Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > CHRYSLER/DODGE/JEEP > Zona tehnica

Zona tehnica Zona tehnica, secrete, tips&tricks

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-07, 15:44   #1
alarik

Stage 1
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 19
Default dodge stratus 2.4 16v

Buna ziua,as vrea sa stiu si eu parerea personala o voastra despre 1 dodge strarus 2.4l , 16 v,import din america.ce suma merita o asemenea masina din 2005 intr-o stare f buna.deasemeni as dori sa stiu parerea personala a persoanelor care au vz sau au folosit aceasta masina.
Va multumesc.
alarik is offline   Reply With Quote
Old 16-02-07, 15:50   #2
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: dodge stratus 2.4 16v

masina e ok
daca e din 2005 si o ieie din america, ar trebui sa te coste daca are putini km(20-30K km) undeva in jur la 10 000$ US maxim. Daca are pe la 60 000 km poti s-o iei poate si cu 7000.

Atentia mare sa nu fie fosta masina de la vreo companie de inchirieri de masini gen AVis, hertz etc. Fa-i un carfax (sau ma rog, ruda ta din america sa faca pt tine) si vezi de unde provine masina, daca e de la inchirieri stai departe, decat daca este extrem de ieftina atunci poate merita.

Cu taxe si transport, omologari etc o sa te duca probabil ceva peste 10 000 euro la sfarsit in Ro si o sa fie chinuiala cu omologarea noxelor etc dar pt o masina 2005 clasa medie-mare cu 150 cp si extrem de rara in Ro eu zic ca e foarte ok si arata foarte bine IMO mai ales varianta 2 usi.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 16-02-07, 16:13   #3
Bmw_Rulllzzz

Stage 5
 
Bmw_Rulllzzz's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 7,772
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[MERCEDES]
Default Re: dodge stratus 2.4 16v

pt cea in 2 usi se merita si 15.000, parerea mea
Bmw_Rulllzzz is offline   Reply With Quote
Old 16-02-07, 17:19   #4
alarik

Stage 1
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 19
Default Re: dodge stratus 2.4 16v

hmm..eu primisem o oferta pt 1 dodge stratus 2.4l, 16v,din 2005,varianta in 2 usi.Tin sa mentionez ca nu este dodge stratus normal,este acel dodge-mitsubishi stratus.Oricum,pretul pt care l-as fi luat era de 12.000 euro,fara taxa de inmatriculare,adik la 15.000euro l-as fi avut.Masina cik are 20.000km,adusa din america de la o firma de inchirieri de masini.
ce vrei sa spui prin
Quote:
o sa fie chinuiala cu omologarea noxelor
am nevoie de ajutor pt aceasta decizie,pls.
alarik is offline   Reply With Quote
Old 17-02-07, 16:10   #5
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: dodge stratus 2.4 16v

hmmm

eu sincer nu m-as apropia de masini care au fost la firme de inchirieri. Da, poti sa ai noroc, dar in general aceste masini au fost abuzate de la km 0. Eu am avut de mai multe ori masini inchiriate si sincer iti zic ca am dat in ele fara mila chiar dca nici n-aveau rodajul facut. Nu numai in motor ci si prin gropi etc.

Si e cam scumpa, chiar daca are putini km. Omu face profit bunicel, ma rog, e afacerea lui dar daca ai vreo ruda prin state, poti sa iesi mult mai ieftin cu o astfel de masina.

Pai ca s-o inmatriculezi va trebui sa faci cateva teste la serioase la RAR avand in vedere ca e masin non-euro care nici nu se vinde in europa/romania deci n-o sa apara in listele lor, cel putin asa e din cate stiu eu.

Masina e(daca e cea cu 2 usi) intradevar un Eclipse sub alta infatisare si alt nume. E mare, spatioasa, foarte frumoasa IMO, foarte confortabila dar masina nu e sportiva si nici prea rapida.....150cp automata + greutate mare => ~ 10 sec 0-100.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 17-02-07, 22:21   #6
alarik

Stage 1
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 19
Default Re: dodge stratus 2.4 16v

iti multumesc foarte mult pt informatii.se pare ca am ajuns la aceasi concluzie si eu.Voi pleca cu cineva care se ocupa de masini in strainatate sa gasesc ceva sa`mi placa.Apropo,imi place enorm noul alfa romeo alfa GT,varianta asta din 2006,sau cand e facut,mi se pare chiar impresionanta.nu stiu daca e GT simplu..ce parere aveti de ea?salutari
alarik is offline   Reply With Quote
Old 22-02-07, 16:07   #7
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: dodge stratus 2.4 16v

superba masina, dar m-as orienta mai mult catre motorizarea pe benzina 165 cp (sau 3.2 V6 daca ai bani de benzina si inmatriculare), parca JTD-ul nu se potriveste pe asa masina.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -