Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 26-08-12, 19:49   #2116
dani3lll

Stage 5
 
dani3lll's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 8,868
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
90% din vina o are cel cu golful...cred ca nu si a dat seama ca urmeaza o incadrare obligatorie si a vrut sa opreasca inainte de conurile alea...mai avea putin si oprea complet.
Zic 10% parte de vina a celui din spate deoarece imi pare ca venea putin cam repede....da tind sa cred ca nu a avut nici o vina deloc.
Totusi...nu vad eu bine sau golful nu a patit absolut nimic...nu se vede in clip dar pare ca nici bara nu o are indoita...in schimb cealalta masina..praf
poi de ce are vina cel cu golful ? ca e lovit de ala din spate care vine cu viteza si care nu vede niste stopuri aprinse? :O
dani3lll is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 20:42   #2117
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by dani3lll View Post
poi de ce are vina cel cu golful ? ca e lovit de ala din spate care vine cu viteza si care nu vede niste stopuri aprinse? :O
Tu daca mergi in tunel cu 50 si reduci brusc viteza pana aproape de 10...cine e de vina daca te acroseaza cineva din spate...tu ca ai oprit ca bou (nu fac referire la tine aici) sau cel din spate ca mergea in regimul normal de circulatie...bine macar ca a apucat sa franeze...ca cine stie poate schimba frecvena radio si nu era atent 2 secunde...se facea praf poate se lasa ce victime de il aveai pe ala pe constiinta...
JDV is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 21:01   #2118
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ACCIDENTE

@JDV, glumeşti nu?

Faptul că ăla nu a respectat distanţa regulamentară, vinovat īl scoţi tot pe cel cu Golf-ul?

Cred şi eu că este uşor să-l loveşti pe ăla din faţa ta, cānd īţi găseşti alte īndeltniciri şi te īngrijeşti mai puţin de treaba pe care trebuie s-o faci atunci cānd eşti īn obiectul numit autovehicul şi mă refer aici la condusul preventiv.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 21:08   #2119
dani3lll

Stage 5
 
dani3lll's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 8,868
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Tu daca mergi in tunel cu 50 si reduci brusc viteza pana aproape de 10...cine e de vina daca te acroseaza cineva din spate...tu ca ai oprit ca bou (nu fac referire la tine aici) sau cel din spate ca mergea in regimul normal de circulatie...bine macar ca a apucat sa franeze...ca cine stie poate schimba frecvena radio si nu era atent 2 secunde...se facea praf poate se lasa ce victime de il aveai pe ala pe constiinta...
Presupun ca nu ai permis nu ?
dani3lll is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 22:02   #2120
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: ACCIDENTE

cel cu golful oricum a fost surprins si el de manevra taxiului din fata care a reusit sa sara pe banda 2,doar ca cel cu citroenul a venit si foarte tare si nici n-a franat la timp fiindca o fractiune de secunda luminile de frana de la golf nu au stat aprinse.
Oricum,cine pupa in fund plateste,fiindca daca iti sare un pietont pe trecere si franezi de la 50 la 0km/h si te pupa unu in fund nu ai cum sa fii tu de vina ci el,distanta regulamentara (sau macar de bun simt) se pastrea in orice conditii(viteza mica/mare , vreme insorita/ploioasa etc ) . Incredibil ce rationament a gasit JDV...adica daca nimeresti un obstacol in cale,trebuie sa-l iei caci daca franezi esti vinovat daca te loveste unu care vine tare din spate...si va mai mirati de ce sunt atatia conducatori coborati parca abia din bananier?eu sper ca JDV sa nu aiba permis...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 23:07   #2121
aalex691

Stage 4
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 218
Default Re: ACCIDENTE

Nu cumva o parte din vina o au si cei care au "semnalizat" acea zona? Nu cumva trebuiau puse din timp acele semne de "ocolire" etc ?
Personal, cred ca taximetristul si soferul de pe citroen sunt vinovatii. Motivul s-a scris si mai sus...
__________________
aalex691 is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 23:32   #2122
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: ACCIDENTE

taximetristul de ce?a semnalizat destul de timpuriu,daca nu ar fi semnalizat atunci ar fi avut o mica vina,dar nici atunci,fiecare beleste ochii pentru el,ca altfel vorba aia...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 27-08-12, 01:37   #2123
aalex691

Stage 4
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 218
Default Re: ACCIDENTE

Corect! Nu am vazut ca semnalizase din timp...
aalex691 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-12, 03:24   #2124
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: ACCIDENTE

Eu cred ca JDV conducea Citroenul ))
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-12, 09:42   #2125
Bogz02
Competitor CNCA

Stage 5
 
Bogz02's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 451
Member of:
[2 Roti]
[4Wheels]
[Competitor CNCA]
Default Re: ACCIDENTE

JDV - amice, esti penibil... Cum sufletul meu sa fie vinovat cel/cea cu Golf-ul? :\ Ce uameni
Bogz02 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 18:52   #2126
rwdrulez

Stage 3
 
Join Date: May 2011
Posts: 163
Default Re: ACCIDENTE

Nu va mai luati degeaba de JDV ca are in mare parte dreptate .. cel cu golful avea destul timp sa traga de volan stanga si sa treaca frumos pe langa indicatoare .. dar cum nu a facut asta ... din start poarta 50% din vina .. si restul 50% din vina il poarta cel cu citroenul .. deoarece .. sigur sigur avea peste 50 km/h plus ca avea reactiile unui gard . deci concluzia finala este ca > accidentul s-a produs din cauza celor 2 golful si citrenul .. simplu .. nu trebuie sa va certati aici .. daca aveti alte pareri veniti cu argumente ..
si app un mare app chiar .. nu trebuie sa ai carnet sa sti lucruri de bun simt
__________________
How hard can it be? (J.Clarkson)
rwdrulez is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 18:54   #2127
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Thumbs up Re: ACCIDENTE

Eu mi am prezentat opinia..asta nu inseamna ca trebuie sa va comportati ca cimpanzeii de la zoo cand vad banane.

Am revazut clipul si cel care a acrosat golful era la 30 de metrii distanta poate chiar mai mult.
Si nu..nu am carnet...sunt in scoala de soferi.
Ca sa nu mor prost omorat de cimpanzei o sa ii arat ora viitoare clipul instructorului care este politist de 30 de ani si el cred ca este cel mai in masura sa raspunda in legatura cu acest accident.
Parerea mea este urmatoarea: taxiul nu sa incadrat din timp pe banda obligatorie...cel cu golful nu a vazut indicatoarele din cauza la taxiu...a fost luat prin surprindere si a vrut sa faca stanga dar venea din spate dp banda stanga o alta masina asa ca nu a riscat sa faca accident cu ala...in schimb a oprit iar cel din spatele golfului probabil nu a inteles ce are de gand sa faca nestiind de indicatoare si a fost luat prin surprindere.
Oricum...cel mai sigur raspuns este cel care a fost emis de politie in legatura cu accidentul.
Eu nu m am referit ca cel cu golful este de vina din cauza ca " e taran prost cocalar" ci din cauza ca nu a vazut din timp indicatoarele si a incetinit foarte mult.
In a declara ca "nu am vazut indicatorul" si "am vazut indicatorul da am oprit fix inainte de el" este fix nici o diferenta. Nu conteaza ca ai facut o intentionat sau neintentionat, ca urmarea tot aceeasi o sa fie...tot asa te sanctioneaza la politie.
Asa pe forum putem sa fim cimpanzei pana nu o sa mai fie net pe planeta si tot nu o sa ajungem la un consens...dar hai sa tinem cont si de parerea celorlalti si sa incercam sa nu ne mai comportam ca animalele.
O seara buna.

Last edited by JDV; 28-08-12 at 18:57.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 18:55   #2128
dani3lll

Stage 5
 
dani3lll's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 8,868
Default Re: ACCIDENTE

alt sofer
dani3lll is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 19:05   #2129
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ACCIDENTE

Stimate @JDV, īţi accept părerea cānd vine vorba de o maşină, dacă este făcută sau nu cu gust dar cānd vine vorba de respectivul clip, baţi rău cāmpii şi la urmă te dai artist şi soliciţi dreptul la o părere...

Află că părerile trebuie să fie īntemeiate şi argumentate cānd vine vorba de legislaţia rutieră şi te rog să nu-mi dai exemplu pe al tău instructor...
Sunt sătul de instructorii auto din Călăraşi...
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 19:13   #2130
rwdrulez

Stage 3
 
Join Date: May 2011
Posts: 163
Default Re: ACCIDENTE

Mai oamenilor voi chiar nu vedeti ca vorbi degeaba si nici macar UN argument valid nu dati .. serios acum ..
rwdrulez is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -