Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 21-08-11, 08:50   #31
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: BMW M6 Top Speed in Romania

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
10)Aici n-ai deloc dreptate, dupa parerea mea. Ma obliga pe mine un inconstient ca el sa ma mut la sat? Sa nu mai conduc prin oras?
Tu esti de parere ca are ala mai multe drepturi decat mine, incusiv sa ma deranjeze in trafic, inclusiv sa ma omoare, ca doar el face puscarie, nu? Sau ca, daca vreau sa nu am de-a face cu el, trebuie sa ma dau din calea lui, din orasul lui, de pe strazile lui? O astfel de conceptie e total gresita si dusa la extrem, toti avem aceleasi drepturi si aceleasi obligatii, lumea nu se imparte in smecheri si prosti, asa cum crezi tu.

Ca ne-am asumat un risc atunci cand ne-am luat permisul, asta e clar. Cu totii ne asumam riscuri de cand ne nastem pana cand murim. Dar circulatia pe drumurile publice nu e o loterie in care unii trag la sorti daca/unde/cand/cum mor altii. Nu e nici ruleta ruseasca, nici "target practice" cu marul pe cap, este ceva conventional, cu reguli conventionale si cu participanti egali, cu drepturi si obligatii identice, fara exceptii. Daca toti participantii au constiinta si bun simt, bilanturile sunt foarte bune, imbucuratoare. Daca nu, nu.

Per total, eu zic sa te mai gandesti la tot ce ai scris. "Cele zece porunci" pe care le-ai scris mai sus nu sunt in masura sa rezolve problemele semnalate de antevorbitorii tai, iar tu ar trebui sa ai mai mult respect pentru valorile sociale si pentru cei din jurul tau, in loc sa ne trimiti pe toti la tara. E valabil si pentru personajul din film, insa ma indoiesc ca el citeste pe aici... ma indoiesc ca el CITESTE.
10. Nu te obliga insa uite si tu cate exemple de oameni nevinovati ucisi de astfel de "smecheri" ("cocalari") exista. Tie nu ti-a dat niciodata de gandit faptul ca astia scapa orice ar face? Nu ai observat ca in tara asta exista legi numai pentru cei ca tine care inca mai au principii. Legile din tara asta exista numai pentru oamenii care mai cred ca asta este o tara normala. Eu unul nu prea mai cred de mult ca acesta este un stat de drept. Nu vreau sa deviez de la subiect insa cam asta vad ca se intampla in jurul meu. Poti sa zici ca sunt paranoia/ am luat-o razna insa se inmultesc exemplele care imi dau dreptate.

"Daca toti participantii au constiinta si bun simt, bilanturile sunt foarte bune, imbucuratoare. Daca nu, nu."
Eu cred ca exista doar asta "Daca nu, nu." Si da chiar cred ca, cel putin in Romania, lumea se imparte in "smecheri si prosti". Sau daca vrei sa zici mai bine "cu bani si totodata cu relatii sau fara bani si obligat fara relatii".

Eu nu va trimit la tara insa vreau doar sa semnalez ca este doar o chestiune de noroc in trafic. Daca ai noroc sa nu iasa unul (beat si fara permis) cu o combina/utilaj dintr-un lan pe drumul european unde tu esti pe motor si ai viteza X. Vezi cazul cu motociclistul mort acum 2 zile.
Sunt atatia inconstienti/prosti/neatenti/obositi/necunoscatori/cu permise luate pe spaga/emotivi/ beti/ handicapati/ etc/ etc incat trebuie sa fii norocos ca sa nu patesti nimic.
Un sofer batran mi-a zis: "tot ceea ce este important este sa ajungi sanatos acasa".
Asta esta parerea mea. Si eu sunt de acord ca trebuie sa avem legi/ sa fie respectate de toti/ sa fim toti egali, cum ar fi si normal de altfel. Insa realitatea mi-a aratat altceva. Prefer sa ma adaptez. Adica sa ma pazesc singur. Cum? In primul rand: Reguli, Prudenta, Noroc... Mult noroc. Peste cati ....... am dat, si tu, si el, numai norocul a facut sa nu imi botesc masina, sa nu ma ranesc, etc.
Deci Norocul chiar trebuie luat in calcul.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-11, 09:19   #32
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: BMW M6 Top Speed in Romania

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post

5)Poate ca avem masini mai bune decat a lui, sau poate nu, sau poate da... insa nu cred ca il invidiaza altcineva decat cei ca el, dar care n-au M6
Eu unul nu as putea sa-l invidiez, prefer sa fiu EU cu o trotineta sau un Oltcit sau doar cu RATC sau doar cu o pereche de papuci, decat sa fiu ca el si sa am orice masina mi-as dori. Unii de pe aici mai au si principii.

sunt total de acord cu quick_5hifter, inclusiv la punctul nr10.

Last edited by lord_wader; 21-08-11 at 09:26.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 21-08-11, 09:37   #33
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: BMW M6 Top Speed in Romania

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
Un sofer batran mi-a zis: "tot ceea ce este important este sa ajungi sanatos acasa".


Asta esta parerea mea.
Si cand ajungi acasa ce iti zici? "da-i dracu pe restu' care au avut de suferit, sau care au avut accidente din cauza altora, bine ca am ajuns eu acasa si ca nu am fost in locul lor" , nu? Si a 2a zi intri iar in loteria (norocul) pentru viata, nu?

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
Si eu sunt de acord ca trebuie sa avem legi/ sa fie respectate de toti/ sa fim toti egali, cum ar fi si normal de altfel. Insa realitatea mi-a aratat altceva. Prefer sa ma adaptez. Adica sa ma pazesc singur. Cum? In primul rand: Reguli, Prudenta, Noroc...
Deci Norocul chiar trebuie luat in calcul.
La fel ca si tine fac si restul Mihai. Cred ca mai ramane doar norocul in discutie. Dar si norocul asta ne-ar fi putin favorabil daca am opri macar oamenii ca respectivul cu Bentley din filmuletzul nr.2 Si cand zic de oprit ma refer la noi, la atitudinea noastra la spirit civic, altfel nu ne ramane decat sa plecam cu totii, la tara cum ziceai tu.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 21-08-11, 10:37   #34
pejo_cez

Stage 5
 
pejo_cez's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 423
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: BMW M6 Top Speed in Romania

Ma au avut ei tupeu sa fure un M6 din DE sau cine stie de unde, dar sa fure si ei un telefon mai ca lumea sa filmeze nu au fost in stare. Au filmat cu fixul cred )
pejo_cez is offline   Reply With Quote
Old 24-08-11, 18:09   #35
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: BMW M6 Top Speed in Romania

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Si cand ajungi acasa ce iti zici? "da-i dracu pe restu' care au avut de suferit, sau care au avut accidente din cauza altora, bine ca am ajuns eu acasa si ca nu am fost in locul lor" , nu? Si a 2a zi intri iar in loteria (norocul) pentru viata, nu?

La fel ca si tine fac si restul Mihai. Cred ca mai ramane doar norocul in discutie. Dar si norocul asta ne-ar fi putin favorabil daca am opri macar oamenii ca respectivul cu Bentley din filmuletzul nr.2 Si cand zic de oprit ma refer la noi, la atitudinea noastra la spirit civic, altfel nu ne ramane decat sa plecam cu totii, la tara cum ziceai tu.
1. Nu le zic "da-i dracu'!" dar nici nu am ce sa fac. In loteria asta intram toti, fie ca realizam asta sau nu. De exemplu tu ce poti sa-i faci unui om care a fost nenorocit de un cretin de asta? Nu imi cade bine, ma oftic, l-as baga in parnaie, dar ce pot sa fac?
2. Pe un astfel de om nu il opreste nici macar Politia. Cum as putea eu sau tu sa il oprim? Poti sa ai tu orice atitudine ai avea. Tu ai prioritate, treci incet, si cand ai clipit apare ala cu 200 km/h pe rosu/cedeaza trecerea/stop si te face zob. Nu ai ce sa-i faci. Eu unul incerc sa ma bucur cat mai mult de viata si sa sper ca "norocul"/soarta asta o sa tina cu mine. Eu unul incerc sa fac tot ce tine de mine sa nu mor din vina mea si sper sa nu ma omoare cineva (din vina lui). Mult noroc in trafic!
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 20:54   #36
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: BMW M6 Top Speed in Romania

La viteza aia iti trebuie drum si cum la noi masina incepe sa tremure de la 120 in sus,e clar ca nu ajungi departe cu viteza aia.
Cum zice taicamiu:astia nu mor acasa.
Vai de el la viteza aia,mai era si noapte,daca ii iesea ceva in fata nici ochii nu mai ramaneau de el.Sa-l fereasca Dumnezeu!!!
onymen is offline   Reply With Quote
Old 02-04-12, 17:12   #37
cris.cristi

Stage 3
 
cris.cristi's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 79
Default Re: BMW M6 Top Speed in Romania

daca sare un caine.... cand o sa v-a maturizati? pe premiza asta poate sa te si trazneasca . stati acs...NU MAI IESITI PE STRADA ! RAMANTI IN FATA CALCULATORULUI, STERGETI-VA OCHELARII BINE ! uite ce de nebuni pe strada
cris.cristi is offline   Reply With Quote
Old 25-07-12, 08:57   #38
ViorelP

Stage 4
 
ViorelP's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 195
Member of:
[Nissan]
Default Re: BMW M6 Top Speed in Romania

Hai ca acum 2 -3 saptamani faceau "soferii" aia curse daca va mai aduceti aminte.Tot unu cu Bmw seria 5 parca era a pierdut controlul si a omorat un om nevinovat care era pe marginea drumului cu vaca la pascut.
Sau pe ala cu Ferrari-ul ala de a trecut cu peste 200 km/h pe rosu si a intrat in masina aia de Taxi de a rupt-o in doua?
Ai M6,ai bani,e clar.Du-te frate in Germania,platesti drq 100 Euro sau cat naiba costa,si te plimbi de iti vine acru in gura pe circuit.Nu pune vietile altora in pericol doar pentru ca poti.
Unde e responsabilitatea aia?

Acum o sa zica lumea,daca aveai si tu M6 sigur ii dadeai.Da ii dadeam,dar la curse legale,ma duceam pe Autobahn,sau pe circuit.Nu pe strada...Totusi nu e NFS sa faci accident sa apesi R si sa reinvii.O sansa ai,nu o irosi.
ViorelP is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -