Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 13-06-12, 22:18   #1
Vibrezzz

Stage 3
 
Vibrezzz's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 150
Default Masina pentru proiesct 4X4

Ce masina este potrivita pentru iesiri, in padure, drum accidentat(usor), trecut anumite rauri.etc.

Un buget 1000-2000 E!



Cu stima
Vibrezzz is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 20:09   #2
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Masina pentru proiesct 4X4

Neinmatriculate in acesti bani poti sa te uiti fie la un Mitsubishi Pajero cu motor de 2.5 diesel (varianta cu intercooler) in 2 usi, volan pe stanga, schimbator manual (eu prefer manualele), blocant central si spate de prin 94-96 fie un Suzuki Vitara 1.6 8v, volan stanga, schimbator manual de prin 94-95.

Inmatriculate nu cred ca gasesti in acel buget.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 20:18   #3
BBman

Stage 1
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 12
Default Re: Masina pentru proiesct 4X4

Desi este cam greu sa gasesti in banii aia, un Hilux de prin '90 ar fi un dream-car.
M-ar tenta o astfel de masina pentru o "nebuneala".)
BBman is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 20:29   #4
Vibrezzz

Stage 3
 
Vibrezzz's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 150
Default Re: Masina pentru proiesct 4X4

Manuala vreau, neiiscrisa!
Vibrezzz is offline   Reply With Quote
Old 15-06-12, 21:19   #5
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Masina pentru proiesct 4X4

Quote:
Originally Posted by BBman View Post
Desi este cam greu sa gasesti in banii aia, un Hilux de prin '90 ar fi un dream-car.
M-ar tenta o astfel de masina pentru o "nebuneala".)
Hilux-ul acela e super ok dar nu la plimbari prin padure decat daca esti padurar si stii manui bine drujba sa-ti faci loc.

Uite masini care se-ncadreaza in ce zici tu:

- Pajero

LKW - http://www.***********/mitsubishi-pajero-C24684796.html
(cu specificatia ca s-ar putea sa iasa euro 1 nu euro 2 cum sustine proprietarul dar cine stie)

PKW - http://www.***********/mitsubishi-pajero-C24721139.html

- Vitara

http://www.***********/suzuki-vitara-C24546501.html

Pe autovit . ro sunt masinile.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 09-08-12, 13:16   #6
montoya68
Banned

Stage 2
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 38
Default Re: Masina pentru proiesct 4X4

Quote:
Originally Posted by Vibrezzz View Post
Manuala vreau, neiiscrisa!
La 2000-2500 euroi,poti sa ti achizitionezi un aro 24x,recomand benzina,2,4-2,5l,are ceva consum dar daca il prepari cu grija este indestructibil,este oarecum varianta cea mai ieftina si "tine la gluma",poate fi reparat si la cofetarie nu neaparat in service,sint destui mecanici priceputi de aro,pt cele straine...asta nu prea e buget,cumperi niste cazaturi ,ruginite si cu diverse probleme care costa f scump de remediat.Ca piese aro are preturi decente,doar ca trebuie sa te inarmezi cu dimensiunile exacte de suruburi,pt ca el din fabrica pleaca cu suruburi lipsa sau alte suruburi care nu string corespunzator respectivul reper si de aici incep asa zisele probleme la aro,de aceea zdrangane din toate incheieturile.Daca ii faci o tinichigerie ok si o antifonare ext-int corespunzatoare,cu vaselina pe la contraaripi,in usi ,in sasiu si praguri,n are moarte,in 2 saptamini daca ai rabdare iese ceva care o sa te satisfaca pe depolin.Grija mare la achizitie,cind il cumperi,negociaza la singe orice pret,nu te arunca la aro cu motoare de toyota,peugeot,ford,andoria,ia l romanesc complet,in 4 sau 5 tr,inca se mai gasesc piese,iar daca vrei sa l faci "pe viata",incepi sa bagi in el dupa ce il folosesti si ii vezi slabiciunile,acolo unde trebuie,cu piese heavy-duty,care chiar daca costa te tin f bine,uleiuri bune ,vaselina si benzina buna,motorul pe benzina nu prea te lasa daca ii pui o aprindere electronica si il cureti frecvent cu un compresor cu aer,ce spun unii neaveniti despre aro sint basme,aro bine preparat,cam bate la fund orice,poate doar G ul si hmmer ul sa l depaseasca,eventual patrolul,are caroserie usoara,ampatament mic si motorul este relativ puternic pt ce ai nevoie,o distractie sau o iesire off road de nivel mediu.Si eu am in plan un astfel de proiect,deja mi am intins antenele,urmeaza sa achizitionez un aro 2,5l benzina de la un privat care lucreaza la stat si are masina preparata deja ,dar fara modificari,este fantastic aro asta,nu stiu restul cum sint,dar la banii astia nu te incurca cu straineze ca plingi dupa bani,costa enorm orice reper,indiferent ca e japoneza sau europeana!Respect,montoya
montoya68 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 10:16   #7
Vibrezzz

Stage 3
 
Vibrezzz's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 150
Default Re: Masina pentru proiesct 4X4

2,5l de la Aro e Campulung ? Stiu ca de Brasov este doar cel de 3,2.Aro imi place, sunt nationalista, dar sunt si foarte scumpe si pe tatal meu nu prea il coafeaza...
Vibrezzz is offline   Reply With Quote
Old 03-09-12, 10:45   #8
sorin100

Stage 5
 
sorin100's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 394
Default Re: Masina pentru proiesct 4X4

hai sa lasam la o parte comentariile ca aro bate G-ul=))) se vede cata mecanica de aro stiti si despre off-road,aro te lasa cand tie lumea mai draga...si faza cu motorul pe benzina uitate la consum si vei vedea ca ai peste 20litri la suta si nu iti convine,daca baiatul vrea aro sa isi ia cv diesel cu motoare straine gen andoria/peugeot turbo si alea rupe pamantul!
sorin100 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-12, 22:41   #9
BBman

Stage 1
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 12
Default Re: Masina pentru proiesct 4X4

Quote:
Originally Posted by sorin100 View Post
hai sa lasam la o parte comentariile ca aro bate G-ul=))) se vede cata mecanica de aro stiti si despre off-road,aro te lasa cand tie lumea mai draga...si faza cu motorul pe benzina uitate la consum si vei vedea ca ai peste 20litri la suta si nu iti convine,daca baiatul vrea aro sa isi ia cv diesel cu motoare straine gen andoria/peugeot turbo si alea rupe pamantul!
Si tu la 18 ani stii mecanica de Aro? La vremea lui, Aro-ul a batut la fundulet grav rau, tot ce insemna Land Rover, Clasa G, Jeep, Lada, chiar si tancurile gen UAZ. Isi bateau joc Polonezii in Aro-uri de englezi si nemti de nu se mai vedeau. Multa lume nu stie cate raliuri a castigat Aro-ul, am in cap Raliul Faraonilor, de prin '80. Si in Dakar au fost, dar pana la urma unde nu erau.
Cat despre sa te lase cand tie lumea mai draga... da, cine stie, poate se mai si intampla asta, odata cam la 20 de ani.
Cu consumul, asta asa este, consuma 20 cand mergi in linie dreapta cu 80 de km/h, daca cumva esti in oras sau pe mocirla, sa vezi atunci paguba. Insa sa nu uitam ca nu pentru asta au fost construite.
Si despre toata faza cu motoarele noi, unii zic ca unele motoare sunt praf, altii zic ca sunt indestructibile. Eu pot sa zic un singur lucru, modele Aro 10/2 de la Grupa H de prin anii 90, aveau motoare Ford Cosworth V6, de peste 400 de cai. Sa va zic ce sunet (tunet) aveau masinile alea? Asta spune destule despre motorul Ford, care din pacate se gaseste foarte greu. Mai erau si cu motoarele Toyota, pe benzina, dar si pe motorina, si alea erau foarte laudate.


Haideti sa nu mai lovim in masinile romanesti, mereu si-au indeplinit scopul pentru care au fost create. Unele din ele (cum este cazul de fata) erau de exemplu cu mult inaintea vremii lor.

Last edited by BBman; 03-09-12 at 22:45.
BBman is offline   Reply With Quote
Old 10-09-12, 08:30   #10
Vibrezzz

Stage 3
 
Vibrezzz's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 150
Default Re: Masina pentru proiesct 4X4

BBman, iti dau dreptate, trebuie sa mai fim si nationalistii, insa sunt destul de prost fabricate Aro.urile, insa daca le faci o revizie generala si ai grija de el nu cred ca ai putea avea multe probleme, orcum am cautat ceva aro insa numai cazaturi, am gasit si ceva modele de Jeep Wrengler insa cer o galagie de banii!
Vibrezzz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -