Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - PIESE, ACCESORII, CONSUMABILE, etc > Motoare

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 13-03-05, 01:31   #1
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default

AM NEVOIE DE UN MOTOR DE FORD (PT FORD CAPRI MK11973)2,5 SAU 2,8 SAU DECE NU UN 3 LITRI(INJECTIE)SA MA MAI DUCA MACAR 20 MII PINA LA URMATORUL RK.ASTEPT LA dascalugabriel@zappmobile.ro
__________________
FORD CAPRI powered by COSWORTH(200HP)
ensured by BROWNING in curind supercharged!
DASCALUGABRIEL is offline  
Old 15-03-05, 23:01   #2
Starsky

Stock
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1
Default

de ce nu pui unu de granada,(cu mici adaptari) merge uns
Starsky is offline  
Old 16-03-05, 00:11   #3
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default RASP

DACA NU MA INSEL GRANADA E MAI USORA DECIT CAPRIUL!SI IN AFARA DE ASTA AM NEVOIE DE UN MOTOR PE INJECTIE.CE SE POTRIVESTE PERFECT-MOTOARELE DE SIERRA
DASCALUGABRIEL is offline  
Old 24-03-05, 15:08   #4
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

ba te inseli :P Granada e clasa superioara deci e mult mai grea, are cam 1300kg, si motoarele care se potrivesc cat mai perfect sunt cele de Taunus/Granada/Transit pt k sunt din aceeasi perioada si cam acelasi stil de suporti si exact aceleasi tampoane. Sierra/Scorpio au brate de Al si tampoane hidraulice(cu asezare orizontala), deci Sierra/Scorpio e ultima varianta dk nimeresi motorul cu suportii ce-i ai tu sau dk confectionezi altii.

Sierra e o varianta viabila pt k sunt mai noi motoarele dar nu se stie cat sunt de umblate, deci e preferabil sa-l iei direct de pe masina sa vezi cati km are la bord(dk sunt adevarati)
florin_cars is offline  
Old 02-04-05, 09:56   #5
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default MOTOR SIERRA

am gasit un motor de 2000 la R1 proaspat refacut(1000km) pe injectie de pe o sierra.suportii se potrivesc de la capri ,mai am de montat galeria de evac.si admisia.dupa care urmeaza sa gasesc un electrician bun pt.instalatie(calculator)compresia e pe undeva pe la 94-95%.
daca te mai intereseaza cardanu de capri let my know
DASCALUGABRIEL is offline  
Old 03-04-05, 18:29   #6
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

auzi, ar mai fi problema cu traversa de la cutia de viteze, dar dk tu zici ca ai deja cutie pt Capri si se potriveste la motor, atunci chiar ai avut bafta l motor, eu inca ma chinui cu montatul lui, cand te impotmolesti la montarea suportilor motor, da-mi un msg ca sigur patesti ca si mine :P , si nu mi-ai zis e OHC EFI sau DOHC??? OHC(115 CP) mai mere la Capri, DOHC e preeeaa modern dar are 10 CP mai mult

la instalatia electrica desi e fara PC la mine tot trebuie sa chem un electrician pt partea cu aprinderea electronica Motronic sau cum naiba ii zice.

La alternator la mine de la instalatia mea folosesc doar o mufa cealalta o desfiintez pt ca Sierra re altrnator cu una bucata mufa si o piesa in locul celeilalte mufe care era la mot meu vechi.

pai nush cat costa posta la CFR pana aici, poti afla cat e pana la TM? te rog..k acuma chiar nu mai am finantze

bafta la transplant
florin_cars is offline  
Old 04-04-05, 15:14   #7
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default TRANSPLANT

motoru=ohc efi la r1.transportul prin atlassib-primul kg =150 mii lei,iar ce trece de 1 kg se taxeaza cu 7 mii lei.avantajul ar fi ca ti-l livreaza direct la usa fara alte cheltuieli suplimentare.
traversa este identica cu cea de la capri deci no problem there!
mai am un calculator de sierra (mot de 2000)+instalatie+delcou motorcraft(mufa care vine de la calculator la delcou are 6 pini si la fel e si delcoul)pe asta nu il pot da moca.un pret estimativ 3500000 usor negociabil(in banii astia intra instalatia ,delcou pe inductie nu pe platini,calculator si eventualele cheltuieli legate cu expedierea).daca auzi ceva ca ar dori cineva sa cumpere ai comision din afacere.
in rest toate bune.
hai noroc si spor la bani!
DASCALUGABRIEL is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -