Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 15-05-10, 18:19   #1
budy82

Stage 2
 
budy82's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 29
Default daihatsu feroza

buna,azi mi-am luat si eu un feroza,de care la prima vedere sunt destul de incantat...
e un pic de munca la el,dar asta e,sper sa ma descurc si sa nu am prea mari probleme cu el
eare motor de 1.6 benzinar si sunt curios sa vad ce parere averi de el,daca a-ti avut ce probleme sau cat a-ti fost de incantati de el
cand va fi gata voi pune si poze cu el
budy82 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-10, 15:58   #2
Emy_bike

Stage 4
 
Emy_bike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 297
Member of:
[Honda]
Default Re: daihatsu feroza

E foarte faina masinuta chiar zilele astea a fost cu mine tot un Feroza din '94 1.6i. Masina s-a comportat excelent la off chiar si cu AT-uri tocite zilele astea o sa-si cumpere si el gume profil Simex ,apoi o sa inceapa distractia
Emy_bike is offline   Reply With Quote
Old 18-05-10, 20:29   #3
budy82

Stage 2
 
budy82's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 29
Default Re: daihatsu feroza

acum am venit de pe deal,azi a fost prima zi cu ea pe deal si sunt foarte incantat de ea
mai am putin de lucru la ea,dar doar la caroserie,in rest e SUPER...
in week-end fac si poze si voi pune ca merg cu ea la munte
eu spun ca pentru inceput e grozava
budy82 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-10, 20:32   #4
budy82

Stage 2
 
budy82's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 29
Default Re: daihatsu feroza

aaa,nu v-am spus ce i-am facut
in primul rand i-am schimbat ambreajul ca era polizat complect,i-am mutat foile de pe spate sub punte ca erau puse deasupra si nu era bine,i-am mai pus o pereche de arcuri spirala pe spate,ca ale ei sunt cam moi si nu faceau fata imi lovea carseria in punte si....cam atat
in rest nu are probleme
oare stie cineva la cati bani imi pot lua un troliu?ca poate o sa am nevoie vreodata cand merg singur si...
budy82 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-10, 23:27   #5
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: daihatsu feroza

In offroad nu se merge singur...Mai bine eviti asta pe cat posibil.
La feroza poti sa te avanti cu incredere spre un chinezesc in genul BC-404 de ~7000lbs...e convenabil ca pret daca-l iei de unde trebuie....sau ceva s-h.
Foile ok ca le-ai pus asa ,insa nu inteleg rostul si mai ales sensul unei lucrari de construire de talere/suporti pt arc elicoidal ,in masura in care tu ramai si cu foile de arc..SAU...cum ai pus tu arcuri acolo ?!
PS: ambreiajul este posibil sa fi fost "polizat complet" ..niciodata nu e "compleCt"..mai pune mana p-un dictionar macar(daca nu pe literatura) in pauzele de offroad,ca nu strica si nici nu-i rusine ...maine-poimaine te vedem in senatul tarii asteia de cacat, si vei tine pe langa tine 3-4 studenti care sa-ti redacteze luarile de cuvant plen....nu ca n-ar fi modul de lucru a 80% dintre.."alesii neamului" ..
Succes !
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 19-05-10, 19:57   #6
budy82

Stage 2
 
budy82's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 29
Default Re: daihatsu feroza

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
In offroad nu se merge singur...Mai bine eviti asta pe cat posibil.
La feroza poti sa te avanti cu incredere spre un chinezesc in genul BC-404 de ~7000lbs...e convenabil ca pret daca-l iei de unde trebuie....sau ceva s-h.
Foile ok ca le-ai pus asa ,insa nu inteleg rostul si mai ales sensul unei lucrari de construire de talere/suporti pt arc elicoidal ,in masura in care tu ramai si cu foile de arc..SAU...cum ai pus tu arcuri acolo ?!
PS: ambreiajul este posibil sa fi fost "polizat complet" ..niciodata nu e "compleCt"..mai pune mana p-un dictionar macar(daca nu pe literatura) in pauzele de offroad,ca nu strica si nici nu-i rusine ...maine-poimaine te vedem in senatul tarii asteia de cacat, si vei tine pe langa tine 3-4 studenti care sa-ti redacteze luarile de cuvant plen....nu ca n-ar fi modul de lucru a 80% dintre.."alesii neamului" ..
Succes !
desi esti rautacios,pt o gresala de redactare,multumesc de urare...
daca ai avea putina imaginatie si pricepere ti-ai da seama ca nu e nevoie de talere sau suporti complicati.in partea de sus am sudat un inel prin care e trecut arculiar jos i-am sudat doar un profil care sa il tina sa nu miste stanga-dreapta,fata-spate.acum lucreaza ambele,si foile si arcul spiral,arcurile fiind slabe trebuia sa ii fac ceva asa ca...
nu merg singur,mergem mai multi,ieri am iesit cu ea doar prin zona...,nu m-am aventurat prea ca era tarziu
budy82 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-10, 20:28   #7
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: daihatsu feroza

Sunt de parere la ca prima iesire in care vei incerca o..pseudo-incrucisare(avand indep.pe fata) de punti,e posibil sa ai nu foarte placuta surpriza ,la excursie maxima a uneia dintre rotile spate cu opusa ei comprimata maxim...sa-ti iasa arcul din partea inferioara (capatul dinspre punte).
Crede-ma ca daca ar fi asa lejer de facut conversie la elicoidale...nu s-ar mai fi chinuit atat gabi cu lc70(mk1) sau altii cu y260 si multe altele sa creeze si apoi sa sudeze talere...ori..poate nu stiu ei cum sta treaba...
PS: Nu-ti face griji,nu am omis ca tu ai lasat si foile acolo,insa cum crezi ca ti-ar sta in offroad singur cu ..de ex un racord de frana retezat de arcul sarit si ramas fara lichid?..sau oriunde..stii ca arcurile nu prea respecta teoria aia conform careia se poate anticipa cu exactitate directia in care o vor zbughi la decompresie..
Succes,
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 08:49   #8
Emy_bike

Stage 4
 
Emy_bike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 297
Member of:
[Honda]
Default Re: daihatsu feroza

De ce n-ai lasat foile de arc sus?Acum daca tot le-ai mutat jos ai putea sa-i mai pus o foaie in plus si sa-i faci niste intaltatoare
Emy_bike is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 21:43   #9
budy82

Stage 2
 
budy82's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 29
Default Re: daihatsu feroza

Quote:
Originally Posted by Emy_bike View Post
De ce n-ai lasat foile de arc sus?Acum daca tot le-ai mutat jos ai putea sa-i mai pus o foaie in plus si sa-i faci niste intaltatoare
cu foile deasupra punti topaia ca o caprita,nu se putea merge cu ea asa in teren nu are nevoie de inaltatoare
saptamana viitoare o sa pun poze cu ea
budy82 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 21:54   #10
budy82

Stage 2
 
budy82's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 29
Smile Re: daihatsu feroza

Crede-ma ca daca ar fi asa lejer de facut conversie la elicoidale...nu s-ar mai fi chinuit atat gabi cu lc70(mk1) sau altii cu y260 si multe altele sa creeze si apoi sa sudeze talere...ori..poate nu stiu ei cum sta treaba...

nu spun ca nu stiu ei cum sta treaba,dar unele lucruri sunt mai simple decat par,ai nevoie de pricepere,talent si imaginatie...
nu imi asum meritul pentru modificarile aduse si pentru ingeniozitate,e meritul altcuiva,dar garantez ca merge,voi pune poze cu modificarile facute si vei vedea despre ce e vorba...
din pacate azi i-am prajit ambreajul,din prostie si ambitie,dar asta e,punem altul si ii dam bataie,din greseli invatam...
oricum am avut satisfactia ca am scoso dintr-o vagauna de nu stiu cati ar fi avut curajul sa se bage
nebunia si prostia pot dauna masini(si buzunarului,desi in seara asta am vazut inca o data,desi nu era nevoie ce inseamna priceperea si imaginatia,poate voi pune o poza sa vezi cum in mai putin de 20 de minute se poate face un disc de ambreaj din mai multe discuri),dar pot aduce satisfactii...
budy82 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 22:05   #11
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: daihatsu feroza

legat de "discul din mai multe discuri" ..eu n-as face asta...sau,in cel mai rau caz, as folosi cu uzura egala 2+2 perechi identice ca si compozitie/greutate ..iar ca uzura,evident ca toate 8 la fel..altfel risti sa mergi cu el descentrat,iar in ture..hmm...
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 15:34   #12
budy82

Stage 2
 
budy82's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 29
Default Re: daihatsu feroza

inca nu e gata,dar merge....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	feroza2.JPG
Views:	815
Size:	5.24 MB
ID:	1526812  
budy82 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-10, 10:33   #13
Emy_bike

Stage 4
 
Emy_bike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 297
Member of:
[Honda]
Default Re: daihatsu feroza

Nu iti ating cauciucurile pe nicaieri? Par cam aproape....
Emy_bike is offline   Reply With Quote
Old 25-06-10, 20:52   #14
budy82

Stage 2
 
budy82's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 29
Default Re: daihatsu feroza

Quote:
Originally Posted by Emy_bike View Post
Nu iti ating cauciucurile pe nicaieri? Par cam aproape....
nu ating niciunde,sunt chiar ok....
budy82 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-10, 20:57   #15
budy82

Stage 2
 
budy82's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 29
Default Re: daihatsu feroza

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
legat de "discul din mai multe discuri" ..eu n-as face asta...sau,in cel mai rau caz, as folosi cu uzura egala 2+2 perechi identice ca si compozitie/greutate ..iar ca uzura,evident ca toate 8 la fel..altfel risti sa mergi cu el descentrat,iar in ture..hmm...
discul se descurca destul de bine deocamdata,oricum am unul nou de rezerva in portbagaj....
budy82 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -