Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 08-08-09, 18:14   #631
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by Roxan20 View Post
N-ai vrea sa sti ce parere mi-am facut (sau ne-am facut) cu posturile tale. Esti inconstient baiatule!! Tu ori n-ai permis si nu sti care e treaba la volan, ori vorbesti ca sa te afli in treaba.

"Atunci a cui vina e ca nu am acordat prioritate? Pai cat prioritate sa acord? Pana stau singur in intersectie? "


Iti spun sincer, este cea mai tampita intrebare pe care am auzit-o vreodata in legatura cu traficul. Iti vine sa crezi sau nu, am stat in intersectie 10 min ca sa mi se acorde prioritate.

Am la bord, daca se poate spune asa, 2 accidente. Unu cu un prost de taximetrist care nu stia cum sa minta politistul ca eu am fost de vina si altu in care, din cauza unu tampit, incercand sa-l evit, n-am putut sa-i acord prioritate.Atunci am avut carnetul suspendat. Stiu ce inseamna un accident si refacerea lui, atat financiar cat si psihic.

Scz am vazut gresit...

Last edited by Alex30; 08-08-09 at 18:18.
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 18:14   #632
B3ST

Stage 5
 
B3ST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 341
Default Re: ACCIDENTE

Rox... e forum nu am voie sa imi spun parerea? Ai citit postul meu? Te cred ca ai stat 10 min in intersecite dar nu cred ca ai stat atat pentru ca vedeai 2 lumini la orizont.

Atunci, am spus atunci, cand il vezi la 3 km, nu cauta vorbe in posturile mele care par vorbe grele atunci cand le spui fara sa citesti restul, cand sunt extrase dintr-un text. Te rog sa citesti sa incerci sa intelegi. Eu vreau sa vad si parerea altora, pentru ca nu pot sa cred ca toata lumea gandeste in halul asta.

Parerea ta am inteleso, si iti aperi decizia. Dar pacat ca citesti cuvintele si nu le intelegi.
__________________
In Memory Of My Ex...
B3ST is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 18:17   #633
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: ACCIDENTE

@adrian78bmw: Asa am auzit(de la instructor,de la orele de legislatie)...unii spun ca ar scrie si in carte ca sofer se numeste ala care are 100.000km. E normal ca sunt unii care au 200.000 si mai au ezitari dar asta e.
__________________

Last edited by Alex30; 08-08-09 at 18:20.
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 18:17   #634
Roxan20

Stage 2
 
Roxan20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 33
Member of:
[Opel]
Default Re: ACCIDENTE

"Mai ceva, depinde de ce experienta, tatal tau conduce de 30 de ani dar poate nu a trecut prin ce au trecut alti. Aratai si lui video, acum serios vb, i arati video-ul fara sa spui uitate la taximetrist sau la logan, doar sa vedem ce a observat el."

Tatal meu mi-a dat pe deplin dreptate fara sa-i spun eu nimica. Si nu numai el. Am prieteni cu BMW, Honda etc si ce cel putin 10 ani experienta la volan, trecuti si eu prin multe si toti au dat dreptate baiatului cu Loganu.

Daca chiar ai 17 ani, eu zic mai bine sa-ti iei tu frumos carnetul, sa vi la Bucuresti, in nebunia de aici si atunci ai sa iti retragi toate aberatiile pe care le-ai spus pana acum.

Imi pare rau ca te jignesc, dar vorbesti in necunostinta de cauza, te iei dupa persoane pe care le dai "cu experienta", si care cred de fapt ca sunt tot pustani ca tine pasionati de masini dar care habar n-aveti ce este ala CODUL RUTIER.

Toti de aici o sa-mi dea dreptate si o sa te contrazica.
Eu zic sa renunti. Nu convingi pe nimeni cu aceste posturi.
Nu-i nimica. O sa te invete viata cum sta si cu accidentele, si cu prioritatea si mai ales cu politia.

Si politia nu este chiar asa de roza. Ca orice gradina, are si ea buruienile ei. Asa si cu politia. Multi taximetristi sunt favorizati ca cica au experienta, dar politistii habar n-au ca mai toti se baga in fata ta fara se semnalizeze, la doar cativa cm de masina ta si multe alte faze.
Roxan20 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 18:21   #635
Roxan20

Stage 2
 
Roxan20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 33
Member of:
[Opel]
Default Re: ACCIDENTE

Alex, sry dar nu m-am adresat tie , ci lui B3st. N-am nimica cu tine. cred ca am dat quote din greseala la tine
Roxan20 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 18:21   #636
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by Roxan20 View Post
Alex, sry dar nu m-am adresat tie , ci lui B3st. N-am nimica cu tine. cred ca am dat quote din greseala la tine
Eu treb sa imi cer scuze eu am dat quote la tine Scuze Am dat edit
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 18:25   #637
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: ACCIDENTE

B3ST u crezi ca dupa ce o sa iti iei permisu vei circula regulamentar tot timpul?eu zic ca nici un sfert nu vei mai respecta din reguliile pe care le-ai invatat..intotdeauna teoria cu practica nu o sa se potriveasca..
eu zic ca nu exista vreo limita de kilometrii dupa care sa zici ca esti sofer exista si cazuri de soferi profesionisti sau taximetristi care dupa 200000 300000 de km tot au gresit..soferi suntem toti doar mai buni si altii mai slabi..
Alex_30 eu nu stiu ce sa zic in legatura cu chestia aia ca devii sofer dupa 100000 de km..
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 18:31   #638
Roxan20

Stage 2
 
Roxan20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 33
Member of:
[Opel]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by B3ST View Post
Rox... e forum nu am voie sa imi spun parerea? Ai citit postul meu? Te cred ca ai stat 10 min in intersecite dar nu cred ca ai stat atat pentru ca vedeai 2 lumini la orizont.

Atunci, am spus atunci, cand il vezi la 3 km, nu cauta vorbe in posturile mele care par vorbe grele atunci cand le spui fara sa citesti restul, cand sunt extrase dintr-un text. Te rog sa citesti sa incerci sa intelegi. Eu vreau sa vad si parerea altora, pentru ca nu pot sa cred ca toata lumea gandeste in halul asta.

Parerea ta am inteleso, si iti aperi decizia. Dar pacat ca citesti cuvintele si nu le intelegi.
Nu spune nimeni sa nu-ti exprimi parerea. Ba din contra. Tocmai de aceea exista forum.

Dar tocmai pentru ca "toata lumea gandeste in halul asta" incercam sa te corectam acolo unde gresesti tu in gandire.
Ti-am explicat ca tu interpretezi accidentul gresit si din lipsa de exprienta.
Intelege ca Loganul, in situatia de fata, nu are nicio vina. Poate sa fie de vina ca a avut viteza, dar asa cum am mai spus, cu tot cu viteza lui mare putea sa ajunga intreg acasa.

Si da, stai sa ti se acorde prioritate pana te lasa.In trafic se impun niste reguli tocmai ca sa ramai in viata si pentru buna functionare a traficului.

Dupa ce citesti Codul Rutier o sa privesti altfel lucrurile (sper).
Roxan20 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 18:40   #639
B3ST

Stage 5
 
B3ST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 341
Default Re: ACCIDENTE

Helo?! Omul a murit! Crezi ca politia a trecut cu vederea despre acest fapt? Nu conteaza ca toti iti dau dreptate si nu are rost sa spunem cine are experienta sau nu.

Probabil ca nu pare, dar tot ce am vrut sa spun din perspectiva mea e ca cel cu loganul daca avea viteza normala mai traia si acum, (la fel si taxiul daca ramanea acolo). Intr-un accident niciodata nu e vorba de un singur factor. Mereu au loc mai multi factori care decit de soarta cuiva.

Voi da si eu de carnet, dar am invatat din greselile altora, si invat cate un pic de la fiecare. Momentan sunt in austria, si e total diferit fata de romania, din cate se vede si in threadul acesta, care este plin cu accidente, sa spun mai exact proaste, care doar in romania si in africa le poti vedea. Spre exemplu un cal in mijlocul strazi, sau politist precum si oameni care intorc pe linie continua.

Pana la urma nu conteaza cine ce zice, pentru ca nu vom sti niciodata ce sa intamplat mai departe (procurori, judecata). Ce m-a deranjat la tine Rox este ca judeci oameni fara sa-i cunosti.

Probabil si eu iti dau dreptate, dar poate am vrut doar sa va contrazic, de unde poti stii asa sigur ca eu in trafic voi face ca cel cu taxiul sau ca cel cu loganul? Eu la fel as putea sa te judec in multe feluri. Poate voi fi mai rau ca taxiul, sau poate nici nu voi ajunge in viata mea sa fac vreo zgarietura.


Si incerci sa imi indrepti mentalitatea, dar de unde stii ca e cea buna? Nici unul din noi nu cred ca stim verdictul procurorului, la care si acela poate fi unul care nu se potriveste.

Pot sa citesc codul rutier de 50 de mii de ori, daca eu ma panichez cand imi intra unul in fata nu schimba cu nimic situatia.

Important e sa nu ne aflam nici unul in aceasta situatie.

LE: Ce pana mea toti modificam posturile? Am modificat cred ca fiecare post de cel putin 3 ori..
B3ST is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 20:54   #640
Roxan20

Stage 2
 
Roxan20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 33
Member of:
[Opel]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by B3ST View Post
Helo?! Omul a murit! Crezi ca politia a trecut cu vederea despre acest fapt? Nu conteaza ca toti iti dau dreptate si nu are rost sa spunem cine are experienta sau nu.

Probabil ca nu pare, dar tot ce am vrut sa spun din perspectiva mea e ca cel cu loganul daca avea viteza normala mai traia si acum, (la fel si taxiul daca ramanea acolo). Intr-un accident niciodata nu e vorba de un singur factor. Mereu au loc mai multi factori care decit de soarta cuiva.

Voi da si eu de carnet, dar am invatat din greselile altora, si invat cate un pic de la fiecare. Momentan sunt in austria, si e total diferit fata de romania, din cate se vede si in threadul acesta, care este plin cu accidente, sa spun mai exact proaste, care doar in romania si in africa le poti vedea. Spre exemplu un cal in mijlocul strazi, sau politist precum si oameni care intorc pe linie continua.

Pana la urma nu conteaza cine ce zice, pentru ca nu vom sti niciodata ce sa intamplat mai departe (procurori, judecata). Ce m-a deranjat la tine Rox este ca judeci oameni fara sa-i cunosti.

Probabil si eu iti dau dreptate, dar poate am vrut doar sa va contrazic, de unde poti stii asa sigur ca eu in trafic voi face ca cel cu taxiul sau ca cel cu loganul? Eu la fel as putea sa te judec in multe feluri. Poate voi fi mai rau ca taxiul, sau poate nici nu voi ajunge in viata mea sa fac vreo zgarietura.


Si incerci sa imi indrepti mentalitatea, dar de unde stii ca e cea buna? Nici unul din noi nu cred ca stim verdictul procurorului, la care si acela poate fi unul care nu se potriveste.

Pot sa citesc codul rutier de 50 de mii de ori, daca eu ma panichez cand imi intra unul in fata nu schimba cu nimic situatia.

Important e sa nu ne aflam nici unul in aceasta situatie.

LE: Ce pana mea toti modificam posturile? Am modificat cred ca fiecare post de cel putin 3 ori..
Deci, in primul rand ai inteles total gresit.
In cea mai mare parte te contrazici singur.
Are importanta cine are experienta sau nu. Se vede ca ai doar 17 ani. Fiecare zi conteaza. Intr-o secunda se pot schimba f multe.
N-am aruncat vorbe aiurea. Stiu ce spun si de ce imi permit sa te contrazic. In primul rand faptul ca sunt mai mare ca tine cu 3 ani, spune multe. Habar n-ai prin cate poate trece un om intr-o singura luna.Totul spun din experienta.

N-ai de unde sa sti daca cel cu Loganul nu murea daca nu avea viteza.
"Probabil ca nu pare, dar tot ce am vrut sa spun din perspectiva mea e ca cel cu loganul daca avea viteza normala mai traia si acum, (la fel si taxiul daca ramanea acolo)." Te contrazici singur. Eu iti spun mai bine sa te mai uiti la ce ai postat.

Te judec dupa gandirea pe care o afisezi pe forum. In viata e bine sa inveti dupa greselile altora(cum ai spus tu) , dar tu insuti trebuie sa sti ce sa spui in legatura cu un caz/problema/fapta etc. Nu altii. Gandirea ta e cea mai importanta. Nu a altora.
Aici ai gresit si ai fost catalogat dupa gandirea expertului cu care ai vorbit.
Nimeni nu se naste invatat.
Si nu incerc sa-ti indrept mentalitatea. Insasi viata ti-o va face. La varsta ta visam si eu sa conduc cu muzica la maxim si cu 100km/h. Si s-au schimbat lucrurile...cu 180 grade.

In fine. scz la toti pentru offtopic-ul meu.

Revenim la accidente.
Care mai stiti ceva nou?
Roxan20 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 23:02   #641
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: ACCIDENTE

Vă rog depăşiţi subiectul, cred că s-au analizat toate variantele accidentului, ne certăm steril...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 04:06   #642
silviu_fxx

Stage 5
 
silviu_fxx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 532
Member of:
[FORD]
Default Re: ACCIDENTE

Cui ii pasa de taximetristi si loganuri, noi sa fim sanatosi si sa nu avem parte de accidente...
Azi am avut un close encounter pe ploaie cu tractiune spate, dar totul se termina cu bine cand se termina cu bine, no?
silviu_fxx is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 17:44   #643
Roxan20

Stage 2
 
Roxan20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 33
Member of:
[Opel]
Default

RIP
http://stirileprotv.ro/video/patru-m...-km-h/60336181

Scuze daca sunt vechi.eu acum le vad...
http://stirileprotv.ro/video/acciden...genta/60332559

Last edited by aleks; 10-08-09 at 01:39.
Roxan20 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 18:26   #644
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: ACCIDENTE

Aia cu mama aia am vazut-o pe alt site. Cica era drogata...Doamne ce proasta cu viteza aia si cu 3 copii in masina.



Accidentul de pe autostrada soarelui am auzit de el mi-a zis cineva si dupaia l-am vazut si la tv. Ala sincer isi merita soarta. Ce a cautat sa depaseasca pe banda de urgenta...

Last edited by aleks; 10-08-09 at 01:39.
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 18:38   #645
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: ACCIDENTE

problema e ca mercedesul ala alb, era cu oamenii nevinovati si care mergeau la mare.
Spark is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -