Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 13-07-12, 01:55   #1
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Default Ce sa-mi iau?

Salutare,doresc sa-mi raspunda cineva cu experienta in acest domeniu care este bine informat, doresc sa achizitionez un 4x4 masina de teren.
Cerintele mele: sa fie cat mai inalta si solida(plina) (gen hummer H2) si luxoasa,eleganta.
Vreau o masina impunatoare si care sa ofere siguranta maxima in trafic si sa fie deosebita,sa iasa in evidenta.
Eu am gasit ceva sa zicem ok,este vorba de Range Rover Evoque la un pret modest de 30.000 E, in comparatie cu jeep-ul GRAND CHEROKEE de 36.000 E,insa imi e greu sa ma hotarasc deoarece jeep-ul mi-a placut din totdeauna,in afara de aceste doua modele ce 4x4 mai deosebite mai stiti?

Tintesc:
-consum mic
-silentiozitate
-eleganta

PS: se pot face modificari la hummer h2 sa consume mai putin?

Multumesc Anticipat pentru implicare!
yoyoyo is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 02:08   #2
caelios

Stage 2
 
caelios's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 40
Default Re: Ce sa-mi iau?

Daca te gandesti sa-ti achizitionezi un suv impunator si in acelasi timp te gandesti cum sa reduci consumul, cred ca cel mai potrivit pt tine ar fii un matiz cu gpl. e impunatoare si costuri mici de intretinere.

Sunt curios, cineva ce-si are in vizor achizitia unui autoturism de peste 30.000e tot ca tine gandeste?
caelios is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 07:00   #3
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Ce sa-mi iau?

Eu pot doar sa-ti recomand Evoque fara sa stau pe ganduri.
Consumul se invarte in jurul valorii de 7% si pe langa asta nu sunt multe pe strazi.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 09:43   #4
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Ce sa-mi iau?

Duster 1.5 dci, fara misto bine ca nu vrei si sportivitate de la masina asta...
Champion is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 10:02   #5
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Ce sa-mi iau?

Bai frate....in ce fel gandesc oamenii care "au bani" sau mai bine zis care au mai multi bani decat media populatiei.

E logic ca o masina mare, grea trebuie sa aiba si un motor pe masura care numai silentios si economic nu e chiar si diesel. Sa ai 30.000E cash pt. masina si sa iti pui problema la 5L in plus de carburant.....trist. Ma intreb oare toti astia care gandesc asa, ce fel de anvelope (ca alea sunt scumpe rau) si-or lua? resapate?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 10:16   #6
caelios

Stage 2
 
caelios's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 40
Default Re: Ce sa-mi iau?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Bai frate....in ce fel gandesc oamenii care "au bani" sau mai bine zis care au mai multi bani decat media populatiei.

E logic ca o masina mare, grea trebuie sa aiba si un motor pe masura care numai silentios si economic nu e chiar si diesel. Sa ai 30.000E cash pt. masina si sa iti pui problema la 5L in plus de carburant.....trist. Ma intreb oare toti astia care gandesc asa, ce fel de anvelope (ca alea sunt scumpe rau) si-or lua? resapate?
Inca nu va-ti saturat de intrebari de genul asta pe forum? Tipul pana acum se plangea ca nu stie sa socializeze sau ca nu iesise cu lunile din casa, ca nu stie ce si cum sa vb cu o fata, si brusc acum se gandeste ce ultra, mega impunator SUV sa-si cumpere? Oare a castigat bine la Monopoly zilele astea ?
caelios is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 11:21   #7
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Ce sa-mi iau?

Suntem in secolul 21 unde un Range Rover Evoque consuma 7% cea 2.2 diesel de 150 cp. Hellow, sunt si alte SUV-uri de 30.000 euro exceptand Hummer si alte asemenea.

Ca o idee un Ford F150 cu motor de 4.6 benzina consuma cu vre-un litru mai putin decat un Passat 2.0 TSI cu DSG.

Deci consider ca omul e indreptatit sa caute un SUV cu consum mic.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 14:20   #8
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Smile Re: Ce sa-mi iau?

@caelios: Mi-ai facut background check? Ce trist pentru tine,sincer imi pari un om foarte trist deoarece am pus o intrebare inocenta,am cerut un ajutor pe acest forum de masini unde ma astept ca cei cu experienta sa imi sara bine dispusi in ajutor cu un sfat,o parere, nu sa trateze subiectul cu batjocura sau ura cum faci tu.

Suntem unici insa tu vrei sa gandesc ca tine sau ca majoritatea in privinta SUV-ului,eu caut, nu ma limitez la un tipar de convingere obijnuit,caut pana imi gasesc satisfactia!

Si da,cand esti cocolosit si super rasfatat de parinti traiesti regeste insa acest stil de viata vine si cu repercusiuni. Datorita acestui rasfat m-am ales cu o dependenta "cronica" de PC,luni de zile mancam,ma jucam,dormeam,mancam,ma jucam,dormeam,...etc.Am pierdut anumite abilitati sociale pe care le-am recuperat in timp. In trecut prioritar pentru mine erau jocurile,acum sa-mi traiesc viata si sa ma dezvolt armonios pe toate segmentele ei! Oamenii se mai schimba ...daca vor.

Nu inteleg te rog sa-mi explici eu n-am nimic cu tine ,tu ce ai cu mine Prietene?
Cu ce te-am suparat?
Uite eu iti urez sa ai o zi fantastica si sa descoperi Frumusetea si Beatitudinea Vietii! Tuturor va urez acest minunat lucru!

@Laptiucu: Iti multumesc pentru raspunsul tau concis si sincer.

Intr-adevar sunt putine si mi se pare si mai sport e o combinatie de eleganta si sportivitate si asta o face deosebita.
Totusi nu mi sa raspuns in privinta Hummer-ului H2,se poate modifica cumva sau chiar este imposibil deoarece multi se plang de consumul enorm,insa este suficient de elegant si impunator pentru gropile din Bucuresti.

Astept in continuare raspunsuri bine intentionate,mercik.
yoyoyo is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 23:23   #9
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Ce sa-mi iau?

H2 nu il poti face econom. Nu il ajuta nici aerodinamicitatea (forma), nici greutatea (care e mare orice ai face), nici cilindreea. H2-ul e spartan din constructie. Asa e gandit si nu prea ai cum sa schimbi acest lucru. E adevarat ca e impunator dar consumul si taxele pe el sunt cel mai mare minus la noi in tara.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 14-07-12, 12:28   #10
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Default Re: Ce sa-mi iau?

Multumesc de raspuns.
yoyoyo is offline   Reply With Quote
Old 17-07-12, 14:43   #11
catalinharsan

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 10
Default Re: Ce sa-mi iau?

Range Rover Evoque este o masina exclusivista, insa daca te gandesti ce sa alegi intre Evoque si Jeep eu cred ca cel mai bine ai alege Range Rover Sport sau Discovery 4. Masini foarte capabile pe offroad si indeajuns de exclusiviste si luxoase. Diferenta nu este decat de maxim 10.000 euro si primesti un cu totul alt motor si performante crescute.
catalinharsan is offline   Reply With Quote
Old 17-07-12, 23:26   #12
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Ce sa-mi iau?

Sa-mi zici si mie te rog care din cele 2 enumerate de tine au consum mic. Mersi.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 18-07-12, 08:31   #13
catalinharsan

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 10
Default Re: Ce sa-mi iau?

Pentru performantele pe care le ofera, consumul este mai mult decat decent. Spun asta in cunostinta de cauza. Am ocazia sa le conduc/studiez zilnic pe toate 3, si pot sa spun ca multa lume este putin dezamagita de consumul la Evoque. Altii insa se mira ca RRS sau Discovery consuma doar pana in 10 l % in oras, ceea ce nu e putin lucru.
catalinharsan is offline   Reply With Quote
Old 18-07-12, 11:10   #14
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Smile Re: Ce sa-mi iau?

Eu doresc un SUV de oras,sunt pasionat de design in consecinta imi plac lucrurile frumoase,tintesc eleganta si luxuritatea mai mult decat performantele offroad,vreau ceva nou,extravagant sa acapareze atentia instant ceva cu stil si sexy,din ce-am mai cautat eu, am gasit destule laude in acest sens pentru Evoque,luxul si eleganta atat din interior cat si din exterior nu se compara cu al nici unui alt SUV chiar si George Buhnici a spus asta si a mai spus ca este o masina pentru fete si metrosexuali datorita atitudinii sexy din trafic. In plus RRS trece lejer de 50.000E nu ca ar fi o problema ca si RRE daca este dotat mediu ajunge tot pe atat iar RRS si D4 mi se par prea patratoase nu au eleganta...cred ca am sa raman la Evoque deoarece e si nou si altceva mai sexy de atat eu nu am gasit.
Iti multumesc de interventie Catalin
yoyoyo is offline   Reply With Quote
Old 18-07-12, 13:29   #15
catalinharsan

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 10
Default Re: Ce sa-mi iau?

Pentru mine este o placere sa impartasesc cunostintele pe care le-am dobindit in acest domeniu
Trimite-mi un mesaj pe privat daca crezi ca pot sa te ajut cu privire la achizitia unui Evoque.
Daca as dispune de bani, alegerea mea ar fi un Dynamic Sd4, rosu cu plafon negru si interior Ivory. Arata demential masina, si....DA, atrage privirile)
Numai bine!
catalinharsan is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -