Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Alte discutii ROVER - MG

Reply
 
Thread Tools
Old 03-03-09, 17:47   #166
Zyxy

Stage 2
 
Zyxy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 53
Default Re: Fan Rover 75 ??

Pai mecanicul este defapt seful de service, s-a uitat si a zis: mda...350 si-ti caut si piese ptr. ea, ca are omu' si magazin in incinta. I-am spus ca vreau curele Dayco si astept sa-mi comunice ce a gasit si la ce pret.
Oricum, n-am lovele ptr. astea acum, dar macar sa stiu la ce ma inham.(in mare, mi-am format o idee, thaks to you)
Zyxy is offline   Reply With Quote
Old 05-03-09, 07:43   #167
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Fan Rover 75 ??

Quote:
Originally Posted by Zyxy View Post
Pai mecanicul este defapt seful de service, s-a uitat si a zis: mda...350 si-ti caut si piese ptr. ea, ca are omu' si magazin in incinta. I-am spus ca vreau curele Dayco si astept sa-mi comunice ce a gasit si la ce pret.
Oricum, n-am lovele ptr. astea acum, dar macar sa stiu la ce ma inham.(in mare, mi-am format o idee, thaks to you)
Treaba lui, daca doar astea-s pretentiile esti un om norocos. Sper sa-si faca munca bine. Uite de ce ziceam ca-i gratis:
http://www.the75andztclub.co.uk/foru...97&postcount=5
In Anglia asta e considerat un pret bun. Piesele costa cam la fel si la noi dar manooopera...
__________________
Mecanicul nu poate sfida logica si legile fizicii decat daca asa vrea el.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 06-03-09, 07:17   #168
dan71

Stock
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 5
Default Re: Fan Rover 75 ??

domnilor suneti-mi unde gasesc un service in tara care rescrie softul pentru r 75 cu motor de 1800 i an 2003.Al meu este cam incet la demaraje si as vrea sa-l fac mai sportiv.Sunt din constanta iar concediile le fac prin ardeal deci pot sa fac resoftare oriunde in tara.
dan71 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-09, 07:22   #169
dan71

Stock
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 5
Default Re: Fan Rover 75 ??

am doua r 75 cel inscris in romania si unul identic adus din anglia care este mult mai agresiv la demaraje ca cel din tara.Precizez ca cel inmatriculat are motorul neuzat.Poate ma ajuta WORKAHOLIC la CJ?!
dan71 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-09, 07:31   #170
dan71

Stock
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 5
Default Re: Fan Rover 75 ??

R 75de anglia este de vanzare,este fara bara fata ,faruri si capota indoita,piesele puse pe masina inmatriculata,motor 1800i benzina,pretul 1000 euro.Email bothbutuza_dan@yahoo.com
dan71 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-09, 14:04   #171
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Fan Rover 75 ??

Quote:
Originally Posted by dan71 View Post
am doua r 75 cel inscris in romania si unul identic adus din anglia care este mult mai agresiv la demaraje ca cel din tara.Precizez ca cel inmatriculat are motorul neuzat.Poate ma ajuta WORKAHOLIC la CJ?!
Sigur au aceeasi motorizare ? Poate unul e turbo si celalalt ba. Diferenta e de 30 de cai ceea ce e mult.
Din cate stiu, posibilitatile de a mari puterea la Rover la motoarele cu benzina sunt foarte limitate. Filtru de aer Pipercross sau variante si cam atat si castigul de putere este aproape nul, e doar o chestie de fite. Bujiile sunt de top din start, nu prea ai ce face acolo (ale mele le-am schimbat dupa 120.000 km si inca mergeau perfect), remapare nu am auzit sa faca cineva.
Ca sa ai un plus de putere real trebuie sa umbli la axele cu came (vezi variantele MG), marind perioada de deschidere cu cca 5 grade; complicat, alte axe de MG sau chiulasa cu totul.
La Diesel e altceva, bypass de EGR si tot felul de cutiute magice, ajung de la 116/131 de cai la peste 150, evident cu dezavantajele de rigoare.
Pe V-uri se poate monta un compresor mecanic, mareste puterea impresionant sarind mult peste 200 de cai, dar e scump.
Daca ai motorizare identica pe ambele inseamna ca ceva nu e in regula. Un defect prin senzoriada nu inseamna neaparat ca masina nu merge, soft-ul are tot felul de bucle de bypass pentru a compensa un defect electric.
Ca exemplu, un senzor de acceleratie mort va fi sesizat si reglajul de amestec va fi facut in functie de ceilalti parametri.
Fa-i intai o testare, nu stiu daca in tara exista T4 care e conceput special pentru ele, un tester standard OBDII va sari cateva chestii dar principalele coduri de eroare le va da.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 06-03-09, 14:59   #172
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Actualizare la povestea cu cheia unica

Se pare ca un duplicat complet functional (cheie, telecomanda, IMO) costa in Anglia in jur de 140 GBP.
Sunt necesare seria sasiului si documentele.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 06-03-09, 16:46   #173
ioancara

Stage 2
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 65
Default Re: Fan Rover 75 ??

Ceau,

Sunt posesor de 75 diesel insa am vazut postat pe youtube ( sunt convins ca am trimis filmuletul, procesul de inocuire a curelei de transmisie ( semne, intinzator, samd )

Ioancara
ioancara is offline   Reply With Quote
Old 07-03-09, 11:38   #174
|Gyo|

Stage 3
 
|Gyo|'s Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 75
Wink Re: Fan Rover 75 ??

workaholic_ro stateam asa si citeam post-ul tau de mai sus ... ma nenik .. u crek ai diploma in asa ceva sigur nu esti maistru sau inginer in asa ceva ? bv ... putzini care sa stie atatea
__________________
Turbo Rules


|Gyo| is offline   Reply With Quote
Old 07-03-09, 18:11   #175
Troll the Great

Stage 1
 
Troll the Great's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 15
Default Re: Fan Rover 75 ??

Quote:
Originally Posted by |Gyo| View Post
workaholic_ro stateam asa si citeam post-ul tau de mai sus ... ma nenik .. u crek ai diploma in asa ceva sigur nu esti maistru sau inginer in asa ceva ? bv ... putzini care sa stie atatea
Pai daca nu ar fi el, cred ca s-ar desfinta forumul dedicat Rover 75....
Troll the Great is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 09:12   #176
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Fan Rover 75 ??

Zvonurile sunt exagerate
Sunt inginer dar departe de tot de auto, atata doar ca ma preocupa jucariile tehnice de vreo trei patru zile
Ma "dau" pe aici pe forum pentru ca un englez mi-a spus odata ca daca ai gasit sprijin pe un forum se cuvine sa returnezi favorul si dupa cum se vede il aprob...si aici si pe forumurile lor.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 12:12   #177
|Gyo|

Stage 3
 
|Gyo|'s Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 75
Question Re: Fan Rover 75 ??

frumos asa ... am si eu o intrebare, desi ... stiu ca deviez de la subiectul topicului, insa ... referitor la taxa auto ( ca am pus ochii pe niste masini cu numere de strainatate printre care si 2 rovere bestiale :X )... ca ne tampesc astia cu taxele lor pt a inmatricula o masina in bulgaria ... ce si cum trebuie sa fac, a si nu-n ultimul rand ... daca e ceva sigur sau nu, ca n-am de gand sa-mi iau vreo tzeapa

Last edited by |Gyo|; 10-03-09 at 12:14.
|Gyo| is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 21:00   #178
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Fan Rover 75 ??

salutare posesorilor de Rover 75
arni is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 09:03   #179
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Fan Rover 75 ??

Quote:
Originally Posted by arni View Post
salutare posesorilor de Rover 75
Bun venit pe forum !
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 18:59   #180
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Fan Rover 75 ??

salutare, am si eu un R 75 din 2003 diesel 1951 cmc 131 cai, masina e best, o am de 3 ani
arni is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -