Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > CHRYSLER/DODGE/JEEP > Alte discutii CHRYSLER/DODGE/JEEP

Reply
 
Thread Tools
Old 05-07-07, 22:10   #1
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Cat e de usor de cumparat dodge Neon in romania?

se gasesc deastea in romania? ma gandeam sa iau una ieftina din generatia 95-99 si sa o las la niste prieteni, ca sa am ce sa conduc cand vin in tara... e super ieftina masina, si cum aici am avut trei (un 96, 05, si un SRT4 din 04), stiu exact ce probleme are si cum sa le rezolv... am si cateva piese de performanta care mi-au ramas de la ele si care le-as baga intr-o cutie si le-as trimite prin posta, deci ar fi ca si cum as transplanta masina in alt corp

nu stiu cat de greu este, dar poate imi dati niste sugestii
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 25-07-07, 10:27   #2
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: cat e de usor de cumparat dodge Neon in romania?

momentan sunt 2-3 de vanzare pe siturile de vanzari auto din ro

Cand am avut si eu NEON am incercat sa caut proprietari de dinastea in Ro si din pacate am gasit tot asa 2-3 ( 1 cu care am povestit ) .
Nu neaparat ca e o masina rara dar nu e cautata in Ro , Americanele ii sperie pe romani.
Al meu era din 98 si cu volan pe dreapta (facut pt englezi)
am dat pe el 600 euro deci ieftin si banuiesc ca in canada sunt cate-va sute de dolari modelele sub 2000.
Cat despre SRT4 -le tau .. te admir o masina cu personalitate

Daca vrei o masina pentru plimbare in Ro .. si te-ai gandit la Neon , nu mai sta pe ganduri daca vrei sa-ti aduci una .

de cumparat de aici sunt in jur la 5 mii euro (generatia veche) si mai mult pt cea cu facelift !
Foloseste Search pe forum poate mai gasesti info despre NEON.
__________________

Fresh Touring Origination
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 22:19   #3
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Cat e de usor de cumparat dodge Neon in romania?

sti cumva unde pot sa ma uit dupa unu?


cum ziceam, vreau doar o masina super ieftina pe care pot sa o las in garaj la bunicamea cat nu sunt in tara... daca tot am piese pt ea e perfect, ca doar le bag intro cutie si le reasamblez in romania si gata, am o jucarie de vreo 150cai si in jur de o tona pt a ma da prin romania...

asa e, alea 95-99 costa numai cateva sute aici, deasta speram ca e cam la fel in romania...

a doua optiune e sa zbor pana in germania si sa cumpar unu ieftin de tot de acolo si sa-l aduc in romania... cat de complicat e ca sa-l inregistrez in romania?
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 27-07-07, 02:54   #4
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Cat e de usor de cumparat dodge Neon in romania?

complicat nu e
insa taxele sunt mari
f mari... daca platesti asigurare pt el si e ep numele tau m-i se pare ca poti circula asa cu el ,intereseaza-te mai intai
cum spuneam nu gasesti in Ro Neon sub 4-5 mii euro
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 29-07-07, 04:26   #5
stecherro

Stage 4
 
stecherro's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 252
Default Re: Cat e de usor de cumparat dodge Neon in romania?

cauta orice masina second hand vrei pe **** sau *** aici gasesti...dar neon-ul e foarte rar pe aici...ciao

Edit : Din pacate link-urile de genul , sunt interzise. dac vrei sa le recomanzi foloseste PM.WOB
__________________
.....vectra cu care ti-a zis ma-ta sa NU te pui....

Last edited by CJ-01-WOB; 29-07-07 at 13:59.
stecherro is offline   Reply With Quote
Old 30-07-07, 20:45   #6
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Cat e de usor de cumparat dodge Neon in romania?

vin acuma in octombrie, si o sa ma uit putin mai atent la ideea de a lua o masina din romania... n-am de gand sa dau 5000-6000 de euro pe un neon care costa in jur de 500 de euro aici, deci probabil ca ori o sa incerc sa iau unu din strainatate si sa fac un roadtrip cu el pana in romania, ori sa ma uit la ceva local...

daca ar fi sa iau ceva uzat din romania, care sunt toate taxele care trebuie sa le platesc? daca e romana platesc doar rovineta, si placute, inmatriculare, sau mai sunt si altele, sau nu conteaza daca e romana sau straina, atata timp cat a fost inmatriculata deja in romania?

realistic, nu vroiam sa cheltui mai mult de in jur de 1000euro, hai 1500, ca la sfarsitul zilei eu nu vin in romania decat la un an doi pt 3-4 saptamani...

cam ce as putea gasi la banii astia? nu ma intereseaza viteza sau stilul, doar vreau sa am ceva cu care sa ma plimb prin bucuresti si sa pot sa ma duc prin tara nitel... un logan mai vechi nu m-ar deranja deloc, tot ce vreau e sa aiba RADIO!

deasemenea, fiind acolo asa putin timp, pot sa iau asigurare pe o luna sau nu?

ar fi mai bine poate sa investesc partial cu un prieten de acolo intro tartareatza, si el sa o foloseasca restul anului? normal, el ar plati majoritatea banilor pt masina, dar as contribui si eu macar un sfert sau o treime... e usor sa ma adauge pe asigurare temprar cand vin in romania daca facem asa?

ce fac in legatura cu carnetul de conducere? de aici din canada poti sa-ti scoti carnet de condus international cu care pot sa conduci in romania... deci stiu ca pot sa conduc in romania, dar ma intreb daca este aceptat cand inregistrez masina sau cand fac asigurarea sau alte acte in romania, sau daca mai trebuie facut si altceva?

cred ca mai am intrebari, dar hai sa nu va sperii si sa le put pe toate o data va multumesc de acum pt ajutor
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 01-08-07, 02:55   #7
Versace

Stage 2
 
Versace's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 33
Default Re: Cat e de usor de cumparat dodge Neon in romania?

de ce tokmai dodge neon daca vrei doar sa te plimbi prin bucuresti 3-4 saptamani pe an?
Versace is offline   Reply With Quote
Old 01-08-07, 12:20   #8
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Cat e de usor de cumparat dodge Neon in romania?

sincer, doar pt ca am avut 3 aici si m-am gandit ca poate sunt la fel de ieftine ca aici, deci pt pana in $1000 ar fi meritat... nu ma deranjaza sa iau autobuzu sau taxiul, dar cand de exemplu vreau sa dau o fuga pana la munte ceva, sau orice in afara bucurestiului, mereu tre sa stau dupa altii care au masina...

mi-ar fi placut inca un neon, dar nu la preturile din romania... se poate gasi ceva decent care sa si mearga bine, pentru in jur de 1000-1500euro in romania, sau la pretu asta gasesti numai masini varza? cum ziceam, nu-mi pasa cum arata, doar sa mearga bine si sa aiba radio
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 01-08-07, 12:24   #9
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Cat e de usor de cumparat dodge Neon in romania?

la banii aia nu ai multe variante
decat ceva generatiia 80'
cu indulgenta 90'
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 01-08-07, 15:56   #10
Versace

Stage 2
 
Versace's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 33
Default Re: Cat e de usor de cumparat dodge Neon in romania?

pai ai putzine shanse sa gasesti un dodge neon in romania , shi mai putzine sanse unu la 1000euro ... shi foarte putzine sa gasesti unu bun ) daca te gandesti o dacie din 95 ... care sa mearga shi sa aiba radio costa shi aia 15-20 milioane... aprox 950 $ .. deci e cam imposibil sa`tzi iei u dodge neon bun shi frumos aici .nu conteaza pretzul de akolo. am vazut pe site`uri germane cu profil de vanzari masini mai multe loganuri care erau vandute cu 11-12 mii euro
Versace is offline   Reply With Quote
Old 01-08-07, 23:28   #11
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Cat e de usor de cumparat dodge Neon in romania?

Quote:
Originally Posted by CJ-01-WOB View Post
la banii aia nu ai multe variante
decat ceva generatiia 80'
cu indulgenta 90'
un E30 n-ar fi rau.. probabil ca sunt o tona deastea nu?

da dacia parca era doar 5000-6000 noua... a mai crescut pretu?
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 01-08-07, 23:38   #12
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Cat e de usor de cumparat dodge Neon in romania?

Quote:
Originally Posted by Versace View Post
pai ai putzine shanse sa gasesti un dodge neon in romania , shi mai putzine sanse unu la 1000euro ... shi foarte putzine sa gasesti unu bun ) daca te gandesti o dacie din 95 ... care sa mearga shi sa aiba radio costa shi aia 15-20 milioane... aprox 950 $ .. deci e cam imposibil sa`tzi iei u dodge neon bun shi frumos aici .nu conteaza pretzul de akolo. am vazut pe site`uri germane cu profil de vanzari masini mai multe loganuri care erau vandute cu 11-12 mii euro
da mi-au zis mai sus ca costa 4000-5000 in romania, deci m-am cam lasat de idee...

dacie din 95 la in jur de $1000 n-ar fi rau, si cu cat ma gandesc mai mult ma intreb de ce as avea nevoie de ceva in plus...
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 07-08-07, 07:02   #13
Danwerty

Stage 2
 
Danwerty's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 37
Default Re: Cat e de usor de cumparat dodge Neon in romania?

ok...
sa-ti spun niste lucruri despre modelele alea de dodge neon.
1)arata foarte urat
2)motorul este vestit pentru capacitatea lui incredibila in a sparge garniturile de la motor. mai ales "head gasket"(nu stiu cum ii zice in romaneste)
3)are 132 de cp din fabrica...dar se misca de zici ca are jumate.
4)daca ai planuri cu ea si tii neaparat sa-ti iei masina aia...cauta una cu schimbator, nu automata...ca alea automate cel putin de abia se tarasc pe ele..(mai ales cu aeru conditioonat dat drumu...)hahaha
k
bafta!
Danwerty is offline   Reply With Quote
Old 07-08-07, 07:25   #14
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Cat e de usor de cumparat dodge Neon in romania?

Quote:
Originally Posted by Danwerty View Post
ok...
sa-ti spun niste lucruri despre modelele alea de dodge neon.
1)arata foarte urat
2)motorul este vestit pentru capacitatea lui incredibila in a sparge garniturile de la motor. mai ales "head gasket"(nu stiu cum ii zice in romaneste)
3)are 132 de cp din fabrica...dar se misca de zici ca are jumate.
4)daca ai planuri cu ea si tii neaparat sa-ti iei masina aia...cauta una cu schimbator, nu automata...ca alea automate cel putin de abia se tarasc pe ele..(mai ales cu aeru conditioonat dat drumu...)hahaha
k
bafta!

1: asa e nu arata grozav
2: problemele de motor le-au reparat in 98... sa sti ca nu sunt chiar asa de oribile cum le zice reputatia... eu am avut unu din 96 si l-am calarit de iau sarit ochii si nu mi s-a stricat niciodata, chiar cu modificari
3: ma nu stiu despre asta... contra civicurilor si altor masini de 4 cilindri sa sti ca merge destul de bine tartareatza...masina e destul de usoara, cantarind o idee peste o tona, si raspunde destul de bine la modificari... exista si versiunea DOHC la model-ul 95-99 care avea 150 de cai, dar asta nu ma intereseaza asa de mult
4: asa e, alea automate sunt incete ca naiba...


pe scurt, stiu ca masina nu e de loc spectaculoasa, dar speram sa o pot gasi in romania cam la preturile de aici, adica sub sau in jur de $1000... daca nu as fi avut 3 aici nu m-ar fi interesat deloc masina... as fi vrut-o asa mai mult de nostalgie si pentru ca o cunosc, altfel ma doare undeva de ea...
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -