Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 08-04-09, 09:54   #421
di48lo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 557
Default Re: ACCIDENTE

Explicatia mea: se vede o poarta sau iesire ... sau un tunel (cum vreti voi) pe perete... camionul nu a aparut pur si simplu, ci a iesit de acolo. De aceea este lovit pe partea stanga-fata. Se si vede cum este tras afara din acel tunel can este lovit.
di48lo is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 08:05   #422
nucu_as
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 368
Member of:
[VW]
Default Re: ACCIDENTE

am asistat si eu la un accident, dar care din fericire nu s-a soldat cu victime:
am plecat de la semafor pe sens unic cu 2 benzi, eu in banda din dreapta iar in fata mea un golf5 de bucuresti nervos tare rau...dupa 100m a venit o intersectie mica in dreapta cu trecere de pietoni, pe partea stanga un opel corsa se pregatea sa faca dreapta pe acea straduta chiar la trecerea de pietoni, golful a bagat viteza sa depaseasca pe partea drepta, avand viteza golful, undeva la 70 la ora, nu a mai putut evita opelul si l-a lovit in aripa dreapta fata facandu-si loc inainte....dar pe trecere era un pieton angajat care a fost lovit de golf, din fericire femeia nu a avut nimic, a fost strearsa, destul de bine ca au sarit plasele in aer cu cumparaturile iar ea a fost impinsa intr-o parte pe jos....caz fericit nu a avut nimik, m-am dus eu si am ridicat-o de jos, femeia era socata....
vreau sa spun ca e senzatie destul de ciudata, am vazut parca cu incetinitorul toata scena...foarte ciudat...
__________________
Golf 5
nucu_as is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 00:13   #423
rZvN

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 34
Default Re: ACCIDENTE

in ultimele 2 saptamani am vazut 2 accidente de motor + masina evitate in ultima clipa
unul pe centura chiar la krting. cum te duci spre dn1 lumea era la coada si mai era o banda la care se lucreza (pe aici venind un passat cu viteza el nu era vinovat cu nimic mergea pe banda lui si din sens opus vine un smecher cu motor ca altfel nu am cum sa ii zic care nu se mai asigura daca mai vine cineva si de pe a 2 banda cea in lucru si se baga noroc ca nu a avut viteza si a pus frana ca altfel il facea praf passatul motociclistul a cazut. si a 2 intamplare la piata chal de gaul sau cum se scrie mm-ei opresc la semafor brusc ca sa pus rosu si unu cu motoru venea tare din spate pe piata cubica un inconstient knd ma vazut ca m.am oprit omu a vrut sa ma ocoleasca dar a derapat si a cazut bine ca nu mi.a lovit masina !!
motociclistii sunt ceva de speriat si tot ei fac zarva ca nu sunt respectati in trafic
dar cand nu ii vezi in oglinda si in urmatoarele 5 sec trec pe langa astha a cui vina mai e ??
rZvN is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 01:29   #424
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: ACCIDENTE

a ta ca nu te uiti mai in oglinda. nu zice nimeni sa te uiti in oglinda cand mergi drept, dar daca faci stanga sau dreapta nu te costa nimic sa arunci o privire pret de o secunda.

Sau cand te bagi intr-o intersectie, te uiti in dreapta, in stanga, in fata, in dreapta in stanga pana treci, nu ca boul o data in stanga, o data in dreapta si cox...

Si te rog, cand vrei, te iau cu minte la o tura, merg perfect legal sa vezi ce aventuri o sa avem, si de cat respect o sa avem parte.
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 01:59   #425
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: ACCIDENTE

Traficul din Ro nu prea e obisnuit cu motoare si nici nu o sa fie prea curand. Adevarul e ca unii motociclisti sunt inconstienti, fac slalom la viteze mari printre masini si nu ai timp sa-i vezi. Nu ii critic ca si mie imi plac motoarele mult, dar e foarte periculos mai ales pentru ei.
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 10:58   #426
rZvN

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 34
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by Dimitris View Post
a ta ca nu te uiti mai in oglinda. nu zice nimeni sa te uiti in oglinda cand mergi drept, dar daca faci stanga sau dreapta nu te costa nimic sa arunci o privire pret de o secunda.

Sau cand te bagi intr-o intersectie, te uiti in dreapta, in stanga, in fata, in dreapta in stanga pana treci, nu ca boul o data in stanga, o data in dreapta si cox...

Si te rog, cand vrei, te iau cu minte la o tura, merg perfect legal sa vezi ce aventuri o sa avem, si de cat respect o sa avem parte.

nu am nevoie sa ma inveti t ce sa fac intr.o intersectie
da cei cu motoarele sunt mari dobitoci. vrei sa zici ca tu nu faci nici un slalom la viteza prin orash ? mers pe o roata ?? toti motociclisti fac astha pt ca nu se pot abtine ei cred ca totu li se cu vine da nu e asa eu nu am vazut nici un motor sa mearga regulamentar si nu cred ca o sa vad vreodata
rZvN is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 11:24   #427
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: ACCIDENTE

toti fac asta? inclusiv cei cu cb500, choppere, enduro, etc? Chiar vreau sa vad un chopper cum se da pe o roata. Ti-a zis tie un motociclist ca totul i se cuvine sau ai tras tu concluzia asta?

Iti recomand sa citesti codul rutier in care o sa descoperi probabil neplacut surprins faptul ca pe o banda de mers pot merge mai multe vehicule. asta inseamna ca daca la semafor un motociclist trece printre masini o face perfect legal. daca are loc bine, daca nu sta si asteapta.

Sunt sigur ca la vara nu o sa iti convina ca cei cu motoare sa iasa pe strada cu masina. Probabil ai face de 2 ori mai mult pana acasa.

Cum ar fi sa zic ca si tu esti dobitoc pentru ca era sa ma loveasca pe mine altu aseara? Ti se pare normal?

Mersul cu motocicleta nu ar mai fi asa periculos daca lumea s-ar asigura mai bine la schimbarea directiei de mers sau in intersectii. Sa fim seriosi putin, nu toti inconstientii merg cu peste 100 in oras deci timp sa ii vezi este, dar majoritatea merg pe principiu: am timp sa treaca si poate sa ma ocoleasca sau sa puna frana.
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 11:30   #428
rZvN

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 34
Default Re: ACCIDENTE

nu m.am referit cand la semafor intra printre mi se pare si normal sa se duca pt ca nu au dc astepta si m.am referit la mersu pe roata la motoarele de viteza care in buc sunt o gramada da sa vina daca sthii pe unde sa o iei nu faci 3242 ore pana aksa si m.am referit ca se baga prin masini la viteza mari si numai dati vina pe lume !! de ex intr.o dimineata la 4 era un motociclist baut care sa ridicat pe o roata si a cazut cine e vinovat tot noi ??? ca nu l.am invatat sa mearga pe o roata??
rZvN is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 11:37   #429
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: ACCIDENTE

Nu. el e vinovat. dar ce vina au alti motocilsti ca ala era baut si s-a ridicat pe o roata? Atata timp cat idiotu nu a facut si alte victime nu vad care e problema ta. Zi mersi ca nu era cu masina ca atunci era o problema mai mare.

Ok, iti repet. si pe mine era sa ma faca ieri praf (eram cu masina) unu cu un bmw, numere de bulgaria, care a trecut pe rosu. Acum trebuie sa spun ca toti cei care au bmw sunt idioti?

Incearca sa nu mai generalizezi, ca pari foarte inversunat si ti-am aratat de ce.
Stii si tu ca nu exista padure fara uscaciuni, iar cand vine vb de motociclisti sunt destui, dar asta nu inseamna ca toti sunt la fel.
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 11:41   #430
rZvN

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 34
Default Re: ACCIDENTE

eu nu am vazut nici un motociclist sa mearga cum trebuie ! ! !
rZvN is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 11:44   #431
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: ACCIDENTE

Uite-te mai bine atunci...
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 11:45   #432
rZvN

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 34
Default Re: ACCIDENTE

ma uit degeaba)
rZvN is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 23:58   #433
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: ACCIDENTE

Sunt motociclisti care merg perfect si nu sufera aiurea prin oras, dar normal, ca si conservarii, exista si d-asta cu ochelari de soare d&g si tricou gigolo italiano care alearga prin oras sa impresioneze fetele.
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 16:01   #434
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: ACCIDENTE

nu stiu daca a mai fost pus.. cert este ca s-a intamplat in Qatar acum cateva luni..

http://mindcrap.com/media/406/Qatar_traffic_collision/
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 20:05   #435
autOcty

Stage 5
 
autOcty's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,047
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: ACCIDENTE

macar o ramas lambo-u intreg :P
autOcty is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -