Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 29-08-10, 00:49   #16
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Ce-a zis omu'... Domne, am un biznis care ma asteapta pă litoral, sunt pă autobanda, masina poate, de ce sa nu-i dau. Si i-a dat.
Gandirea unui "bos" e simplista si la subiect.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 02:51   #17
skoda boy

Stage 5
 
skoda boy's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 411
Member of:
[SKODA]
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Nu-mi spune ca tu daca ai avea vreo 400 de cai sub c*r ....dupa ce mergi numai cu 40-50km/h in bucuresti cand ajungi pe autostrada ai merge cu 130....sa fim seriosi
skoda boy is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 09:49   #18
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Quote:
Originally Posted by skoda boy View Post
Nu-mi spune ca tu daca ai avea vreo 400 de cai sub c*r ....dupa ce mergi numai cu 40-50km/h in bucuresti cand ajungi pe autostrada ai merge cu 130....sa fim seriosi
Stai linistit, si la 140cp nu-i usor sa mergi fix cu 130km/h, dar exista un buton numit Cruise Control. Il apesi si nu te mai tenteaza nimic.
Oricum, argumentul tau nu-i unul stralucit. Deci dupa ce merg prin Bucuresti cu 10-20km/h pe un bulevard si prind altul liber, daca am 400cp sub cur trebuie ii dau, nu? Daca esti sofer bun stii cand trebuie sa te temperezi si cand poti cu adevarat sa-i dai, daca esti un meltean clasic pai ii dai si pe distanta de 10m pana in c*ru masinii din fata; ca doar ai 400cp.

Uite aici tot unu' de-asta cum zici tu, cu herghelia sub c*r: https://www.youtube.com/watch?v=Zrj8s7GdhZI
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 11:09   #19
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

@Gixer cam exagerezi..nu prinzi 150 kmh in 2-3 secunde..nici BMW 1000RR nu ia mai mult de 100 kmh in 2-3 secunde..
Oricum e foarte periculos ce ati povestit voi pe aici,mai ales in oras am mers si eu cu 120 in oras da sper sa nu mai repet evenimentul.Iar pe autostrada ce sa spun..dupa ce am citit ca altii cu 170 kmh au fost la un pas de accident din cauza cainilor si stapanei.......mai bine punem fiecare ban la ban si mergem cu totii in Germania pe Autobahn,acolo macar poti sa spui ca esti mai in siguranta decat aici si e si legal pe unele portiuni sa ii dai blana...
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 14:22   #20
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Eu zic ca prea va agitati si vreti sa fiti mai catolici decat Papa. De ce ?

1) Asta nu e nici pe departe record de viteza si da ma refer la aia prinsi de radare, sigur au luat pe cineva cu peste 250 km/h.

2) Sunt MULTI, foarte multi care merg cu 200-250 km/h zilnic si pe drumuri mai nasoale cu masini mai slabe asa ca nu e nimic spectaculos, asta a avut doar ghinionul sa fie prins.

3) Eu zic sa nu mai faceti pe moralistii din simplul fapt ca sigur ati mers cu 180-190-200 km/h cu masini net inferioare unui S KLasse si posibil sa nu fi fost nici pe autostrada asa ca nu are rost sa pareti regulamentari acum.

Amphetamine parca tu ziceai ca i-ai dat 190 km/h la Astra Classic-ul tau 1.4 90CP, pai la viteza aia erai mai periculos decat asta cu S la 240 pe autostrada si posibil sa fi mers cu 200 cu Vectra care la fel nu se compara asa ca nu vad sensul sa il cataloghezi pe "meltean" cand nu e cazul.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 16:46   #21
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Amphetamine parca tu ziceai ca i-ai dat 190 km/h la Astra Classic-ul tau 1.4 90CP, pai la viteza aia erai mai periculos decat asta cu S la 240 pe autostrada si posibil sa fi mers cu 200 cu Vectra care la fel nu se compara asa ca nu vad sensul sa il cataloghezi pe "meltean" cand nu e cazul.
Poate n-ai inteles ce am scris mai sus: trebuie sa stii cand si pe unde poti sa-i dai. Ori Vineri, 6 august, ora 15:00 pe A2 poate n-ai vazut cat de aglomerat e. Vinerea la ora aia TOATA lumea se deplaseaza spre mare. Ori atunci cand pe A2 e aglomerat, pai e aglomerat si indiferent ce masina oi avea, fie el si Veyron, si la 200km/h e periculos. Eu cand am mers cu vitezele mentionate de tine mai sus, autostrada era aproape libera (ultima oara tin minte ca portiunea de A1 intrare Bascov - Iesire Euromall Pitesti era absolut pustie).
Daca-l prindea prin martie pe A2 cu viteza asta,ok, il intelegeam, avea 400cai sub c*r cum s-a zis mai sus, autostrada era goala si a calcat-o. Dar avand in vedere ziua si ora la care s-a intamplat asta, pai atunci am o problema. Orice neatent care circula cu 120km/h si-i taia calea ca nu s-a uitat bine in oglinda putea duce la ditamai accidentul care-i implica si pe cei din jur (cand unul vine cu 250km/h, acum nu e si peste 1 secunda e langa tine). Stim bine ca in aglomeratie pe autostrazile romanesti, toata lumea se baga pe banda 1 cum are chef, chiar si daca te vad aproape ei tot se baga.
In concluzie, din nou nu ai dreptate.

Apropo, cred ca ai gresit topic-ul, aici vorbim de 250km/h si de 911 Turbo, nu de S Klasse.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 16:55   #22
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Mai era unu cu un S pe la 240 km/h tot prin perioada asta parca. Ideea e aceeasi, mai ales ca 911 T e si mai "masina" ca un S la capitolul viteza. In concluzie, chestia cu am sau nu dreptate acum e relativa ca nu stii cum era portiunea aia de autostrada, poate nu era asa aglomerata, tu doar presupui, el care era la volan stia mai bine.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 17:02   #23
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
el care era la volan stia mai bine.
Da, si ala care se infige in 15 stalpi/15 masini/15 oameni de pe trotuar stia mai bine.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 19:11   #24
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
@Gixer cam exagerezi..nu prinzi 150 kmh in 2-3 secunde..nici BMW 1000RR nu ia mai mult de 100 kmh in 2-3 secunde..
Oricum e foarte periculos ce ati povestit voi pe aici,mai ales in oras am mers si eu cu 120 in oras da sper sa nu mai repet evenimentul.Iar pe autostrada ce sa spun..dupa ce am citit ca altii cu 170 kmh au fost la un pas de accident din cauza cainilor si stapanei.......mai bine punem fiecare ban la ban si mergem cu totii in Germania pe Autobahn,acolo macar poti sa spui ca esti mai in siguranta decat aici si e si legal pe unele portiuni sa ii dai blana...
De la 70-80 in a-2-a ziceam....crede-ma ca prinde astfel 150 reali sub 3 sec ......am 0-100 in 2.8s si 0-200 in 8.4s pt ca prinde atata cu 3-a
Oricum la motociclete e mai cu cantec ca-ti tre wheelie-bar daca ai minim 150Cp.......eu de ex si daca as avea 250Cp la aceeasi greutate tot sub 2s sigur nu as scoate.....
Si eu sper ca o data sa ajung pe Autobahn, numai sa si aiba rost(sa am cu ce adica, deci motor macar cum e asta, dar mai nou sa nu ma tem ca ma lasa in drum, sau masina de minim 250Cp)

Last edited by Gixer; 29-08-10 at 19:13.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 15:11   #25
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Ce-mi place mie ca majoritatea faceti pe lupii moralisti. Cam tipa a frustrare unele post-uri no offence. Poate ca daca erati in situatia sa detineti un Porsche, S sau orice altceva potent nu mai tipati ca din gura de sarpe ca "uite ce a facut melteanul".
Cam tind sa cred ca sunt altii mai periculosi ca "melteanul " asta care merg cu 200 frecvent cu niste low-costuri . Cine e in masura sa zica pe unde si cand "trebuie sa stii sa ii dai"?
Atatea critici de ai zice ca toata lumea merge regulamentar si cand il vad pe nenorocitul , jegosul si infatuatul asta cu 911 , care si-a permis sa mearga cu 250 .. ei bine merita spanzurat . De ce nu va uitati intai la voi insiva, inainte sa aruncati critici atat de dure?
22 de milioane de soferi si piloti nu alta . Si in general cam cei cu low costuri sunt cei mai piloti in masura sa dea sfaturi si sa critice pe altii.
Ca sa nu mai zic ca asta e un reportaj tipic populist, pentru ca oare cati altii merg cu peste 200 chiar si in oras?
Intre un mijloc de transport aproape de unica folosinta care merge cu 200 si un 911 care merge cu 240.. Care o fi mai periculos?
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 16:15   #26
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Quote:
Originally Posted by sponsoru View Post
Cine e in masura sa zica pe unde si cand "trebuie sa stii sa ii dai"?
Atatea critici de ai zice ca toata lumea merge regulamentar si cand il vad pe nenorocitul , jegosul si infatuatul asta cu 911 , care si-a permis sa mearga cu 250 .. ei bine merita spanzurat .
Ok, deci dupa gandirea ta perfect logica, nu-i nicio problema ca a mers cu 250km/h vinerea dupa amiaza pe drumul spre mare in plin sezon, ca doar "masina poate", nu?
Ceea ce incerci tu sa spui e ca daca ai Porsche inseamna ca e perfect sigur sa mergi cu 250km/h, dar daca ai VW nu e sigur sa mergi cu 200km/h. Si ca elementul dintre scaun si volan e irelevant atat timp cat masina este un Porsche. Ca automat daca ai Porsche poti evita orice neatent care se baga pe banda 1 fara sa se asigure (si dupa cum am spus, cand o autostrada romaneasca e aglomerata, e plin de de-astia) franand instant de la 250km/h la presupusa lui viteza de 130km/h, nu?

Adica de ce sa mearga el cu o viteza mai normala in acea perioada si atunci cand autostrada e libera (3/4 din an) sa poata sa se dea cu ce viteza vrea el? El are Porsche, el poate sa se dea cum cand si pe unde vrea el cu ce viteza are chef.

Iar noi, frustratii astia care consideram ca 250km/h pe unul din cele mai aglomerate drumuri din acea perioada inseamna mult, noi trebuie sa facem liniste ca n-avem Porş, cine n-are pe-aci Porsche, Ferrari, Bentley sau alte exemplare de gen nu trebuie sa comenteze, orice dezaprobare este considerata frustrare.

Si ma uit la mine, ai zis sa ma uit la mine. Anul asta prin iulie ma intorceam de la mare putin grabit si nervos ca facusem de la Neptun la Cernavoda aproape 4 ore. Am intrat pe autostrada, am pus cruise control la 150 uneori 160 si cum crezi ca am circulat? Frana, acceleratie, frana acceleratie. Ori daca la 160 trebuia sa franez prea des din cauza ca toata lumea se trezea sa se arunce pe banda 1, la 250km/h ce mai faci?
Deci m-am uitat la mine, am constatat ca 160km/h pe A2 au insemnat destul de mult pentru acea perioada, asa ca presupun ca acum pot sa zic despre cei 250km/h ai lu' nenea de mai sus.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 19:11   #27
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Quote:
Originally Posted by sponsoru View Post
Intre un mijloc de transport aproape de unica folosinta care merge cu 200 si un 911 care merge cu 240.. Care o fi mai periculos?
Ce-i cu īntrebarea tāmpită?

Ambele sunt la fel de periculoase. Crezi că la un potenţial accident contează ce maşină conduci?! Contează dacă tu eşti pasagerul maşinii respectivă, dar nu contează pentru cei din jur, ba chiar este grav dacă maşina este una ramforsată şi bine construită aşa cum se regăseşte Porsche-le.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 19:21   #28
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Posturi de fatalai...ce sa cer...astrele voastre merg cu 160 si atat...va inteleg frustrarea...
baiatul asta a mai avut un R8...si stie sa mearga...aaa...si...da...e mult mai periculos sa mearga tare un fraier cu un ''low-cost'' cu gume triste si/sau pivotaraie proastra...ca sa nu mai vorbim de frane...ce crezi...ca te opresti mai repede de la 160 decat porsche de la 230? ) eu iti doresc sa nu incerci sa vezi care opreste in distanta mai scurta.


Gixer...asfalt abraziv + gume moi = love ... eu zic sa incerci macar un 2 jumate...asta daca nu ai guma la sarme


Edit rapid...cel cu astra argintie confunda banda 1 cu banda 2
__________________

Last edited by SUPAPA_Jr; 09-09-10 at 19:24.
SUPAPA_Jr is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 07:53   #29
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Ma asteptam la asemenea replici care denota frustrare din punctul meu de vedere. Ca sa conchid ideea este cam ca vorba aia "hotul striga hotii". Ce ne mai place sa criticam, sa aratam cu deshtu' , sa facem morala chibritului . Repet ce grade va dau voua dreptul sa faceti aprecieri fata de alti oameni? Atatia moralisti ca pe forumul acesta nu ti-e dat sa vezi pe nicaieri. Simtul civic bata-l vina..
I-auzi perla: "Crezi că la un potenţial accident contează ce maşină conduci?! Contează dacă tu eşti pasagerul maşinii respectivă, dar nu contează pentru cei din jur, ba chiar este grav dacă maşina este una ramforsată şi bine construită aşa cum se regăseşte Porsche-le".
ps: este "ranforsata" nu "ramforsata"; "Masinii respective" nu "masinii respectiva" ( daca nu s-a schimbat gramatica de cand am terminat eu scoala);
Ce bine ca m-ai adus cu picioarele pe pamant. Care-va-sa-zica sunt mai periculos in caz de accident cu un Porsche pentru cei cu low-costuri.
Ok continuati sa pozati in cei mai corecti oameni . Sunt tare curios cati de aici daca ar avea un 911 cam pe unde si cu cat ar merge ei. Sunt convins ca nu ar depasi niciodata limita legala ca vorba aia, suntem oameni normali cu discernamant, nu melteni .
le: "El are Porsche, el poate sa se dea cum cand si pe unde vrea el cu ce viteza are chef." - o fraza edificatoare si foarte elocventa pentru mine.
Acum am observat ca tu nici nu stii macar care este banda I. Asta daca nu cumva tu depasesti prin dreapta ca un bun cetatean ce esti .

Last edited by sponsoru; 10-09-10 at 07:57.
sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 10:20   #30
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Tipic romānesc! Tare din tastatură, josnic ca şi persoană atunci cānd te afli face to face.

Cānd nu ai ce argumente să aduci, te apuci să critici omul pentru eventualele omisiuni sau litere greşite, nicidecum necunoaşterea gramaticii, aşa cum īţi place ţie să exagerezi.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -