Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Baia-Mare

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 08-01-11, 12:15   #346
MITSU
Honda Driver

Stage 5
 
MITSU's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 808
Member of:
[Honda]
Default Re: Boicot Benzinărie(DATA 17-19.2011 INTALNIRE KAUFLAND COSBUC)

pai ne-au blocat pompele ... adica n-au incasat banii pe care in mod normal i-ar fi incasat ( un lucru minuscul ) , iar daca e sa analizam problema , intradevar nu o sa ajungem nicaieri probabil , dar trebuie sa ia amploare treaba asta.

dar e vorba din nou de unitatea romanilor pana la urma ...si cine a fost ieri la protest si-a dat seama ca nu o sa putem unii nici macar 100 de romani daramite o tara intreaga. si sincer imi pare rau ca nu se poate face nimic si nu avem sprijinul legii si a altor asociatii care ar putea schimba situatia. interesul oamenilor scade ( cum ai zis si tu ) pe zi ce trece , pentru ca observa toata lumea ca nu se intampla nimic ....dar raman la ideea mea ca trebuie inceput de undeva .
MITSU is offline  
Old 08-01-11, 12:59   #347
Paco4golf
Banned

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 809
Member of:
[VW]
Default Re: Boicot Benzinărie(DATA 17-19.2011 INTALNIRE KAUFLAND COSBUC)

Quote:
Originally Posted by MITSU View Post
pai ne-au blocat pompele ... adica n-au incasat banii pe care in mod normal i-ar fi incasat ( un lucru minuscul ) , iar daca e sa analizam problema , intradevar nu o sa ajungem nicaieri probabil , dar trebuie sa ia amploare treaba asta.

dar e vorba din nou de unitatea romanilor pana la urma ...si cine a fost ieri la protest si-a dat seama ca nu o sa putem unii nici macar 100 de romani daramite o tara intreaga. si sincer imi pare rau ca nu se poate face nimic si nu avem sprijinul legii si a altor asociatii care ar putea schimba situatia. interesul oamenilor scade ( cum ai zis si tu ) pe zi ce trece , pentru ca observa toata lumea ca nu se intampla nimic ....dar raman la ideea mea ca trebuie inceput de undeva .
dute dati foc intr-un peco sa vezi daca intereseaza pe careva :-j
Zice lumea dumnezeu sa il ierte si atat.Cat timp la ei le intrat banii in buzunar nu o so ieftineasca pentru ca profita cat sunt la putere si dupa ce nu mai sunt o sa traiasca nu bine , ci foarte bine pentru ca o sa aiba bani pentru 10 vieti
Paco4golf is offline  
Old 08-01-11, 13:09   #348
razvyrulz

Stage 5
 
razvyrulz's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,285
Member of:
[VW]
Default Re: Boicot Benzinărie(DATA 17-19.2011 INTALNIRE KAUFLAND COSBUC)

DEREGLATILOR!!!!!! nu e un topic gen "VERSUS"... aici se planuiesc protestele, nu se despica firu'n 4
razvyrulz is offline  
Old 08-01-11, 17:12   #349
bogo4all

Stage 5
 
bogo4all's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,392
Default Re: BOICOT BENZINARIE(DATA 14.01.2011 ora 17:00 INTALNIRE KAUFLAND COSBUC)

In data de 14.01.2010 se va organiza din nou pe plan national, ora 17 in acelas loc de intalnire la noi in Baia Mare.
bogo4all is offline  
Old 09-01-11, 03:58   #350
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: BOICOT BENZINARIE(DATA 14.01.2011 ora 17:00 INTALNIRE KAUFLAND COSBUC)

Am dat de un articol incredibil
Titlul lui este urmatorul
Cum câştigă Petrom de patru ori mai bine decât anul trecut dacă produce şi vinde mai puţin?

http://wall-street.md/view_art.php?view_sub=56189651

"La nivel de piaţă vânzările totale de carburanţi au săzut cu 12%, iar cele din retail s-au contractat cu 6%. Noi am scăzut mai mult pentru că în 2009 am avut multe vânzări de păcură. Oricum, la nivel de piaţă cred că până la sfârşitul anului vom avea pe partea de retail o scădere de 10%, iar pentru 2011 este dificil să fac o predicţie pentru că evoluţia va depinde foarte mult de măsurile de relansare care vor fi luate şi de efectul acestora", a mai precizat Mariana Gheorghe, CEO al Petrom

În contextul în care compania nici nu a produs mai mult şi nici nu a vândut mai multă motorină şi benzină, rezultatele bune sunt explicate în mare parte prin creşterea preţurilor atât la petrol, cât şi la carburanţi.

"Iniţial, concurenţa pe client a dus la o scădere a preţurilor, dar apoi au intervenit mai mulţi factori independenţi de noi care au dus la majorarea acestora cum ar fi creşterea TVA sau creşterea cotaţiilor internaţionale", explică Gheorghe.

Producţia, mina de aur

Pe partea de explorare şi producţie, care reprezintă practic bogăţia Petrom, compania a raportat un profit operaţional (EBIT) de 1,7 miliarde de lei (427 de milioane de euro), aproape dublu comparativ cu perioada similară a anului trecut, chiar şi pe fondul unei scăderi de 3% a producţiei.

Daca cititi printre randuri veti realiza ca astia fac profituri imense si pe timp de criza si toate pe seama noastra...daca lor le scad vanzarile ei cresc preturile pentru ca noi suntem slabi si mergem in continuare sa le cumparam benzina...cand in orice stat civilizat astfel de practici nu isi au locul caci sunt taxate imediat de consumatori prin actinui multiple de protest in care se mobilizeaza toata populatia.
OAMENI BUNI NU LE MAI CALCATI PRAGUL BENZINARIILOR SA AI INVATAM MINTE,REDUCETI CONSUMUL SI MERGETI LA LUK OIL SI ROMPETROLtrebuie sa le reducem vanzarile la maxim astia sunt atat de nesimtiti
dany12epz is offline  
Old 09-01-11, 04:16   #351
El_Diavolo

Stage 3
 
El_Diavolo's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 78
Default Re: BOICOT BENZINARIE(DATA 14.01.2011 ora 17:00 INTALNIRE KAUFLAND COSBUC)

eu oricum alimentam de la Lukoil, ca tot timpul e coada la Petrom pe republicii, si in weekend au reducere ...da la 15% cat consuma pisi mea in oras...si eu cum numai in oras umblu...da sa-i frec cu preturile lor!
__________________
BMW - Brings Me Women
El_Diavolo is offline  
Old 09-01-11, 10:29   #352
trx23

Stage 5
 
trx23's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 502
Member of:
[Opel]
Default Re: BOICOT BENZINARIE(DATA 14.01.2011 ora 17:00 INTALNIRE KAUFLAND COSBUC)

OAMENI BUNI NU LE MAI CALCATI PRAGUL BENZINARIILOR SA AI INVATAM MINTE,REDUCETI CONSUMUL SI MERGETI LA LUK OIL SI ROMPETROL deja asta suna a reclama,mergeti si va puneti gpl pe masina pretul este sub jumate din pretul celorlalti carburanti o instalatie este undeva la 2000 lei performantele scad cam cu 10 % dar pt cine circula mai mult prin oras cred ca e nesemnificativ si problema e rezolvata.
trx23 is offline  
Old 09-01-11, 11:26   #353
razvyrulz

Stage 5
 
razvyrulz's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,285
Member of:
[VW]
Default Re: BOICOT BENZINARIE(DATA 14.01.2011 ora 17:00 INTALNIRE KAUFLAND COSBUC)

hai ca la antene ne'au dat doar pe noi baimarenii:

http://videonews.antena3.ro/action/v...carburantilor/
razvyrulz is offline  
Old 09-01-11, 14:27   #354
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: BOICOT BENZINARIE(DATA 14.01.2011 ora 17:00 INTALNIRE KAUFLAND COSBUC)

Quote:
Originally Posted by trx23 View Post
OAMENI BUNI NU LE MAI CALCATI PRAGUL BENZINARIILOR SA AI INVATAM MINTE,REDUCETI CONSUMUL SI MERGETI LA LUK OIL SI ROMPETROL deja asta suna a reclama,mergeti si va puneti gpl pe masina pretul este sub jumate din pretul celorlalti carburanti o instalatie este undeva la 2000 lei performantele scad cam cu 10 % dar pt cine circula mai mult prin oras cred ca e nesemnificativ si problema e rezolvata.
Este si gpl-ul o solutie dar cum spui tu costa 2000 lei.
Sa mergi la alte benzinarii nu costa nimic
Nu am zis mol si agip pentru ca ei cumpara de la petrom
dany12epz is offline  
Old 09-01-11, 15:04   #355
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: BOICOT BENZINARIE(DATA 14.01.2011 ora 17:00 INTALNIRE KAUFLAND COSBUC)

Am vazut aseara la realitatea declaratia Dl Adrian Vasilescu consilierul guvernatorului Bnr Mugur Isarescu si a deputatului PDL Daniel Oajdea
Datorita acestor boicoturi atragem atentia si unor oameni importanti din viata economica si politica a Romaniei.
Vreau sa va spun ca intr-o discutie neoficiala cu un demnitar din arcul guvernamental,am fost felicitati si mi s-a spus franc ca foarte bine facem si sa continuma sa punem o presiune cat mai mare pe benzinari caci numai atunci guvernul are o justificare pentru a intervenii.
"Cunoaşteti poziţia Băncii Naţionale, care a fost exprimată prin vocea guvernatorului, nu întelegem ce se întamplă pe piaţa carburanţilor şi de unde vin aceste scumpiri. Este de neînţeles această dinamică a preţurilor la benzină şi motorină, în condiţiile în care avem încă extracţii interne şi faţă de anii trecuţi un preţ mai rezonabil pe piaţa internaţională la ţiţei", a declarat Adrian Vasilescu.

"Avem de-a face cu un monopol privat care nu e bine gestionat de stat, de Consiliul Concurenţei. Românii sunt consumatori captivi. Nu putem cere oamenilor să meargă pe bicicletă ca să nu mai crească preţurile. Cei din Consiliul Concurentei ar trebui traşi la răspundere, poate chiar ar trebui să fie trimis la plimbare şi să fie puşi alţii în loc. Categoric nu îşi fac treaba", a declarat Daniel Oajdea, deputat PDL

Ei nu ne pot obliga sa mergem cu bicicleta insa noi ca si consumatori avem dreptul de a o face numai noi putem sa iesim din captivitate....haideti sa facem noi ceva inainte sa asteptam ca altii sa se implice pentru noi.
dany12epz is offline  
Old 09-01-11, 15:19   #356
stelian67

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 39
Default Re: BOICOT BENZINARIE(DATA 14.01.2011 ora 17:00 INTALNIRE KAUFLAND COSBUC)

Din pacate acest protest IN ACEASTA FORMA este unul simpatic intradevar dar fara mari efecte asupra benzinarilor. Eu l-as vedea MULT MAI EFICIENT sub alta forma . Ar trebuii "sabotate" citeva saptamini la rind ,benzinariile unui singur concern ,eu zic OMV- Petrom pentru ca este cel mai mare ,lasindu-le libere pe celelalte. Dupa vreo 4-5 saptamini "sabotajul " ar trebuii extins si la Rompetrol ,mentinindu-l bineinteles la Omv- Petrom. Va garantez ca dupa 8- 10 saptamini ,cind Lukoil si Moll vor simti ca sunt urmatorii si ca vor pierde semnificativ din volumul de vinzari fata de cele 8-10 saptamini anterioare cind vinzarile lor au crescut datorita "sabotarii" concurentei, vor realiza ca doar o scadere a pretului ii poate ajuta. CONSIDER CA ACESTA ESTE SINGURUL MOD IN CARE ACEST PROTEST POATE SA DEA REZULTATE ALTFEL RAMININD DOAR O MANIFESTARE ROMANTICA SI INTRADEVAR SIMPATICA.
stelian67 is offline  
Old 09-01-11, 15:20   #357
stelian67

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 39
Default Re: BOICOT BENZINARIE(DATA 14.01.2011 ora 17:00 INTALNIRE KAUFLAND COSBUC)

Eu m-am hotarit sa listez pe imprimanta mea de acasa ,pentru inceput 100 de fluturasi cu indemnuri de a nu mai alimenta in OMV_PETROM (explicind bineinteles scopul urmarit)pe care o sa le impart pe parbrize cind ma duc cu nevasta la supermarket . E super ok protestul dar eu cred ca daca se explica in fluturas scopul pentru care ar fi bine sa nu se alimenteze din cele doua lanturi de benzinarii oamenii nu au de ce sa nu se conformeze. Pina la urma nu cred ca este cineva care nu-si doreste scaderea pretului la combustibil.
stelian67 is offline  
Old 09-01-11, 15:39   #358
stelian67

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 39
Default Re: Boicot Benzinărie(DATA 07.01.2011- INTALNIRE KAUFLAND COSBUC 17.00)

Quote:
Originally Posted by simon_sergiu View Post
Eu chiar nu inteleg!
Actiunea noastra de a ataca Petromul de pe Republici e chiar impotriva telului nostru. Ar trebui sa ne concentram pe benzinariile scumpe nu pe cea mai ieftina din oras. Mi se pare chiar aiurea, dar daca e sa boicotam doar de dragul boicotului asta e. Oricum dupa parerea mea nu benzinariile sunt devina si in special nu saracul angajat care face pe el de stress cand ne vede atatia si care se chinuie sa numere maruntis. Nu facem altceva decat sa incurcam populatia si oricum cine chiar are rezervorul gol se va intoarce maine...
Am studiat problema si pretul carburantului in Romania e 50% accize si din ceilalti 50% , 25% e TVA-ul asa ca statul e in principal de vina.
In Romania e a 5-a cea mai ieftina benzina din europa in conditiile in care pretul petrolului din import are acelasi pret pentru toti.
Statul e de vina nu benzinariile !!! cum a spus si la stiri !!!
Vina benzinariilor poate fi doar diferenta de pret dintre una si alta.

Daca sindicatul transportatorilor care are probabil cea mai mare autoritate sa faca proteste de acest gen nu face nimic eu cred ca asta inseamna ca nu se poate face nimic cu vreun efect pozitiv nici macar pe termen scurt.

Eu incep sa fiu impotriva acestui protest, nu pentru ca sunt convins ca nu va avea absolut nici un efect, ci pentru ca se actioneaza aiurea - chiar impotriva principiului prin boicotarea celei mai ieftine benzinarii din oras, cea care in principiu incearca sa tina cu populatia.
Probabil ca pretul e mai mic cu 10, 20 de bani ,benzinariile au libertatea in limita a 5% din pret sa-si faca politica de pret, ceea ce e important la campania asta e ca ea este indreptata impotriva companiilor petroliere ,ele dicteaza pretul ,iar aici PETROM- OMV face legea . Din acest motiv trebuie boicotate aceste benzinarii pentru ca compania acolo incaseaza, la pompa . Daca la pompele OMV -PETROM nu se mai incaseaza conducerea companiei nu poate decit sa scada pretul semnificativ pentru a readuce clientii la pompa.
Exact asat e important sa determini OMV- PETROM sa scada pretul ,odata acest obiectiv atins ceilalti nu pot decit sa procedeze la fel . Aceasta actiune este similara cu bataia de strada cind te inconjoara vreo 3-4 . Daca prima data il lovesti pe cel mai slabut ceilalti iti sar in cap si te termina dar daca prima data il culci la pamint pe cel mai puternic ceilalti se gindesc daca nu ar fi bine sa fuga.Acesta este rationamentul si eu cred ca este unul corect.
P.S. In 7 nu am putut fi in parcarea de la Kaufland dar de la 17,45 pina la 19 am batut toate benzinariile din oras si nici urma de protest . In opinia mea ar trebui stat in pompa cel putin 2-3 ore , faptul ca platim cu monede nu e de natura sa incurce statia peco ,scopul este blocarea ei un timp cit ai indelungat. Pot de exemplu sa alimentez de 7 ori cite 2 lei . Alimentez , platesc, spal parbriz ,unflu roti ,ies din pompa s ma reasez la rind. Cine ma poate opri si pe ce motiv? Eu am rezervorul mic si atit intra de 2 lei.
stelian67 is offline  
Old 09-01-11, 16:50   #359
Didy

Stage 2
 
Didy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 62
Default Re: BOICOT BENZINARIE(DATA 14.01.2011 ora 17:00 INTALNIRE KAUFLAND COSBUC)

Parerea mea e ca la urmatorul protest cel din 14 ian ar trebuii sa ne strangem mai multa lume si sa blocam toate statiile petrom din Baia Mare... dar cum am vazut si la ultimu protest am fost in jur de 9-10 masini... asa nu se poate... nu suntem deloc uniti...

DACA VA CONVINE PRETUL BENZINEI STATI IN CASA SAU PLIMBATI-VA SEARA PRIN ORAS CU MASINILE... DE ATATA SUNTETI IN STARE !!! DACA NU VA CONVINE, ATUNCI HAIDETI IN STRADA SA FACEM CEVA !!! HAIDETI PE 14 LA PROTEST !!!
__________________
Urban Racers Member
Didy is offline  
Old 10-01-11, 00:19   #360
vlad_:P

Stage 5
 
vlad_:P's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 486
Member of:
[RENAULT]
Default Re: BOICOT BENZINARIE(DATA 14.01.2011 ora 17:00 INTALNIRE KAUFLAND COSBUC)

lumea ar veni daca ar sti, putini suntem cei de pe forum, insa ideea lui stelian67 cu fluturasii mi se pare foarte buna, ar fi si mai buna daca ai putea scrie pe fluturas si data urmatorului protest, locul de intalnire, si scopul si eu cred ca din 100 de masini care au primit fluturasul de la stelian67, macar 10 oameni sa vina si ii ok.

ideea e ca nu toata lumea care ar participa la boicot are cont pe 4tuning si de aceea nu stie unde si cand se organizeaza urmatorul.
__________________
vlad_:P is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -