Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Baia-Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 17-11-08, 20:24   #391
razvyrulz

Stage 5
 
razvyrulz's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,285
Member of:
[VW]
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by andreiand1 View Post
deci nene....problema e ca eu am 23 de ani si am ajuns totusi sa imi dau seama de riscurile care le implica condusul cu viteza si ceea ce e grav ca un om in toata firea cuvantuluinu are atata cap incat sa isi dea seama ca face cea mai mare tampenie, iar dupa un incident ca si asta, ramane o sotie fata sot, si unul sau mai multi copii fara tata...asta e cel mai grav va oameni care presupui ca au minte, nu o au. omule......in apropiere e un local....probabil batrana venea de acolo sau mergea acolo.....totusi nu era in the middle of the desert. probabil ca si ea o fi facut o greseala cand a traversat dar soferul cand a vazut ca e cineva pe carosabil trebuia sa adapteze viteza pt ca totusi cred ca batrana nu a avut agilitatea necesara si sa se arunce in 2 sec in fata masinii....de aici crede cine ce vrea. eu unul daca vad un bou pe drum, cel putin reduc viteza pt ca cine stie ce gandeste bou respectiv si e mai sigur sa anticipez eu. numai bine
nu pot fi de acord de nici o culoare cu tine, in primul rand varsta(23) nu te face musai mai destept sau sofer mai bun; in al doilea rand, soferul conducea o masina pe drum, uau ce chestie ... femeia a intrat pe sosea pe unde? prin loc nepermis. Omul oricum va plati pt o fapta pt care nu e vinovat(in opinia mea), iar despre femeie ... dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca ...

P.S.:nu te'am "atacat", mi'am spus doar parerea.

Last edited by razvyrulz; 17-11-08 at 20:29.
razvyrulz is offline   Reply With Quote
Old 17-11-08, 20:38   #392
IonutzMFF
BMW Driver


Stage 5
 
IonutzMFF's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,438
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
Default Re: Accidente Baia Mare

Viteza am aproximat'o , dar in jurul valorii de 120-130 cam asa era , totusi sa vezi asa scena parca desprinsa dintr'un film horror te zguduie pina la maduva spinarii .....
Soferul avea partea lui de vina dar nici intr'un caz femeia nu avea ce cauta acolo , amandoi au partea lor de vina : 1.soferul a depasit viteza legala 2. femeia a trecut prin loc nepermis ..Amandoi sunt vinovati , femeia a platit cu viata , iar barbatul a ramas in stare de soc si i se va intiparii in memoria toata viata aceea imagine
__________________
RRR Grup Baia Mare
IonutzMFF is offline   Reply With Quote
Old 17-11-08, 21:33   #393
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Accidente Baia Mare

Soferului i se poate reprosa doar ca a avut viteza cam mare dar acelasi lucru se intampla si la 70kmh sau 80kmh. Acelasi lucru il puteam pati oricare dintre noi, banuiesc ca nici unu' nu mergeti cu 50 la ora pe segmentul respectiv, deci nu mai tot aruncati cu noroi.
__________________
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 17-11-08, 21:48   #394
Brabus

Stage 5
 
Brabus's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,183
Default Re: Accidente Baia Mare

din pacate nenorociri se intimpla in fiecare zi (ajunge sa te uiti la un jurnal de stiri si sa vrei sa te bagi intr-un buncar).
dar ma gindesc ca vine vreme rea, deja am vazut ca in unele zone a nins bine. sper totusi sa constientizeze lumea pericolul unui carosabil cu zapada, polei , gheata, ca altfel din 27 de pagini o sa facem 270.
drumuri bune
Brabus is offline   Reply With Quote
Old 17-11-08, 23:14   #395
adisoruc
Seat Driver

Stage 5
 
adisoruc's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,883
Member of:
[SEAT]
Default Re: Accidente Baia Mare

luati in calcul si ceata care era atunci dimineata!!!!
adisoruc is offline   Reply With Quote
Old 17-11-08, 23:36   #396
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: Accidente Baia Mare

Hmm Inteleg faptul ca politia ia in calcul viteza soferului ... dar nu ar fi plin de ipocrizie ca vre`unul dintre noi sa acuze acest fapt ? Nu cer sa`mi raspundeti, doar sa va puneti intrebarea : Cand faci un drum de Cj , cam care e viteza cu care circuli , mai ales pe acel segment lung ?
TRX is offline   Reply With Quote
Old 17-11-08, 23:46   #397
mosky
Banned

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 305
Member of:
[VW]
Default Re: Accidente Baia Mare

+\- 120 km\h , parerea mea baba nu avea ce cauta acolo nesemnalizata
mosky is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 00:16   #398
Soche

Stage 5
 
Soche's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 470
Member of:
[SEAT]
Default Re: Accidente Baia Mare

Era ceatza in dimineata aia din cate am inteles din spusele prietenilor si din spusele unui membru al forumului mai sus. Si daca circula cu 70 la ora nu o putea evita in acest tip de conditii meteo cred eu. Ca a condus cu 120-130 ok e greseala lui. Sa-i suspende permisu. Va spun o vorba... "Pietonul are voie sa treaca pe oriunde vrea dar o face pe riscul lui." Mi-a ramas intiparita vorba asta care a spus-o tocami instructorul meu de legislatie. Asa ca nu acuzati soferul atat de tare, o sa-si primeasca si el pedeapsa cuvenita pt inconstienta,neadaptare la conditile meteo si la viteza limita a portiunii de drum. Dar daca stai sa te gandesti ce pedeapsa mai mare poate primii decat socul prin care trece si imaginiile care o sa-l cutremure mult timp de acum incolo???

Conduceti cu atentie sporita. Mai mult de atat nu pot spune. Se pot evita astfel de cazuri prin mai multa atentie si prin circularea cu o viteza acceptabila. Zic acceptabila in sensul de a conduce in limitele bunului simt, ca nici eu nu conduc ortodox tot timpu. Uneori mai poti sa-i dai un 90-100 dar doar cu mare grija.
__________________
Seat Ibiza - MM 12 ELF

Galerie persoanala de poze -> http://www.wix.com/oiegaspaul/photography

Last edited by Soche; 18-11-08 at 00:19.
Soche is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 01:45   #399
GODLESS
Colectionar Machete

Stage 5
 
GODLESS's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 433
Default Re: Accidente Baia Mare

Da de unde stiti voi cu cat circula citronelul ? Era vre-un radar pe acolo ? tot povestiti , povesti !!! Poate ca masina stationa si baba venea in fuga spre masina cu 120 la ora !!! Oare avea baba full casco ? Ca a avut dauna totala !!
Sunteti incredibili !!!
__________________
Atentie la viteza !!! Sa nu fie mai mare decat poate ingerul tau zbura !!!
GODLESS is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 09:43   #400
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Accidente Baia Mare

oricum avea viteza big time omul de a reusit sa dezmembreze asa masina.
eu am vazut multe masini cu dauna totala(asigurarile sa traiasca) date in stalp de beton de proprietari, cu 80-70-90 la ora, si nu erau asa de adanc dezmembrate...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 19:27   #401
Soche

Stage 5
 
Soche's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 470
Member of:
[SEAT]
Default Re: Accidente Baia Mare

Mai sa sti ca ai dreptate. Dupa ce am postat am vazut articolul aseara pe net cu tto cu filmare. M-am cam ingrozit ce e drept dar cand am avzut masina am ramas cu gura cascata. Cum sa lovesti in halu ala masina daca n-ai avut viteza. Pur si simplu i-a raschetat toata partea dreapta fata pana la roata, pur sis implu ii se vedea discu de frana si toate cele.... La halul ala e posibil ca 120 sa fie si prea putin... Cine stie? Bunu dumnezeu si soferu...
Soche is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 20:58   #402
VG30DETT

Stage 5
 
VG30DETT's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 724
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Nissan]
Default Re: Accidente Baia Mare

eu unul nu il acuz pe sofer nu cred ca a fost vina lui oricare ar fi fost viteza de deplasare a masini ,femeia lovita nu avea ce cauta pe un drum national.Sau mai bine sa urmarim ce va zice Politia.
__________________
VG30DETT is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 00:37   #403
GODLESS
Colectionar Machete

Stage 5
 
GODLESS's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 433
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by Soche View Post
Mai sa sti ca ai dreptate. Dupa ce am postat am vazut articolul aseara pe net cu tto cu filmare. M-am cam ingrozit ce e drept dar cand am avzut masina am ramas cu gura cascata. Cum sa lovesti in halu ala masina daca n-ai avut viteza. Pur si simplu i-a raschetat toata partea dreapta fata pana la roata, pur sis implu ii se vedea discu de frana si toate cele.... La halul ala e posibil ca 120 sa fie si prea putin... Cine stie? Bunu dumnezeu si soferu...
Eu zic ca daca mergea cu 200-250 km/h nu o mai lovea pe baba !!!

Dovada:
https://www.youtube.com/watch?v=_FQB0L2AO0U

P.S. : DRIVE FAST ! SPEED SAVES LIVES !!!
GODLESS is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 01:11   #404
botdriver

Stage 5
 
botdriver's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,716
Member of:
[DACIA]
Default Re: Accidente Baia Mare

Femeia aceia(68 d ani) a fost inconstienta i s-a spus inainte sa nu traverseze ca vine masina si daca nu stiti era sa fie lovita prima data de un camion,soferul o putea evita cu riscul de a intra sub camion a evitat cat a putut este sofer cu experienta nu incepator si putini dintre voi a-ti condus atat credeti-ma,pacat ca o sa ramana cu constiinta incarcata pe viata,este un om deosebit.Pare rau pt ce s-a intamplat!
botdriver is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 09:53   #405
andreizr1

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 2,030
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Accidente Baia Mare

eu nu am mers niciodata peste 100 acolo , si cind vad o baba pe margine, cu intentii ciudate .... incetinesc din timp, asta se numeste condus preventiv ....
andreizr1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -