Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 10-06-09, 00:03   #61
x_cess
Opel Driver

Stage 4
 
x_cess's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 196
Member of:
[Opel]
Default Re: Ferrari distrus īn Romānia după un accident şi un incendiu

Quote:
Originally Posted by buly4u View Post
sunt masini facute in romania si d aceea ....poate are revervorul prea aproape de motor si i-a foc
prin asta vrei sa spui ca ferrari e fabricat in romania..sau nu am inteles eu bine`? ?...totusi cineva ar trebuie sa`si puna intrebarea..dc cam toate masinile ferrari i-au foc dupa accident..daca stau bine sa ma gandesc..ferrari`ul unui cunosct fotbalist a luat foc pe autostrada din senin...
x_cess is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 00:18   #62
Acidburn

Stage 2
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 40
Default Re: Ferrari distrus īn Romānia după un accident şi un incendiu

inteleg ca daca ai ferrari nu mergi cu 40...dar nu ai alte reguli de circulatie. curba, sosea umeda...asta miroase a frana ) daca nu-ti pasa de viata ta poti sa intri direct in copac cat timp nu mai sunt alti participanti la trafic in jur. fac accidente si aia cu calibra sau bmw sau alte masini, dar ei probabil nu scapa basma curata cum a facut fiul de doctor din craiova sau de unde era cand a omorat o fata.
Acidburn is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 07:04   #63
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ferrari distrus īn Romānia după un accident şi un incendiu

Quote:
Originally Posted by e4e | DOOREX View Post
" DAR nu mai vorbiti prostii ca e problema de prosuctie ca ia foc din nustiu ce cauze si numai Ferrari.
Dar atunci ce e ? Consider ca la pretul cerut pt. un Ferrari, clientul ae dreptul la ceva mai multa siguranta ca la o masina de rīnd, nu crezi?

Ferrari este o masina de renume mondial cu un "image istoric" excelent.
Din pacate Ferrari īn ziua de azi se bazeaza pe acest "image istoric" si īncepe sa produca aiurea.

Singura masina cu motor pe spate care-mi este cunoscuta si care avea aceasi problema cu... auto-aprinderea, ca lua foc aiurea sau la accidente, este PONTIAC FIERO din prima generatie dar GM a rezolvat rapid problema si cred ca aceste 2 firme (Ferrari - GM) nu sīnt comparabile nici īn ceea ce priveste image-ul istoric si nici la nivel de productie.

Īn consecinta, daca un producator ca GM poate la o masina MEDIOCRA sa rezolve problema, de ce nu o poate rezolva producatorul unei masini de High-End ca Ferrari care costa cīt 20 din cele mediocre?

Īti spun eu ! Este DEZINTERES !
Dezinteres la un pret de sfert de milion de Euro si asa ceva este intolerabil.

Singurele lucruri ce intereseaza Ferrari este:

1 - Sa-ti ia bani cīt mai multi bazīnduse pe imageul istoric
2 - Putere cu nemiluita + ca monteaza o groaza de "panarame" sa-ti ia ochii

Asta pt. ca are deaface numai cu clientela plina de bani, clientela 90% HABARNISTA īn domeniul tehnic auto si īi poate prosti cum vor ei.

Ma uit la magazinele de aici, cīnd apar clienti, nist dementi īngīmfati ful de bani īn masina cu sofer, īi cumpara la nevasta care apare īntr-o rochie lunga de seara si o palarie-n cap de zici ca-i boschet de plastic, o fītza proasta de-mpunge care se mira si la zimtii cauciucurilor si e fericita ca partenerul īi cumpara masina. De domeniul tehnic e mai tufa ca boschetul de pe palarie.

Daca ar fi la o adica, la prostanacii astia le-ai putea vinde si un Ferrari replica cu motor de Logan pt. 150.000 de Euro ca prostii l-ar cumpara.

Adevaratii cunoscatori si colectionari de Ferrari aproape ca īi poti numara pe degete pe plan mondial si daca te uiti la ei, nici unul nu-si cumpara o tinichea din asta moderna. Pe toti īi vezi numai cu Ferrari old scool.
Pun pariu ca stiu ei de ce nu-si cumpara asa ceva.

Referitor la accident, daca ia foc la un accident BANAL, e mai nesigura si periculoasa ca un Fiero.

Ala cel putin avea numai o greseala de proectare īn instalatia electrica si la furtunele / conductele de carburant. Dupa ce GM a eliminat greseala de proiectare, au dat cu camionul īn masina de test de au facut-o varza si nu mai lua foc.

Last edited by CyberCSX; 10-06-09 at 07:11.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 07:47   #64
Goose

Stage 4
 
Goose's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 192
Default Re: Ferrari distrus īn Romānia după un accident şi un incendiu

Daca nu stiu sa conduca in conditii de siguranta asa le trebuie . Pacat ca doar burtosii cu bani ai asemenea masini si nu stiu sa le foloseasca .
Goose is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 09:36   #65
alex22das

Stage 5
 
alex22das's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 312
Member of:
[Opel]
Default Re: Ferrari distrus īn Romānia după un accident şi un incendiu

CyberCSX are dreptate si eu sunt de acord cu el in privinta masinilor ferari.... nu trebuia sa ia foc la cati bani a costat
alex22das is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 10:12   #66
lucian1985

Stage 5
 
lucian1985's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 338
Default Re: Ferrari distrus īn Romānia după un accident şi un incendiu

Pericol pe carosabil umed cu un FERRARI si un tanar la volan .... combinatia cea mai periculoasa
lucian1985 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 10:59   #67
expres
Renault Driver

Stage 5
 
expres's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,028
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ferrari distrus īn Romānia după un accident şi un incendiu

a luat foc din cauza k conductele cu benzina s`au spart , si toata benzina aia sa dus pe motor ,si motorul fiind supraincalzit , ihaaa a luat foc
__________________
clio on 16" .... need moar low
expres is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 11:00   #68
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Ferrari distrus īn Romānia după un accident şi un incendiu

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Daca ar fi la o adica, la prostanacii astia le-ai putea vinde si un Ferrari replica cu motor de Logan pt. 150.000 de Euro ca prostii l-ar cumpara.

Adevaratii cunoscatori si colectionari de Ferrari aproape ca īi poti numara pe degete pe plan mondial si daca te uiti la ei, nici unul nu-si cumpara o tinichea din asta moderna. Pe toti īi vezi numai cu Ferrari old scool.
Pun pariu ca stiu ei de ce nu-si cumpara asa ceva.
Acelasi lucru se intampla cu parvenitii cu Rolex - daca intri pe un forum al pasionatilor de ceasuri, care stiu cu ce se mananca fiecare complicatie si isi permit din punct de vedere financiar sa aleaga orice, toti au ceva cu Rolex: e prea scump, e slab calitativ, e mult mai fragil ca "bunicii" sai din anii '50 etc. Manelistii insa nu stiu asta, pentru ei conteaza ca scrie Rolex pe el si ca il tin cat mai la vedere cand e lume in jur

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 11:01   #69
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Ferrari distrus īn Romānia după un accident şi un incendiu

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
De bune ce sīnt. De aia!
Si aici gonesc nenunii cu ele si cīnd trozneste ia foc ca o torta.
Problema tipic Ferrari si nu stiu cīnd, īn ce secol se vor pune tehnicienii de la Ferrari sa elimine problema asta.

Īn ceea ce priveste modelul din accident, asta-i opera de arta cīnd sīnt eu popa. Astai gioasa de serie pt. grandomani si nicidecum opera de arta.
Exista alte modele de Ferrari care īntr-adevar sīnt opere de arta dar nu junghiul asta.
Imi explici si mie de ce un Ferrari F-430 e "junghi"?daca e condus de un cioban fara carte si plin de bani asta nu inseamna ca e "junghi"!Masina nu are nici o vina !si daca in viziunea ta e "junghi" spune-mi si mie o marca de masina care e perfecta ?
__________________
"On a given day, a given circumstance, you think you have a limit. And you then go for this limit and you touch this limit, and you think, 'Okay, this is the limit'. As soon you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high." - Ayrton Senna "
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 11:27   #70
Shelby GT500 67` Eleanor

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 89
Default Re: Ferrari distrus īn Romānia după un accident şi un incendiu

Ma doare sufletu cand o vad)
Shelby GT500 67` Eleanor is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 11:47   #71
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ferrari distrus īn Romānia după un accident şi un incendiu

@ expres

La pretul iei NU ARE VOIE sa ia foc. Exista conducte de benzina SEMI-FLEXIBILE care egal cum le īndoi sau le īntinzi fortat NU SE RUP.
Conducte din astea se monteaza īntr-e timp īn 99,9% din masini īn mod IMPUS din masuri de siguranta DATE DE LEGE pe o lungime de 70% cel putin īn zonele vulnerabile / expuse ale unei masini. Numai la Ferrari NU. DE CE ?

@ YGD-sef

De ce este junghi? Din simplul motiv ca E PROST LUCRATA CU MATERIALE IEFTINE SI NESIGURE.

Nu ma intereseaza ca are piele NAPA pe scaune si FIBRA DE CARBON īn bord si pe bare. Astea-s mizilicuri. INIMA iei la nivel de siguranta e prost lucrata.

@ LilBitCosmin

Quote:
insa nu cred ca e o problema tipica ferrari, cunosc cazuri in care un vw passat si un bmw 3 e30 au luat foc instantaneu, stand la semafor
Daca te referi la MULTE CAZURI CUNOSCUTE de prin Romānia, īti dau dreptate.
Asta din simplul fapt ca acolo fiecare BOU ANALFABET e MARE MECANIC AUTO, CIOBANESTE SI IMPROVIZEAZA pe une poate.

Īn 46 de ani ai mei dintr-e care 19 pe teritoriul nemtesc, n-am avut īnca parte sa vad o masina care se aprinde din senin stīnd la semafor sau daca o sufla vīntul asa cum se vede pe la stirile (Pro-TV / Antena 1) din Romānia.
De ce ? Simplu!
Pt. ca aici masinile sīnt īntretinute asa cum trebuie īn service-uri autorizate cu piese originale, respectīnd normele īn viguare date de fabrica si lege de catre personal specializat si NU CĪRPACITE de AMATORI cu piesaraie IMPROVIZATE / RECONDITIONATE sau GUNOI CONTRAFACUT prin PAMPA CHINEZEASCA montate īntr-un garaj improvizat ce se numeste service īn dosul vreunui bloc.

O masina īn Romānia este BUNA SI SIGURA atīta timp cīt NENEA TUNISTU MESTER MARE nu-si baga nasu pe unde nu trebuie sa vada DE CE MERGE si s-o faca mai buna ca cei din fabrica ca el e mai destept ca inginerii si proiectantii fabricii cu toate ca are doua clase ca trenu facute la coada vacii.

Last edited by CyberCSX; 10-06-09 at 11:54.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 11:59   #72
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Ferrari distrus īn Romānia după un accident şi un incendiu

baaaa ce oameni...la fel ca in filmuletul cu BMW in intersectie s-au gasit si aici niste proprietari de dacii tunate sa vorbeasca ei ) omu are ferrari pentru ca are renume de masina sport...ar fi mers cineva cu 60-80 cu o masina complet asistata de calculator? numai praslea cel voinic sunt pe-aciulea...nu mai are omu loc de voi...
SUPAPA_Jr is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 12:00   #73
Acidburn

Stage 2
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 40
Default Re: Ferrari distrus īn Romānia după un accident şi un incendiu

Quote:
Originally Posted by rimaru View Post
probabil ca scapa si aia cu bmw sau alte masini. am spus in nenumarate locuri, daca nu te cunosti DELOC cu dreptul si cu practica judecatoreasca, nu vorbi in p*la mea. chiar si TU daca omori un om in accident, ai toate sansele sa iei inchisoare cu suspendare(sa scapi basma curata, cum zici tu). p.s. nu sunt cu mult mai batran ca tine, dar eu imi vad lungul nasului si nu vorbesc despre lucruri pe care nu le cunosc. asta o fac celelalte 20 de milioane de romani. p.p.s e valabil si in cazul chestiilor care tin de medicina si de malpraxis, posibile pedepse pt infractori si alte chestii total eronate care se perinda pe la stiri. aia au 30 de mii sa-i dea crainicului, dar n-au 3000 pt niste consilieri, dar asta e alta poveste.
cat despre accidentul asta, e o tamponare banala(am inteles ca nu a fost nimeni ranit).
nu mi-ai prins ideea. citeste toate posturile si poate realizezi despre ce vorbesc
Acidburn is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 12:06   #74
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ferrari distrus īn Romānia după un accident şi un incendiu

Quote:
Originally Posted by SUPAPA_Jr View Post
...ar fi mers cineva cu 60-80 cu o masina complet asistata de calculator? .
Dupa mintea ta daca ai o masina asistata prin calculator trebuie sa conduci CA UN CRETIN ?
Crezi ca calculatorul ala GĪNDESTE ĪN LOCUL TAU sau ai ceva drepturi speciale?

Hai ca asta-i gluma zilei, BANCU CU BULA de nota 11 cu felicitari



dupa parerea ta, am masina tare asistata prin CPU = fac ce vreau, omor pe toata lumea ca eu sīnt dumnezeu sau domnu dracu, asai?

Last edited by CyberCSX; 10-06-09 at 12:09.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 12:07   #75
Acidburn

Stage 2
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 40
Default Re: Ferrari distrus īn Romānia după un accident şi un incendiu

Quote:
Originally Posted by SUPAPA_Jr View Post
baaaa ce oameni...la fel ca in filmuletul cu BMW in intersectie s-au gasit si aici niste proprietari de dacii tunate sa vorbeasca ei ) omu are ferrari pentru ca are renume de masina sport...ar fi mers cineva cu 60-80 cu o masina complet asistata de calculator? numai praslea cel voinic sunt pe-aciulea...nu mai are omu loc de voi...
probabil daca ai avea ferrari, dupa vreo 2 saptamani te-as gasi si pe tine cu masina rasturnata pe camp. no ofense
Acidburn is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -