Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 07-08-09, 18:51   #616
Mastermindutz

Stage 3
 
Mastermindutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 106
Default Re: ACCIDENTE

prietene dacia se face varza la 50 la ora...mai ales lovita din unghiu ala...de fapt cam orice masina se face destul de varza lovita exact din unghiu ala...ca nu e zona de rezistenta coltul masinii
__________________
2.2 Turbo (ex)
Sk. Octava II 1.8 T
Fiat Bravo 1.4 16V

Viteza este cel mai mare duşman al omului! Dar să nu uităm că cel care fuge din faţa duşmanului e un laş!
Mastermindutz is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 23:21   #617
bogdyMND

Stage 4
 
bogdyMND's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 231
Member of:
[RENAULT]
[DACIA]
Default Re: ACCIDENTE

Accident in Timisoara pe Calea Aradului. Masina gri din poza (hyundai accent) a fost atinsa usor in spate de golful visiniu (cred) si baba de la volan probabil a incurcat frana cu acceleratia. Ce a urmat, se vede. Noroc ca nu era nimeni pe trotuar si ca nu trecea nimeni pe contrasens. Nici o urma de franare; babei i-ar trebuii suspendat carnetul pe viata.
Dupa lovitura nu s-a mai deschis usa fata pe partea stanga a masinii. Bune chinezariile.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1040568.JPG
Views:	225
Size:	1.93 MB
ID:	1037588   Click image for larger version

Name:	P1040569.JPG
Views:	193
Size:	546.7 KB
ID:	1037589  
bogdyMND is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 00:50   #618
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ACCIDENTE

cam greu de crezut ce spui tu acolo...VW-ul pare parcat pe trotuar sau ce naibii este ala..
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 04:32   #619
B3ST

Stage 5
 
B3ST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 341
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by DarkSun View Post
Un taximetrist jegos. Un alt tanar mort... RIP

http://videonews.ro/action/viewvideo...umul-Taberei-/
fratilor voi v-ati uitat la video sau doar ce a scris darksun ?? Ce naiba jigniti oamenii nevinovati ? Uitativa la video si la detalii si dupaia comentati!

Uitativa cu ce viteza a venit, de ce ceilalti soferi l-au vazut pe "jegos" si R.I.P. baiatul nu l-a vazut.

2. Nici nu era nevoie de manevra stanga dreapta in momentul respectiv. Lipsa de experienta!
__________________
In Memory Of My Ex...
B3ST is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 09:03   #620
Roxan20

Stage 2
 
Roxan20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 33
Member of:
[Opel]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by B3ST View Post
fratilor voi v-ati uitat la video sau doar ce a scris darksun ?? Ce naiba jigniti oamenii nevinovati ? Uitativa la video si la detalii si dupaia comentati!

Uitativa cu ce viteza a venit, de ce ceilalti soferi l-au vazut pe "jegos" si R.I.P. baiatul nu l-a vazut.

2. Nici nu era nevoie de manevra stanga dreapta in momentul respectiv. Lipsa de experienta!
Ca avea sau nu experienta, asta este problema lui. Baiatul cred ca s-a speriat cand i-a venit unul in fata pe neasteptate.Taximetristul este de vina ca s-a bagat in fata lui ca nesimtitul si pe deasupra nici nu a estimat macat viteza aproximativa cu care venea baiatul(asta daca s-a asigurat cand s-a bagat din nou pe banda). Decat sa fi omorat baiatul si sa se fi bagat in fata lui mai bn statea pe linia tramvaiului pana treceau masinile chiar daca ar fi venit tramvaiul si l-ar fi claxonat.Oricum tramvaiul oprea pentru ca nu avea ce face. Tanarul putea f bine sa merga cu viteza mare si sa ajunga intreg acasa. Fara suparare, si conducatorii cu experienta pot face accidente. Asa ca sa nu mai dam vina pe baiat care si-asa este in ceruri. Taximetristul ala este liber si familia isi plange baiatul. NU exista scuza pentru taximetrist.

Last edited by Roxan20; 08-08-09 at 09:12.
Roxan20 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 14:21   #621
B3ST

Stage 5
 
B3ST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 341
Default Re: ACCIDENTE

Poftim?? sa bagat in fata ca nesimtitul?? Te rog uitate de 4-5 ori la video ce observi?

Soferul e dezorientat se face verde... semnalizeaza stanga, avanseaza un pic dupa care SEMNALIZEAZA DREAPTA, a estimat viteza celorlalti, probabil cel cu loganul era pe banda intai dupa care s-a bagat in depasire, oricum nu conteaza. Ajung la semafor 2 masini, uitate te rog exact la faza asta si urmareste cum procedeaza celelalte.

Deci ajung amandoua la semafor, cel cu fordul stia ce urmeaza, deci inafara de cel cu loganul TOTI au putut opri. De ce ? Inca unul a oprit si la semafor.

Deci eu nu am voie sa ma gandesc un pic sau sa fiu ratacit? Loganul era obligat cel putin sa incetineze chiar si sa opreasca! Oare de ce? As vrea sa vad daca stiti raspunsul.
B3ST is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 14:44   #622
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by B3ST View Post
Poftim?? sa bagat in fata ca nesimtitul?? Te rog uitate de 4-5 ori la video ce observi?

Soferul e dezorientat se face verde... semnalizeaza stanga, avanseaza un pic dupa care SEMNALIZEAZA DREAPTA, a estimat viteza celorlalti, probabil cel cu loganul era pe banda intai dupa care s-a bagat in depasire, oricum nu conteaza. Ajung la semafor 2 masini, uitate te rog exact la faza asta si urmareste cum procedeaza celelalte.

Deci ajung amandoua la semafor, cel cu fordul stia ce urmeaza, deci inafara de cel cu loganul TOTI au putut opri. De ce ? Inca unul a oprit si la semafor.

Deci eu nu am voie sa ma gandesc un pic sau sa fiu ratacit? Loganul era obligat cel putin sa incetineze chiar si sa opreasca! Oare de ce? As vrea sa vad daca stiti raspunsul.
Se pare ca tu la tine la Temesvar nu ai de unde sa stii cum sunt taximetristii in bucuresti. Si pe buna dreptate. Manevra facuta de maimuta aia in masina galbena e ceva ce vezi la noi frecvent. Cum dracu sa fii dezorientat cand esti taximetrist ? Astia cred ca daca sunt multi, soselele sunt ale lor. Asta e mentalitatea. Sunt niste papagali !!!
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 14:57   #623
Roxan20

Stage 2
 
Roxan20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 33
Member of:
[Opel]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by B3ST View Post
Poftim?? sa bagat in fata ca nesimtitul?? Te rog uitate de 4-5 ori la video ce observi?

Soferul e dezorientat se face verde... semnalizeaza stanga, avanseaza un pic dupa care SEMNALIZEAZA DREAPTA, a estimat viteza celorlalti, probabil cel cu loganul era pe banda intai dupa care s-a bagat in depasire, oricum nu conteaza. Ajung la semafor 2 masini, uitate te rog exact la faza asta si urmareste cum procedeaza celelalte.

Deci ajung amandoua la semafor, cel cu fordul stia ce urmeaza, deci inafara de cel cu loganul TOTI au putut opri. De ce ? Inca unul a oprit si la semafor.

Deci eu nu am voie sa ma gandesc un pic sau sa fiu ratacit? Loganul era obligat cel putin sa incetineze chiar si sa opreasca! Oare de ce? As vrea sa vad daca stiti raspunsul.
"Deci eu nu am voie sa ma gandesc un pic sau sa fiu ratacit?" WTF???? Conduci omule!! Atata timp cat esti la volan ai RESPONSABILITATEA sa fi ATENT chiar daca nu sti strada pe care sa o iei. Mai ales daca esti taximetrist si se presupune ca sti sa conduci!!! NU ARE SCUZE!!! Oriceai spune nu ma poti convinge ca este de vina saracul baiat!! Taximetristul , daca era "ratacit" astepta draq sa treaca toate masinile si dupa sa isi continue drumul!! E normal ca celalalt de pe banda a 2-a sa incetineasca.L-a vazut pe taximetrist si pe acel baiat cum a incercat sa-l evite(desi cum ai spus tu, poate avea loc sa treaca fara sa mai faca manevre). Dar oricum ai lua-o... TAXIMETRISTUL TREBUIA SA ASTEPTE FRUMOS SA SE PUNA ROSU LA SEMAFOR PENTRU CEI DIN DREAPTA,SA SE ASIGURE SI ABIA DUPA SA FACA O MANEVRA! Tocmai din cauza "ratacitilor" din tara asta se fac atatea accidente. Si eu am momente in care nu stiu pe unde sa o iau dar cand ma pregatesc sa fac o manevra, ma gandesc la CONSECINTE(nu pentru ca as putea muri, ci pentru pagubele pe care as putea sa le fac atat mie cat si celor din jur)!! Nu stiu cum esti tu in trafic, dar daca ai o astfel de gandire, n-as vrea sa te am in preajma mea.No offence.
Roxan20 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 15:37   #624
B3ST

Stage 5
 
B3ST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 341
Default Re: ACCIDENTE

E grav!

Oricum observatia a fost facuta de un sofer care are foarte multa experienta!

1. Taxiul daca astepta pana se facea rosu se facea verde la celelalte semafoare incurcand traficul din directia opusa.

2. Ce lege a incalcat taximetristul?

3. Cum adica l-a avazut pe acel baiat ca a incercat sa il evite? Au ajuns IN ACELASI TIMP la semafor nu?

4. Taximetristul putea foarte bine sa ramana in intersectie si sa astepte sa i se dea prioritate din dreapta. (deci oricum trebuia sa incetineasca si sa mareasca atentia loganul)

Imi vine sa rad cand va vad... dupa cum am spus observatia a fost facuta de un sofer cu f. multa experienta, si o varsta mai avansata. Nu fiti asa revoltatori, aveti permis de 2-4 ani oare ati trecut prin toate?

@Roxa: Ai prefera soferul pe logan in trafic decat pe cel cu taxiul??

Last edited by B3ST; 08-08-09 at 15:41.
B3ST is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 15:55   #625
Roxan20

Stage 2
 
Roxan20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 33
Member of:
[Opel]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by B3ST View Post
E grav!

Oricum observatia a fost facuta de un sofer care are foarte multa experienta, daca astepta pana se facea rosu se facea verde la celelalte semafoare incurcand traficul.
2. Ce lege a incalcat taximetristul?

3. Cum adica l-a avazut pe acel baiat ca a incercat sa il evite? Au ajuns IN ACELASI TIMP la semafor nu?

4. Taximetristul putea foarte bine sa ramana in intersectie si sa astepte sa i se deie prioritate din dreapta. (deci oricum trebuia sa incetineasca si sa mareasca atentia loganul)

Imi vine sa rad cand va vad... dupa cum am spus observatia a fost facuta de un sofer cu f. multa experienta, si o varsta mai avansata. Nu fiti asa revoltatori, aveti permis de 2-4 ani oare ati trecut prin toate?

@Roxa: Ai prefera soferul pe logan in trafic decat pe cel cu taxiul??
Parerea nu mi-o schimb indiferent de cine isi da cu parerea pentru tine.N-ai vrea sa sti cate rude cu experienta am si sa nu mai spun de tatal meu care conduce de 30 de ani. Razi cat vrei de noi! Noua ne vine sa plangem cand vedem ca avem si astfel de persoane langa noi. Si nu-ti mai face tu probleme ca incurca taximetristul circulatia pentru cei din fata; avea timp sa faca manevra si cei din fata l-ar fi inteles, pentru ca, suntem totusi oameni.

"4. Taximetristul putea foarte bine sa ramana in intersectie si sa astepte sa i se deie prioritate din dreapta. (deci oricum trebuia sa incetineasca si sa mareasca atentia loganul)"

Taximetristul trebuia sa acorde prioritate, nu Loganul.E grav daca nu sti care e aia prioritate de dreapta.Taximetristul a incalcat legea cea mai des intalnita la noi (cel putin eu cred ca e cea mai intalnita) si aceea de NEACORDARE DE PRIORITATE( DE DREAPTA, ca sa intelegi mai bine)!! un sfat prietenesc daca vrei sa-l iei: mai i-a inca o data condul rutier si citeste-l!! Esti pericol public pentru noi la gandirea ta. Ma repet si fara suparare: n-as vrea sa te am in preajma mea.

Si cu astea spuse, nu te mai contrazice cu mn ( noi) nici tu, nici domnul care ti-a spus ca taximetristul nu are nicio vina. Te vor contrazice toti sau in cel mai rau caz iti vor da dreptate ca a avut viteza baiatul.
Roxan20 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 16:34   #626
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by B3ST View Post
E grav!

Oricum observatia a fost facuta de un sofer care are foarte multa experienta!

1. Taxiul daca astepta pana se facea rosu se facea verde la celelalte semafoare incurcand traficul din directia opusa.

2. Ce lege a incalcat taximetristul?

3. Cum adica l-a avazut pe acel baiat ca a incercat sa il evite? Au ajuns IN ACELASI TIMP la semafor nu?

4. Taximetristul putea foarte bine sa ramana in intersectie si sa astepte sa i se dea prioritate din dreapta. (deci oricum trebuia sa incetineasca si sa mareasca atentia loganul)

Imi vine sa rad cand va vad... dupa cum am spus observatia a fost facuta de un sofer cu f. multa experienta, si o varsta mai avansata. Nu fiti asa revoltatori, aveti permis de 2-4 ani oare ati trecut prin toate?

@Roxa: Ai prefera soferul pe logan in trafic decat pe cel cu taxiul??

Best vezi ca ai uitat sa dai hide la age...te numesti sofer experimentat la 17 ani ? Mai uite-te tu inca de 10 ori la video, dupaia mai citeste putin regulamentu si vezi cine si cui trebuia sa acorde prioritate. Legat de punctul 4...nu iti spun decat sa mai citeste inca odata regulamentul. Cum poti sa spui ca ala cu Taxiu avea prioritate ? Eu cred ca tu nu realizezi...cum a spus si Roxan taxiul trebuia SA ACORDE prioritate.

LE: Vad ca esti din Timisoara si nu ai de unde sa stii cum sunt taximetristii din Bucuresti. Ei se cred regii soselelor(nu toti, majoritatea)
__________________

Last edited by Alex30; 08-08-09 at 16:37.
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 16:47   #627
B3ST

Stage 5
 
B3ST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 341
Default Re: ACCIDENTE

Rox.. asta e, pentru ca ceilalti l-au inteles! Cum spui tu suntem oameni, daca cei din sens opus il intelegeau de ce nu si ceilalti din spate.

Cand stai in intersectie si vezi o masina te gandesti daca ai timp adica daca e la o distanta ~x limita e de 60, te gandesti ca reusesti, pentru ca stii ca in oras nu ai voie mai mult de 50-60 iar distanta e potrivita la acea viteza, deci reusesti.

Asa a anticipat cel cu taxiul, pai daca ar fi altcumva ar trebui sa ramana acolo pana nu era pe o raza de 1 km nici o masina.

Daca stai in intersectie si vine unu dar e la o distanta mare astepti sa treaca? Ma refer ca acela e la o distanta f. mare. Nu. Nu astepti sa treaca pentru ca pana ajunge cu cei 60 km/h treci de 3 ori prin intersectie, dar daca respectivul are 300km/h nici nu apuci sa virezi ca a dat in tine.

Atunci a cui vina e ca nu am acordat prioritate? Pai cat prioritate sa acord? Pana stau singur in intersectie?

Si spuneai ca ceilalti l-ar fi inteles, asa l-au inteles si ceilalti care au putut opri la timp.

Rox chiar spuneai Atata timp cat esti la volan ai RESPONSABILITATEA sa fi ATENT, esti in romania, in intersectie, orice este posibil, exact cum era si in video acela cu pietonul spulberat de M.

Incerci sa anticipezi ce se intampla! Nu? Soferul semnaliza dreapta, deci presupui ca vrea sa faca dreapta dar daca nu asteapta pana treci? Ce faci? Maresti viteza si speri sa treci de el inainte sa vireze? Pai mergi pe orice strada si unul semnalizeaza dreapta si e doar la 1-2m de tine, tu ce faci iti mentii viteza si te rogi sa apuce sa vireze astfel sa nu il lovesti?

Tot asa bine putea un om sa treaca pe rosu pe trecere, ce se intampla? Ceilalti soferi se opreau, dar poate cel cu loganu tot asa patea. Incerca sa evite pietonul si pierdea controlul.

Eu personal cred ca e grav ca loganul nu trebuia sa nu i acorde atentie, cum spui tu. Orice ti se poate intampla. Dupa cum am zis si in exemplul cu M3.

Mai ceva, depinde de ce experienta, tatal tau conduce de 30 de ani dar poate nu a trecut prin ce au trecut alti. Aratai si lui video, acum serios vb, i arati video-ul fara sa spui uitate la taximetrist sau la logan, doar sa vedem ce a observat el.

Te inteleg.. dar a murit un om! Sa spui ca X este vinovat nu sunt chiar vb usoare. Politia e cum e, dar nu traim chiar in jungla, crezi ca politia a fost asa proasta sa il lase liber pe taximetrist? Or fi politisti prosti, dar sa fim seriosi nici chiar asa.



LE: @Alex, buna gluma, cred ca tu ar trebui sa dai hide age, pentru ca nu ai nici un an de experienta la volan, si eu am precizat mai sus ca nu eu sunt cel care a observat asta ci un amic.
Te cred ca e grav cu taximetristi, dar vad in semnatura taDon't brake for anyone, pai exact ce sa intamplat in video cu taxi.

Un forum plin de soferi si ma mira faptul ca nimeni nu vede din alta perspectiva.

Last edited by B3ST; 08-08-09 at 16:54.
B3ST is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 16:59   #628
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by B3ST View Post
Rox.. asta e, pentru ca ceilalti l-au inteles! Cum spui tu suntem oameni, daca cei din sens opus il intelegeau de ce nu si ceilalti din spate.

Cand stai in intersectie si vezi o masina te gandesti daca ai timp adica daca e la o distanta ~x limita e de 60, te gandesti ca reusesti, pentru ca stii ca in oras nu ai voie mai mult de 50-60 iar distanta e potrivita la acea viteza, deci reusesti.

Asa a anticipat cel cu taxiul, pai daca ar fi altcumva ar trebui sa ramana acolo pana nu era pe o raza de 1 km nici o masina.

Daca stai in intersectie si vine unu dar e la o distanta mare astepti sa treaca? Ma refer ca acela e la o distanta f. mare. Nu. Nu astepti sa treaca pentru ca pana ajunge cu cei 60 km/h treci de 3 ori prin intersectie, dar daca respectivul are 300km/h nici nu apuci sa virezi ca a dat in tine.

Atunci a cui vina e ca nu am acordat prioritate? Pai cat prioritate sa acord? Pana stau singur in intersectie?

Si spuneai ca ceilalti l-ar fi inteles, asa l-au inteles si ceilalti care au putut opri la timp.

Rox chiar spuneai Atata timp cat esti la volan ai RESPONSABILITATEA sa fi ATENT, esti in romania, in intersectie, orice este posibil, exact cum era si in video acela cu pietonul spulberat de M.

Incerci sa anticipezi ce se intampla! Nu? Soferul semnaliza dreapta, deci presupui ca vrea sa faca dreapta dar daca nu asteapta pana treci? Ce faci? Maresti viteza si speri sa treci de el inainte sa vireze? Pai mergi pe orice strada si unul semnalizeaza dreapta si e doar la 1-2m de tine, tu ce faci iti mentii viteza si te rogi sa apuce sa vireze astfel sa nu il lovesti?

Tot asa bine putea un om sa treaca pe rosu pe trecere, ce se intampla? Ceilalti soferi se opreau, dar poate cel cu loganu tot asa patea. Incerca sa evite pietonul si pierdea controlul.

Eu personal cred ca e grav ca loganul nu trebuia sa nu i acorde atentie, cum spui tu. Orice ti se poate intampla. Dupa cum am zis si in exemplul cu M3.

Mai ceva, depinde de ce experienta, tatal tau conduce de 30 de ani dar poate nu a trecut prin ce au trecut alti. Aratai si lui video, acum serios vb, i arati video-ul fara sa spui uitate la taximetrist sau la logan, doar sa vedem ce a observat el.

Te inteleg.. dar a murit un om! Sa spui ca X este vinovat nu sunt chiar vb usoare. Politia e cum e, dar nu traim chiar in jungla, crezi ca politia a fost asa proasta sa il lase liber pe taximetrist? Or fi politisti prosti, dar sa fim seriosi nici chiar asa.



LE: @Alex, buna gluma, cred ca tu ar trebui sa dai hide age, pentru ca nu ai nici un an de experienta la volan, si eu am precizat mai sus ca nu eu sunt cel care a observat asta ci un amic.
Te cred ca e grav cu taximetristi, dar vad in semnatura taDon't brake for anyone, pai exact ce sa intamplat in video cu taxi.

Un forum plin de soferi si ma mira faptul ca nimeni nu vede din alta perspectiva.
Eu de ce sa dau hide la age ? Macar sunt realist si daca te incalzeste cu ceva nu am nici permis deocamdata(urmeaza sa dau examn) dar vad ca acuma ne zici ca nu stiu ce prieten a observat, ca nu stiu ce etc. In fine ce a fost a fost(dar pacat ca sunt tot mai multe accidente) dar vina este a celui cu taxiul iar tu vad ca vrei sa il scoti nevinovat...Taxiul putea bine mersi sa stea acolo pana se punea rosu inapoi la aia sau daca s-a bagat ori sa ii dea talpa ori sa se bage pe banda 1 ca sa le faca loc la aia care vin cu viteza. Iar ceea ce ai spus cu permisu ca cei de aici au permisu de 2-4 ani. Sa iti spun ceva nu conteaza de cati ani ai permis ci conteaza cati km ai facut cu permisu ala in buzunar. Ca degeaba ai permis de 20 de ani daca mergi cu masina doar in weekend pana la piata si inapoi. Sofer se numeste ala care a facut 100.000km in orice conditii si aici ma refer pe ploaie,pe zapada,pe ceata etc

Last edited by Alex30; 08-08-09 at 17:03.
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 17:05   #629
B3ST

Stage 5
 
B3ST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 341
Default Re: ACCIDENTE

alex sunt total de acord cu tine cea ce priveste experienta.

Dar referitor la taxiu.. ESTI IN BUCURESTI, taxiul putea sa sa stea "bine mersi" acolo, dar daca i era scris iesea un pieton pe strada si tot pierdea controlul!! VITEZA UCIDE
B3ST is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 17:07   #630
Roxan20

Stage 2
 
Roxan20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 33
Member of:
[Opel]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by B3ST View Post
Rox.. asta e, pentru ca ceilalti l-au inteles! Cum spui tu suntem oameni, daca cei din sens opus il intelegeau de ce nu si ceilalti din spate.

Cand stai in intersectie si vezi o masina te gandesti daca ai timp adica daca e la o distanta ~x limita e de 60, te gandesti ca reusesti, pentru ca stii ca in oras nu ai voie mai mult de 50-60 iar distanta e potrivita la acea viteza, deci reusesti.

Asa a anticipat cel cu taxiul, pai daca ar fi altcumva ar trebui sa ramana acolo pana nu era pe o raza de 1 km nici o masina.

Daca stai in intersectie si vine unu dar e la o distanta mare astepti sa treaca? Ma refer ca acela e la o distanta f. mare. Nu. Nu astepti sa treaca pentru ca pana ajunge cu cei 60 km/h treci de 3 ori prin intersectie, dar daca respectivul are 300km/h nici nu apuci sa virezi ca a dat in tine.

Atunci a cui vina e ca nu am acordat prioritate? Pai cat prioritate sa acord? Pana stau singur in intersectie?

Si spuneai ca ceilalti l-ar fi inteles, asa l-au inteles si ceilalti care au putut opri la timp.

Rox chiar spuneai Atata timp cat esti la volan ai RESPONSABILITATEA sa fi ATENT, esti in romania, in intersectie, orice este posibil, exact cum era si in video acela cu pietonul spulberat de M.

Incerci sa anticipezi ce se intampla! Nu? Soferul semnaliza dreapta, deci presupui ca vrea sa faca dreapta dar daca nu asteapta pana treci? Ce faci? Maresti viteza si speri sa treci de el inainte sa vireze? Pai mergi pe orice strada si unul semnalizeaza dreapta si e doar la 1-2m de tine, tu ce faci iti mentii viteza si te rogi sa apuce sa vireze astfel sa nu il lovesti?

Tot asa bine putea un om sa treaca pe rosu pe trecere, ce se intampla? Ceilalti soferi se opreau, dar poate cel cu loganu tot asa patea. Incerca sa evite pietonul si pierdea controlul.

Eu personal cred ca e grav ca loganul nu trebuia sa nu i acorde atentie, cum spui tu. Orice ti se poate intampla. Dupa cum am zis si in exemplul cu M3.

Mai ceva, depinde de ce experienta, tatal tau conduce de 30 de ani dar poate nu a trecut prin ce au trecut alti. Aratai si lui video, acum serios vb, i arati video-ul fara sa spui uitate la taximetrist sau la logan, doar sa vedem ce a observat el.

Te inteleg.. dar a murit un om! Sa spui ca X este vinovat nu sunt chiar vb usoare. Politia e cum e, dar nu traim chiar in jungla, crezi ca politia a fost asa proasta sa il lase liber pe taximetrist? Or fi politisti prosti, dar sa fim seriosi nici chiar asa.



LE: @Alex, buna gluma, cred ca tu ar trebui sa dai hide age, pentru ca nu ai nici un an de experienta la volan, si eu am precizat mai sus ca nu eu sunt cel care a observat asta ci un amic.
Te cred ca e grav cu taximetristi, dar vad in semnatura taDon't brake for anyone, pai exact ce sa intamplat in video cu taxi.

Un forum plin de soferi si ma mira faptul ca nimeni nu vede din alta perspectiva.

N-ai vrea sa sti ce parere mi-am facut (sau ne-am facut) cu posturile tale. Esti inconstient baiatule!! Tu ori n-ai permis si nu sti care e treaba la volan, ori vorbesti ca sa te afli in treaba.

"Atunci a cui vina e ca nu am acordat prioritate? Pai cat prioritate sa acord? Pana stau singur in intersectie? "


Iti spun sincer, este cea mai tampita intrebare pe care am auzit-o vreodata in legatura cu traficul. Iti vine sa crezi sau nu, am stat in intersectie 10 min ca sa mi se acorde prioritate.

Am la bord, daca se poate spune asa, 2 accidente. Unu cu un prost de taximetrist care nu stia cum sa minta politistul ca eu am fost de vina si altu in care, din cauza unu tampit, incercand sa-l evit, n-am putut sa-i acord prioritate.Atunci am avut carnetul suspendat. Stiu ce inseamna un accident si refacerea lui, atat financiar cat si psihic.
Roxan20 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -