Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Alte discutii ROVER - MG

Reply
 
Thread Tools
Old 27-04-09, 21:54   #211
gabrielghinea_m

Stage 3
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 95
Default Re: Fan Rover 75 ??

Salut G. E mai bun? Merci pt sfat.
gabrielghinea_m is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 22:10   #212
gogu72

Stage 1
 
Join Date: May 2008
Posts: 12
Default Re: Fan Rover 75 ??

As vrea sa fac o remarca, poate ca o stiti cu totii, dar grupul BMW ( ma refer in special la motoarele diesel, care sunt si pe Rover 75) foloseste uleiurile din gama Castrol. Eu am facut 4 schimburi de ulei ( imediat vine al 5 -lea, mai am 1500 de km) si am folosit Castrol Magnatec Diesel 5 W 40 si pot sa va spun ca sunt super multumit. Schimbul il fac la 15000km si totul e ok. Important este sa faceti si schimbul de filtre simultan cu cel de ulei ( mai putin cel de la clima care se poate inlocui la 2 schimburi ). Va doresc sa va bucurati cat mai mult de alegerea facuta si "sa parcurgeti cat mai multi km intre doua santuri fara evenimente!".
gogu72 is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 07:58   #213
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Fan Rover 75 ??

Quote:
Originally Posted by gabrielghinea_m View Post
Salut G. E mai bun? Merci pt sfat.
Greu de spus daca e mai bun si Mobil1 e marca serioasa. Atata doar ca Mobil1 vandut in Romania e in general facut in Turcia iar Castrol vine din vest, nu stiu daca asta afecteaza calitatea sau nu, increderea in schimb sigur.
Eu folosesc Magnatec 5w40 full sintetic, dar nu varianta diesel (2.0 V6) si sunt multumit, desi sunt rumori pe forumurile englezilor cum ca nu s-ar potrivi Castrol cu Rover. Ma tem ca sunt basme si mituri, cum adica o marca de ulei sa nu se potriveasca cu un motor si sa fie buna o alta cu aceleasi specificatii. Otelul de Rover e "Castrol not friendly" ? Poate doar culoarea flaconului sa nu se asorteze. Mai sunt "experti" care sunt impotriva uleiurilor complet sintetice, cica semi ar fi mai bune, n-au argumente dar asa li se pare lor.
Am mai avut in motor Igol 5w40 sintetic si Magnatec 10w40 semisintetic. Castrol-ul semi s-a colorat mai repede decat Igol, in rest n-am vazut nici o diferenta.
__________________
Mecanicul nu poate sfida logica si legile fizicii decat daca asa vrea el.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 10:15   #214
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Fan Rover 75 ??

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Greu de spus daca e mai bun si Mobil1 e marca serioasa. Atata doar ca Mobil1 vandut in Romania e in general facut in Turcia iar Castrol vine din vest, nu stiu daca asta afecteaza calitatea sau nu, increderea in schimb sigur.
Eu folosesc Magnatec 5w40 full sintetic, dar nu varianta diesel (2.0 V6) si sunt multumit, desi sunt rumori pe forumurile englezilor cum ca nu s-ar potrivi Castrol cu Rover. Ma tem ca sunt basme si mituri, cum adica o marca de ulei sa nu se potriveasca cu un motor si sa fie buna o alta cu aceleasi specificatii. Otelul de Rover e "Castrol not friendly" ? Poate doar culoarea flaconului sa nu se asorteze. Mai sunt "experti" care sunt impotriva uleiurilor complet sintetice, cica semi ar fi mai bune, n-au argumente dar asa li se pare lor.
Am mai avut in motor Igol 5w40 sintetic si Magnatec 10w40 semisintetic. Castrol-ul semi s-a colorat mai repede decat Igol, in rest n-am vazut nici o diferenta.
salutare tuturor. mi-am adus masina din r moldova meseriasu mi-a facut-o ca noua revopsita polish la portiera nici nu iti dai seama ca nu e schimbata. atentie m-a costat 350 euro am si ramas cu 450 euro de la asigurari. apropo de ulei eu folosesc mobil 1 full sintetic cred ca e 5w40 cica asta e recomandat, am impresia ca la castrol pe cutie scrie ca e recomandat pt vw dar in final e aceeasi ca doar nu se topeste masina de la un ulei sau altul. cine imi zice la urmatorul schimb de ulei ce bag masinutza are 220000 km nu stiu care e chestia cu 5 sau 10w depinde de km. mersi anticipat
arni is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 10:48   #215
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default Re: Fan Rover 75 ??

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Otelul de Rover e "Castrol not friendly" ? Poate doar culoarea flaconului sa nu se asorteze. Mai sunt "experti" care sunt impotriva uleiurilor complet sintetice, cica semi ar fi mai bune, n-au argumente dar asa li se pare lor.
.

desi ma bag ca musca in lapte, aceste recomandari ale producatorului de masina sau uleiuri au in spate un test facut :

se testeaza diferse piese ale motorului cu diverse uleiuri ( piese: axe cu came , pistoane...)

si in conditile de lucru se realizeaza niste uzuri ale materialului. daca la un ulei e mai mare decat la altul , producatorul il va folosi pe cel din care rezulta uzura mai mica.

stiu asta ca ceva timp am vandut ulei si la un curs organizat de un producator de uleiuri ni s-a explicat asta .


PS: eu folosesc castrol rs 10w-60 la a mea
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 12:55   #216
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Fan Rover 75 ??

Quote:
Originally Posted by arni View Post
... nu stiu care e chestia cu 5 sau 10w depinde de km...
Fluiditatea la rece.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 18:00   #217
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Fan Rover 75 ??

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Fluiditatea la rece.
si uite asa m-am intrebat si eu oare cat va rezista bijuteria mea sa nu fie atinsa dupa ce am revopsit-o . fix o saptamana. am gasit-o in parcare bara din spate zgariata rau de tot. oligofreni cretini am sa renunt la condus
arni is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 19:24   #218
gogu72

Stage 1
 
Join Date: May 2008
Posts: 12
Default Re: Fan Rover 75 ??

Workaholic_ro, te rog ajuta-ma intr-o problema mai delicata as zice eu: stii ca ma schimbat pompa de ambreiaj cu cea de BMW dar acum am o problema serioasa " imi intra apa in masina cand ploua" si nu stiu ce sa fac. Oare de la ce sa fie cauza si cum as putea sa o remediez.Am incercat aproape toate variantele( silicon, tot felul de garnituri la pompa de ambreiaj, etc.) dar in zadar. Ai vreo idee sau vreun sfat, sunt cam "amarat" ca nu pot rezolva problema.Multumesc anticipat!
gogu72 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 09:40   #219
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Fan Rover 75 ??

Quote:
Originally Posted by arni View Post
si uite asa m-am intrebat si eu oare cat va rezista bijuteria mea sa nu fie atinsa dupa ce am revopsit-o . fix o saptamana. am gasit-o in parcare bara din spate zgariata rau de tot. oligofreni cretini am sa renunt la condus
Am o urma de cheie pe aripa stanga-spate, trei din patru colturi usor atinse prin parcari, usoare zgarieturi pe geamul soferului din cauza mizeriei locale...as zice sa te linistesti sau sa schimbi tara ca poporul n-ai cum.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 09:42   #220
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Fan Rover 75 ??

Quote:
Originally Posted by gogu72 View Post
Workaholic_ro, te rog ajuta-ma intr-o problema mai delicata as zice eu: stii ca ma schimbat pompa de ambreiaj cu cea de BMW dar acum am o problema serioasa " imi intra apa in masina cand ploua" si nu stiu ce sa fac. Oare de la ce sa fie cauza si cum as putea sa o remediez.Am incercat aproape toate variantele( silicon, tot felul de garnituri la pompa de ambreiaj, etc.) dar in zadar. Ai vreo idee sau vreun sfat, sunt cam "amarat" ca nu pot rezolva problema.Multumesc anticipat!
N-am umblat niciodata la ambreiaj, nu stiu ce-as putea sa-ti recomand, poate un burduf elastic daca gasesti ceva potrivit.
Ai verificat gurile de scurgere din spatele compartimentului motor ? Daca sunt infundate povestea cu apa in masina va fi problema ta cea mai mica, se ineaca ECU si atunci sa vezi bai.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 19:30   #221
Payulik

Stage 4
 
Payulik's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 250
Member of:
[VW]
Default Re: Fan Rover 75 ??

salut as vrea sa`mi cumpar si eu un rover imi puteti da niste sfaturi?? la ce ar terbui sa ma uit prima data as vrea motoru de 2.0 diesel

mersi
__________________
Cu respect Paul

de vanzare
https://forum.4tuning.ro/124-masina-m...mazda-mx6.html
Payulik is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 19:52   #222
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Fan Rover 75 ??

Quote:
Originally Posted by Payulik View Post
salut as vrea sa`mi cumpar si eu un rover imi puteti da niste sfaturi?? la ce ar terbui sa ma uit prima data as vrea motoru de 2.0 diesel

mersi
Nu prea ai la ce, daca arata bine, trage si nu fumega, nu zdrangane nimic si nici o avarie nu behaie sau clipeste nu mai ramane decat sa-ti placa si sa-ti convina pretul.
Asigura-te ca n-a fost lovita; nu fleacuri si zgarieturi, accident. Rugina nu cauta ca nu gasesti.
O carte de service la zi e iarasi un plus, eu personal nu pun mare pret pe asta dar unii zic ca e o asigurare in plus.
Vezi ca e unul pe forum de vanzare, arata bine si nu mi se pare scump.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 20:34   #223
Payulik

Stage 4
 
Payulik's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 250
Member of:
[VW]
Default Re: Fan Rover 75 ??

ideea ii ca eu imi iau din anglia si acolo is mai ieftine volanu pe dreapta nu m`are deranja ca am mai avut 3 masini cu volan pe " invers" deci aian nu`i problema

mersi de sfaturi
Payulik is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 20:45   #224
sosinghirca

Stock
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 4
Default Re: Fan Rover 75 ??

salut am un rover 75 cdti ....l-am cumparat de nou in noiembrie 2003 ,din februarie 2009 (123000 km) am avut pentru prima data probleme cu pompa de ambreiaj de la pedala,am cumparat noua dar din doua in doua zile trebuie sa aerisesc....mecanicul sa uitat sub cutia de viteze si nu sunt scurgeri de la rulmentul de presiune. poate careva dintre voi a avut aceasi problema ....va rog cine se pricepe sa-mi dea un sfat .....multumesc sorin tg mures 0742484503
sosinghirca is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 20:53   #225
sosinghirca

Stock
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 4
Default Re: Fan Rover 75 ??

da sunt fan rover am cumparat-o de noua in 2003 pret ,calitate fara cuvinte...
eleganta ,stil ,confort, putere intr-un cuvant dizain englezesc cu seriozitate nemteasca.
GHIRCA SORIN
TG MURES tel 0742484503
sosinghirca is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -