Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 25-04-09, 18:13   #436
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: ACCIDENTE

http://stirileprotv.ro/stiri/evenime...dut-viata.html
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 21:53   #437
gelu_r

Stage 5
 
gelu_r's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,442
Default Re: ACCIDENTE

La cati oameni erau nu se gaseau 2 extintoare atunci cand era focul inca mic?
daca va uitati toti si filmati normal ca mor oamenii..cine stie cum erau in viata si au murit arsi de vii...
Asa oameni nu am mai vazut..
Cat despre soferul la passat nu am ce sa zic...ca el au tot fost si au murit..si vor mai fii..
__________________
BMW e46 ci
gelu_r is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 22:11   #438
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: ACCIDENTE

nu stiu chiar cat de teribilist a fost cel din golf. adica stim ca asa exagereaza jurnalistii (mai ales cei de la protv). dupa cum scrie si in stire, sunt sigur ca cel din masina pe care o depasea a tras de volan spre el. eu unul am patit de multe ori asa ceva si pe autostrada si pe drum national. acum, poate si el s-a speriat cam mult, dar e si normal pana la urma la viteza aia. primul reflex cam e sa tragi de volan, apoi sa franezi.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 26-04-09, 00:33   #439
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: ACCIDENTE

daca ascultati zice cineva acolo ca nu au fost lasati sa intervina cand focul era mai mic.nici nu ma mira faptul ca se intampla atatea accidente.la ce drumuri avem si la ce masini avem, iar acum ca sunt si soferi cu "permise de Arges".
daca faci un drum de la cluj la bucuresti de exemplu vezi cel putin 3 tentative de accidente grave.
__________________
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-09, 02:12   #440
gelu_r

Stage 5
 
gelu_r's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,442
Default Re: ACCIDENTE

Pai un extintor e 60ron,nu a scos nimeni ca se consuma si nu are de unde sa isi recupereze banii..viata a 2 oameni a stat ori in cei 60 ron ori in prostia lor..
Cum adica a zis cineva sa nu stinga? Adica cine si a permis sa vorbeaca in numele a 2 vieti? care poate ca daca focul era stins,scapau doar cu rani grave..
Si eu cred ca a fost o sicanare intre soferi si ala care defapt a avut si el jumate din vina,a continuat sa mearga,cand la 1 metru langa el a fost o mare bubuitura,si cand probabil s-a uitat in oglinda,a vazut un morman de fiare...e klar ca e si el vinovat,altfel numai fugea...oprea sa dea o mana de ajutor.
gelu_r is offline   Reply With Quote
Old 26-04-09, 02:34   #441
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: ACCIDENTE

Noi, romanii suntem o natie de rahat , care atunci cand vine vorba de ajutor ne facem nevazuti . Niciodata nu trebuie sa te bazezi pe ajutor din partea cuiva in astfel de cazuri , pentru ca acesta ori nu va veni , ori va veni prea tarziu . Indiferenta , prostia si cocalareala la volan ( sau pe strada) fac cele mai multe victime .
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 26-04-09, 02:51   #442
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: ACCIDENTE

cum ma nene sa stai sa ii vezi pe aia ca ard de vii in masina? doamne ce puscarii de oameni.. astia ar trebuii pusi la zid.. cine a dat ordine? cine avea dreptul sa dea ordine? pai astepti dupa pompieri sa ajunga in cine stie cate minute?? trebuia cineva sa incerce sa stinga focul si cineva sa incerce sa-i scoata de acolo
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-09, 19:25   #443
gelu_r

Stage 5
 
gelu_r's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,442
Default Re: ACCIDENTE

sau vreo resoftare pentru cei prosti,si dupa sa i puna pe dyno sa vada daca cu cat s-au mai desteptat.
gelu_r is offline   Reply With Quote
Old 26-04-09, 22:17   #444
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
Convingerea o au, stai fara grija; de aia le zice credinciosi. Chestia e ca
aceasta convingere a lor nu se bazeaza in nici un caz pe realitate, ci mai degraba pe povestile auzite la gradinita. Ce mai, ar fi fost bine ca ele sa fie adevarate, nu neg, dar din pacate nu sunt decat niste povesti de adormit copiii...eu totusi nu pot sa inteleg cum pot sa creada unii cu tarie intr-un d-zeu care, desi are puterea de a opri asemenea tragedii (nu mai vorbesc de cutremure si alte minunatii), el nu face nimic, sta in schimb si se uita cum arzi de viu. Inteleg deci ca e de acord cu ele, din moment ce nu intervine in nici un fel ca sa le impiedice ! N-am inteles insa de ce i se zice "bun". Pai daca asta inseamna ca e bun, atunci si eu daca ma uit la unul cum arde de viu, fara sa fac nimic ca sa-l ajut (desi la o adica am extinctorul in mana), inseamna ca sunt bun, ca domnul dumnezeu. Corect ?

Sorry de off-topic
Pai raspunsul ti l-ai dat singur. Nu face nimic pt. ca NU EXISTA. EL exista doar īn FANTEZIA UMANA si asta -nare cum sa ajute

Daca e de ajutat, NUMAI TU CA OM poti Ajuta si daca nu ajuti īnseamna ca NU ESTI OM.

Ma gīndesc oare ce ar fi zis acei IMBECILI care stateau pe margine si se holbau daca ar fi fost copii lor īn masina aceea? Si-ar fi economisit si atunci costurile unui extingtor?

La cīti IMBECILI stateau acolo pe margine daca 2 puneau mīna pe extingtoare, 2 pe niste leviere si altii 2 īn ajutor, 2 stingeau focul, cei 2 cu levierele fortau tablaria si uletrior puneau mīna cu totii sa scoata fetele de acolo. O chiestie de cīteva minute si ambele poate ca mai traiau merci bine chiar daca ar fi ajuns lu leziuni la spital.

Eu am vazut reportajul despre accident pe Web Cast la Antena 1.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 00:19   #445
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Pai raspunsul ti l-ai dat singur. Nu face nimic pt. ca NU EXISTA. EL exista doar īn FANTEZIA UMANA si asta -nare cum sa ajute
Sau exista dar nu-l intereseaza ce se petrece pe terra...cine stie poate intre timp si-a dat seama cu cine are de-a face si s-a indreptat catre alte planete/galaxii

Quote:
Ma gīndesc oare ce ar fi zis acei IMBECILI care stateau pe margine si se holbau daca ar fi fost copii lor īn masina aceea? Si-ar fi economisit si atunci costurile unui extingtor?
Nu cred ca e vorba de economisit aici...cred ca pur si simplu le-a fost frica sa se apropie de masina cand si-au dat seama ca ia foc. De altfel in filmulet chiar era unul care le zicea sa nu se apropie ca cica e pericol de explozie...eu cred ca ala a vazut prea multe filme cu chuck norris
Oricum cred ca persoanele din masina erau moarte oricum, ala din passat a murit pe loc la impact deci nu prea vad cum ar fi putut supravietui fetele din cealalta masina, care oricum era si mai mica decat passat..


Quote:
La cīti IMBECILI stateau acolo pe margine daca 2 puneau mīna pe extingtoare, 2 pe niste leviere si altii 2 īn ajutor, 2 stingeau focul, cei 2 cu levierele fortau tablaria si uletrior puneau mīna cu totii sa scoata fetele de acolo. O chiestie de cīteva minute si ambele poate ca mai traiau merci bine chiar daca ar fi ajuns lu leziuni la spital.
Cu toate ca am mari dubii ca ar fi scapat (din moment ce ala din passat a murit pe loc), parca totusi era mai bine decat sa stea si sa se uite CA BOII cum masina e cuprinsa de flacari. In fine, nu stiu eu cum as fi reactionat, dar daca vedeam ca iese fum din masina cred ca primul meu gand ar fi fost sa iau EXTINCTORUL din dotare, si nu camera asa cum a facut desteptul asta..

Apropo, cine stie cat au stat si s-au holbat pana cand masina a luat foc...pun pariu ca au stat cateva minute bune. Numai ala cu camera cred ca a cautat-o vreo 3 minute in portbagaj pana a dat de ea. "WOW, accident, ce facem ?" "Cum ce facem ? Stam si ne uitam!" "Fii atent cat fum iese...cred ca ia foc" "Dap, si eu, sunati repede la pompieri !" "Bine, stai sa-mi iau camera mai intai, ca daca explodeaza vand dupa aia filmul la ProTV!!" "Marioo, unde-ai pus ma camera aia ca nu e nicaieri ! Ce-i asta, spray paralizant ??" "Nu Georgele, ala e extinctorul !" "Sigur e extinctor ? Arata mai degraba ca un vibrator !" "E asa cum zic eu Georgele, nu ma mai contrazice aiurea !" "Da, corect, scrie pe el EXTINCTOR. Da-o-ncolo de treaba, exact atunci cand iti trebuie ceva nu gasesti!" "Ai gasit-o Georgele ? Hai odata ca bubuie!" "Acum vin, Marie. Ca sa vezi, camera era chiar langa vibrator, pardon, extinctor! Tu ai pus-o acolo ??" "Da, eu am pus-o, vrei sa ne certam acum ? Hai odata ca pierzi faza!"


Last edited by C63 AMG; 27-04-09 at 00:52.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 20:43   #446
BigDaddy_1112

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 307
Default Re: ACCIDENTE

Un accident moto petrecut duminica dupa-masa pe soseaua de centura a Timisoarei! Cei doi s-au ciocnit frontal la o viteza de 150km/h pe un drum inchis circulatiei! Am auzit ca faceau wheelie-uri si nu s-au putut ocoli. Nu prea imi plac pozele alea in care grasanele alea stau aplecate peste motociclisti si fac poze la greu! Banuiesc ca sunt ziariste!

http://www.tion.ro/stiri/timis/artic...90427-12570550

Chiar anul acesta cand pe soseaua Aradului un motociclist a intrat cu 200 in spatele unui camion! Saracul era rupt tot, deci ma refer ca trupul lui statea contorsionat intr-un spagat perfect intr-o balta de sange! Dobitocii de la Arad Express s-au gasit sa puna asemenea poze in ziar si pe site! Familia si comunitatea moto a fost foarte revoltata! Ziaristii si-au motivat lipsa de respect cu replici de genu: sa fie invatatura de minte pt. altii!
BigDaddy_1112 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 21:06   #447
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by pHlow View Post
putem sa reluam subiectul topicului? Aparent nu intervine niciun dumnezeu ,zeu ,titan sau alte minunatii, iar accidentele sunt tot mai dese.
Pai accidentele sīnt tot mai dese deoarece infrastructura retelei de sosele īn RO este un dezastru la nivelul anilor 60 - 70 cīnd se circula alternativ cu numere cu sotz sau fara si se primea pe cartela un plin de benzina lunar, sistemul de directionare si control al traficului pe undeva prin epoca de piatra cu "tablagii" ce-si sufla plamīnii īn fluere prin intersectii facīnd pe dirijorii īn loc de semaforizari computerizate, numarul de masini este enorm si sistemul nu mai face fata fiind sufocat si la toate astea se adauga un contingent enorm de TEMBELI CU MASINI DE FITZE care gīngesc cīt un ou de bibilica, prosti de-mpung cu permise facute pe spaga si masina parcata-n cur pe de gratis la 18 ani de tata care-i mare goanga.

Rezultatul se vede.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 22:18   #448
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Pai accidentele sīnt tot mai dese deoarece infrastructura retelei de sosele īn RO este un dezastru la nivelul anilor 60 - 70 cīnd se circula alternativ cu numere cu sotz sau fara si se primea pe cartela un plin de benzina lunar, sistemul de directionare si control al traficului pe undeva prin epoca de piatra cu "tablagii" ce-si sufla plamīnii īn fluere prin intersectii facīnd pe dirijorii īn loc de semaforizari computerizate, numarul de masini este enorm si sistemul nu mai face fata fiind sufocat si la toate astea se adauga un contingent enorm de TEMBELI CU MASINI DE FITZE care gīngesc cīt un ou de bibilica, prosti de-mpung cu permise facute pe spaga si masina parcata-n cur pe de gratis la 18 ani de tata care-i mare goanga.

Rezultatul se vede.
Foarte adevarat. Masinile de maine merg pe drumurile de ieri. Dar peste tot sunt accidente. Iar motivele sunt impartite. Drumurile proaste favorizeaza accidentele dar nu le determina. Majoritatea accidentelor nu sunt produse de "smecherii" la volan ci de oameni neatenti,obositi,nepriceputi..etc, oameni care nu sunt in stare sa isi adapteze "stilul de condus" la personalitatea si reflexele lor.
__________________
I am free, no matter what rules surround me. If I find them tolerable, I tolerate them; if I find them too obnoxious, I break them. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do.
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 22:22   #449
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: ACCIDENTE

Īn Germania de ex. se mai adauga la toate astea bosorogii sclerozati, parkinsonati si pe jumate paralizati care gonesc ca niste imbecili bazīnduse pe dotarile semirobotizate ale masinilor moderne.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 22:26   #450
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: ACCIDENTE

Si in Franta e la fel. Mai ales ca au pensii relativ bune, la batranete isi permit mai multe. Eu nu inteleg dece nu se aplica o lege sa fim cu totii re-testati macar o data la 30 ani. Sau dupa o varsta(sa zicem 60) sa se dea teste pentru a verifica reflexele si tot ceea ce tine de starea fizica, macar o data la 5-10 ani. Si asa ar impiedica orice probleme de genul asta. Adica Deja de la 60 ani nu mai poti spune ca nu ai timp, pentru ca ai iesit la pensie. Nu poti spune ca nu ai cum sa nu te duci daca tu ai masina si vrei sa mergi cu ea. Mi se pare relativ logic si de bun-simt.
pHlow is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -