Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 03-11-12, 12:33   #46
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

DA! le repara o firma de pe B-dul Preciziei din Bucuresti si chiar daca au bucati lipsa le reconstruiesc din alte bucati pe care le lipesc, farurile la fel le reconstruiesc cu piese SH adica dispersoare de la altele, oglinzile de asemenea le fac din bucati, sunt dezgustat, astia aduna de la serviceuri bari si alte plastice,radiatoare cu picioare rupte, trragere, etc si le repara pe genunchi din bucati cu diverse materiale pe care chipurile ei dau garantie 30zile(adica pina la prima variatie de temperatura), m-au sunat a doua zi dupa poveste sa-mi ia bara si bandoul de spate cu recuperare, cine stie sa-l puna la alt nefericit.
Nu sunt de acord cu acest termen ALC asa ca atentie mare!!!!
__________________
fan motoare diesel
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 03-11-12, 17:04   #47
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

sa fuga atunci repede ca era ieri langa piata 1 mai o buza de la nu stiu ce masina prin copaci. poate le aduce 1 leu si aia
ondin is offline   Reply With Quote
Old 03-11-12, 17:07   #48
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

ma doare sufletul.
fara comentarii
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 03-11-12, 17:20   #49
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

pentru orice tampenie de sistem noi toti suntem de vina si ne meritam soarta, daca la orice magarie din asta am reactiona semnificativ nu si-ar mai permite nimeni sa isi bata joc.noi suntem multi si ei putini, insa daca suntem separati nu avem nici o sansa in fata lor.pana nu se vor infiinta niste asociatii profesionale care sa lupte impotriva acestor hotii suntem tinte sigure si tot ce putem face este sa ne varsam aici oful.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 19-11-12, 00:19   #50
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

lista neagra este completa pe departe cu SC ASIROM SA in frunte alaturi de CARPATICA, EUROINS si ASTRA, apoi vine SC OMNIASIG SA
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 04-03-13, 13:54   #51
ghitaeu

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 3
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Quote:
Originally Posted by nicu rares View Post
lista neagra este completa pe departe cu SC ASIROM SA in frunte alaturi de CARPATICA, EUROINS si ASTRA, apoi vine SC OMNIASIG SA
Nu sunt de acord. Cred ca depinde foarte mult de serviceul la care te duci sa repari. La Autocar in Pipera se bat cu asiguratorii parte in parte. Au niste tipi foarte insistenti si iti ofera asistenta. Pun piese originale si pe urma se descurca cu asiguratorii pentru bani.
ghitaeu is offline   Reply With Quote
Old 04-03-13, 15:40   #52
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Quote:
Originally Posted by ghitaeu View Post
Nu sunt de acord. Cred ca depinde foarte mult de serviceul la care te duci sa repari. La Autocar in Pipera se bat cu asiguratorii parte in parte. Au niste tipi foarte insistenti si iti ofera asistenta. Pun piese originale si pe urma se descurca cu asiguratorii pentru bani.
Cont făcut astăzi, probabil special pentru acest thread şi ridică în slăvi un anume
Service. Îmi miroase a reclamă...
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 04-03-13, 17:01   #53
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Haideti sa va povestesc si eu ce-am patit cu un asigurator de mare renume si anume CARPATICA asig.

La vremea respectiva conduceam o motocicleta. De la un semafor urma sa fac dreapta si stiind ca de regula imediat dupa colt sunt masini parcate pe prima banda, am plecat incet in curba sa fiu atent sa nu plece vre-o masina peste mine.

Norocul a fost ca am mers incet ca fix de ce mi-era frica nu am scapat.
Un dobitoc de pe prima banda cu avariile puse nu s-a asigurat si a vrut sa intoarca fix peste mine.

M-a trantit pe jos, motocicleta cu, carene sparte, maneta ambreiaj, oglinzi, semnale si altele marunte. Din nefericire, marunte dar care costa enorm de noi. Eu m-am lovit la sold destul de bine. Nu am mai putut merge drept 1 saptamana.

In fine... omul si-a recunoscut vina si plin de modestie si suparare m-a rugat sa nu-i fac probleme sa chem salvarea/politia etc.. ca isi recunoaste vina si ca mergem la constatare amiabila etc..
Eu naiv si prost am zis ok...

Dupa masuratori si poze s-au intocmit dosarele si aflu ca dosarul mi-a fost respins ca accidentul nu s-a petrecut asa cum am declarat si eu si vinovatul. Paguba mea a fost estimata pe la 130 de milioane prin 2009.

Am facut scandal si nimic. Am zis sa incerc si altfel, mai romaneste si am apelat la o pila (Directorul de frauda de la CARPATICA) I-am promis in plic 1000 ron a 2a zi cum Carpatica imi repara sau imi da banii pe reparatie.
Omul a zis ok si sa-l las 1 saptamana sa vada cum se descurca.

Dupa o saptamana ne intalnim si-mi spune ca nu are cum sa ma ajute sub nicio forma ca s-au interzis de sus acordari de despaguburi pentru motociclisti (cel putin) iar in cazul dosarului meu in special, i-a fost spus ca daca insist ma vor actiona in instanta pentru fals in declaratii si tentativa de frauda....

Daca el m-a mintit si n-a vrut 10 milioane asa va mint si eu acum.

Traiasca Carpatica si tara asta mirobolanta de sa ma sterg la dos cu ea.
__________________
"Soichiro Honda was turned down by Toyota Motor Corporation for a engineering job. He was jobless for a while and started making his own scooters at home. Encouraged by his neighbours, he later setup his own company – Honda Motor Corporation. "
Santon is offline   Reply With Quote
Old 04-03-13, 17:37   #54
ghitaeu

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 3
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Cont făcut astăzi, probabil special pentru acest thread şi ridică în slăvi un anume
Service. Îmi miroase a reclamă...
Nu nu e reclama. Se poate sterge numele Autocar. Doar vroiam sa punctez un lucru... Sunt si alte serviceuri care pun mai mare pret pe client decat pe asiguratori. Nu le stiu eu pe toate asa ca am dat doar ceva din propria experienta.

Multumesc
ghitaeu is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 14:33   #55
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Revin cu o postare mai veche: SA VINA DNA-ul sau ANI, sa-i ridice pe asiguratorii vagabonzi din pat, dar pe cine??
Revenind cu: SC CARPATICA SA, unde este sef de serviciu Daune, un personaj controversat moral in Daune: d-nul: RAICU OCTAVIAN la Bucuresti si al carui scop este numai acela de a stringe spaga si cotizatiile unitatilor de service ca sa se plateasca dosarele de dauna, de pe raza municipiului Bucuresti si apoi sa duca dosarele de Dauna la Sibiu ca de acolo se face plata in functie de grosimea plicului trimis, nu cred ca avem nici o sansa, in cel mai rau caz sa-i facem mediatizat numele pe toate forumurile...,trebuie ultramediatizat numele, chiar va rog sa completati lista si cu alte nume nominale de inspectori.
Deci BIP-BIP_pixul meu de societate.
Trist este ca 35% din RCA-uri sunt incheiate la SC CARPATICA SA din cauza primei de subscriere mici, adica pretul foarte mic.
Ex: la OMNIASIG un RCA la 1.9 face pe 6luni in jur de 500ron la CARPATICA duce in jur de 190-230ron in functie de varsta si sexul soferului.
No comment.
Problema este clara si anume unde pretul este mic si plata societatii este nula.
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 18:09   #56
kosfunny

Stage 3
 
kosfunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 124
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Quote:
Originally Posted by ghitaeu View Post
Nu nu e reclama. Se poate sterge numele Autocar. Doar vroiam sa punctez un lucru... Sunt si alte serviceuri care pun mai mare pret pe client decat pe asiguratori. Nu le stiu eu pe toate asa ca am dat doar ceva din propria experienta.

Multumesc
Serios ?

http://forum.softpedia.com/topic/229...#entry12812454

Acum ne poti scuti te rugam fumos ? Prin gestul tau nu faci decat sa ridici suspiciuni !
Imi poti spune ce service pune mare pret pe asigurator ? Iti sun eu, TOATE ! De aceea se si scumpesc intr-una politele , ca majoritatea lucrati cu preturi nemtesti pentru calitate romaneasca. Cand vedeti o constatare de la asigurator ii rupeti capul devizului si apoi va vaitati clientilor ca asiguratorii nu vor sa plateasca sau sa va dea accept pentru piese date de asigurator la inlocuit si pe care voi le reparati pe genunchi dar le cereti pret de nou .
__________________
Consultanta daune auto si asistenta despagubiri

http://amdauna.ro
kosfunny is offline   Reply With Quote
Old 06-03-13, 13:47   #57
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

mare dreptate aveti, eu sper doar ca lucrurile se vor mai imbunatati mai ales pentru clientul care la final are cea mai mare nevoie de ajutor ca iese cel mai afectat de sistem.
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 06-03-13, 18:10   #58
kosfunny

Stage 3
 
kosfunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 124
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Cele mai multe probleme sunt generate de faptul ca pagubitii nu isi cunosc drepturile sau nu stiu sa le ceara. Unele lucruri nu se rezolva batand din palme ! Ca ne convine sau nu, exista niste proceduri si niste termeni legali. In cazul incalcarii lor trebuie urmate alte proceduri in vederea stingerii conflictului pe cale amiabila sau atunci cand nu mai exista cai, pe cale judecatoreasca. Daca traiam intr-o lume perfecta nu mai existau avocati.

De asemenea cea mai mare parte a celor care vand asigurari nu informeaza corect ( ori de frica pierderii clientului ori nu cunosc nici ei ) clientul . Fac orice sa incaseze banii clientului , implicit propriul comision iar in caz de dauna se eschiveaza prin diferite metode.

Pe de alta parte rechinii (reparatorii) stau la panda si musca de unde apuca !
kosfunny is offline   Reply With Quote
Old 22-05-13, 02:26   #59
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Nu ar fii mai simplu sa nu mai detina nimeni RCA daca tot la mica/marea intelegere/neintelegere se ajunge ?

Eu nu mai fac RCA la nici o masina de ceva ani ... Conduc la limita superioara a evitarii oricarui pericol si aia e !

Una peste alta e amuzant sa vezi fraieri platitori de asigurari cum nu beneficiaza de ele !

Faptul in sine ca firmele de asigurari nu mai platesc se datoreaza si faptului ca ani de zile peste 50% din dosare erau fraude ...
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-13, 22:07   #60
muntiu
Opel Driver

Stage 5
 
muntiu's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,389
Member of:
[Opel]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
Nu ar fii mai simplu sa nu mai detina nimeni RCA daca tot la mica/marea intelegere/neintelegere se ajunge ?

Eu nu mai fac RCA la nici o masina de ceva ani ... Conduc la limita superioara a evitarii oricarui pericol si aia e !

Una peste alta e amuzant sa vezi fraieri platitori de asigurari cum nu beneficiaza de ele !

Faptul in sine ca firmele de asigurari nu mai platesc se datoreaza si faptului ca ani de zile peste 50% din dosare erau fraude ...
sunt tare curios pe unde mai scoti camasa daca lovesti din vina ta un CL plin de tigani sa vezi mica intelegere atunci

cei fara asigurare nu au ce cauta in trafic

Last edited by muntiu; 24-05-13 at 22:12.
muntiu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -