Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 09-03-09, 23:53   #31
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: Accident la 260 km/h

ala e 3,0 diesel. dupa cum stiu eu ca merge un a6 cu aceeasi motorizare si turbo-box pe el, ma indoiesc sincer ca a mers 270 acela, masina despre care vorbesc eu face la momentul de fata 280 de cai si nu merge mai mult de 255 pe bord...concluziile sa le traga fiecare pt el
Korne is offline  
Old 10-03-09, 00:17   #32
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Accident la 260 km/h

si eu sunt de aceesi parere, dupa evacuare este diesel, iar cea mai mare motorizare este 3.0 tdi, iar viteza maxima data de producator este de 240 km/h , astfel greu mie sa cred, fie cu chip tuning, power box etc sa atinga viteza aceea, mai ales pe un bulevard de cativa km.
__________________
Bogdan_mb is offline  
Old 10-03-09, 01:41   #33
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Accident la 260 km/h

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
si eu sunt de aceesi parere, dupa evacuare este diesel, iar cea mai mare motorizare este 3.0 tdi, iar viteza maxima data de producator este de 240 km/h , astfel greu mie sa cred, fie cu chip tuning, power box etc sa atinga viteza aceea, mai ales pe un bulevard de cativa km.
Si cu chiptuning si fara, rapoartele din cutie sunt aceleasi. Hai sa zicem ca se tureaza mai mult si mai obtii inca 10 km/h in plus. Oricum ceva nu se leaga acolo...dar ce pretentii sa ai de la Protv?
UNLORD is offline  
Old 10-03-09, 06:52   #34
IonutzMFF
BMW Driver


Stage 5
 
IonutzMFF's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,438
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
Default Re: Accident la 260 km/h

Nu e vorba de cei de la Protv , ei doar au spus viteza la care sa blocat acul de la kilometraj , se vede clar
IonutzMFF is offline  
Old 10-03-09, 09:21   #35
DjDvr

Stage 3
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 124
Default Re: Accident la 260 km/h

Multi spun ca nu a acordat prioritate jandarmu dar s-a gandit careva ce inseamna viteza cu care venea A6 ala ?
260 km/h sunt 72m/s deci in 3 s a facut 210m deci sunt sanse mari nici sa nu-l fi vazut !Bun hai sa presupunem ca nu era 260 dar nu o sa cred niciodata ca el avea 100 si dupa impact a sarit la 260 in halu in care arata masina ... si daca a ramas in viteza e simplu de socotit cam cat avea ... viteze care sunt oricum peste cat ai voie sa mergi in oras ...!Faptu ca s-a blocat la 260 nu e considerat proba la politie ei o sa masoare urme de franare si distanta la care au fost aruncate masinile ca sa stabileasca ~ ce viteza aveau....
Dupa parerea mea ambii poarta vina in special pentru ca erau bauti amandoi

Last edited by DjDvr; 10-03-09 at 09:27.
DjDvr is offline  
Old 12-03-09, 00:35   #36
[ A l i n ]™ 2006

Stage 4
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 203
Default Re: Accident la 260 km/h

poze cu ambele masini
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo409.jpg
Views:	651
Size:	2.21 MB
ID:	827709   Click image for larger version

Name:	Photo410.jpg
Views:	639
Size:	2.33 MB
ID:	827710   Click image for larger version

Name:	Photo411.jpg
Views:	646
Size:	2.30 MB
ID:	827711  

[ A l i n ]™ 2006 is offline  
Old 13-03-09, 00:19   #37
Heaven^
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 337
Default Re: Accident la 260 km/h

Quote:
Originally Posted by autOcty View Post
nu cred ca avea 260! oricum audiurile de genu' is limitate electronic si nu o fi batman sa ii dea atat! acolo' e alceva de so dus pe sub capota...de o tras de cablu
Cablu? As vrea sa-mi arati si mie cablu la vitezometru la modelul ala de audi... Pacat de viata acelui jandarm...

Last edited by Heaven^; 13-03-09 at 00:27.
Heaven^ is offline  
Old 13-03-09, 01:39   #38
Guwy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,809
Default Re: Accident la 260 km/h

Salut , in locul unde s-a produs accidentul este o linie dreapta de vreo 2 , 3 Kilometrii si prin zona aia se intampla mereu accidente mai ales ca era noapte si era liber , tot prin zona aia a murit si Bogdan ( Frigider ) .
Daca va uita-ti atent si acul de la combustibil a ramas blocat .
Acum nu ca as face eu pe ala cumintel si sfant , dar sincer la viteza aia este imediat langa tine , jandarmul cred ca l-a vazut la distanta si a zis ca are timp sa se bage , s-a asigurat , dar nu a avut de unde sa isi de-a seama cu ce viteza a venit soferul ala si s-a intampla necazul .
Dumnezeu sa il ierte pe jandarm si sa aiba grija de el acolo unde e .

Last edited by Guwy; 13-03-09 at 02:00.
Guwy is offline  
Old 13-03-09, 01:58   #39
Clodius

Stage 3
 
Clodius's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 154
Default Re: Accident la 260 km/h

Cand o sa invatati ca daca "acul s-a blocat la 260 km/h" nu inseamna ca atat avea masina in momentul impactului. Din impact putea sa sara la 500 km/h, daca atat ar avea pe bord.
Haideti sa fim seriosi si sa nu ne mai luam dupa tot ce ne spun stirile. Singurele lucruri pe care putem sa ne bazam, asa cum scria cineva mai inainte, sunt aparatele radar si masuratorile politiei. Restul sunt speculatii.
Aaah, si ce importanta are daca Audi-ul putea sau nu sa atinga 260 km/h? A murit un om, asta este mult mai important, Dumnezeu sa-l odihneasca
Clodius is offline  
Old 13-03-09, 02:20   #40
DjAlcohol
Sun Racers Member

Stage 5
 
DjAlcohol's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 316
Member of:
[Sun Racers]
[SEAT]
Default Re: Accident la 260 km/h

Ai tu asa mare incredere in aparatul radar al politiei? Sau nu ai vazut cazul ala in care un om a fost prins de radar cu ~500 km/h cu un renault pick-up din anul 90?
DjAlcohol is offline  
Old 13-03-09, 02:40   #41
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Accident la 260 km/h

La viteza aia se descompuneau in atomi ... nu mai zic de faptul ca mureau doar din cate G uri erau la deceleratie instantanee de la 260 la 0 ....
Ford_V6 is offline  
Old 13-03-09, 08:14   #42
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Accident la 260 km/h

Evident ca Audi nu avea 260 km/ora in momentul impactului; daca era asa se alegea prafu' de ambele masini si n-ar fi ramas supravietuitori.Vedeti testele de impact pe care le fac firmele auto la 50km/ora si consecintele la asa viteza-relativ mica-dar totusi distructive ! Sau alte accidente in care efectele erau mai grave la viteza de 50-60 km/ora. Astia cu stirile fabuleaza si prostesc lumea de dragul audientei.Intr-un caz asemanator petrecut anu trecut un politist explica reporterilor ca se intampla ca acul vitezometrului sa "sara" aiurea din cauza socului la care au fost supuse elementele de rulare, transmisie ,etc. Altfel spus, astia cu stirile, de dragul senzationalului sau din prostia lor au MINTIT...
Alt exemplu de prostie a reporterilor TV a fost luna trecuta cand s-a rasturnat un camion cu saci de ingraseminte pe o sosea parca prin Dolj, si cea care era la fata locului tot repeta despre cat de periculoasa e CISTERNA rasturnata ! Seara, la prezentarea stirilor au continuat sa persevereze in prostie in loc sa se corecteze...adica cisterna sau camion tot un drac era pt ei!!! La fel si cu 260km/ora ... astia e NISTE TARANI !
capricosti is offline  
Old 15-04-09, 23:15   #43
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Accident la 260 km/h

Bineinteles,pe cine puteau sa dea vina ? Pe baietii de la curse,care se alearga ca tampitii,etc,etc. Cica ala "se pare ca a fost vorba de o intrecere intre 2 masini,si ei au cazut victime acestei nesabuinte". Sarmanii de ei...da' se pare ca a uitat sa precizeze ca umblau rupti de beti...
Masina aia nu prinde 263 km/h decat daca o legi de avion. Putea sa aiba 10 cipuri,nu unul. Un Audi A6 3.0 TDI are din fabrica 233 bhp,si viteza maxima limitata la 240 km/h (parca). Un filmulet de pe youtube,arata cum un model similar,in Germania,care a primit cipul despre care tot se vorbeste, a fost dus la 265 bhp (adica ~20 de cai in plus) si ajungea la o viteza maxima de ~257 km/h (dupa GPS). Deci de unde prindea asta 263 km/h ??
Si ca tot veni vorba,cineva zicea de turometru blocat pe rosu la 5000 RPM. Si in care filmulet a vazut turometrul asta...ca eu nu vad decat vitezometrul si indicatorul de la zeama din rezervor.
Anyway,eu sunt convins ca masina nu avea o viteza atat de mare precum se speculeaza,si cei de la ProTV,dupa cum s-a mai spus,incearca si ei sa faca audienta.
Nea' de la jandarmi,ce sa zica si el,ca sa ii scoata pe ai lui,arunca vina pe soferul Audi-ului. Nu zic ca e nevinovat,dar intr-un accident ca cel de fata,toata lumea e vinovata. Nu trebuie sa arunci vina asa...cu nesimtire.
eMH is offline  
Old 16-04-09, 01:33   #44
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Accident la 260 km/h

Da emh, din pacate si la stiri si aici pe forum sunt multe persoane care nu mai proceseaza informatia. Ce citesc, aia le intra in cap. Din pacate asta e adevarul. Degeaba primesti un drept la replica ca opinia a fost deja formata. Ala putea sa mearga in paralel cu altu care mergea tare, nu nu, facea curse...

Dar pe forumul asta nu as fi crezut niciodata ca sunt atat de multi afoni cand vine vorba de masini. Ma gandeam ca cei care s-au obosit sa isi faca un cont aici au si ei macar un pic de cunostinte dar nu, arunca unu bomba, imediat zece : da frateeee, 260 avea ca are un tov de-al meu din spania un a6 identiiiic frate si a mers cu 280 la mine pe ulita...

neeeext?
Dimitris is offline  
Old 16-04-09, 08:15   #45
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Accident la 260 km/h

In ce fel poate sa arate botul, dar interiorul vad ca a rezistat, in sensul ca nu e contorsionat prea tare..
johhny is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -