Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - PIESE, ACCESORII, CONSUMABILE, etc > Navigatii, GPS, Detectoare, CarKit

Reply
 
Thread Tools
Old 27-02-06, 09:43   #31
WoW

Stage 5
 
WoW's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 589
Default

Daca te referi la o diferenta fata de noul detector de la Cobra cu 6 benzi 7080 care este inlocuitorul lui 6060 diferenta este destul de mica ca sa merite schimbat, este la distanta putin mai bun si da mai putine alarme false dar eu zic ca nu se merita sa il schimbi doar pt atat. Daca vrei ceva mai sus atunci iti recomand Cobra 9215 sau 9400 cu distanta mai buna si voce.
Politia poate sa ti/l ceara dar tu nu esti obligat sa il dai daca nu are mandat. Ei nu au voie sa intre in masina ta. Tu poti sa spui ca e un senzor de la alarma sau orice altceva.
WoW is offline   Reply With Quote
Old 27-02-06, 10:26   #32
lancerEvo

Stage 5
 
lancerEvo's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,128
Default

ok, ms mult oricum vocea nu ma incalzeste cu nimic...
asta al meu detecteaza radarele si din ungaria? ca pana acuma nu am avut curaju sa merg cu el... ca stiu ca is naspa politzaii pe acolo
__________________
I\'m not driving fast, I\'m flying low
lancerEvo is offline   Reply With Quote
Old 27-02-06, 10:27   #33
WoW

Stage 5
 
WoW's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 589
Default

Detecteaza doar cele de pe autostrada din ungaria, in localitati au radare in banda KU
WoW is offline   Reply With Quote
Old 27-02-06, 10:29   #34
lancerEvo

Stage 5
 
lancerEvo's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,128
Default

si detector pt banda ku se gaseste?
lancerEvo is offline   Reply With Quote
Old 27-02-06, 10:30   #35
WoW

Stage 5
 
WoW's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 589
Default

Da, au aparut mai multe modele dar sunt mai scumputze.
Sa vad daca pot aduce Cobra 9430 care deabia a aparut
WoW is offline   Reply With Quote
Old 27-02-06, 23:11   #36
hyper

Stock
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 8
Default Am importat oficial taticul detectoarelor radar cordless

Salutare membrilor acestui forum !

Am urmarit cu atentie acest topic dedicat oarecum schimburilor de informatii despre detectoare.

Dupa ce am testat cele 2 modele disponibile pentru Europa ale firmei MARUHAMA - producator japonez de detectoare radar solare si statii emisie-receptie profesionale - am fost extrem de multumit de rezultate si am decis sa le aduc in Romania sa le testeze si sa se bucure si altii de ele. Ceva fotografii si specificatii tehnice pe situl www.hyper.ro

Modelul pentru cei care au \"talpa grea\" este W-8889, pe care pot sa-l ofer spre test oricarui membru inregistrat al acestui forum.

Din teste au reiesit urmatoarele performante (zic eu) :
- linie dreapta : 2,8 km; record : 5,4 km (si Vento era in mers!)
- curba : 90 grade - 500m; 120 grade : 900 m (prin reflexie)
Testele au fost efectuate pe soseaua Bucuresti - Targoviste. Am si vreo 2 fimulete realizate (din pacate si deocamdata) cu telefonul mobil in conditii vitrege -promit sa imi iau camera si un prieten cu mine cand mai da soarele - care vor fi disponibile pe site.
Din observatiile mele :
1. NICI O ALARMA FALSA,
2. sunetul de beep nu prea imi place (recunosc), dar isi face treaba - adica il auzi chiar daca mergi cu muzica in blana

Bezile detectabile : K, new-K, X si Ku. Cred ca este primul detector solar de pe piata romaneasca ce are mai mult de 2 benzi

Va sosi in curand pentru teste un model nou, W-9000 LS care are : K, new-K, Ka, Ku, X si Laser ! Va voi tine la curent.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	maruhama_w_8889_big_265.jpg
Views:	40
Size:	120.1 KB
ID:	72390  
hyper is offline   Reply With Quote
Old 27-02-06, 23:21   #37
WoW

Stage 5
 
WoW's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 589
Default

Detectoarele solare sunt mai slabe decat cele cu fir. Chiar daca au si fir sunt mult mai scumpe si nu ajung la performantele celor cu fir.
Depind mereu de cat de incarcat este acumulatorul.
Daca e mereu innorat afara, capacitatea de incarcare este redusa si automat distanta de detectie redusa.
Fiabilitatea este cam indoielnica deoarece se strica destul de usor.
Un alt lucru e ca trebuie sa ai mare grija sa nu il bruschezi deloc ca e sensibil.

@hyper fa/ti post separat
WoW is offline   Reply With Quote
Old 27-02-06, 23:30   #38
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

am si eu un detector super cat YUPITERU ... e wireless (sve88cw)
problema e ca imi bipaie in continu ... nu stiu ce are ... eram curios dac
stie cineva ceva desprea marca asta ?
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-06, 23:49   #39
hyper

Stock
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 8
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"WoW\"
Detectoarele solare sunt mai slabe decat cele cu fir. Chiar daca au si fir sunt mult mai scumpe si nu ajung la performantele celor cu fir.
Depind mereu de cat de incarcat este acumulatorul.
Daca e mereu innorat afara, capacitatea de incarcare este redusa si automat distanta de detectie redusa.
Fiabilitatea este cam indoielnica deoarece se strica destul de usor.
Un alt lucru e ca trebuie sa ai mare grija sa nu il bruschezi deloc ca e sensibil.

@hyper fa/ti post separat
Ai avut vreodata vreunu fara fir ? Eu am de vreo 2 ani - multe modele si le-am bruscat allright - fara vreo deosebire. Merg foarte bine. Daca ai desfacut vreodata unu sa te uiti pe placa (cu fir sau fara fir) o sa vezi ca au cam aceleasi componente de baza - difera doar alimentarea. Partea cea mai sensibila care poate fi afectata de socuri este un disc de cupru ce se poate deforma (dar chiar asa usor cum iti inchipui tu), dar prin recalibrare revine la forma initiala. Intesitatea curentului continuu ramane constanta -deci functioneaza in aceeasi parametrii, doar tensiunea la \"borne\" scade simtitor - si se reincarca evident. ITI GARANTEZ EU CA NU CONTEAZA DACA E NOR SAU NU AFARA ).

Referitor la fiabilitate - nu cred ca iti iei un detector ca sa dai cu el de pamant - doar ca sa vezi daca e fiabil --- cred ca nici nu telefonul tau mobil nu faci treaba asta. Daca mai pica - pica .. toate sunt sensibile la socuri - in aceeasi masura.

Detectoarele radar - TOATE - functioneaza pe aceleasi principii : detecteaza undele radar emise de un dispozitiv, in banda 24.125 GHz in tara noastra. Ca au baterie sau se alimenteaza de la bricheta .. alegerea producatorului. Tind sa cred ca japonezii aia nu sunt chiar prosti si ca au niste standarde de calitate destul de ridicate avand in vedere nivelul de pe piata lor.

Te invit pe la showroom sa mai stam de vorba.
hyper is offline   Reply With Quote
Old 27-02-06, 23:53   #40
hyper

Stock
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 8
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"steaua23\"
am si eu un detector super cat YUPITERU ... e wireless (sve88cw)
problema e ca imi bipaie in continu ... nu stiu ce are ... eram curios dac
stie cineva ceva desprea marca asta ?
Iti bipaie incontinuu in oras sau face si pe afara asa ?
Cred ca este decalibrat. Modelele SuperCat produse de Yupiteru nu sunt \"facute\" pentru Europa si cand vin in tara sunt \"retunate\" in banda K de aici. Este posibil ca detectorul tau sa fi fost tunat eronat. Din experienta mea, se poate face ceva.
Sfatul meu este sa-l duci la reprezentata si sa-l lasi acolo pentru ceva teste. Daca mai este in garantie se schimba (cred).
Modelul tau nu se mai fabrica din cate stiu eu, dar este destul de performant.
hyper is offline   Reply With Quote
Old 28-02-06, 20:44   #41
WoW

Stage 5
 
WoW's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 589
Default

ma ocup de 8 ani de detectoare radar si stiu toate modelele deoarece le/am testat pe toate
WoW is offline   Reply With Quote
Old 28-02-06, 20:51   #42
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"hyper\"
Quote:
Originally Posted by \"steaua23\"
am si eu un detector super cat YUPITERU ... e wireless (sve88cw)
problema e ca imi bipaie in continu ... nu stiu ce are ... eram curios dac
stie cineva ceva desprea marca asta ?
Iti bipaie incontinuu in oras sau face si pe afara asa ?
Cred ca este decalibrat. Modelele SuperCat produse de Yupiteru nu sunt \"facute\" pentru Europa si cand vin in tara sunt \"retunate\" in banda K de aici. Este posibil ca detectorul tau sa fi fost tunat eronat. Din experienta mea, se poate face ceva.
Sfatul meu este sa-l duci la reprezentata si sa-l lasi acolo pentru ceva teste. Daca mai este in garantie se schimba (cred).
Modelul tau nu se mai fabrica din cate stiu eu, dar este destul de performant.
bipaie in continu. i-am facut o gramada de setari si nimc ... l-am folosit de vreo 3-4 ori desi il am de mai bine de un an. garantie nu mai are. vreo idee pe unde sa-i dau de cap ?
ps: spui ca se bunicel ?
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-06, 08:44   #43
hyper

Stock
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 8
Default Re:

Quote:
bipaie in continu. i-am facut o gramada de setari si nimc ... l-am folosit de vreo 3-4 ori desi il am de mai bine de un an. garantie nu mai are. vreo idee pe unde sa-i dau de cap ?
ps: spui ca se bunicel ?
Vino cu el pe la mine la magazin.
Din pacate nu stiu daca iti pot spune pe site adresa - sa nu para publicitate. Iti las un numar de telefon. Sper sa nu se supere Adminii.
0722.87.99.87 - Ciprian. uite si un ID de Yahoo : nexwsx
hyper is offline   Reply With Quote
Old 01-03-06, 09:49   #44
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"steaua23\"
Quote:
Originally Posted by \"hyper\"
Quote:
Originally Posted by \"steaua23\"
am si eu un detector super cat YUPITERU ... e wireless (sve88cw)
problema e ca imi bipaie in continu ... nu stiu ce are ... eram curios dac
stie cineva ceva desprea marca asta ?
Iti bipaie incontinuu in oras sau face si pe afara asa ?
Cred ca este decalibrat. Modelele SuperCat produse de Yupiteru nu sunt \"facute\" pentru Europa si cand vin in tara sunt \"retunate\" in banda K de aici. Este posibil ca detectorul tau sa fi fost tunat eronat. Din experienta mea, se poate face ceva.
Sfatul meu este sa-l duci la reprezentata si sa-l lasi acolo pentru ceva teste. Daca mai este in garantie se schimba (cred).
Modelul tau nu se mai fabrica din cate stiu eu, dar este destul de performant.
bipaie in continu. i-am facut o gramada de setari si nimc ... l-am folosit de vreo 3-4 ori desi il am de mai bine de un an. garantie nu mai are. vreo idee pe unde sa-i dau de cap ?
ps: spui ca se bunicel ?
Poate o sa ti se para amuzant, dar opreste cd-playerul din masina cand mergi sa vezi ca nu mai face. Scrie si pe unitate - Class 1 laser product. Poate ca detectorul asta simte. Incearca si zi-mi ce s-a intamplat.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 06-03-06, 17:25   #45
WoW

Stage 5
 
WoW's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 589
Default Re: Vand DETECTOARE RADAR

7080 la super oferta
WoW is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -