Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 11-08-10, 13:48   #1
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

In cazul unui accident, polita RCA are scopul de a acoperi daunele cauzate din vina altuia. Se pare insa ca firmele de asigurari nu prea mai au bani si incearca sa acopere foarte putin sau deloc din dauna initiala. Asa ca, aveti grija unde va faceti asigurarea!

Problema este ca nu vei sti niciodata ce asigurare are cel care te-a lovit, asa ca e un joc de noroc. Pe internet exista topuri ale firmelor de asigurari si care sunt cele mai bune platnice. Printre acestea, conform unui site de specialitate, se numara: Euroins, Astra, Carpatica, Uniqa si Omniasig.


In Romania, 99% din cei care au asigurare RCA la masina apeleaza la cea mai ieftina varianta, stiind ca de ea "se vor bucura" numai cei care vor fi tamponati de asigurat. Din pacate, ceea ce nu stie multa lume, este faptul ca daca in instanta se hotaraste ca firma de asigurari sa nu plateasca dauna sau o parte din ea, soferul care a facut accidentul poate fi dat in judecata si poate plati el dauna integral. Asadar, e bine de stiut unde faci RCA-ul!




Atentie soferi! Firmele de asigurari nu mai au chef sa plateasca daunele!
Filmele din 4TuningTV doar pe 4Tuning.ro
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 14:19   #2
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Dupa mine, cea mai buna solutie ar fi reparatia prin regres la casco. Nu e aplicabila la toate masinile si nici la toata lumea, dar nah, sa se judece intre ei ( firmele de asigurare) daca au chef.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 14:24   #3
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Pai de ce ***** sa ma dea in judecata sa platesc eu? A fost vina mea, platesc prin faptul ca stau cu masina MEA lovita, iar cel care e victima accidentului, isi repara masina pe baza asigurarii platita de MINE. Unii nu fac accident ani de zile, si cand e vorba ca l-a atins pe unu in parcare, si atunci sa platesca in plus? Ce nesimtiti!!!!
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 19:13   #4
raul_rebelul2005
No Limits racing team Member

Stage 5
 
raul_rebelul2005's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,286
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[No Limits racing team]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Daca nu platesc firmele de asiurari atunci de ce sa ne mai facem asigurare obliatorie,daca eu lovesc pe cineva si firma de asigurari nu despagubeste eu o sa trebuiasca sa scot bani sau ce draq,asa ii cum ziceti Capatica se situeaza pe primul loc ca rau platnici,a patit-o un prieten de-al si nu a vrut sa-l despagubeasca,la lovit cu o duba in spate si la bagat la frauda,ce magarie,cica el vrut sa-si loveasca masina sa si-o faca pe banii asiurarii,sa nu uitam si de BCR Asigurarii care nu a fost mentionat care nu dau nici accept de plata si te poarta dintr-o parte in alta,eu lucrez la un service auto de trei ani deja da ce am vazut ii foarte nasol,hai sa zic ca Uniqua ii ok,te mai suna directorul si mai negociezi la deviz un 5-10% depinde in cat timp zice ca plateste dosrul respectiv,dar de restul firmelor sa nici nu mai vorbim,pacalici...
__________________
raul_rebelul2005 is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 23:21   #5
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Nu mă miră să văd că este vorba de Carpatica!

Chiar nu ştiu de ce mai există pe piaţă?!
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 13-08-10, 08:33   #6
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

si eu m-am lovit de probleme de genul asta..... la omniasig


initial cica accidentul nu s-a produs cum s-a declarat


dupa cica au pierduc documnetu cu intelegerea amiabila......

dupa 3 luni am facut plangere la csa ; le-am lasat un msg asiguratorului ca nu ma mai intereseaza ce probleme sunt cu dosarul si ca csa o sa rezolve totul

... si in 3 zile ma chemau sa fac cererea de ridicaere a banilor )))))))))))
__________________
Chip tuning si Diagnoza Auto pt Wv,Audi,Seat si Skoda.....0745188592
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 13-08-10, 16:46   #7
Angel 5

Stage 5
 
Angel 5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 878
Member of:
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Pe internet exista topuri ale firmelor de asigurari si care sunt cele mai bune platnice. Printre acestea, conform unui site de specialitate, se numara: Euroins, Astra, Carpatica, Uniqa si Omniasig.
Cred ca este ceva gresit aici, asa-i?

In alta ordine de idei si eu as face la fel. Asiguratorul nu imi plateste daunele, il dau in judecata pe cel ce mi-a facut dauna iar el mai departe poate sa dea in judecata firma de asigurari pentru ca nu respecta contractele. Cred ca se poate rezolva si mai simplu printr-o plangere la CSA sau ANPC.
__________________

Driving the Trabant like it's supposed to be driven!
Angel 5 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 09:37   #8
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Numai in tara sulii se pot intampla astfel de aberatii. Adica ai RCA si te trezesti dat in judecata. Dar autoritatile ce pana mea pazesc? De ce nu pun societatile de asigurari sa prezinte garantii? De ce nu li se ridica dreptul de a mai emite RCA-uri daca umbla cu cioara vopsita?
PS. Scuzati limbajul, dar chiar m-am enervat.
__________________
F..k NATO! f..k USA! f..k Bill Clinton! Asta-i gara mea!
flaviuf is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 11:11   #9
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

mai nou sunt politele de Bulgaria acum care nu se platesc si anume imediat dupa accident Bulgarul da polita Carte Verde-Rca anulata, deci atentie mare daca nu este insotita de un proces verbal de la politie si stampila politiei romane pe cartea verde in casuta anume de pe ea.marea majoritate a masinilor de Bulgaria care circula pe aici sunt date din mana in mana si amiabilul nu valideaza pentru ele fiind documente externe.politia romana ca sa scape de dureri de cap sfatuiesc oamenii sa faca amiabil de lene si plictiseala iar asiguratorul acum cheama ambele masini sa le vada, de aici apare si interpretarea culpa comuna/inversiune de fapte/respingere.
Dar inca odata daca va loveste o masina de Bulgaria mare atentie si de mers la Politie, oricum Bulgarii au datorii prin UE cam de 4miliarde de Euro pentru daune neplatite.
mai nou acum la Greci ii lasa sa intre fara probleme si sa treaca de granita pe cei cu masini inmatriculate cu numere Bulgaria dar ii asteapta pe la Salonic sau Atena cu Politia si Platforma de tractare, le baga o amenda de 700-800Euro ca nu au Cartea Verde de Bulstrad valabila, le pun masina pe platforma si inapoi cu ea la Promahonas la vama.Cine nu a patit-o inca sa nu zica hop si nici sa nu faca pe eroul.explicatia este foarte simpla le-au produs grecilor aceste masini neasigurate in realitate si cu soferi care nu au avut intotdeauna legatura cu proprietarul bulgar, deci si prin urmare pagube de 4000000euro.Biroul Asiguratorilor Bulgari nu doreste sa gestioneze aceste pagube deoarece sustine ca nu pot fi trasi la raspundere proprietarii bulgari PF/PJ de fapte produse fara acordul si stiinta lor.asa inteleg ei partea de asigurare.aici intervenim si noi cu intrebareaaca omul are libera circulatie in spatiul UE si Chiar aceste masini inmatriculate in Bulgaria au toate actele in regula atunci de ce altii nu vor sa le plateasca daunele.
trebuie sa recunoastem ca foarte multi conducatori de astfel de masini inmatriculate in Bulgaria au facut acest lucru de a-si achizitiona masinile din cauza taxelor foarte mari de la noi si aici nu-i contrazic, pentru ca fiecare se uita in buzunar cand cumpara ceva si de cati bani are.
__________________
fan motoare diesel
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 14:26   #10
xiyxiy

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 42
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

eu am patito cu o firma euroins,ma lovit unu si mau pus sa le aduc niste documente care erau imposibile de luat!si am renuntat in final,nu era o paguba enorma(450 de ron)firma era la vreo 50 de km de mine,ma duceam cu un act imi cereau altu si asa miam bagat **** in ei !
xiyxiy is offline   Reply With Quote
Old 22-03-11, 12:36   #11
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

acum nici la unguri nu mai vor sa lase masinile cu numere de bulgaria, le asteapta sa faca cea mai mica greseala si daca nu le inventeaza, ca i-au capacit si pe astia cu pagube de 9000000euro neplatite de Bulstrad, politistii ungari au target de retinut taloane de masini inmatriculate in BG in medie 12pe saptamina de echipaj.
eu nu sunt de acord cu aceste solutii extreme pentru ca saracia a impins bietii oameni sa ia masini inmatriculate pe la bulgari.
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 22-03-11, 13:17   #12
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Quote:
Originally Posted by nicu rares View Post
pentru ca saracia a impins bietii oameni sa ia masini inmatriculate pe la bulgari.
eu nu sunt de acord cu afirmatia asta;saracia a impins romanii sa-si cumpere golfuri bmw-uri audi si alte masini?a naibi saracie unde a ajuns,sa vinzi pamant la tara ca sa-ti iei masina,ca te impinge saracia,atunci de ce nu te impinge saracia sa o si inmatriculezi legal in tara?sau sa iti cumperi masina deja inmatriculata,mai ieftina de bugetul care il ai?imi pare rau dar nu saracia e de vina ci mentalitatea noastra e de vina,de a avea super masini desi salariul e mic...a nu se intelege ca sunt de acord cu taxele exorbitante din tara...dar romanu de vreo 20 de ani incoace s-a invatat puturos...doar sa dea din gura dar cand vine vorba sa ia masuri pauza...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 22-03-11, 13:23   #13
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
In cazul unui accident, polita RCA are scopul de a acoperi daunele cauzate din vina altuia. Se pare insa ca firmele de asigurari nu prea mai au bani si incearca sa acopere foarte putin sau deloc din dauna initiala. Asa ca, aveti grija unde va faceti asigurarea!

Problema este ca nu vei sti niciodata ce asigurare are cel care te-a lovit, asa ca e un joc de noroc. Pe internet exista topuri ale firmelor de asigurari si care sunt cele mai bune platnice. Printre acestea, conform unui site de specialitate, se numara: Euroins, Astra, Carpatica, Uniqa si Omniasig.


In Romania, 99% din cei care au asigurare RCA la masina apeleaza la cea mai ieftina varianta, stiind ca de ea "se vor bucura" numai cei care vor fi tamponati de asigurat. Din pacate, ceea ce nu stie multa lume, este faptul ca daca in instanta se hotaraste ca firma de asigurari sa nu plateasca dauna sau o parte din ea, soferul care a facut accidentul poate fi dat in judecata si poate plati el dauna integral. Asadar, e bine de stiut unde faci RCA-ul!




Atentie soferi! Firmele de asigurari nu mai au chef sa plateasca daunele!
Filmele din 4TuningTV doar pe 4Tuning.ro


nu inteleg ce cauta Carpatica si Euroins in topul asta...
unde lucrez eu nu se pune problema de neplata a dosarelor, insa le analizam mai mult pentru ca sunt sute de facaturi.eu de exemplu am avut un touareg "lovit" de un camion.am investigat si surpriza: camionul era in garaj la momentul evenimentului.
l
__________________

My name is Beu...BomBeu!

Last edited by bmwm5; 22-03-11 at 13:26.
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 22-03-11, 13:27   #14
Heaven^
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 337
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
eu nu sunt de acord cu afirmatia asta;saracia a impins romanii sa-si cumpere golfuri bmw-uri audi si alte masini?a naibi saracie unde a ajuns,sa vinzi pamant la tara ca sa-ti iei masina,ca te impinge saracia,atunci de ce nu te impinge saracia sa o si inmatriculezi legal in tara?sau sa iti cumperi masina deja inmatriculata,mai ieftina de bugetul care il ai?imi pare rau dar nu saracia e de vina ci mentalitatea noastra e de vina,de a avea super masini desi salariul e mic...a nu se intelege ca sunt de acord cu taxele exorbitante din tara...dar romanu de vreo 20 de ani incoace s-a invatat puturos...doar sa dea din gura dar cand vine vorba sa ia masuri pauza...
Pai cand l-au dat jos pe Ceausescu, credeau ca o sa ploua cu lapte si miere moka. Romanii ca natie fara sa stai cu biciul pe ei, sunt puturosi. Majoritatea au pretentii de occident, dar cand le vine randul sa puna umarul la munca, o dau la cotita... Sunt roman si o spun cu durere: ne meritam soarta!
Heaven^ is offline   Reply With Quote
Old 22-03-11, 13:30   #15
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Atentie soferi! Asiguratorii nu mai au chef sa plateasca daunele!

true!
julaikos is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -