Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-11, 22:15   #1
bbujica
VW Driver

Stage 3
 
bbujica's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 109
Member of:
[VW]
Default Pareri Suzuki Vitara

Ma intereseaza acest model si as vrea sa stiu niste pareri despre Suzuki Vitara 4x4 (modelul din imagine)!
Este o masina buna? Se defecteaza des? Piesele cum sunt, se gasesc, ce pret au? Fiabila?
La ce ar trebuii sa fiu atent daca as achizitiona acest model?
"Cortul" din spate tine? sunt probleme cu intratul apei in masina? se poate gasii sa-l cumpar nou?
Cu transmisia sunt probleme in general?
Ce motorizari au aceste masini? care este cea mai buna?
Ce variante au aceste masini? ma refer la variantele de la an la an... (nu la alt model) ...ce varianta este mai "completa" ?
Cu consumul? cum sta?
Si niste sfaturi daca se poate...!



Imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie... aici am vazut sectiunea cu masini 4x4!
__________________
Contact: Or: 0743404200 Cos: 0762321970 Y.M: bbujica Skype: bbujica

Car: Vw Golf III
bbujica is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 22:31   #2
andreiorga
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 343
Member of:
[DAEWOO]
[RENAULT]
Default Re: Pareri Suzuki Vitara

Masina buna de off`road, insa motor prost (75cp) . Atata timp cat prelata aia e facuta sa te protejeze pe tine de apa, evident ca nu vei avea probleme cand vei intra in apa, insa pentru a intra in apa cu masina, ai nevoie de snorkel. Pentru offroad ar fi ideale masinile diesel, merg si astea ( cu multi bani investiti, mai ales sa ii dai ceva putere motorului ).
Acum depinde ce offroad vrei tu sa faci...
__________________
You idiot!! My car doesn`t have a brain & it`s smarter than you
>>>DEZMEMBREZ<<< Astra G `00, Vectra B `98 si Kalos 05 (inmatriculat)
andreiorga is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 22:36   #3
bbujica
VW Driver

Stage 3
 
bbujica's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 109
Member of:
[VW]
Default Re: Pareri Suzuki Vitara

Off road o sa fac ceva... light! Cand zici ca motorul e prost te referi ca nu este foarte puternic (ca are doar 75cp) sau e prost ca, calitate?
bbujica is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 22:41   #4
andreiorga
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 343
Member of:
[DAEWOO]
[RENAULT]
Default Re: Pareri Suzuki Vitara

Quote:
Originally Posted by bbujica View Post
Off road o sa fac ceva... light! Cand zici ca motorul e prost te referi ca nu este foarte puternic (ca are doar 75cp) sau e prost ca, calitate?
Vorbesc strict offroad. Face fata cu greu in teren. Acum nu stiu ce sa-ti spun...nu stiu cat te va tine. Deobicei cine isi ia masina de teren o ia ca sa faca "treaba" cu ea
andreiorga is offline   Reply With Quote
Old 05-02-11, 12:22   #5
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Pareri Suzuki Vitara

andreiorga ai (ai avut) vitara? ai condus-o in teren? vorbim doar sa ne aflam in treaba? apropo ... nu este vitara cu 75 cai.

hai sa raspund si eu la intrebari ... sper
Suzuki Vitara:
- 1.6 8v (80 cai)
- 1.6 16v (100 cai)
- 2.0 V6 24v (115 cai)

Hai sa le luam pe rand:

- 1.6 8v (80 cai)
- are injectie monopunct
- are cuplu la turatii joase ceea ce o face (comparativ cu 1.6 16v) cea mai buna alegere pentru offroad, fiind si cea mai fiabila motorizare

- 1.6 16v (100 cai)
- are injectie multipunct
- are cuplu la turatii mai mari ... e un dezavantaj in teren fiindca trebuie sa turezi masina mai mult sa ai aceleasi rezultate ca la motorizarea cu 8v ... iar turatul motorului (pe o perioada mai mare de timp) poate duce la incalzirea lui.


1.6 8v vs 1.6 16v
- 1.6 8v mai buna in offroad (nu cu mult totusi), mai fiabila
- 1.6 16v mai buna pe asfalt (diferenta de 20 cai se simte totusi in depasiri)

2.0 V6 24v
- e buna atat in teren cat si pe asfalt avand destui cai ...
- am lasat-o pe sfarsit aceasta motorizare fiindca nu e chiar atat de des intalnita pe vitarele in 2 usi ca celelalte 2 motorizari.
- dezavantajul mare al acestei motorizari - consumul care este semnificativ mai mare. putem vorbi si aproape dublarea lui fata de 8v sau 16v (in anumite conditii similare)

De ales ar trebui sa alegi dintre 1.6 8v si 1.6 16v asta in functie de drumurile care le faci (dupa cum am zis si mai sus) ... asfalt, off, de care off ... soft / mediu / hard ...

Despre SoftTop (prelata):
Nu ti frig in masina, pastreaza caldura acum pe iarna ... zgomotul se aude evident dar nu enorm de tare .. daca e prelata originala nu flutura, nu canta nu nimic. Nu intra apa, zapada etc.
Minusuri la softtop: vara daca mergi pe strazi prafuite iti intra praf in masina, decapotarea e manuala deci iti ia vreo 10 minute sa o dai jos. si accesul la portbagaj e mai greoi.

Despre HardTop:
Izoleaza la fel de bine ca si softtopul, ciudat dar nu e se aude mai incet zgomotul de afara cu hardtop decat cu softop.
Plusuri: nu intra praful in masina vara, accesul la portbagaj e super lejer
Minusuri: scartaie unde calca pe caroserie, daca vrei sa decapotezi masina tre sa lasi hardtopul acasa ca nu se pliaza partea din spate.

SoftTop vs HardTop
Eu recomand sa-ti iei o masina cu HardTop pe ea pentru ca: un hardtop e 400-500-600 euro pe cand un softtop e 150-200 euro, daca vrei sa bagi/scoti ceva in/din portbagaj nu te chinui ... si cam atat imi vine acum in minte.


Masina este fiabila (cum am zis mai sus mai ales 8v-ul)
Problema acestor masini: RUGINA dar nu e de speriat .. o aripa fata costa de noua MAXIM 150 lei ... 120 cam asa
Distributia ti-o schimbi cu 300 lei cu pompa apa si tot.

Piese se gasesc mai peste tot (atat noi cat si second ... o gramada de dezmembrari auto specializate pe vitara sunt in tara)

Daca te gandesti sa o bagi prin noroaie ai solutii de inaltare a masinii (bodylift, suspension lift) la pret acceptabil, scuturi ... cauciucuri.

Cam atat deocamdata si asa am scris prea mult. Daca mai ai ceva neclaritati iti raspund linistit.

P.S. colegul andreiorga zice ca face fata cu greu in teren ... dar tin sa-l contrazic ... face fata bine in teren daca e echipata corespunzator.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 05-02-11, 18:47   #6
bbujica
VW Driver

Stage 3
 
bbujica's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 109
Member of:
[VW]
Default Re: Pareri Suzuki Vitara

Mersi!

Transmisia cum este?
Este doata cu reductor? Unde are transmisia permanenta? fata sau spate? poate fi cuplata in timpul mersului?
bbujica is offline   Reply With Quote
Old 05-02-11, 20:22   #7
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Pareri Suzuki Vitara

Pentru putin.

Are reductor.
Tractiune spate.
Cuplarea fetei din mers e si da si nu

Cu MRL-uri AUTOmate (cele din fabrica sa zic asa) nu recomand cuplarea fetei din mers
Cu niste MRL-uri MANUALE poti cupla fata din mers ... unii o cupleaza si la 40-50 fara probleme (pana acum) ... si poti baga si din 4H in 4L din mers.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 05-02-11, 22:22   #8
bbujica
VW Driver

Stage 3
 
bbujica's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 109
Member of:
[VW]
Default Re: Pareri Suzuki Vitara

Imi pare rau, dar nu stiu ce este acel MRL! imi poti spune ce face el?...adica la ce foloseste
bbujica is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 00:28   #9
andreiorga
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 343
Member of:
[DAEWOO]
[RENAULT]
Default Re: Pareri Suzuki Vitara

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
andreiorga ai (ai avut) vitara? ai condus-o in teren? vorbim doar sa ne aflam in treaba? apropo ... nu este vitara cu 75 cai.

P.S. colegul andreiorga zice ca face fata cu greu in teren ... dar tin sa-l contrazic ... face fata bine in teren daca e echipata corespunzator.
Am mers cu una in teren...mi-a spus ca are 75 de cai... ma rog...scuze ca nu sunt documentat...oricum nu a fost foarte satisfacatoare. Nu va face foarte foarte multe....
Asta iti spun ca fost posesor de Pajero....intelegi si u ce vreau sa spun...
In offroad dieselul este mult mai avantajos si cred ca stii asta
andreiorga is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 19:49   #10
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Pareri Suzuki Vitara

bbujica: in centrul rotii din fata e MRL-ul ... are rolul de a cupla/decupla planetarele fata.

andreiorga: chiar nu-nteleg ce vrei sa zici cu pajero ...
sa fim sinceri unul cu altul ... colegul bbujica a zis offroad soft (eu as adauga soft-mediu). nu vad cu ce e mai potent pajero-ul fie el si 2.8 diesel. daca suntem carcotasi pajero e inferior la patrol si/sau toyotele echivalente.
evient daca vorbeam de un offroad minim mediu ... mediu-hard vorbeam de alte masini dar in cazul de fata vitara e una dintre cele mai bune variante.

totusi vorbim de o masina de 1 tona greutate nu 2-3 si cum ziceam motoarele in 8v au cuplu la turatii mici deci pentru un offroad soft-mediu merg mai mult ca satisfacator.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 14:12   #11
D.R.G

Stage 1
 
D.R.G's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 13
Default Re: Pareri Suzuki Vitara

Andrei nu stiu cu ce Vitara ai mers tu dar o Vitara face fata cu brio in Offroad (asta daca are si niste cauciucuri cat de cat adecvate).Daca vrei ceva mai hard trebuie un pic modificata(suspensie-grup fata-cauciucuri).

P.S La cat costa o Vitara este alegerea cea mai buna (parerea mea)
D.R.G is offline   Reply With Quote
Old 20-02-11, 11:20   #12
bbujica
VW Driver

Stage 3
 
bbujica's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 109
Member of:
[VW]
Default Re: Pareri Suzuki Vitara

Multumesc mult pentru informatii!

Sunt viitor posesor de Suzuki Vitara 1.6 8V cu SoftTop ...
bbujica is offline   Reply With Quote
Old 20-02-11, 11:22   #13
D.R.G

Stage 1
 
D.R.G's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 13
Default Re: Pareri Suzuki Vitara

BAFTA !!!
D.R.G is offline   Reply With Quote
Old 20-02-11, 21:47   #14
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Pareri Suzuki Vitara

eu te felicit dar insist ... mai bine hard top si cu 150 euro iti iei soft top separat.
crede-ma ca nu o sa-ti para rau

oricum si cu soft top e perfect
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 17:59   #15
bbujica
VW Driver

Stage 3
 
bbujica's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 109
Member of:
[VW]
Default Re: Pareri Suzuki Vitara

da... ar fi o mica "Afacere" ... sa vedem ce oferte am
bbujica is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -