Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Baia-Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 24-06-11, 12:51   #1
Bogdy_DK

Stage 3
 
Bogdy_DK's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 88
Member of:
[DACIA]
[SKODA]
Smile Obligatiile unei scoli de soferi Baia Mare

Dupa cum spune si titlul aici vreau sa povestim toti cei fara carnet de conducere si cei care se gandesc sa faca scoala de soferi despre cum ar trebui sa arate sau sa-si desfasoare serviciile o scoala de soferi din baia mare.Doresc fara reclame de scoli si alte treburi de genul acesta pentru ca exista moderatori pe acest forum care pot sterge respectivele posturi.

Pentru a avea o ordine va rog sa postati dupa formatul urmator:
Varsta
Mesaj

ex: 18
Am sa incep eu .Pentru mine o scoala de soferi trebuie sa inspire:
-profesionalism
-seriozitate
-calitate
si nu in ultimul rand sa fie alaturi de cursant atunci cand cade sau cand ia examenul de conducere

Astept pareri de la voi

Last edited by Bogdy_DK; 24-06-11 at 13:00.
Bogdy_DK is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 22:41   #2
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Obligatiile unei scoli de soferi Baia Mare

din pacate in ziua de azi o scoala de soferi nu prea inseamna ce ai enumerat tu mai sus! decat o fabrica de bani! dai bani si cu putin entuziasm te-ai facut cu un permis!
__________________
Wir Lieben Autos
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 25-06-11, 22:59   #3
Bogdy_DK

Stage 3
 
Bogdy_DK's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 88
Member of:
[DACIA]
[SKODA]
Default Re: Obligatiile unei scoli de soferi Baia Mare

mda..intradevar ...toata chestia consta in atitudinea instructorului,pentru ca ha i sa zicem ca teoria tio preda unul ce nu are chef dar tu daca o inveti logic sa zicem ca o prinzi..dar conducerea ei bine aceea e peste 70% dupa parerea mea .Si da ai dreptate sunt instructori care se uita la ceas si in loc de 1h si ceva cat trebuie tot fenteaza cursantul si alte chestii marunte dar care acumulate influenteaza examenul
Bogdy_DK is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 08:09   #4
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Obligatiile unei scoli de soferi Baia Mare

Quote:
Originally Posted by Bogdy_DK View Post
mda..intradevar ...toata chestia consta in atitudinea instructorului,pentru ca ha i sa zicem ca teoria tio preda unul ce nu are chef dar tu daca o inveti logic sa zicem ca o prinzi..dar conducerea ei bine aceea e peste 70% dupa parerea mea .Si da ai dreptate sunt instructori care se uita la ceas si in loc de 1h si ceva cat trebuie tot fenteaza cursantul si alte chestii marunte dar care acumulate influenteaza examenul
2 ore trebuie sa faci nu 1 ora si ceva! sau mai putin de 1 ora, dar ei sunt smecheri si majoritatea plictisiti, din pacate! nu poti nega ca, teoria nu e buna, si ia la randul ei este foarte importanta, dar si conducerea este la fel de importanta fiecare parte din scoala de soferi are o logica si o atributie dar din pacate vezi tu ca ramane sa facem noi totul sa fie important pentru ca in ziua de azi rar intalnim asa ceva, si sunt exemple mai au colegi, prieteni ca ce instructor bun am ce bine ma inteleg cu el, dar pedeasupra el te poarta 1 ora prin oras sau pe sate iti explica ce-ti explica, daca inveti sa conduci cat te poarta el ii bine daca nu treaba ta, pe el nu prea il intereseaza, nu degeaba se zice ca e bine sa conduci si inainte sa dai pentru permis sa inveti lucrurile esentiale!

Last edited by bujuKYL; 26-06-11 at 08:12.
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 08:25   #5
razvyrulz

Stage 5
 
razvyrulz's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,285
Member of:
[VW]
Default Re: Obligatiile unei scoli de soferi Baia Mare

eu am facut scoala la 17 ani , am facut cu un batranel(Haidu), pe vremea aia avea un Tico, il recomand oricui. Teoria se facea la o alta scoala, iar la conducere, nu mint, se enerva pe tine, se mai si agita, dar asta inseamna ca il si interesa
razvyrulz is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 20:47   #6
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Obligatiile unei scoli de soferi Baia Mare

Quote:
Originally Posted by razvyrulz View Post
eu am facut scoala la 17 ani , am facut cu un batranel(Haidu), pe vremea aia avea un Tico, il recomand oricui. Teoria se facea la o alta scoala, iar la conducere, nu mint, se enerva pe tine, se mai si agita, dar asta inseamna ca il si interesa
nu cred ca mai e batranelu in sistem, sa schimbat legea acum nu mai poate fi oricine doreste instructor si bine au facut, ca deja prin baia mare erau cate masini de taxi atatea si de scoala!
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 21:56   #7
razvyrulz

Stage 5
 
razvyrulz's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,285
Member of:
[VW]
Default Re: Obligatiile unei scoli de soferi Baia Mare

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
nu cred ca mai e batranelu in sistem, sa schimbat legea acum nu mai poate fi oricine doreste instructor si bine au facut, ca deja prin baia mare erau cate masini de taxi atatea si de scoala!
Ba este :P are un fiesta :P
razvyrulz is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 11:05   #8
Bogdy_DK

Stage 3
 
Bogdy_DK's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 88
Member of:
[DACIA]
[SKODA]
Default Re: Obligatiile unei scoli de soferi Baia Mare

va rog sa nu ne indepartam de la subiect ,vreau sa aflu parerile voastre despre subiect pentru ca vreau sa stiu dupa ce criterii se alege o scoala de soferi in zilele noastre
Bogdy_DK is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 12:22   #9
FranktheTank

Stage 3
 
FranktheTank's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 157
Member of:
[VW]
Default Re: Obligatiile unei scoli de soferi Baia Mare

Quote:
Originally Posted by Bogdy_DK View Post
vreau sa stiu dupa ce criterii se alege o scoala de soferi in zilele noastre
De obicei dupa pret, si dupa aia dupa masina de scoala...
FranktheTank is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 23:01   #10
Bogdy_DK

Stage 3
 
Bogdy_DK's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 88
Member of:
[DACIA]
[SKODA]
Default Re: Obligatiile unei scoli de soferi Baia Mare

Quote:
Originally Posted by FranktheTank View Post
De obicei dupa pret, si dupa aia dupa masina de scoala...
Ma gandesc ca la orice serviciu nu pretul impune calitatea,adica poate fi o scoala la 7-8 milioane(cat. b) si poate se presteaza mult mai bine serviciile de instruire deca la o scoala foarte cunoscuta dar de mai proasta calitate(si pret pt aceeasi categorie de 10 mil).Si inca ceva ,am observat tot mai mult ca aici nu conteaza aproape deloc modalitatiile de promovare(site,anunturi,bannere si alte minuni) cat recomandarea verbala a unui prieten ce a facut cu un instructor:"Bai eu am facut cu ala...se stie tipul ,pune suflet",daca intelegeti ce vreau sa spun

Last edited by Bogdy_DK; 27-06-11 at 23:08.
Bogdy_DK is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 01:53   #11
razvyrulz

Stage 5
 
razvyrulz's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,285
Member of:
[VW]
Default Re: Obligatiile unei scoli de soferi Baia Mare

Quote:
Originally Posted by Bogdy_DK View Post
Ma gandesc ca la orice serviciu nu pretul impune calitatea,adica poate fi o scoala la 7-8 milioane(cat. b) si poate se presteaza mult mai bine serviciile de instruire deca la o scoala foarte cunoscuta dar de mai proasta calitate(si pret pt aceeasi categorie de 10 mil).Si inca ceva ,am observat tot mai mult ca aici nu conteaza aproape deloc modalitatiile de promovare(site,anunturi,bannere si alte minuni) cat recomandarea verbala a unui prieten ce a facut cu un instructor:"Bai eu am facut cu ala...se stie tipul ,pune suflet",daca intelegeti ce vreau sa spun
Recomandarea e cea mai buna reclama, nu te lauzi si recomanzi singur, te recomanda altul care a trecut pe la tine si e multumit.
razvyrulz is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 22:09   #12
Nesabuitul

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 5
Default Re: Obligatiile unei scoli de soferi Baia Mare

Aveti dreptate (Bogy si razvyrulz).Sunt instructor si intr-adevar asa este(am site,e promovat foarte bine si alte chestii),dar tot mai multa lume vine prin recomandare ;spun asta din experienta
Nesabuitul is offline   Reply With Quote
Old 18-08-11, 09:33   #13
StoRo

Stage 3
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 75
Default Re: Obligatiile unei scoli de soferi Baia Mare

Io la Robot am facut, si au instructori de treaba.
StoRo is offline   Reply With Quote
Old 18-08-11, 19:56   #14
Paco4golf
Banned

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 809
Member of:
[VW]
Default Re: Obligatiile unei scoli de soferi Baia Mare

Va recomand scoala de soferi TICU , pt mai multe informatii contactatima
Am facut scoala de AUTODRIVER , mi se pare ok pret-ul a fost 20 de milioane dar nu am putut da pe camionul ala ca atunci sa schimbat legea si a trebuit sa aduca alt camion si a zis sa fac niste ore si pe ala si am mai dat 2 milioane.
In total a fost in jur de 24 de milioane cu tot ce am avut , analize , prostii chestii trestii , a,b,c+e

dar acuma va recomand scoala de soferi TICU , este foarte buna , cunosc persoanele de acolo , chiar pe cel care detine scoala si pe copii lui si fac o treaba de minune , cei care au facut la el sunt foarte multumiti , de servicii.
Paco4golf is offline   Reply With Quote
Old 21-08-11, 13:03   #15
ballack

Stage 5
 
ballack's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,025
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Obligatiile unei scoli de soferi Baia Mare

Intai de toate, cred ca instructorul trebuie sa fie interesat sa invete pe altii. Apoi sa vorbeasca frumos cu elevul (fara injuraturi si apelative de animale de pe langa casa omului), sa aiba rabdare, sa fie un om calm, sa nu-l agreseze fizic/verbal. Ora de conducere sa fie ora, nu 15 minute; sa faca orarul pt ora in functie de cum poate elevul, etc. Si sa fie la un pret rezonabil (desi unii prefera sa dea un ban in plus unui instructor care se arata interesat sa-l invete sa sofeze decat unuia caruia i se "rupe"). Si nu in ultimul rand, sa aiba o masina buna, nu o masina de pe vremea lui Fred Flinstone la care prinde frana la 13 apasare a pedalei

Cu un astfel de instructor am facut eu scoala de soferi. Nu-l laud ca mi-e tata, il laud pt profesionalismul lui si dedicarea cu care isi face meseria.
__________________
Citroen Xsara 1.6 16v 110 CP

Last edited by ballack; 21-08-11 at 13:06.
ballack is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -