Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 09-12-09, 20:05   #16
B-13-FFA

Stage 5
 
B-13-FFA's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 666
Member of:
[VW]
Default Re: Atentie Asirom !!!

nu mai generalizati lucrurile. eu lucrez intr-o firma de asigurari, mai mica intradevar, si nu e chiar asa. de Carpatica se stie clar ca nu platesc. Asirom a inceput s-o ia pe cai gresite din cauza lipsei de lichiditati. inainte am lucrat in service, de partea cealalta a baricadei) si Asirom e in valuri, cand plateste cand nu. am un prieten care lucreaza la ei si mi-a confirmat ca in momentul actual nu dispun de lichiditati.
Oricum fata de acum un an s-au curatat toate firmele de asigurari de persoanele care le patau numele. incetisor treburile incep sa se miste.
__________________
B-03-UAU
B-13-FFA is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 20:31   #17
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Atentie Asirom !!!

Quote:
Originally Posted by B-13-FFA View Post
nu mai generalizati lucrurile. eu lucrez intr-o firma de asigurari, mai mica intradevar, si nu e chiar asa. de Carpatica se stie clar ca nu platesc. Asirom a inceput s-o ia pe cai gresite din cauza lipsei de lichiditati. inainte am lucrat in service, de partea cealalta a baricadei) si Asirom e in valuri, cand plateste cand nu. am un prieten care lucreaza la ei si mi-a confirmat ca in momentul actual nu dispun de lichiditati.
Oricum fata de acum un an s-au curatat toate firmele de asigurari de persoanele care le patau numele. incetisor treburile incep sa se miste.
se misca incet in favoarea lor a firmelor de asigurari....e de rahat totul in tzara asta,dar noi suntem de vina ca inghitzim tot fara sa comentam.....
T@zMania is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 20:32   #18
nsl_iuli

Stage 5
 
nsl_iuli's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 708
Member of:
[PEUGEOT]
[RENAULT]
Default Re: Atentie Asirom !!!

Depinde si de suma pe care trebuie sa o despagubeasca, deoarece pt sume mai mari de 6000, 10.000 ron trebuiesc semnaturile mai multor directori, iar ei din "profesionalismul" lor iti refuza plata
__________________

Prowd owner of: '02 BMW 320 Cabrio
Ex:
Megane II Bicorp 1.5dCi RS Replica
nsl_iuli is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 20:56   #19
RuDoLf3721

Stage 5
 
RuDoLf3721's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 725
Default Re: Atentie Asirom !!!

eu unul nu am avut niciodata probleme cu asiromul in vreo 4 ani de casco la ei . M`am mutat acum la groupama doar pentru faptul ca au devenit destul de scumpi si am primit o oferta mai buna.
Dar cum spuneam , la asirom nu a fost absolut nici o problema , cand a fost vorba sa schimb o janta , o bara , un far ceva , intotdeauna am dat de amabilitate . Iar tata a avut o dauna totala la ei si au platit fara sa spuna nimic si mai repede decat termenul dat de ei.
Asigurarile de la noi .. nu sunt astia nebuni , sunt disperati ca i`au nenorocit astia cu blaturile , acum fac politii peste politii numai sa mai reduca din costuri ..
cred ca la tine este vorba de o intamplare nefericita ..
RuDoLf3721 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 21:35   #20
b28kft

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 115
Default Re: Atentie Asirom !!!

Rog pe cei care au avut sii au probleme cu societatile de asigurari sa-mi trimita situatia detaliat pe adresa de mail ahriss@gmail.com.
b28kft is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 00:59   #21
dj01fad

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 630
Default Re: Atentie Asirom !!!

eu am avut daune (despagubiri pe rca de la alti boi ce au dat in mine) la carpatica, asirom, ardaf, astra si unita; la carpatica am avut o regie proprie unde mi s-au platit cam 9000 de lei in 14 zile fara probleme; la astra am avut tot o regie proprie unde mi-a scazut ala la maxim si tot mi-ar mai fi taiat daca mai avea ce, dar au platit totusi, unita a platit repede dar am facut poteca la ei la sediu pt semnaturi & shit, iar asirom au fost cei mai ciudati: drumuri peste drumuri, dovezi, semnaturi, devize estimative de pe la alte service-uri, dar pana la urma au platit; mentionez ca absolut peste tot m-am dus si am vorbit din prima apasat, si cand simteam ca incearca sa traga mata de coada deveneam tare'n gura ca patentu', si nu mai aveau incotro... probabil ca depinde si de credibilitatea tamponarii, si de mai multi factori; asa fac toti, incearca sa dea cat mai putin, doar ca nu tre' sa te lasi; stiu pe cineva care a trosnit pe cineva de si-a zgariat bara, iar dupa nici o luna a mai trosnit pe altul cam in acelasi mod, dar de data asta a si crapat bara. ghici ce s-a intamplat: s-a considerat tentativa de frauda, si prin urmare casco nu a vrut sa ii inlocuiasca bara (au motivat ca in dosarul initial era doar revopsire) si sa plateasca el bara, iar RCA nu a vrut sa repare masina pagubitului... pana la urma s-a rezolvat totul la o bere, pe cale cetateneasca si basta...
sper sa nu am probleme pe viitor, si sper sa nu mai am nevoie de despagubiri ca m-am saturat; nu am pocnit pe nimeni niciodata dar am fost lovit de mi-a ajuns.
__________________
citroen xantia 2.0 HDI activa '00
citroen xantia 2.0 HDI break '99
citroen xantia 2.0 TCT activa '99
citroen xantia 3.0 V6 activa '97
dj01fad is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 16:22   #22
gaboru4all

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 252
Default Re: Atentie Asirom !!!

Eu am avut deaface cu cei de la BCR,mi-am reparat-o in regie proprie.vreau sa spun ca in 13 zile mi-au platit banii! si la constatare nu au facut figuri,mi-au pus la inlocuire chiar si capota care era putin stramba.Pot sa spun ca am fost multumit de BCR!
gaboru4all is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 16:43   #23
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Atentie Asirom !!!

Conteaza foarte multe persoana care se ocupa de dosar...
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 17:15   #24
gaboru4all

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 252
Default Re: Atentie Asirom !!!

Eu am dat de un nene super de treaba si nici macar nu i-am dat nimic....
gaboru4all is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 13:52   #25
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Atentie Asirom !!!

Reclam si eu ASIROM-ul!!! NIste magari indolenti, hoti care cred ca noi suntem prosti si eu sunt destepti pe lumea asta. Am patit si eu ca serban33 (pe pag. anterioara) , numai ca in cazul meu au bagat culpa comuna (pe gat) la acceptul de plata! Deci m-a lovit bivolul, mi-a dat asigurarea, am fost la Asirom , mi s-a deschis dosar de dauna si pe baza la nota de constatare si pe foaia de deschidere de reparatii in service am fost si mi s-a reparat masina in 2 zile.Am primit devizul si l-am trimis la Asirom. Cand a venit acceptul de plata, SURPRIZA : culpa comuna si , pe langa asta, diferenta pret piese service (adica service-ul a umflat devizul...vrajeala curata!). Deci atat de mare au tupeul in ei incat scot din burta , pe langa culpa comuna si dif. pret piese. Practic vor sa despagubeasca doar 1/3 din suma totala, in conditiile in care eu nu am fost vinovat cu nimic de accident! Am facut plangere la CSA si am solicitatat reanalizarea dosarului, insa Asiromul a ramas ferm pe pozitie. Nu imi ramane decat sa ii dau in judecata, insa am ramas profund dezamagit de ce se poate intampla in tara noastra, in 2009. Chiar asa sa te fure pe fata?
Adica eu in sens giratoriu, virand stanga, ma loveste ala pt ca nu a respectat marcajele de pe sosea si se da culpa comuna? E inadmisibil asa ceva si refuz sa fiu furat!
Am cerut si copie dupa dosarul de dauna si in prima faza a fost refuzat (pe motiv ca nu are voie sa elibereze asa ceva), insa la insistentele mele am primit acordul lor. Acum astept doar sa soseasca, ceea ce nu s-a intamplat pana acum.
Urmatorul pas: ii dau in judecata pe nenorociti, si le cer si daune , mai ales ca masina mea sta in service din octombrie (pt ca service-ul nu si-a primit banii pe reparatie).

NU VA MAI FACETI ASIGURARI DE ORICE FEL LA NESIMTITII AIA DE LA ASIROM, SA MOARA DE FOAME, SA CRAPE, SA DEA FALIMENT! POATE ASA SCAPAM DE O MANA DE HOTI!
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 14:07   #26
pturbo23

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 65
Default Re: Atentie Asirom !!!

Quote:
Originally Posted by b28kft View Post
Nu mai faceti asigurari la Asirom! In caz ca loviti pe cineva, riscati sa fiti dati in judecata si sa platiti din buzunar!
Asirom nu mai plateste, tergiverseaza lucrurile luni de zile, multa lume se plange ca nu-si poate ridica masina din service!!!
Am si eu un deviz de reparatie in regie proprie, mi-au zis ca ei nu platesc decat dupa 30 zile - termenul legal este de 15 zile MAXIM! La registratura Asirom e coada, multe persoane vin si reclama ca nu-si pot ridica masinile din service din cauza intarzierii platilor.
Deci, NU Asirom!!
Cine plateste?
pturbo23 is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 16:18   #27
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Atentie Asirom !!!

Quote:
Originally Posted by pturbo23 View Post
Cine plateste?
Nu-i batut in cuie! Depinde de cel care analizeaza cazul si de cat de "rupti in dos" sunt ei ca firma de asigurare.

Daca ai relatii, unde iti faci asigurarea, nu vei avea probleme si iti va achita imediat daunele.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 18:06   #28
Bmw_Rulllzzz

Stage 5
 
Bmw_Rulllzzz's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 7,772
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[MERCEDES]
Default Re: Atentie Asirom !!!

eu am patit-o cu cei de la EUROINS. am fost lovit de cineva care avea asigurare la aceasta firma in aprilie dauna ajungand la suma de 9.600 de lei. masina a fost gata intr-o luna iar apoi nu au vrut sa-mi dea masina pana cand nu primesc macar acceptul de plata de la firma de asigurari. astfel am fost nevoit sa platesc eu 9.600 de lei service-ului iar acceptul de plata l-am primit abia la inceputul lunii decembrie dar doar pt suma de 8.200 de lei. iar diferenta a trebui sa o suport eu. drept pt care cand mi-am facut asigurarea obligatorie chiar daca euroins era cu 25 de lei mai ieftina nu mi-am facut la ei
__________________
ex car - e46
Parbrize - Lunete - Geamuri laterale
0751.08.34.33/0769.18.26.99 pymautoglass@yahoo.com sau office@parbrizeonline.ro
www.parbrizeonline.ro
Vanzari/Montaj/Garantie 24 de luni.
Bmw_Rulllzzz is offline   Reply With Quote
Old 01-01-10, 17:38   #29
B-13-FFA

Stage 5
 
B-13-FFA's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 666
Member of:
[VW]
Default Re: Atentie Asirom !!!

sa ve explic ceva. daca service-ul va primeste masina in reparatie pe baza notei de constatare, dupa ce e gata masina, ii lasati cererea de despagubire completata si semnata si va puteti ridica masina. daca nu va da service-ul masina e un abuz din partea lor. Se numeste sechestrare de bun privat si se pedepseste conf Codului Penal!!!
B-13-FFA is offline   Reply With Quote
Old 01-01-10, 20:03   #30
pturbo23

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 65
Default Re: Atentie Asirom !!!

De ce trebuie sa te doara capul cand vine vorba de asigurari?
Sint si hoti ce se tin de tepe pe la asigurari, insceneaza accidente sa faca cascaval...nu de multe ori impreuna cu agentii.
__________________
EVO X noul SKYLINE
pturbo23 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -