Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 30-04-11, 17:27   #16
Sebiku

Stage 2
 
Sebiku's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 74
Default Re: Daihatsu Feroza sau Suzuki Samurai?

eu am un daihatsu charade 94,nu e 4x4 o am de 4 ani,masina ruleaza in fiecare zi fara probleme cu siguranta eu as alege Daihatsu e si mai puternica,si nu cred ca te va dezamagi.Daca vrei mai multe informatii lasa un PM.Succes
Sebiku is offline   Reply With Quote
Old 06-05-11, 11:43   #17
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Daihatsu Feroza sau Suzuki Samurai?

Salut eu am un Feroza care in afara de bodylift si roti pe 30" nu are nimic modificat si pt un offroad usor e arhisuficient.
Ca si parere Samuraiul are avantajul ca are posibiltati de upgrade infinite ( dar evident cu bani si depinde de calitatea pieselor cati bani). Totusi grupurile la samurai sunt foarte firave, planetarele sunt si ele anemice .
Ca si confort nu se compara cu Feroza care e si el mic dar fata de Samurai e altceva.
Ca si motor Samurachele are 1.3 care iar mise pare anemic si ca sa obtii ceva de la el in teren iti trebuie rabdare si ture multe. Cuplul e modest si consumul pe masura. Avantajul FEroza e motorul mai puternic .

La fel ce e misto la Feroza e 5,28 raport final.Nu sunt multe masini care sa aiba in varianta stoc asa ceva.Si cutia este ok
tr1-3,752
tr2-2,182
tr3-1,428 sau 1,529
tr4-1,0
tr5-0,865
r -3,942
DAr un minus este reductorul,din pacate,doar 1,754 .Insa treapta intaia(tot de forta)combinata cu raport final excelent poate face mult in teren.
Daca te mai pot ajuta cu info da-mi pm si eventual daca ai drum prin Buc contacteaza-ma si iti pot oferi un drivetest.
CAt despre piese se gasesc si pt Feroza daca stii unde sa cauti atatnoi cat si dezmembrari. Anglia cel putin e o mina de aur poti aduce masina intreaga numaipt piese cu 500 de lire . Stima

ps:singura modalitate este sa te urci in toate ca sa iti faci oparere obiectiva pt ca altfel pareri are fiecare mai ales ca nu toti au avut din taote ca sa recomande ceva din experienta.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 08-05-11, 13:00   #18
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Daihatsu Feroza sau Suzuki Samurai?

colegu, samuraiul are punte rigida. cred ca confunzi cu planetarele de vitara totusi. grupurile de samurai nicidecum nu sunt mai firave ca cele de feroza (ca ne raportam la feroza). samuraiul il modifici pentru 33-uri de exemplu cu bani foarte putini.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 08-05-11, 16:53   #19
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Daihatsu Feroza sau Suzuki Samurai?

Si ce legatura are puntea fix cu planetarele colegu? Daca ai vazut niste planetare de samurai cum poti sa le compari cu cele stock depe feroza? N-are nimic a face una cu alta. Cat despre modificat samurai pt 33" da de acord dar dupa ce ii pui 33-uri mai descurca-te matale cu cuplu ala fantastic pe acre il are samuraiul. DAca vorbim de un samurai de 60 de cai atunci l-ai ingropat cu niste 33-uri.
CAt despre grupuri este clar ca nu ai vazut Feroza dedesubt ca sa iti dai cu parerea despre cat de firave ar fi. Te invit oricand sa facem o comparatie cu un samurai stock .
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 08-05-11, 18:22   #20
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Daihatsu Feroza sau Suzuki Samurai?

Puntea fixa (fata) are legatura cu planetarele pentru ca: planetarele sunt in punte.

Asa ca ori:
1. confunzi cu planetarele de vitara
2. ai vazut o punte de samurai fata desfacuta caz in care afirmatia ta cu planetarele sunt anemice iti dai seama ca e mare fsss pentru ca evident NU PREA ai cum rupe o planetara fara sa rupi/spargi grupul
3. nu ai habar despre ce vorbesti

Pentru 33-uri cu bani foarte putini o inalti (bodylift, cercei, springuire, etc) si evident daca pui 33-uri schimbi rapoartele in punti asa ca: DA, cu motorul ala mic iti duci 33-urile linistit.

Am vazut/condus/stricat/tras Feroza. Nu am zis nicidecum ca ar fi firave puntile de Feroza. Am zis clar: cele de Samurai nu sunt cu nimic mai firave decat cele de Feroza ... tradus pentru a intelege toata lumea: nu sunt firave deloc la fel cum cele de Feroza nu sunt firave.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 08-05-11, 23:54   #21
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Daihatsu Feroza sau Suzuki Samurai?

imi mentin parerea ca samuraiul e mai perfuzie.am avut si samurai carburatie si injectie si ambele cu 31" troliu scuturi deja tragi greu de ele.
Singurul avantaj sunt piesele aftermarket care se gasesc de toate dar comparand stock cele 2 masini nu au nici o treaba .
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 10-05-11, 16:54   #22
Emy_bike

Stage 4
 
Emy_bike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 297
Member of:
[Honda]
Default Re: Daihatsu Feroza sau Suzuki Samurai?

Asta e farmecul la Samurai. 5000-6000rpm si urca de n-ai treaba pe oriunde.

Nu stiu de ce zici ca samuraiul are puntile firave. Sunt cateva samuraie care ies cu noi la offroad si merg exceptional. Si baietii sunt nebuni ... sub 6000ture nu le lasa... Cu samurake tre sa treci cu avant si span.
E buna si feroza aia pana la un punct... pana cand incepi sa-i schimbi MRL-urile cu unele manuale..... bieletele, capetele de bara... bucsi. Nu gasesti mai nimic aftermarket, decat pe original si te rupe rau de tot la bani. E un mare dezavantaj sa ai o masina de offroad cu bascule pe fata.

Eu am un Jimny si n-am probleme deloc.I-am schimbat doar un senzor de rotatie. Atata tot...
Ma rog.. urmeaza un "mic" upgrade ARB fata/spate si un reductor de SJ410 si s-a terminat smecheria Face 1an jumate de offroad intens. Nu offroad de genul 20 ture prin 5 balti si 3 urcari pe treptele unui deal unde a fost vie acu 20ani....
Emy_bike is offline   Reply With Quote
Old 11-05-11, 08:59   #23
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Daihatsu Feroza sau Suzuki Samurai?

Se gasesc piese ieftine daca stii unde sa cauti. De ce tot insistati daca nu stiti asa din auzite stim toti Emy vezi ca davema merge de aproape 1 an cam peste tot cu feroza lui si nu a avut probleme. Pare-mi-se ca afost si la ceva trialuri . Acum depinde fiecare ce preferinte are.
avm-uri manueal 170 euro setul noi. Asa scumpe sa fie ?Eu zic ca nu .
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 11-05-11, 20:25   #24
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Daihatsu Feroza sau Suzuki Samurai?

am inteles ideea. feroza e cea mai tare din parcare.

oamenii aia multi de au samuraie si se dau cu ele pe noroaie nu or fi auzit de feroza frate. de ce sa-ti iei samurai si sa-l prepari cu bani de nimic cand poti lua feroza si sa stai sa cauti saptamani intregi pana gasesti piese sa-ti modifici feroza-ul la preturi mari?

stiu ca fiecare ne laudam acaretul dar deja devenim penibili cavaliere ...
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 07:56   #25
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Daihatsu Feroza sau Suzuki Samurai?

Prietene eu nu laud nimic doar spun ca am avut si samurai si e mai masina feroza. Ce va mai place sa o ardeti in posturi in contradictoriu degeaba. Tu vorbesti din cunostinte si din vecini iar eu ti-am dat exemple concrete din practica, cateva cifre concrete si tu tot persisti . Departe de a fi penibil cand am postat numai cu argumente , in timp ce tu postezi doar ca sa arati ca habar n-ai ci doar bajbai din cunostintele cunostintelor.. In fine forumul asta e oricum doar de dat cu parerea din vecinii vecinilor pe mai taote topicurile in absolut orice domeniu. In fapt majoritatea habar n-au , dar in fond asta e ideea de forum deci respect parerile tuturor fie ele si fara pic de temei . Hai salut o zi buna
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 11:05   #26
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Daihatsu Feroza sau Suzuki Samurai?

ai inceput cu aberatii ca planetarele si grupurile de samurai sunt "foarte firave" si pe acest subiect am discutat noi in contradictoriu. strict. nimic altceva incat sa vorbim din cunostintele prietenilor sau aberatii ca nu stim ce vorbim.

si ca veni vorba de grupurile firave de samurai ia uite in pozele alaturate un grup fata de samurai INDOIT ... cu care s-a circulat asa o perioada pana s-a remediat problema ... asa "foarte firav" e ... ce sa zic ...

asa ca insist:
1. ori nu stii ce vorbesti
2. ori iti lauzi feroza-ul degeaba
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01212.JPG
Views:	1267
Size:	2.24 MB
ID:	2001671   Click image for larger version

Name:	DSC01216.JPG
Views:	1075
Size:	2.22 MB
ID:	2001672  
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 11:14   #27
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Daihatsu Feroza sau Suzuki Samurai?

Am zis ca planetarele sunt mult mai firave. Si despre grup daca s-a mers cu el indoit inseamna ca nu e mai firav? Ai vazut un grup si o planetara de feroza? Eu nu mai postez ca vorbim limbi diferite tu vorbesti din auzite eu din experienta. Mai cauta pe google niste poze sa mai pui aici oricum laudabil efortul tau. Stima servus
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 20:22   #28
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Daihatsu Feroza sau Suzuki Samurai?

Haideti cu niste masuratori, nu cu poze.

Diametru planetare, numar de caneluri, diametru coroana, diametru pinion de atac. Astea conteaza pentru inceput. Apoi incepem cu stil de taiere a canelurilor, numar de sateliti, full-floater sau semi-floater, materiale folosite etc.
Nu faptul ca unul pare solid si altul pare slab in poze, nu faptul ca s-a mers cu el indoit si a rezistat conteaza aici.

Iti pot arata Ford-ul de 9", nu arata ultra-solid, dar in aplicatii de 400m (masini pamantene, nu top fuel & co) face legea diefrentialelor spate.

Cel ce a indoit diferentialul merge foarte finut in teren....
__________________
Team SQNLL
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 14-05-11, 16:05   #29
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Daihatsu Feroza sau Suzuki Samurai?

Hai ca e ultimul post al meu.

Quote:
Originally Posted by cavaliere
Totusi grupurile la samurai sunt foarte firave, planetarele sunt si ele anemice .
Quote:
Originally Posted by cavaliere
Am zis ca planetarele sunt mult mai firave.
Atata timp cat nici tu nu stii (sau nu tii minte) ce vorbesti te-astepti sa vorbim aceeasi limba? Nu contest experienta ta de a conduce ambele masini ... de aici pana la alte treburi e cale LUNGA! ... legat de poze imi permit sa pun poze cu masinile si pataniile prietenilor si/sau poze facute de prieteni asa ca scuza-ma daca-mi permit sa nu fiu de-acord cu prostiile spuse de tine care si tu uiti ca le-ai spus. Stiu, cand nu mai ai argumente incepi sa arunci cu noroi ca e mai simplu ...
Legat de faptul ca eu vorbesc din cunostinta tu din experienta mai lasa-ma ... ce experienta ai tu frate? plimbatul prin oras? slalomul printre gropile din asfalt? faptul ca ai condus 1 luna sau 1 an un samurai si dup-aia 1 luna sau 1 an feroza inseamna ca ai experienta sau un drum la iarba verde/pescuit? le-ai testat ambele in conditii limita? s-a rupt o planetara de samurai si in acelasi loc nu a cedat cea de feroza? pai si-atunci ar putea fi vorba despre chestii diferite ... planetara de samurai sa fie din fabrica iar cea de feroza nou nouta etc etc ... asa ca mai scuteste-ma cu vai Doamne experienta ta zici ca ai facut un milion de teste cu ambele masini de ai ajuns la concluzia ca-s "mai firave".

Si da, am vazut planetare desfacute atat de feroza cat si de samurai ... la fel si grupuri.

Lil'D exact that's my point! In cazul de fata MARIMEA NU CONTEAZA. nicidecum faptul ca sunt mai subtiri cele de samurai le face mai proaste calitativ decat cele de feroza care sunt mai groase. la fel de bine cele de feroza pot fi de exemplu casante deci la ce folos ca sunt groase? mai putem lua in calcul si modul de exploatare si multe altele.

Daca era o comparatie intre planetare/grup de vitara si cele de feroza da ... ii dadeam dreptate colegului "experimentat" dar asa imi mentin parerea: nu stie ce vorbeste.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 08:17   #30
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Daihatsu Feroza sau Suzuki Samurai?

Sincer bati campii ai luat 2 poze de pe net si vii sa arati ce expert esti tu. Si pe forum-ul club4x4 ai cont si ai cateva posturi de expert si acolo.
Sunt in corb4x4 deci nu ies la iarba verde cu ele.
Grosimea conteaza mai putin daca in cap e anemica. La fel poate planetara sa fie prea strong in raport cu grupul si e mai usor sa schimbi o planetara si mai ieftin decat un grup. Revin cu ceva detalii tehnice
cavaliere is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -