Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 02-09-10, 13:58   #1
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Exclamation Cum trebuie sa arate un Duster adevarat?

Pana acum am vazut mai multe reprezentatii de Dacii Duster tunate, cu modificari extreme si simulari de exterioare agresive. Iata acum ca un user 4Tuning, expert in virtual tuning, a realizat un Duster foarte interesant, pe cat de realizabil pe atat de curat, un Duster care este un exemplu de masina de teren in adevaratul sens al cuvantului. Felicitari lui Cipriany pentru cea mai reusita stilizare a lui Duster!


Cam asa trebuie sa arate un Duster - cu anvelope de noroi MT Good Year, bullbar, troliu, proiectoare montate pe plafon, overfendere, praguri negre, un semi-rollcage exterior, roata de rezerva pe portbagaj. Ce parere ai, iti place?


Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 02-09-10, 18:21   #2
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cum trebuie sa arate un Duster adevarat?

Un motor turbo diesel de Nissan de 3000 de cmc si ala e.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-10, 18:45   #3
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cum trebuie sa arate un Duster adevarat?

Duster d-asta vreau si eu
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 02-09-10, 23:25   #4
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Cum trebuie sa arate un Duster adevarat?

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Un motor turbo diesel de Nissan de 3000 de cmc si ala e.
Asta nu-i motor

Daca e sa fie atunci V 8 de 6 litri super chargerd sau biturbo cu cel putin 550 CP, integrala cu suspesie double rancho.
Ori e bal, ori e spital. Una din doua, dar nu masina de cusut.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 03-09-10, 10:27   #5
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Cum trebuie sa arate un Duster adevarat?

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Asta nu-i motor

Daca e sa fie atunci V 8 de 6 litri super chargerd sau biturbo cu cel putin 550 CP, integrala cu suspesie double rancho.
Ori e bal, ori e spital. Una din doua, dar nu masina de cusut.
dupa 2 dealuri ramai fara benzina....
beck is offline   Reply With Quote
Old 03-09-10, 12:58   #6
world_eye007

Stage 5
 
world_eye007's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,013
Member of:
[Colectionar Machete]
[Hyundai]
Default Re: Cum trebuie sa arate un Duster adevarat?

Arata tare per total, dar cred ca mai bine ar arata cu 2 roti de rezerva puse pe plafon pe un suport, decat cu cea de pe portbagaj, care apropo mi se pare mie sau e mai mare decat celelalte?
__________________
world_eye007 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-10, 15:26   #7
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Cum trebuie sa arate un Duster adevarat?

Quote:
Originally Posted by beck View Post
dupa 2 dealuri ramai fara benzina....
Esti sigur?
Eu nu cred. Nici americanele off road nu ramīn fara benzina sa ca fi linistit
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 08-09-10, 21:15   #8
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cum trebuie sa arate un Duster adevarat?

De aratat..poate arata...pentru cine nu se uita si dedesubt sa admire minunatie de brate/tiranti de 15mm grosime...ce mai,o ...bijuterie de masina ... buna pt nevasta sa se dea rotunda la colege ca ..uite ce jeep nou-nout are...

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Esti sigur?
Eu nu cred. Nici americanele off road nu ramīn fara benzina sa ca fi linistit
Am fost eu in vreo cateva randuri cu amici ce au wranglerul hp (4.0i 6in linie doar)... si ghici ce: .... fara 2 canistre nu se iese,mai ales IARNA .... asta in sensul a ceea ce il sfatuiesti tu pe userul de mai sus, adicatelea "ca sa fii linistit" ...(nu pentru a pleca..linistit pe jos dupa ce ai lasat masina in traseu )
"Americanele off road" te referi la filmele care le-ai vazut pe yotube?da,recunosc,cateodata impresionante,insa faci abstractie de faptul ca ei se strang cate 30 pe o zona accidentata de ...1km2 maxim... ....cam greu sa "ramai" cand esti la o flegma distanta de drum si de alti 30 colegi
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 19:37   #9
gonzolica2000

Stage 2
 
gonzolica2000's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 49
Smile Re: Cum trebuie sa arate un Duster adevarat?

misto desenul dar nu se potriveste pt duster.....vezi ca ai pus gumele pe fatza invers
gonzolica2000 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 09:29   #10
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cum trebuie sa arate un Duster adevarat?

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
De aratat..poate arata...pentru cine nu se uita si dedesubt sa admire minunatie de brate/tiranti de 15mm grosime...ce mai,o ...bijuterie de masina ... buna pt nevasta sa se dea rotunda la colege ca ..uite ce jeep nou-nout are...



Am fost eu in vreo cateva randuri cu amici ce au wranglerul hp (4.0i 6in linie doar)... si ghici ce: .... fara 2 canistre nu se iese,mai ales IARNA .... asta in sensul a ceea ce il sfatuiesti tu pe userul de mai sus, adicatelea "ca sa fii linistit" ...(nu pentru a pleca..linistit pe jos dupa ce ai lasat masina in traseu )
"Americanele off road" te referi la filmele care le-ai vazut pe yotube?da,recunosc,cateodata impresionante,insa faci abstractie de faptul ca ei se strang cate 30 pe o zona accidentata de ...1km2 maxim... ....cam greu sa "ramai" cand esti la o flegma distanta de drum si de alti 30 colegi
Amu tre sa traiasca si cei din Service,si cei de la tractari,nu ?
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 15:59   #11
Emy_bike

Stage 4
 
Emy_bike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 297
Member of:
[Honda]
Default Re: Cum trebuie sa arate un Duster adevarat?

[QUOTE=lascarica Am fost eu in vreo cateva randuri cu amici ce au wranglerul hp (4.0i 6in linie doar)... si ghici ce: .... fara 2 canistre nu se iese,mai ales IARNA .... asta in sensul a ceea ce il sfatuiesti tu pe userul de mai sus, adicatelea "ca sa fii linistit" ...(nu pentru a pleca..linistit pe jos dupa ce ai lasat masina in traseu )
"Americanele off road" te referi la filmele care le-ai vazut pe yotube?da,recunosc,cateodata impresionante,insa faci abstractie de faptul ca ei se strang cate 30 pe o zona accidentata de ...1km2 maxim... ....cam greu sa "ramai" cand esti la o flegma distanta de drum si de alti 30 colegi[/QUOTE]


Ai dreptate. Pe langa asta americanii se dau in "parcuri offroad" nu ca noi pe toate coclaurile la zeci/sute de km de civilizatie.


Cat despre dusterul photoshopit ce sa zic... n-are nici o treaba cu offroad-ul. Poate cu offroad-ul urban sau cu drumurile FORESTIERE unde ajung si berlinele . Chiar sunt curios ce diferential central o avea un duster
Emy_bike is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 23:55   #12
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Cum trebuie sa arate un Duster adevarat?

Quote:
Originally Posted by Emy_bike View Post
Ai dreptate. Pe langa asta americanii se dau in "parcuri offroad" nu ca noi pe toate coclaurile la zeci/sute de km de civilizatie.
Pai comparativ cu SUA, Romānia e .... al dracului de mare.

Nu e vorba "de dat" pe piste O.R. ci de utilizarea de zi cu zi.
Daca ar fi asa cum sustineti voi, fiecare SUV / JEEP american ar trage dupa el o cisterna de benzina rezerva cīnd o frige prin desertul nevada unde nui tipenie de om si nici benzinarie sute de mile.

Revenind la Duster, indiferent cum arata, tare asi vrea sa-l vad īntr-un road trip de la est la vest īn SUA, sa-l vad asa frumos hranit cu nisip si praf de desert, sa mai...... "miroase" si putin alaska la minus 60°C, putin ICE ROAD pe lacuri īnghietate asa cum au parte americanele de care faceti atīta misto si atunce sa vedem ce mai DUSTESTE DUSTER-UL.
Tare ma tem ca mai ramīne de el numai DUST fara ER

@ lascarica

Fi linistit ca pe tīmpeniile de pe YouTube nu dau doi bani.
Astea-s pierdere de timp.
Viata reala e mai interesanta si mult mai plina de "Feeling"

Last edited by CyberCSX; 19-10-10 at 23:58.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 20-10-10, 15:18   #13
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cum trebuie sa arate un Duster adevarat?

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Pai comparativ cu SUA, Romānia e .... al dracului de mare.

Nu e vorba "de dat" pe piste O.R. ci de utilizarea de zi cu zi.
Daca ar fi asa cum sustineti voi, fiecare SUV / JEEP american ar trage dupa el o cisterna de benzina rezerva cīnd o frige prin desertul nevada unde nui tipenie de om si nici benzinarie sute de mile.

Revenind la Duster, indiferent cum arata, tare asi vrea sa-l vad īntr-un road trip de la est la vest īn SUA, sa-l vad asa frumos hranit cu nisip si praf de desert, sa mai...... "miroase" si putin alaska la minus 60°C, putin ICE ROAD pe lacuri īnghietate asa cum au parte americanele de care faceti atīta misto si atunce sa vedem ce mai DUSTESTE DUSTER-UL.
Tare ma tem ca mai ramīne de el numai DUST fara ER

@ lascarica

Fi linistit ca pe tīmpeniile de pe YouTube nu dau doi bani.
Astea-s pierdere de timp.
Viata reala e mai interesanta si mult mai plina de "Feeling"

https://www.4tuning.ro/masini-noi/tes...pway-6388.html
Nu e chiar ce ai scris tu..dar pe aproape,tot un road trip e..Daca Sandero a putut..Duster de ce sa nu poata ? :P
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-10, 16:54   #14
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Cum trebuie sa arate un Duster adevarat?

Bineīnteles ca se poate.
Totul se poate daca se vrea.
Problema unora īnsa este īntrecerea masurii si de aici pleaca totul.

Daca un "x-ulescu" are o masinasua care-i dereglata ca dracu, mīnca benzina cīt zece, gata sīnt toate la fel. De unde si pīna unde?

Prin postingul meu am vrut doar sa arat ca exista tari cu conditii mult mai vitrege ca īn RO si toate masinile astea fac fata fara priobleme si nu vad de ce se exagereaza numai pt. ca unii nu-s capabili sa-si īntretina masinile sau sīnt asa de inventivi ca mai mult strica decīt sa repare dupa care se vaita si baga īn aceasi oala negativa toate produsele unui producator sau a unei tari ūintregi.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 21-10-10, 21:42   #15
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Cum trebuie sa arate un Duster adevarat?

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Asta nu-i motor

Daca e sa fie atunci V 8 de 6 litri super chargerd sau biturbo cu cel putin 550 CP, integrala cu suspesie double rancho.
Ori e bal, ori e spital. Una din doua, dar nu masina de cusut.
nu, nu, ai vrut sa spui exact aberatia de mai sus.

oricum nu cred ca incape nici un small block in duster, poate in portbagaj

arunci cu vorbele sa pari cunoscator, dar cam cat crezi ca ar consuma o masina cu un v8 de 6L supercharged sau turbo???? un v8 de 6 L e capabil sa bea lejer 1/1 FARA BLOWER.

Dusteru e o masinuta interesanta, si cred ca este si cel mai ieftin SUV (sau ce o fi el), pacat ca sunt submotorizate .
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -