masinile englezesti. Sa sti ca de cand au venit indienii de la TATA, au modificat multe lucruri in bine. Uita-te numai ce modificari au adus modelelor si in plus modelul nou Evoque. Stu ca ei doar au pompat bani, insa se pare ca de asta era nevoie pentru implementarea unor noi standarde de calitate.
De ce nimeni nu spune ca la BMW x6 plafonul efectiv cade peste sofer(se dezlipeste)? Sau ca la S-Classe "boncane" ceva in bord si cei de la service habar nu au ce sa-i faca? Sau ca la Mitsubishi Lancer(printre cele mai fiabile marci, dupa statistici) se schimba turbina dupa 30.000 km? De motoarele VW ce sa mai zicem? ca au recunoscut-o chiar ei ca au pus niste injectoare de toata jena si poti sa ramai in orice moment pe drum?
Am mai spus-o: doar posesorii pot sa se pronunte in privinta fiabilitatii masinilor, si chiar si aici depinde foarte mult de modul in care este folosita masina. Sunt sigur ca exista foarte multi posesori de Passat care nu au nici o problema cu injectoarele, insa noua ne place sa generalizam.....
De fiecare data cand am vrut sa-mi iau o masina au existat pareri CONTRA...."nu-ti lua BMW ca consuma mult", "nu Opel ca se strica", "nu Peugeot ca pica ambreiajul si sunt scumpe piesele", etc......
In momentul de fata, nu cred ca se mai poate pune problema de fiabilitate la brand-ri consacrate deja...probleme vor fi intotdeauna, insa cand dai peste 30000 eur pe o masina.....
catalinharsan is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 16:51   #23
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Ce sa-mi iau?

1. Omul vrea SUV nu Offroader. Adica masina impunatoare sa faca senzatie pe dorobanti. Doar nu o fi nebun sa-si ia masina de 30.000 euro si sa o bage la offroad prin padure ...
Daca nu ar fi specificat de consumul mic eu ii recomandam din start Lincoln Navigator clar. :P

2. Defenderul e o masina foarte potenta in teren la fel si G klasse dar omul nu cauta masina de teren.

3. Tot pomenesti (Catalin) de Jeep. Ies ocazional in teren cu un Grand Cherokee ZJ motor de 4.2 benzina + gaz de fabrica.
- in teren fierbe apa una doua in motor (asa e modelul nu e problema la masina)
- nu poti cupla/decupla 4x4 decat oprit pe loc bla bla ... foarte interesant; consumi degeaba combustibil ca trebuie sa mergi in 4x4 si pe 200-300 metri unde ai putea decupla
- grila fata daca o lovesti de-un pom/creanga in padure e meseriasa treaba tinand cont ca grila e de fapt si suport de faruri: dai grila jos nu mai poti monta farurile ... cool
- in teren consuma (sa fiu indulgent) cat vrea
- nu vreau sa intru in detalii gen pret placute frana, etc.

4. Cand dai peste 30.000 euro pe o masina fie ea si cu valente de offroad (vorba vine) nu cred ca te lasa inima sa ii faci un tratament cu zgarieturi de crengi, pietre + noroi lovind capota/plafonul/parbrizul, suspensie impachetata cu noroi si alte asemenea.

Concluzie: discutia asta de LR/RR offroad/neoffroad nu isi are rostul in acest topic. Omul vrea o masina de figuri care sa-ntoarca privirea gagicilor si sa dea gata cat mai multe pitzi.

Asa ca raman la Evoque. Nu Rosu cu plafon alb/negru ce alb sau albastru mauritius.
Legat de cum arata un Evoque alb cum zice Catalin ca ar arata ca un Mini ma abtin de la comentarii. Banuiesc ca nu a studiat unul de acest gen. Chestie de gustibus oricum. Alb e o culoare la moda si o culoare care scoate in evidenta toate "trasaturile" masinii.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 17:43   #24
catalinharsan

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 10
Default Re: Ce sa-mi iau?

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
1.



3. Tot pomenesti (Catalin) de Jeep. (....)

Legat de cum arata un Evoque alb cum zice Catalin ca ar arata ca un Mini ma abtin de la comentarii. Banuiesc ca nu a studiat unul de acest gen. Chestie de gustibus oricum. Alb e o culoare la moda si o culoare care scoate in evidenta toate "trasaturile" masinii.
Laptiucu, gresesti in anumite privinte. Nu eu am spus ca seamana cu Mini. Am aprobat doar ca ar putea fi comparat, asta din cauza plafonului.
Legat de Jeep, sunt convins ca ai dreptate, insa tocmai asta spuneam: am avut ocazia sa vorbesc cu proprietari de Jeep; unii spun ca au bagat 1 miliard in reparatii, altii ca au schimbat doar uleiul)))

Si, da, ai dreptate nu am avut mai mult de 2 ore pe maini un Evoque rosu cu plafon alb, deci pot considera ca nu l-am putut studia indeajuns.

Numai bine!
catalinharsan is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 21:14   #25
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Default Re: Ce sa-mi iau?

Vreau o masina pentru Bucuresti adica vara sa fentez cu usurinta gropile,iarna sa merg lejer prin zapada,sa fie in pas cu moda de aici/eleganta atat in interior cat si exterior iar un SUV mi se pare incadrat in cerintele mele,dar nu vreau ceva comun cum ar fi jeep-ul dar nici sport (Intrebare: cum te poti imbraca sport si sa degajezi eleganta in acelasi timp?). Un Hummer ar fi prea greu si consuma nu gluma desi e elegant si impunator, totusi un RRE se misca mai usor si tinand cont ca e "nou nascut-are un anisor" nu cred ca s-ar pune problema fiabilitatii.Consumul e dublu la Jeep fata de RRE(6L) la 100/km,asta ma dezamageste la JGC.Apropo de culoare,as baga un negru metalizat in combinatie cu geamuri fumurii sa fie "la masculin".
yoyoyo is offline   Reply With Quote
Old 20-07-12, 09:52   #26
catalinharsan

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 10
Default Re: Ce sa-mi iau?

Quote:
Originally Posted by yoyoyo View Post
Vreau o masina pentru Bucuresti adica vara sa fentez cu usurinta gropile,iarna sa merg lejer prin zapada,sa fie in pas cu moda de aici/eleganta atat in interior cat si exterior iar un SUV mi se pare incadrat in cerintele mele,dar nu vreau ceva comun cum ar fi jeep-ul dar nici sport (Intrebare: cum te poti imbraca sport si sa degajezi eleganta in acelasi timp?). Un Hummer ar fi prea greu si consuma nu gluma desi e elegant si impunator, totusi un RRE se misca mai usor si tinand cont ca e "nou nascut-are un anisor" nu cred ca s-ar pune problema fiabilitatii.Consumul e dublu la Jeep fata de RRE(6L) la 100/km,asta ma dezamageste la JGC.Apropo de culoare,as baga un negru metalizat in combinatie cu geamuri fumurii sa fie "la masculin".
RR Evoque s-ar preta la ceea ce doresti...ce zici insa de Infiniti Fx? este o varianta pe care trebuie sa o iei in calcul, cel putin din punct de vedere al design-ului. La pret, diesel-ul V6 3.0 de 238 Cp este putin mai sus ca Evoque.
catalinharsan is offline   Reply With Quote
Old 22-07-12, 08:57   #27
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Ce sa-mi iau?

Quote:
Originally Posted by catalinharsan View Post
Toyota Land Cruiser 3.0 D-4D are 173 CP si cuplu de 410 Nm. Face suta in 12.4 secunde.

Range Rover Evoque 2.2 Sd4 are 190 Cp si cuplu de 420 Nm. Face suta in 8.5 secunde.
Sunt gresite ambele cifre, Toyota face suta in 11.2s iar Range Rover in 10s, nu are cum un diesel de 1700kg si 190CP sa faca suta in 8.5
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 22-07-12, 16:57   #28
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce sa-mi iau?

Quote:
Originally Posted by yoyoyo View Post
Vreau o masina pentru Bucuresti adica vara sa fentez cu usurinta gropile,iarna sa merg lejer prin zapada,sa fie in pas cu moda de aici/eleganta atat in interior cat si exterior iar un SUV mi se pare incadrat in cerintele mele,dar nu vreau ceva comun cum ar fi jeep-ul dar nici sport (Intrebare: cum te poti imbraca sport si sa degajezi eleganta in acelasi timp?). Un Hummer ar fi prea greu si consuma nu gluma desi e elegant si impunator, totusi un RRE se misca mai usor si tinand cont ca e "nou nascut-are un anisor" nu cred ca s-ar pune problema fiabilitatii.Consumul e dublu la Jeep fata de RRE(6L) la 100/km,asta ma dezamageste la JGC.Apropo de culoare,as baga un negru metalizat in combinatie cu geamuri fumurii sa fie "la masculin".
Parere personala, eu nu as lua hummer sau jeep pentru a fi cum spui tu elegant in haine sport, pentru asta s-ar preta mai bine un BMW X6 sau un Volvo XC90, care mi se par mai ok ca SUV de oras.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 22-07-12, 17:15   #29
catalinharsan

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 10
Default Re: Ce sa-mi iau?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Sunt gresite ambele cifre, Toyota face suta in 11.2s iar Range Rover in 10s, nu are cum un diesel de 1700kg si 190CP sa faca suta in 8.5
Nu vreau sa intru in polemici, asa ca ii citez pe cei care se pricep:
"Motorul diesel de 190 CP este suficient de puternic pentru Evoque dar pentru mulţi clienţi acest motor va fi insuficient. Vor dori mai multă putere şi probabil vom vedea un motor diesel mai puternic īn curānd. Motorul de 2.2 litri are suficient cuplu, dar nu oferă reprize fulminante. Este ok pentru un om normal. Cei 190 CP sunt furnizaţi la 3.500 rpm, iar cuplul maxim de 420 Nm se atinge la 2.000 rpm. Viteza maximă este de 195 km/h, iar sprintul de la 0 la 100 km/h este efectuat īn 8.5 secunde"-sursa: http://www.**************/test-drive...sd4-41712.html .

si pt Toyota: http://www.toyota.ro/cars/new_cars/l...ser/index.tmex

Este adevarat ca cel cu cutie automata face suta in mai putin, adica 11.7.

Numai bine
catalinharsan is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 11:44   #30
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Smile Re: Ce sa-mi iau?

Pentru ce sa vreau putere? Nu fac liniute,o sa merg elegant in oras atat,nu vreau neaparat viteza.
Infiniti Fx nu-mi place cum arata exterior...imi pare mie ciudat nu stiu de ce, la RRE ador cutia de viteze automata e geniala,aia da eleganta in interior,cutia aia face aproape totul.
Land cruiser-ul e mai mare mai impunator ca RRE si pare mai sigur dar consuma mai mult si nu are cutia RRE-ului.

@silviu: Nu cred ca mi-ai inteles intrebarea sau eu nu ti-am inteles raspunsul, in caz ca ai crezut ca vreau sa ma imbrac sport si sa degajez eleganta,nu asta vreau,era o intrebare ironica adica nu poti sa degajezi eleganta fiind imbracat sport e imposibil.
Deci nu vreau o masina Sport! Poate cu mici tendinte catre,o sportivitate subtila.

@catalin: Daca stau mai bine sa ma gandesc,daca nu aparea Evoque-ul,intre Jeep si Land Cruiser l-as alege pe al doilea! Desi e diferenta majora de pret.
Deocamdata RRE ocupa primul loc in top-ul meu.O zi placuta tuturor!
yoyoyo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -