Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 07-01-10, 21:33   #1
Renzor

Stage 4
 
Renzor's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 186
Default Zgarietura...

Am si eu o problema.
Pe 25 decembrie ma duceam la cimitir cu bunica,cu masina de firma un Nissan Terrano 2.Cand am vrut sa plec,un Sandero intra pe straduta,foarte ingusta,si cu zapada.Eu ma dau cat pot de mult pe dreapta si opresc ca sa treaca.Asta cu Sandero intra in zapada si neavand cauciucuri de iarna ii scapa masina in spate exact cand am dat eu drumul putin la ambreiaj si o ating pe bandoul de la aripa stanga,facandu-i o mica zgarietura.Dupa aceea cearta,eu ii zic ca nu i-am facut nimic,barbasu sare la bataie ca i-am "lovit" masina,ma ameninta ca da telefon la politie etc. Nu a dat telefon la politie,eu am plecat,si azi primesc o citatie sa se prezinte la politie proprietarul.
Acum eu nu stiu ce sa fac,eu nu ma cred vinovat sau daca as fi e dubla vina.Cu cine sa ma duc la politie?Ce sa zic?Se considera fuga de la locul accidentului?
__________________
33 tks
Renzor is offline  
Old 09-01-10, 01:59   #2
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Zgarietura...

Du-te la politie. Ce poate sa iti faca? Le explici situatia.
andi_cimpean is offline  
Old 09-01-10, 08:48   #3
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Zgarietura...

de mers la politie si eu te sfatuiesc sa mergi ... in cel mai rau caz o sa fie culpa comuna din moment ce tu stateai pe loc.
Laptiucu is offline  
Old 09-01-10, 09:09   #4
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Zgarietura...

au trcut cele 24 d ore de la producerea tamponarii...cam naspa.
trb sa poti dovedi ca masina ta era oprita, parcata , stationata in loc autorizat in mom tamponarii.
trebuia sa faci poze cu tel pe loc, sa se vada situatia reala si faptul ca sandero nu avea gume de iarna, nu stii ce povesti a declarat celalat consiliat de vreun politist preten.
alta data chiar daca celalalt pleaca si zice ca nu se duce la pol trb sa t duci tu in 24h, iei declaratia, o complectezi, faci copie xerox dupa ea si APOI o depui pe cea originala, soliciti in declaratie sa-ti elibereze dovada de reparatie si pt 1 cm d zgarietura.
asa esti acoperit perfect legal.
acum risti sa ramai pieton.
brownshark is offline  
Old 09-01-10, 12:51   #5
Renzor

Stage 4
 
Renzor's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 186
Default Re: Zgarietura...

Pe viitor stiu ce trebuie sa fac toti mi-au spus ca trebuia sa ma duc la politie...greseala mea aici.
Acum eu am permisul de 3 luni,unii imi spun ca nu are ce sa-mi faca politia,altii imi spun ca se considera fuga de la locul accidentului si imi iau permisul + reexaminare si ca cel mai bine e sa trimit pe cineva in locul meu.
Acu nu stiu care din cele doua variante e adevarata.
Renzor is offline  
Old 09-01-10, 19:42   #6
vectra_gts

Stage 5
 
vectra_gts's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 396
Default Re: Zgarietura...

Du-te la politie si raspunde pentru faptele tale, desi daca spui ca ai stat pe loc in cel mai rau te va incadra la culpa comuna.
vectra_gts is offline  
Old 09-01-10, 22:31   #7
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Zgarietura...

Quote:
Originally Posted by vectra_gts View Post
Du-te la politie si raspunde pentru faptele tale, desi daca spui ca ai stat pe loc in cel mai rau te va incadra la culpa comuna.
Odata ce au trecut 24h de la accident iar el nu s-a prezentat la politie...se numeste fuga de la locul accidentului. Deci nu prea are cum sa ii puna la culpa comuna...

Quote:
Originally Posted by Renzor View Post
Pe viitor stiu ce trebuie sa fac toti mi-au spus ca trebuia sa ma duc la politie...greseala mea aici.
Acum eu am permisul de 3 luni,unii imi spun ca nu are ce sa-mi faca politia,altii imi spun ca se considera fuga de la locul accidentului si imi iau permisul + reexaminare si ca cel mai bine e sa trimit pe cineva in locul meu.
Acu nu stiu care din cele doua variante e adevarata.

Pe viitor ai mai multa grija...cum a spus si cineva mai sus acuma risti sa ramai pieton. Asta este...omul din greseli invata
__________________
Alex30 is offline  
Old 09-01-10, 23:18   #8
Renzor

Stage 4
 
Renzor's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 186
Default Re: Zgarietura...

Scrie clar in lege ca se suspenda 30 zile permisul pentru ca nu m-am prezentat la politie...deci da sunt vinovat.
O sa ma duc si o sa spun tot,chiar daca mi-l ia,chiar daca imi da reexaminare,cu toate ca imi pare rau si cred ca nu merit sa mi-l ia doar pentru atat,nu sunt las.

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Renzor is offline  
Old 10-01-10, 22:45   #9
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Zgarietura...

dar treaba cu constatarea amiabila nu se poate aplica aici oare? stiti voi ... accidentele usoare nu mai trebuiesc declarate la politie alea alea.
Laptiucu is offline  
Old 11-01-10, 01:45   #10
Renzor

Stage 4
 
Renzor's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 186
Default Re: Zgarietura...

Se putea atunci,acum deja e treaba politiei.
Renzor is offline  
Old 11-01-10, 12:09   #11
andreyutzu

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 267
Default Re: Zgarietura...

trebuia sa cazi la pace cu prostu ala de sofer....asteptam ce sa intamplat poate o pateste si unu din nou si sa stim cum sa reactiona...salutare
andreyutzu is offline  
Old 11-01-10, 14:35   #12
Renzor

Stage 4
 
Renzor's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 186
Default Re: Zgarietura...

Pai iti zic eu ce se intampla.O sa-mi ia carnetul + amenda + reexaminare+o sa ma scoata vinovat+o sa-i fac masina lu aia.
Pe viitor e simplu.Te intelegi cu ala sau daca nu te duci la politie si vezi pe cine scoate vinovat...
Renzor is offline  
Old 11-01-10, 14:41   #13
andreyutzu

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 267
Default Re: Zgarietura...

Renzor la urma urmei fapta ii consumata da eu sper sa te inteleaga politaii aia mai ales k esti incepator...ei nu au facut belele..succes
andreyutzu is offline  
Old 11-01-10, 18:47   #14
Renzor

Stage 4
 
Renzor's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 186
Default Re: Zgarietura...

Am fost la politie,am spus adevarul,mi-a luat carnetul pe 30 zile cu dovada de 15 zile si a scos-o pe aia vinovata.
Ultima intrebare,in dovada scrie ca mi l-a luat pe data de 11.01.2010 si am dovada pana pe 26.01.2010,deci practic am carnetul suspendat 15 zile?
Renzor is offline  
Old 11-01-10, 20:50   #15
vectra_gts

Stage 5
 
vectra_gts's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 396
Default Re: Zgarietura...

nu, suspendarea incepe dupa ce expira dovada adica pe 26.01.2010
vectra_gts is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -