Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 02-08-10, 11:43   #1
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Thumbs down OFICIAL - Nou record national de viteza in oras!

Politistii au oficializat acest record cu aparatul radar. Din pacate, recordul nu este unul legal, pentru ca soferul unui Golf GTI a ramas cu permisul suspendat timp de 90 de zile, in urma depasirii vitezei legale de 50 km/h. Dar care este recordul de viteza pe drum urban, facut oficial de politie si aparatele lor radar?

Un sofer din Bucuresti a fost suprins duminica de radar, cand trecerea prin localitatea Posta Calnau cu 230 de km pe ora la bordul unui Golf 5 GTI.



Barbatul se afla la volanul unei masini din clasa medie, dar puternica... Un hot-hatch de 200 de cp si motor turbo. Acesta circula pe E 85. Soferul nu a oprit la semnalele primului filtru si a fost blocat la urmatorul, aflat la zece kilometri distanta. Pentru ca nu era la prima abatere, vitezomanul s-a ales cu o amenda si a ramas fara permis.



Cand a fost intrebat de catre politist de ce merge cu asemenea viteza in localitate, acesta a raspuns senin ca pentru a merge cu viteza si-a cumparat masina.


Omul a mai fost sanctionat acum doi ani pe raza judetului Buzau, unde i-a fost retinut permisul de conducere pentru o viteza de 160 de km pe ora, conform realitatea.net.





OFICIAL - Nou record national de viteza in oras!
Filmele din 4TuningTV doar pe 4Tuning.ro


Nu demult, pe A2, un sofer a fost prins cu 232 km/h



OFICIAL - Nou record national de viteza pe A2!
Filmele din 4TuningTV doar pe 4Tuning.ro


Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 05-08-10, 00:42   #2
ArCaDa

Stage 5
 
ArCaDa's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: OFICIAL - Nou record national de viteza in oras!

Un sfat soferului :
Cand mai circuli prin localitate cu asemenea viteze, ca sa iti prinda si mai multa viteza "bolidul" trage dreapta eventual stanga , dupa caz, spre un cap de pod ! Bafta in realizarea acestui "sfat" !
__________________
Smoke Flow
ArCaDa is offline   Reply With Quote
Old 06-08-10, 09:47   #3
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: OFICIAL - Nou record national de viteza in oras!

Acuma nu ca ii iau apararea, dar mai sunt localitati prin Romania, unde, indicatorul de iesire din localitate este pus la 2-3-4 km de locul unde se termina cu adevarat localitatea, eventual te trezesti in mijlocul campului, cu coceni pe stanga si pe dreapta, ca te ia radaru ca nu ai 50 ca in oras. Pentru exemple, consultati drumul dintre Rm. Valcea-Craiova si drumul Brasov-Sighisoara. Astea sunt proaspete, le-am facut in ultima luna. Deci, nu cred ca avea 230 in mijlocul satului.
Repet, nu vreau sa ii iau apararea.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 07-08-10, 14:01   #4
deniel
Dacia Driver

Stage 5
 
deniel's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 677
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: OFICIAL - Nou record national de viteza in oras!

Partea proasta e ca faci 300 de km in 5 ore,mi se pare cam putin 50km/h limita in localitate.
deniel is offline   Reply With Quote
Old 07-08-10, 16:26   #5
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: OFICIAL - Nou record national de viteza in oras!

Quote:
Originally Posted by deniel View Post
Partea proasta e ca faci 300 de km in 5 ore,mi se pare cam putin 50km/h limita in localitate.
Ba nu, este normal şi firesc să nu mergi mai repede de 50km/h, dar să ai tată şi autostradă şi să ştii că într-un sfert de oră maxim îi dai în goarnă cu 150 de km/h pe o autostradă decentă!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 10:25   #6
nicholas

Stage 4
 
nicholas's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 291
Default Re: OFICIAL - Nou record national de viteza in oras!

Quote:
Originally Posted by deniel View Post
Partea proasta e ca faci 300 de km in 5 ore,mi se pare cam putin 50km/h limita in localitate.
Viteza de 50 km/h este perfecta intr-o localitate, iar aici nu se pune in calcul ca te grabesti tu sau ai chef de viteza. Nu esti singurul care circula pe acolo. Daca vrei viteza du-te pe autostrazi sau pe circuite si poti tura pana rupi motorul in doua.
nicholas is offline   Reply With Quote
Old 14-09-10, 12:34   #7
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: OFICIAL - Nou record national de viteza in oras!

viteza de 50 km/h a fost adoptata pe vremea daciilor. mi se parea ok pe acea vreme ... insa acum mi se pare putin. un 60 ar fi perfect. In oradea sunt portiuni in oras unde limita e 70 km/h (la intrarea dinspre cluj) ... e mult mai ok.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 14-09-10, 13:02   #8
danielNEC
Mitsubishi Driver

Stage 3
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 127
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: OFICIAL - Nou record national de viteza in oras!

Quote:
Originally Posted by nicholas View Post
Viteza de 50 km/h este perfecta intr-o localitate, iar aici nu se pune in calcul ca te grabesti tu sau ai chef de viteza. Nu esti singurul care circula pe acolo. Daca vrei viteza du-te pe autostrazi sau pe circuite si poti tura pana rupi motorul in doua.
Sa-mi spui tu mie cutu daca tu mergi cu 50 km/h prin localitate Mie mi se pare aberant sa mergi cu aceasta viteza mai ales cand ai de facut un drum lung si dupa ce ai mers o perioada cu 120-130-150 km/h scazi deodata la 50 km/h pentru ca vrei sa fii "precaut". In momentul ala ai senzatia ca stai... Cred ca limita de bun simt ar fi undeva la 70km/h in localitate.

Never ever nu am sa fiu deacord cu @#$%#$$# care merg cu 200 si... prin localitate insa si aici adevarul este undeva la mijloc... sunt sate formate/constituite mai nou care nu au o lungime mai mare 500m-1000m, sate in care e aberant sa mai franezi la 50km/h. Personal mi-am luat amenda ca mergeam cu 96km/h prin localitate insa politistul m-a oprit dupa indicatorul de iesire din localitatea respectiva. Am masurat cu ajutorul kilometrajului lungimea satului... avea 600 m.
__________________
give me fuel, give me fire, give me all which i desire... \m/
danielNEC is offline   Reply With Quote
Old 14-09-10, 14:13   #9
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: OFICIAL - Nou record national de viteza in oras!

Quote:
Originally Posted by danielNEC View Post
Sa-mi spui tu mie cutu daca tu mergi cu 50 km/h prin localitate Mie mi se pare aberant sa mergi cu aceasta viteza mai ales cand ai de facut un drum lung si dupa ce ai mers o perioada cu 120-130-150 km/h scazi deodata la 50 km/h pentru ca vrei sa fii "precaut". In momentul ala ai senzatia ca stai... Cred ca limita de bun simt ar fi undeva la 70km/h in localitate.

Never ever nu am sa fiu deacord cu @#$%#$$# care merg cu 200 si... prin localitate insa si aici adevarul este undeva la mijloc... sunt sate formate/constituite mai nou care nu au o lungime mai mare 500m-1000m, sate in care e aberant sa mai franezi la 50km/h. Personal mi-am luat amenda ca mergeam cu 96km/h prin localitate insa politistul m-a oprit dupa indicatorul de iesire din localitatea respectiva. Am masurat cu ajutorul kilometrajului lungimea satului... avea 600 m.
In aia 600 de metri puteau a iti iasa in fata animale, copii, batrani, alte masini care ies din curte care la 100 km/h sunt mai greu de evitat pe distanta scurta. Limita de 50 e numai buna. Daca ar fi 70 s-ar depasi si asta.
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 14-09-10, 15:02   #10
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: OFICIAL - Nou record national de viteza in oras!

Bucuresti - Pitesti e un drum sa zicem acceptabil... Dar cand ai de facut un traseu pe care sunt localitati multiple una dupa alta, si respecti limita aia de 50 km/h in oras, o sa-ti piara chefu de mers in afara cu masina. Da-o-n mama ei de treaba, un sat are 2-3 km (in medie) lungime, apoi iesi din localitate si pana te obisnuiesti si tu cu un 90-100 km/h (sa fim in limita legala), iar tre sa franezi la 50 km/h.... Nici in oras nu merg cu 50 cand e liber, mi se pare aberant! D-aia sunt semafoare si treceri de pietoni (unde mai nou nu mai sunt treceri simple, ci semaforizate, deci opresti fortat)... Unde ai portiune, mergi si tu cu un 60-70 in oras, si in afara unde sunt localitati, e cu dus si intors... dar nu sunt de acord cu vitezele astea de pe vremea lu bunica. Trebuie sa existe un echilibru undeva, pt ca autostrazi nu avem, si daca stam asa sa mergem din localitate in localitate... ma plicitisesc pana la destinatie, consumu o sa fie mare, uzura masinii la fel....
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 14-09-10, 15:34   #11
danielNEC
Mitsubishi Driver

Stage 3
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 127
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: OFICIAL - Nou record national de viteza in oras!

Bulldog, de la Iasi la Vama Veche sunt cam 600 km... adik tu imi spui ca ar trebui sa fac aprox 12 ore cu tot cu pauze pana la mare? (60%-70% din drum sunt sate). Nu mai merge lumea cu tiribombe din alea de masini care accelereaza pana la 100 in 10 min si franeaza pana la 0 in 3-400m. Intr-o masina cat de cat bunicik nici nu simti cand ai atins suta.
In continuare imi sustin ideea ca 70 la ora ar fi o limita de bun simt.
danielNEC is offline   Reply With Quote
Old 14-09-10, 17:49   #12
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: OFICIAL - Nou record national de viteza in oras!

Quote:
Originally Posted by danielNEC View Post
Bulldog, de la Iasi la Vama Veche sunt cam 600 km... adik tu imi spui ca ar trebui sa fac aprox 12 ore cu tot cu pauze pana la mare? (60%-70% din drum sunt sate). Nu mai merge lumea cu tiribombe din alea de masini care accelereaza pana la 100 in 10 min si franeaza pana la 0 in 3-400m. Intr-o masina cat de cat bunicik nici nu simti cand ai atins suta.
In continuare imi sustin ideea ca 70 la ora ar fi o limita de bun simt.
De bun simt ar fi fost o sosea pe care sa poti sa circuli ca omu. Adica un Drum expres calumea, nu o saracie cu o banda pe sens care trece prin toate localitatile.
Daca vor creste limita nu rezolva nimic, cei care o incalcau pana acum o vor incalca in continuare, doar ca vor fi tentati sa mearga mai tare gratie limitei marite.

Solutia nu e unilaterala aici. Trebuie drumuri mai bune si trebuie sa le respecte cei care le folosesc. Din pacate, nu avem ce sa folosim la un nivel decent si mai avem si exemplare care se trezesc sa posteze pe youtube toate tampeniile pe care le fac ei pe sosea si ne trezim ca suntem batjocoriti la nivel european, ca de - vestea circula repede pe internet.

Din pacate, multi circula cu masini vai de capu lor, vor avea si ei pretentia sa circule la fel de repede ca tine, desi nu se pot opri.

Capacitatea de franare nu-i trecuta in talon si nu o gasesti in nicio fisa tehnica, ci doar puterea maxima si viteza maxima.
Asadar, pana nu dispar carutele, daciile din 1900 toamna si alte vome de pe sosele, degeaba are toata lumea masina noua daca dam de un tractorist beat printr-o comuna sau cine stie ce nebunie de genul. Tot la stirile de la ora 5 se ajunge.
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 10:52   #13
denisVirusel

Stage 1
 
denisVirusel's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 22
Default OFICIAL - Nou record national de viteza in oras!

50km/h este o viteza mica, care si aia este incalcata... Dar daca restrictia ar fi 70km/h ar fi si ea incalcata.. si cu drumurile noastre.. nu-i vad rostul
denisVirusel is offline   Reply With Quote
Old 22-11-10, 16:00   #14
Heaven^
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 337
Default Re: OFICIAL - Nou record national de viteza in oras!

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
viteza de 50 km/h a fost adoptata pe vremea daciilor. mi se parea ok pe acea vreme ... insa acum mi se pare putin. un 60 ar fi perfect. In oradea sunt portiuni in oras unde limita e 70 km/h (la intrarea dinspre cluj) ... e mult mai ok.
Si de ce atunci, mai in toate tarile europene, limita este aceeasi cu exceptia zonelor marcate cu o alta limita? Toti s-au adaptat dupa dacii? Germanii aveau masini cu care puteau depai 200km/h si inainte de '85
Heaven^ is offline   Reply With Quote
Old 22-11-10, 16:04   #15
Heaven^
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 337
Default Re: OFICIAL - Nou record national de viteza in oras!

Quote:
Originally Posted by danielNEC View Post
Bulldog, de la Iasi la Vama Veche sunt cam 600 km... adik tu imi spui ca ar trebui sa fac aprox 12 ore cu tot cu pauze pana la mare? (60%-70% din drum sunt sate). Nu mai merge lumea cu tiribombe din alea de masini care accelereaza pana la 100 in 10 min si franeaza pana la 0 in 3-400m. Intr-o masina cat de cat bunicik nici nu simti cand ai atins suta.
In continuare imi sustin ideea ca 70 la ora ar fi o limita de bun simt.
Exista o vorba: "In comunitate, te adaptezi sau esti calcat in picioare". Adica mai pe scurt, nu-ti convine, emigreaza catre locuri unde limitele de viteza sunt pe placul tau. In acelasi timp ai varianta trenului sau avioane charter.
Heaven^ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -