Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 20-04-11, 19:06   #16
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Problemele sunt urmatoarele: sa nu ne pierdem cu firea la accident sa nu ne alegem si cu vatamari corporale aiurea, mergem obligatoriu la politie ca sa nu incheiem un Amiabil-Pagubos care nu va fi validat apoi de echipa vesela: bulstrad-asirom-omniasig-bcr-euroins-carpatica-tiriac-etc si apoi rapid apelam la un avocat daca societatea de asigurari ne da refuz de neplata sau orice document scris cu ajutorul caruia sa-i agatam pe motiv de neplata si-l chemam in solidar ca garant pe soferul vinovat deoarece vom recupera de la acesta apoi cu un executor silit in 20zile de la sentinta paguba.totul presupune timp si un avocat pe profil de asigurari.
executorul judecatoresc nu il poate priva de libertate pe vinovat daca va decide ca prejudiciul nu se poate recupera din bunurile vinovatului dar ii va da consemn pe frontiera ca la infractorii internationali si cesiune pe Administratia Financiara deci implicit orice cont deschis pe CNP-ul vinovatului va genera o creanta cesionata ca fiind debitoare.
__________________
fan motoare diesel
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 20-04-11, 19:51   #17
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

@nicu_rares, aceeasi mentalitate ca si tine o au cei care isi permit sa nu plateasca despagubirile obligatorii. Asa ca si tine a procedat si un domn "respectabil" pe care eu din vina mea l-am lovit, nu a vrut sa incheiem amiabil, a plecat in ideea sa se duca singur la politie, eventual sa ma arda si de permis, din pacate pentru el, am ajuns la politie inaintea lui, am facut procesul verbal inaintea lui, drept urmare, nu isi va mai primi asigurarea RCA de la mine, acest fapt este notat si pe procesul verbal de la politie. Daca nu incercam sa ne civilizam odata pentru totdeauna, o sa stam in rahat pana la cot pana cand ne-om vedea ceafa. Fix mentalitatea oamenilor ca tine ne trag inapoi de la orice fel de progres. Exista si alte cai, mai ales ca nu e in nici un fel vinovat cel a carui asigurare nu plateste. Nu cred ca stii, dar in momentul in care achiti un RCA, societatea de la care l-ai cumparat devine SINGURA obligata sa despagubeasca in caz de accident. Nu inteleg de ce sa il dai in judecata pe unul care si-a facut datoria, si-a cumparat un RCA, a gresit, te-a lovit, iar societatea de asigurari nu doreste sa te despagubeasca. Nu e vina lui ca unii sunt prea doritori de bani si nu ii intereseaza de despagubirea. Ei bine, pe aia trebuie sa ii obligi sa plateasca, pe aia trebuie sa ii dai in consemn la frontiera. Ti-am zis, cu oameni ca tine, nu o sa ajungem nicaieri prea curand.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 20-04-11, 20:32   #18
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

animalutz...

Nu cred că trebuie să stau să îţi iau pas cu pas ceea ce ai scris, dar nu ai dreptate cam în nimic din ceea ce ai spus!

Tare sunt curios, cum ăla a rămas păgubit, după ce, din vina ta, el a rămas cu maşina avariată! Vrei să-mi spui că ţine de tine dacă doreşti sau nu să beneficieze de banii asiguratorului tău?

Am provocat un accident, vina a fost a mea şi faptul că eram asigurat la o societate în regulă, care nu tărăgănează lucrurile, am putut face amiabila, altfel, omul dorea să rezolvăm cu poliţia. I-aş fi dat dreptate, dacă se întâmpla şi altfel. Este bunul său, greşeala mea şi se plăteşte.

Cu ce este el vinovat pentru că eu m-am dus la un asigurator cu mari probleme în ceea ce priveşte despăgubirea?
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 20-04-11, 22:08   #19
kristi_is

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 35
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

pai atunci ce sens mai are sa iti faci asigurare, daca asiguratorul, cand i se nazareste lui, nu are chef sa plateasca ? merg fara asigurare si in caz de accident platesc. asa, platesc si asigurare, si in caz de accident ii platesc si masina aluia, ca firma nu are chef de despagubire.
kristi_is is offline   Reply With Quote
Old 21-04-11, 12:38   #20
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Andi, ideea e urmatoarea, poti mentiona pe procesul verbal de la Politie asa: doresc sa inmanez asigurarea personal. In acel caz, pagubitul trebuie sa te caute. Cum respectivul m-a jignit si nu a dorit sa discutam absolut deloc la fata locului, desi eu l-am asteptat, nici eu nu am dorit ulterior sa ii dau frau cererii lui foarte urgenta de a-i da asigurarea. Am incercat ulterior sa iau de la el datele de contact, ca sa ii dau asigurarea, nu a vrut sa imi raspunda, drept urmare, drum bun, la revedere. Si-a reparat masina, si o parcheaza in acelasi loc, adica intre o trecere de pietoni si coltul strazii. Adica ilegal. Deduceti voi de aici. Dupa cum spuneam, daca nu ne vom civiliza urgent, nu vom ajunge nicaieri. Mai e o idee, sunt unii care spun ca domnle, imi fac asigurarea la X, ca stiu ca aia nu despagubesc si da-l dracu pe ala ca n-am chef sa ii repare nimeni masina, chiar daca sunt eu vinovat.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 21-04-11, 20:59   #21
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

În fond, singurul vinovat ar fi CSA-ul, pentru că ei permit unor mizerabili să se numească încă societate de asigurare şi reasigurare şi să facă în continuare bani, când ei se află în grave ilegalităţi!

Sincer, mie mi s-ar părea normal ca fiecare accident, din care n-au ieşit victime, sa fie solutionat amiabil, dar dacă dau peste unul cu asigurare la Carpatica, sau mai ştiu eu ce minunăţie de asigurator, ce mă fac?
Stau să-l înţeleg pe ăla de două ori?

Odată că a fost vina lui şi m-a lovit şi a doua oară că şi-a făcut asigurare la nişte nemernici?...

Nu-i vorba că nu suntem înţelegători...dar există o limită...şi dacă mai ţii şi la maşina pe care o conduci, chiar este greu...

Repet... De cele mai multe ori, faptul că ţi-ai ales un asigurator de încredere, îţi lasă permisul în buzunar, în caz că tu calci în străchini şi îl loveşti pe vreunu...

Recomandare:
Search pe internet înainte de a încheia o nouă poliţă! Nu vă încântaţi de micile discount-uri!
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 29-04-11, 08:30   #22
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

suntem civilizati dar in acelasi timp putem fi si necivilizati si toate aceste probleme apar dupa un RCA platit la o firma cu probleme.nu doresc cuiva sa depaseasca modul de civilizatie in exprimarea si comportarea din trafic.trebuie fiecare sa-si recunoasca vina si greseala si atit.ambitiile si supararile personale sa le lase pentru alta ocazie, in caz contrar sa se gandeasca ca faptele sale pot avea consecinte nedorite cu repercusiuni variate.
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 15:35   #23
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Atentie mare la asigurarile masinilor din Anglia deoarece va treziti ca incheiati un amiabil pe o asigurare de 120lire pentru partbrize si nu mai aveti ce face apoi.trebuie mers la Politie, notat numarul corect al masinii vinovate si poate o fotografie a masinii cu numarul de inmatriculare deoarece in ultima perioada s-au intors in Romania zeci de mii de persoane cu astfel de masini date din mana in mana si cu numere furate sau acte de provenienta falsificate sau mai rau substituite unor furturi din locuinte in Marea Britanie.daca vedeti pe strada astfel de masini sa va feriti de a intra in coliziune cu ele deoarece nu au actele in regula.
din statistica Politiei se constata ca 7 din 9 autoturisme ce au fost implicate in diverse infractiuni aveau volanul pe dreapta si prezentau placute de inmatriculare false fiind conduse de persoane ce nu au legatura de nici un fel cu presupusul proprietar inscris sau banuit a fi inscrisa masina in realitate in Marea Britanie.
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 29-02-12, 12:27   #24
DiavoLLo
Ford Driver

Stage 5
 
DiavoLLo's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,045
Member of:
[FORD]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Am patit`o si eu cu cei de la Astra....o tipa m-a lovit..am mers la amiabila...ea si-a recunoscut vina iar agentul tot ii spunea ca nu are cum.....dupa care din paguba de zeci de milioane m-am ales cu o bara vopsita(ce mai ramasese din ea) si repozitionare......am mers la OPC....care cum spuneai ei ca voi fi sunat de inspectorul ce se va ocupa de dosar......nu s-a intamplat asta...mi-a venit un raspuns dupa 1 luna ca nu s-a rezolvat nimic...am apelat la CSA.....acelasi raspuns ca masina vinovata nu imi putea provoca mie pagubele reclamate.....adica un stop fisurat,luneta fisurata...bara sparta.....desi masina ce era asigurata la astra era praf....faruri,bara,radiatoare,capota...etc....
asa ca traim in romania....toti sunt o apa si un pamant...mana in mana unii cu altii......sfatul meu...mers frumos la daune la politie....si in service.....nu merita amiabila.....chiar daca zici sa faci un bine ramai ca prostul cu paguba....
__________________
Ford Contour SVT 2.5 V6
DiavoLLo is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 20:16   #25
bogdas

Stage 5
 
bogdas's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 318
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Lovit de alta masina , soferul a recunoscut ... s a trimis dosarul la Bucuresti de unde a venit marele raspuns ca eu sunt de vina , ca masinile erau in alta pozitie si eu am accidentat ! Nu imi vine sa cred ce penibili sunt , s au efectuat masuratori , poze ,ala da cu semnatura ca este vinovat ... totul perfect si ei o plesnesc la marea nesimtire !!! Ce sa mai fac ???... CSA nu face mare lucru se pare , judecata dureaza ... stau cu buza umflata !
bogdas is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 21:13   #26
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

in cazul in care ai fost lovit..ai facut amiabil, agentul constatator ti-a dat lista cu ce trebuie schimbat la masina ta, te-ai dus cu masina intrunu din serviceurile agreate de respectiva firma de asigurari inca de pe data de 17 aprilie si nici pana azi 8 mai cei de la service nu s-au apucat de treaba pt ca dupa ce au facut ei reconstatarea, desfacand masina si vazand ca mai sunt piese de schimbat,reparat..au trimis pozele la firma de asigurari si cei de acolo nu s-au sinchisit sa vina sa vada masina sau sa raspunda la mailurile si telefoanele celor de la service.......ce e de facut? raspunsul il stiu...intrebarea e retorica...nu e nimic de facut. chestiunea la care vroiam sa ajung este ca cel care e de vina intr-un accident nu ar trebui sa dea asigurarea si gata indiferent de gravitatea accidentului ar trebui sa i se suspende si lui dreptul de a conduce pe macar 6 luni...eu mi-am pierdut pastele si 1 mai din cauza celui care mi-a lovit masina, neavand mijloc de transport personal.
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 22:04   #27
golfgti838

Stage 4
 
golfgti838's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 239
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Si eu sunt patit cu cei de la asirom .Din decembrie de cand sa intamplat accidentul fiind dauna totala tocmai la sfarsitul lunii aprilie mi-am primit banii.Sunt niste nesimtiti.deci toata schema a durat 4 luni......de asteptare
golfgti838 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-12, 21:08   #28
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Felicitari ca ti-ai primit banii. Eu am fost de vina intr-un accident in 11.02.12, i-am dat omului RCA-ul, doar ii indoisem carligul,masina lui s-a rezolvat. Eu am avut si casco si urma sa-mi repar masina. Am dus masina intr-un service agreat de firma de asigurari, si in data de 09.03 am fost sunat de inspectorul de dauna ca masina este dauna totala. Mi-a mai spus ca pot opta sa primesc 60% din valoarea asigurata+ epava sau le pot lasa lor epava si sa primesc 100% suma asigurata- fransiza si ratele restante la casco. Chiar gasisem cumparator pt masina, dar am optat sa le las lor masina sa o scoata la licitatie. Am fost la inspector, i-am comunicat lucrul acesta, am dat o hartie in scris ca masina nu se misca din service si ca o mentin in starea de dupa accident. Dupa 2 luni de zile, pt ca ei nu au gasit cumparator la epava sau ce stii ce calcule au facut ei ca ies mai ieftin sa-mi repare masina decat sa o despagubeasca, m-au sunat si mi-au spus ca masina nu mai este dauna totala, ca se repara. Le-am facut plangera la CSA, o sa-mi vina raspunsul in 15 zile dar nu ma astept la mare lucru, ei se ocupa mai mult de RCA si au rol de arbitraj. Voi merge si la OPC si daca nici atunci nu fac nimic, nu stiu ce sa fac, le dau acceptul sa repare masina si ii dau in judecata pt daune morale sau nu accept sa o repare si ii dau direct in judecata.
Bineinteles ca aveam si RCA si CASCO la ASTRA, o firma de tot rahatul daca imi permiteti.Am avut la Astra datorita situatiei economice nu foarte roz din ultima perioada.
Pana acum doi ani casco am avut doar la Tiriac, BCR,etc. Niciodata n-am avut nici macar un dosar de dauna.
Cred ca daca aveam la Euroins sau Carpatica imi blestemam zilele.
Nici nu stiu ce sa mai fac...Ca la noi la nimeni
__________________

раскрутка сайтов
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 00:46   #29
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Dupa uniunea BCR-Omniasig-Asirom, feriti-va sa va loveasca cineva pe ASIROM deoarece este Insolventa Financiara de circa 8luni de zile fiind oaia neagra a acestui Holding. Viena Insurance care are sediul intr-o casuta postala din Austria in fapt.
sunt asa de insolventi incat fac platile numai la cine cotizeaza la managerii lor de daune si la superiorii acestuia cu circa 10% din valoarea devizului.
sunt dezgustat de aceasta abordare a problemei.
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 23-05-12, 12:33   #30
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

este timpul sa facem o lista a problemelor intampinate la constatarea daunelor auto si-n special cu o lista sa cuprinda nominal numele inspectorilor de daune CORUPTI care intr-un fel sau altul ne-au conditionat amploarea pagubei implicit despagubirea sugerind si pretinzand un bonus material sa ne dea intr-un final ceea ce ni se justifica in mod normal.
nicu rares is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -