Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 28-02-12, 20:44   #1
perfection

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 16
Default Recuperarea banilor de la Carpatica AJUTOR!!!

Buna Seara
Cei de la Carpatica mi-au apropat la inceput frumoasa suma de 7800 lei noi pentru a repara toata fata masinii + parbriz ,in pretul acesta intra piesele si manopera la service+ vopsit
Dupa 1 luna mau sunat sa ma duc sa imi dea banii si ca imi aproba daor 6000 lei ...
In fine am depus plangere la CSA am astpetat 1 luna dupa care cei de la Carpatica m-au sunat sa imi spuna ca imi dau si diferanta de bani in urma sacndalului cu CSA.
Am fost si le-am dat contul in lei ca sa imi verse banii sa o repar in regie proprie..si pareau toate lucrurile bune si frumoase..
Astazi am fost sunat ca ce fac o repar in regie proprie sau o duc in service si platesc ei...pt ca daca vreau sa o repar eu imi vor scade tva ...adica vreo 20 mil si iar voi revenii la suma de 6000 ron si nu voi putea repara masina cum trebuie.Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi daca mai sunt persoane care au patit ceva de genul..
Am inteles ca daca duc deviz si factura va fii totul ok si nu mi se va mai taia tva-ul
perfection is offline   Reply With Quote
Old 29-02-12, 11:14   #2
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Recuperarea banilor de la Carpatica AJUTOR!!!

dute la un service si fai deviz de reparatie , pune mai multa pe lista fiecare ciuruc si dute cu devizu la ei ! daca o repari in regim propriu se ofera doar 75% din suma , daca o repari in service este 100% , eu la o dauna "totala"(nu chiar) am preferat "epava" si 75% acum depinde si de masina ... la mine a fost vorba de o dacie nova !
__________________
YM alex_p7m sau TEL 0764.944.033
alex.p7m is offline   Reply With Quote
Old 29-02-12, 13:42   #3
perfection

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 16
Default Re: Recuperarea banilor de la Carpatica AJUTOR!!!

salut ,mersi pt raspuns
am sa merg sa fac deviz si sa vorbesc cu ei sa puna mai multe componente
eu m-am apucat si am comandat si majoritatea pieselor deja pt ca stiam ca ei tre sa imi vireze banii de cva timp..
daca le duc o factura cu piesele si mai bag si acolo ceva + un deviz mai maricel merge|??
daca nu duc factura si deviz nu imi da tva-ul.. adica 20 mil..
perfection is offline   Reply With Quote
Old 29-02-12, 14:21   #4
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Recuperarea banilor de la Carpatica AJUTOR!!!

ce te-am zis mai sus e tot ce stiu am fost in cauza ... nimic mai mult imi pare rau ... doar cu informatiile astea te pot ajuta incearca sa vezi ce rezolvi
alex.p7m is offline   Reply With Quote
Old 04-03-12, 20:41   #5
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Recuperarea banilor de la Carpatica AJUTOR!!!

u esti persoana fizica si nu o sa-ti plateasca TVA + ca iti scade si de la orele de munca si tot asa!
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-12, 08:59   #6
perfection

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 16
Default Re: Recuperarea banilor de la Carpatica AJUTOR!!!

am inteles
astazi o sa le duc facturi pe piesele achizitionate sa vad ce mai au de comentat sau ce motive vor mai avea sa nu imi dea banii...
perfection is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -