Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Alte discutii ROVER - MG

Reply
 
Thread Tools
Old 17-07-10, 13:21   #286
FEDERICO12RIVERO

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 4
Default

as vrea sa-l mai intreb cate ceva pe workaholic,in legatura cu distributia k as vrea s-o schimb si eu la roverul meu,asa k te astept sa mai intri pe forum.sanatate numai bine

va salut ............cine ma ajuta si pe mine cu distributia va rog.............

Last edited by alex MG ZR 160; 19-07-10 at 11:21.
FEDERICO12RIVERO is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 00:20   #287
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Default Re: Fan Rover 75 ??

Ce motorizare ai si ce an de fabricatie...

BR
xchris is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 15:17   #288
FEDERICO12RIVERO

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 4
Default Re: Fan Rover 75 ??

salut xchris,masina mea este un benzinar 2.0 V6 din 1999.Si as vrea sa-i schimb si eu distributia ,si am auzit tot pe forumul acesta parca k este un service undeva prin bucuresti str. atortei parca si repara si rover 75 acolo acum nu sunt sigur dc a mai facut cineva pe acolo il rog sa-mi spuna si mie cum sunt meseriasi daca sunt OK ,si dc fac treaba buna .


Va multumesc .
FEDERICO12RIVERO is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 15:32   #289
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Default Re: Fan Rover 75 ??

Legat de mecanicii din bucuresti,chiar nu te pot indruma,dar sigur stiu userrii din bucuresti ce si cum si-ti vor putea oferii ce mai buna varianta.CA si distributie,te sfatuiesc sa iei kitul complet.Am acelasi motor CA si tine ,dar inca nu am ajuns la motor...voi ajunge cand voi pune cutia automata ,dar am verificat dstributia si se prezinta bine "inca".Oricum te rog sa ne dai si noua de veste dupa ce o schimbi.
@workaholic este cel mai in masura sa ne indrume cu informatii legate de Firma,calitate si pret cu privire la distributia de V6.

BR.

Last edited by xchris; 24-07-10 at 15:35.
xchris is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 16:28   #290
FEDERICO12RIVERO

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 4
Thumbs up Re: Fan Rover 75 ??

Salut xchris,pai distributia ma-m candit s-o cumpar dupa ebay.uk cureaua mare mai sunt doua mici si doua role.M-as putea baga eu s-o schimb k mi-am cumparat o carte de rover 75 ,adica manual de intretinere si am si un cd deasemenea ,dar mi-e cam teama nustiu ce sa zic,am vazut k si o trusa speciala de schimbat distributia adica cea pentru blocajul rolelor este peste 250 de lire ,cam scumpa si nu se cam merita s-o cumperi k o schimb acum si dupa acea poate peste 10 ani mai schimbi distributia parerea mea ,deasemenea o sa-i cumpar si o pompa noua de apa dc tot umblu acolo in fata.
FEDERICO12RIVERO is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 01:24   #291
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Fan Rover 75 ??

Quote:
Originally Posted by FEDERICO12RIVERO View Post
Salut xchris,pai distributia ma-m candit s-o cumpar dupa ebay.uk cureaua mare mai sunt doua mici si doua role.M-as putea baga eu s-o schimb k mi-am cumparat o carte de rover 75 ,adica manual de intretinere si am si un cd deasemenea ,dar mi-e cam teama nustiu ce sa zic,am vazut k si o trusa speciala de schimbat distributia adica cea pentru blocajul rolelor este peste 250 de lire ,cam scumpa si nu se cam merita s-o cumperi k o schimb acum si dupa acea poate peste 10 ani mai schimbi distributia parerea mea ,deasemenea o sa-i cumpar si o pompa noua de apa dc tot umblu acolo in fata.
Ai citit intre timp raspunsurile la mesajele personale, dar asta nu cred ca ai intrebat; la 6 si nu la 10 ani se schimba distributia (sau max.150.000km, daca ii faci mai repede). Pompa de apa e cam un sfert din toata distractia, de obicei e in perfecta stare dupa 6..7..8 ani, totusi englezii recomanda schimbarea. E prea mare bataia de cap ca sa te zgarcesti.
In setul de schimb n-ai pomenit si cureaua de alternator-directie-clima. E vreo 70-80 de lei, nici acolo nu-i cazul sa faci economie.
Daca ai sincope pe eBay iti recomand un distribuitor din Cluj. Preturi comparabile.
__________________
Mecanicul nu poate sfida logica si legile fizicii decat daca asa vrea el.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 12:17   #292
thunder rock

Stage 4
 
thunder rock's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 251
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Fan Rover 75 ??

Salut tuturor Sunt in curs de a -mi vinde opelul Frontera de care m-am atasat dar care nu mai poate fi utilizat zi de zi din cauza de benzina si consum

Am in plan achizitionarea unui Rover 75 diesel 2 litri....intrebarea mea este care este consumul real al acestei masini in regim urban aglomerat? In afara de kitul ambreaj care am inteles ca ar fi o hiba ,alte belele notabile si la bani multi? Am inteles tabla e scumpa dar piesele uzuale consumabile?
thunder rock is offline   Reply With Quote
Old 21-11-10, 11:38   #293
barbas 67

Stock
 
barbas 67's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 4
Default Re: Fan Rover 75 ??

sal. am un prieten[asociat]care are un rover 75 din 99 cu motor de 1,8 benzina la care sa ars garnitura de chiuloasa cine stie de unde sa luam o garnitura de chiuloasa[cea pe care am dato jos este metalica dar ma surprinde ceva are conturul facut cu silicon?]si un termostat si cam la ce pret ar fi...am sa postez si niste poze cu mot demontat...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Foto0610.jpg
Views:	43
Size:	344.7 KB
ID:	1748883   Click image for larger version

Name:	Foto0611.jpg
Views:	28
Size:	266.3 KB
ID:	1748884   Click image for larger version

Name:	Foto0613.jpg
Views:	39
Size:	357.7 KB
ID:	1748885  

Click image for larger version

Name:	Foto0616.jpg
Views:	52
Size:	350.8 KB
ID:	1748886   Click image for larger version

Name:	Foto0617.jpg
Views:	88
Size:	377.6 KB
ID:	1748887  
barbas 67 is offline   Reply With Quote
Old 25-11-10, 16:29   #294
dragomir.alexmihai

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 29
Default Re: Fan Rover 75 ??

Salutare. Am si eu un Rover 75 cumparat in vara din UK. De vreo 2 sapt aud la motor un tacanit ca si cum ar fi de disel, masina este 2.0 V6 benzina. am auzit o varianta ca ar fi ceva legat de tacheti...nu ma pricep la masini prea bine si va rog sa-mi spuneti cine stie cam care ar fi problema mai exact. Mie imi place masina super mult, este chiar impecabila, full piele, bej, cutie automata, am avut un noroc chior ca am prinso asa bine...in fine ma streseaza problema asta la motor si nu stiu cum sa-i dau de cap...si eventual cam cat ar fi o reparatie...multumesc mult
dragomir.alexmihai is offline   Reply With Quote
Old 25-11-10, 21:49   #295
barbas 67

Stock
 
barbas 67's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 4
Default Re: Fan Rover 75 ??

salut,,in primul rand spune daca ai verificat uleiul daca are la nive si de cand ai facut schimbul...ptr ca tacheti se auto regleaza prin presiunea uleiului si daca acesta nu mai este in parametri[calitate si vascozitate]nu si mai face treaba...iar chestia cu reparatul mai complicat..la tacheti sunt niste rondele metalice[ca si o moneda]care sunt pe dimensiuni ..si ca sa schimbi din acei banuti e mai complicat...sunt pe dimensiuni se masoara cu micrometrul...
barbas 67 is offline   Reply With Quote
Old 25-11-10, 21:53   #296
barbas 67

Stock
 
barbas 67's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 4
Default Re: Fan Rover 75 ??

sal.. daca crezi ca te descurci o poti face si fara acea trusa...
barbas 67 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-10, 07:49   #297
dragomir.alexmihai

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 29
Default Re: Fan Rover 75 ??

M-am uitat acum la nivelul uleiului pe joja si este considerabil sub nivelul minim, adica aproximativ jumatate de cm max 1 cm de la varful jojei. Sper ca asta sa fie problema, incerc sa o rezolv astazi...
dragomir.alexmihai is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 01:51   #298
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Fan Rover 75 ??

Quote:
Originally Posted by thunder rock View Post
Salut tuturor Sunt in curs de a -mi vinde opelul Frontera de care m-am atasat dar care nu mai poate fi utilizat zi de zi din cauza de benzina si consum

Am in plan achizitionarea unui Rover 75 diesel 2 litri....intrebarea mea este care este consumul real al acestei masini in regim urban aglomerat? In afara de kitul ambreaj care am inteles ca ar fi o hiba ,alte belele notabile si la bani multi? Am inteles tabla e scumpa dar piesele uzuale consumabile?
consumabilele nu sunt scumpe 280 toate filtrele si 7 litri de ulei 10w40 de care vrei

consumul 6,5 in afara cel mai mare si vreo 9 si ceva cel mai mare in oras
normal 5,5 si 7,2
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 16-12-10, 12:07   #299
sika44

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 4
Default rover 75

De unde pot comanda un termostat pt instalatia de incalzire , nu am calura in masina si motorul e rece .Poate cineva sa ma ajute ,poate workaholic ?.Multumesc
sika44 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-10, 09:19   #300
sika44

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 4
Default Re: Fan Rover 75 ??

a-ti putea sa-mi dati un sfat ,o parere nu am caldura in masina ,trebuie sa schimb termostatul? am gasit ceva la top auto cu 300 ron livrare 7 zile credeti ca gasesc undeva mai ieftin? multumesc
sika44 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -