Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 27-06-12, 16:10   #31
clopotaru12

Stock
 
Join Date: May 2008
Posts: 1
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
eu nu sunt de acord cu afirmatia asta;saracia a impins romanii sa-si cumpere golfuri bmw-uri audi si alte masini?a naibi saracie unde a ajuns,sa vinzi pamant la tara ca sa-ti iei masina,ca te impinge saracia,atunci de ce nu te impinge saracia sa o si inmatriculezi legal in tara?sau sa iti cumperi masina deja inmatriculata,mai ieftina de bugetul care il ai?imi pare rau dar nu saracia e de vina ci mentalitatea noastra e de vina,de a avea super masini desi salariul e mic...a nu se intelege ca sunt de acord cu taxele exorbitante din tara...dar romanu de vreo 20 de ani incoace s-a invatat puturos...doar sa dea din gura dar cand vine vorba sa ia masuri pauza...
da,unii sunt puturosii iar altii idioti ...ai o oglinda ?????
clopotaru12 is offline   Reply With Quote
Old 27-06-12, 16:37   #32
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

pana la urma Asirom a platit, iar serviceul unde mi-am dus masina a reparat ce era de reparat, a schimbat ce era de schimbat insa masina nu mai e cum era inainte....curios nu? poate aspectul ei e asemanator cu cel de dinainte de accident, dar totusi una e sa conduci o masina lovita si reparata si alta e sa conduci o masina neatinsa. Cel care mi-a lovit masina si mi-a dat asigurarea a dormit linistit in timp ce eu m-am chinuit 2 luni fara masina iar acum trebuie sa o vand si sa ma imprumut alte mii de euro ca sa imi iau alta noua, pt ca asta nu o pot conduce gandiduma la accident.
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 27-06-12, 22:33   #33
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Quote:
Originally Posted by clopotaru12 View Post
da,unii sunt puturosii iar altii idioti ...ai o oglinda ?????
În 4 ani de zile, de când te-ai înregistrat pe acest forum, d-abia acum ai simţit nevoie să postezi un mesaj?
De calitatea mesajului nu mai vorbesc, pentru că este de tot rahatul!

N-ai venit cu nimic constructiv, ci doar ai făcut aluzii grosolane cu privire la calităţile colegului!

Jalnic...
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 28-06-12, 07:39   #34
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

in cazul in care cel vinovat refuza sa plateasca reparatia fie personal fie prin societatea lui fantoma de rca trebuie apelat cu incredere la instanta, depuse drept probe toate actele intocmite de politie si asiguratori, te prezinti la fiecare termen, daca se va cere expertiza platesti avansul si pana la urma instanta va stabili obligatia celui vinovat la despagubire, asa ca, chiar daca mai dureaza ceva timp trebuie sa scoatem rapid taranilor din cap ideea ca daca am rca ma doare la basca, trebuie sa conduci prudent si atent si cu rca/casco beton.
atentie mare ca si daca despagubeste pagubitul firma unde ai rca se poate intoarce cu actiune in regres impotriva ta daca esti vinovat de accident, deci rca nu inseamna ca poti conduce cu ochii inchisi, nu asta a fost scopul lui.
dupa mine daca incalci regulile de circulatie si produci acident rca nu trebuie sa despagubeasca decat in caz exceptional, direct cel vinovat.
asa nu mai avea nevoie nici de corupta CSA care numai toaca niste bani publici degeaba si nici nu ne-am mai stresa sa le scriem ca sa primim niste raspunsuri de oameni cretini.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 28-06-12, 08:10   #35
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

eu sunt patit rau de tot cu ASIROMUL pe CASCO, am avut un accident anul trecut si mi-au platit dosarul de dauna dupa 6luni de zile, timp in care nu mi-am putut folosi masina, dupa intregi discutii, dupa un refuz scris initial la plata, dupa o actiune derulata pe ultima solutie in instanta dar oprita dupa o conciliere finala si multe probleme generate de un manager de daune pe nume Dane Robert care nu dorea el sa mi se plateasca dosarul am reusit sa-mi vad masina reparata ca asta era si scopul, masina sa fie ca inainte de accident, nu altfel.
__________________
fan motoare diesel
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 28-06-12, 15:15   #36
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Quote:
Originally Posted by nicu rares View Post
eu sunt patit rau de tot cu ASIROMUL pe CASCO, am avut un accident anul trecut si mi-au platit dosarul de dauna dupa 6luni de zile, timp in care nu mi-am putut folosi masina, dupa intregi discutii, dupa un refuz scris initial la plata, dupa o actiune derulata pe ultima solutie in instanta dar oprita dupa o conciliere finala si multe probleme generate de un manager de daune pe nume Dane Robert care nu dorea el sa mi se plateasca dosarul am reusit sa-mi vad masina reparata ca asta era si scopul, masina sa fie ca inainte de accident, nu altfel.
din pacate asirom romanesc nu mai exista, exista acum "vienna insurance grup" si cu asta cred ca am spus totul. doar noi si parlamentul suntem in masura sa explicam acestor asiguratori de 2 lei ca nu se poate sa primeasca ani de zile prime fara sa faca absolut nimic pentru ca apoi cand au obligatia sa despagubeasca sa se faca ca ploua, sa te minta in fata, etc. frauda este una si realitatea alta.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 20:38   #37
rs_quatro

Stock
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

salutare.ma alatur si eu voua.am patito acum 3 saptamani intr-un sens giratoriu,eram pe banda 2 circuland in sens si vine una din spate pe banda 3 care vroia sa iasa din sens si sa mearga inainte si ma lovente in unghi in spate (roata) si lateral.ea cu gura mare ca sunt de vina ca iam taiat calea.am mers la politie mia dat dreptate,a facut proces verbal puncte de penalizare...apoi la inspectorul de daune,la CARPATICA.sa facut dosar,poze,declaratii tot.astept 3 saptamani si primesc scrisoare acasa ca refuza sa imi plateasca dauna afirmand:ei apreciaza ca e vina mea ca eu trebuia sa dau prioritate nu ea. cum e posibil asa ceva?din moment ce exista si proces verbal,nu pe amiabil,legea imi da dreptate si scrie clar circulatia in sens giratoriu.nu stiu ce sa mai fac.oare se castiga daca ii dau in judecata?ar trebui sa castig dar la noi in tara ma astept la orice.paguba nu e atat de 'mare' la ochi cat e 'groasa' pe interior.am roata stramba,axu,bascula si suportul de la punte,plus aripa infundata un pic.
astept un raspuns sau ceva sfaturi de la cei care au mai trecut prin asa ceva sau au habar.
rs_quatro is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 20:49   #38
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

numai cu proces si inainte o plangere la csa, insa nu stiu ce sanse are asta ca sunt cam toti pe o mana.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 20:51   #39
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Quote:
Originally Posted by rs_quatro View Post
salutare.ma alatur si eu voua.am patito acum 3 saptamani intr-un sens giratoriu,eram pe banda 2 circuland in sens si vine una din spate pe banda 3 care vroia sa iasa din sens si sa mearga inainte si ma lovente in unghi in spate (roata) si lateral.ea cu gura mare ca sunt de vina ca iam taiat calea.am mers la politie mia dat dreptate,a facut proces verbal puncte de penalizare...apoi la inspectorul de daune,la CARPATICA.sa facut dosar,poze,declaratii tot.astept 3 saptamani si primesc scrisoare acasa ca refuza sa imi plateasca dauna afirmand:ei apreciaza ca e vina mea ca eu trebuia sa dau prioritate nu ea. cum e posibil asa ceva?din moment ce exista si proces verbal,nu pe amiabil,legea imi da dreptate si scrie clar circulatia in sens giratoriu.nu stiu ce sa mai fac.oare se castiga daca ii dau in judecata?ar trebui sa castig dar la noi in tara ma astept la orice.paguba nu e atat de 'mare' la ochi cat e 'groasa' pe interior.am roata stramba,axu,bascula si suportul de la punte,plus aripa infundata un pic.
astept un raspuns sau ceva sfaturi de la cei care au mai trecut prin asa ceva sau au habar.
ameninta-i cu judecata , si fa-le plangere la CSA oricum carpatica e jale cand vine vorba de daune indiferent că sunt partiale sau totale, ia legatura cu un avocat si trimitel peste ei, eu am avut o dauna de 2000 de lei di cauza unuia asigurat la ei si am stat 4 luni să mă cert cu ei, (vinovat cel asigurat la ei cu acte la politie) dupa trei luni cand ma flituiau am apelat la un avocat si intr-o lună mi-a fost recunoscuta dauna si platita. Daca ei ti-au zis ca tu esti de vina du-te cu actele la un an avocat si ii arzi.
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 21:02   #40
rs_quatro

Stock
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

e incredibil.nu credeam ca se poate asa ceva.in lege scrie clar in articolul 58 despre circulatia in sens giratoriu.ei imi da argument text cu art 107 si 109 dar astea nu se refera la sens giratoriu,mama lor de sensuri.acuma sa vad de unde pot face rost de o copie a procesului verbal ca al meu lau oprit cretinii la dosaru de dauna.daca dauna era doar de caroserie mio faceam eu cu un spray si ceva kit,dar e mult mai rau ca nici nu prea pot merge mult cu ea,merge stramb e axu cu puntea cu bascula cu tot.acuma daca ii dau in judecata trebe sa stau cu ea pe dreapta 5-7-8 luni pana se termina.cum sa fac sa scot banii mai repede de la ei!?! o sa iau legatura cu un avocat.ideea este ca astept si 1 an numai sa castig,si banuiesc ca si ceva daune,altfel nu se poate,desii nu vreau nimik decat masina reparata,dar daca ei sunt jegosi si nu dau de buna voie sa dea atunci cu dobanda si daune materiale.of doamne.
rs_quatro is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 21:12   #41
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

@rs_quatro, te sfătuiesc astfel:

- Ia legătura cu un avocat înfipt, îi dai o sumă de bani pentru a le da ăstora de la Carpatica un telefon şi să îi ia tare, zicându-le că pentru fiecare zi de întârziere, vei avea pretenţia la 100 de lei, daune materiale şi onorariul avocatului, pentru că maşina, reprezintă sursa ta de venit şi că există un document oficial, emis de poliţie prin care se vede clar cine a fost vinovatul. Sunt sigur că avocatul, mai poate găsi multe alte motive şi argumente pentru a-i aduce pe calea cea dreaptă.

Asta reprezintă un fel de bluf, pentru că într-adevăr, un proces ar fi costisitor şi de lungă durată, lucru total aiurea pentru tine.

P.S. Nu mai da documentele din mână, până nu apuci să le faci cel puţin o fotocopie!

Stau şi mă întreb de ce CSA-ul încă mai permite firmelor de felul ăsta, să-şi continue activitatea?! Eu cred că este o cârdăşie pentru că atlfel nu-mi explic...
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 30-08-12, 16:45   #42
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Tinand cont ca la SC CARPATICA SA este sef de serviciu Daune, un personaj controversat moral in Daune: d-nul Raicu Octavian la Bucuresti si al carui scop este numai acela de a stringe spaga si cotizatiile unitatilor de service ca sa se plateasca dosarele de dauna, de pe raza municipiului Bucuresti si apoi sa duca dosarele de Dauna la Sibiu ca de acolo se face plata in functie de grosimea plicului trimis, nu cred ca avem nici o sansa, in cel mai rau caz sa-i facem mediatizat numele pe toate forumurile..., sunt patit rau cu o masina, cei de la Carpatica mi-au solicitat de la vinovat sa vina un delegat ca era pe persoana juridica, ca altfel nu se va deschide dosarul de dauna, refuzandu-mi constatarea.
Ma opresc ca sunt dezamagit si cine stie ce cuvinte mai scriu.
Deci BIP-BIP_pixul meu de societate, cu Carabulea care este Sponsorul lui Voce Gajaita si validat ca presedinte.
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 30-08-12, 18:40   #43
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

fuck ing politics.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 02-11-12, 10:32   #44
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

iarasi poanta traita pe 31.10.2012, ma duc cu nepotul meu si cumnatul la constatare in Calea Grivitei 355-357 ca ne lovise un domn din Branesti cu un kangoo plin cu varza ce s-a dus taras cu frana doar pe o roata ca si ploua, indirecta lovitura deoarece eram la stop opriti pe Bdul Basarabia si in spatele nostru alta masina pe care a lovit-o domnul din Branesti si a proiectat-o in noi.Ne uitam la bara spate la meganul nostru sedan din 2006 cu coltul din dreapta cazut jos pe astfalt, bandoul sifonat, aripa dreapta botita,stopul spart, ce sa mai zic de masina de la mijloc un logan armonica facut Sandero in spate.Coboara domnul din Branesti si BIP.BIP procente din organul lui reieseau pe gura domniei sale, ne-a umplut frigiderul de carne ca el trebuia sa mearga la Piata de Gros din Berceni, tot el suparat ca ne busise.
am pozat masinile cu telefonul si am plecat la Politie sector2 din incinta Automarcus Pantelimon, politistul bine crescut si rabdator cu urletele creolului din Branesti care tipa ca noi am oprit nejustificat ca aveam verde dupa spusele domniei salea facut dreptate a pozat si el masinile si dupa 3ore a dat verdictul:domnul din Branesti este vinovat, mai ales ca i s-a explicat ca exista si camere in intersectie.Bineinteles ca omul avea asigurare la SC CARPATICA SA, asa ca ne-am imprietenit instant i-am oferit o cafea si am solicitat si copie dupa buletin, permis ,talon si RCA ca oricum masina era data din mana in mana, si am deschis dosarul de dauna pe CASCO la SC ASIROM SA
Acolo la Calea Grivitei 355-357 am programat telefonic dosarul cat eram pe drum la 0219599 si la ora 18.00 eram la sala.
Constatatorul SC CLAIMEXPERT GIE pentru stabilimentul SC ASIROM SA un domn mai in varsta imi recomanda calduros ca service o bomba pe bulevardul Preciziei pe la capat dincolo de CESAROM, il refuz politicos si spun ca eu voi merge la un Dealer Renault ca masina are doar 17508km.
Primesc pe nota de constatare bara spate cu solutie tehnologica=ALC si bandou spate=ALC, podea spate de fibra sticla=ALC, aparatoare noroi aripa dr spate=ALC, suport plastic sub stop dr spale=ALC, suport lateral bara spate dreapta=ALC, aripa dr spate=2,5h rep, stop dr spate=inlocuit.
Primesc si lamurirea ca la service o sa vina cineva sa-mi repare cu letconul si ata de Nylon bara spate, bandoul plasticele sparte, podeaua portbagaj care-i de fibra de sticla daca nu-mi convine sa-l caut a doua zi pe seful lui d-nul: Theodor Ciocan care va putea sa schimbe solutia tehnologica.
halal decizie, dupa putin scandal asa mai cu gura mare omul ne cheama inapoi si ne modifica solutiile tehnologice cu inlocuire nu cu ALC, daca aveam fete de prosti tine daca nu nu!
Fara comentarii.
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 02-11-12, 21:47   #45
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

ALC inseamna ca le repara ei pe genunchi in loc sa puna piesa noua?
ondin is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -