Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 30-06-10, 12:32   #1
Birghi

Stage 2
 
Birghi's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 74
Unhappy Masina mea are apa in portbagaj

Salut dragi colegi si impatimitii acestei marci. Am o mare problema. Dupa 2 zile de ploaie am gasit in marginile portbagajul in partea de sus si la roata de rezerva multa apa...cantitativ 1 litru si jumate. Apa din partea de sus am gasit=o dupa capitonaj intre el si tabla unde se vede gura de aerisire. si pe acolo curge in zona rotii de rezerva si sub bancheta spate.
Va rog mult spuneti-mi ce sa fac...ca mi-e frica sa nu-mi cauzeze vreun scurt pe undeva. Daca ati intampinat asa o problema cum s-a rezolvat?
Mentionez ca masina e Un MG ZS 120+ HATCHBACK dar cred ca si rover 45 hatchback are aceeasi caracteristica la haion.


Va multumesc.
Birghi is offline   Reply With Quote
Old 20-10-10, 22:09   #2
s3z10n3e

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 45
Default Re: Masina mea are apa in portbagaj

Quote:
Originally Posted by Birghi View Post
Salut dragi colegi si impatimitii acestei marci. Am o mare problema. Dupa 2 zile de ploaie am gasit in marginile portbagajul in partea de sus si la roata de rezerva multa apa...cantitativ 1 litru si jumate. Apa din partea de sus am gasit=o dupa capitonaj intre el si tabla unde se vede gura de aerisire. si pe acolo curge in zona rotii de rezerva si sub bancheta spate.
Va rog mult spuneti-mi ce sa fac...ca mi-e frica sa nu-mi cauzeze vreun scurt pe undeva. Daca ati intampinat asa o problema cum s-a rezolvat?
Mentionez ca masina e Un MG ZS 120+ HATCHBACK dar cred ca si rover 45 hatchback are aceeasi caracteristica la haion.


Va multumesc.
asa am si eu la un 214 i nus ce sa fac
s3z10n3e is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 10:33   #3
cata max

Stage 1
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 14
Default Re: Masina mea are apa in portbagaj

Salut, eu am un Rover 75 si am avut aceeasi problema, aproape ca scoteam apa cu galeata, si cand ploua si cand o spalam.La mine problema a fost simpla, chederul lampilor spate din cauza vechimii s-a strans, asa ca am pus niste silicon si gata treaba, numai am probleme.Verificati si voi ca poate fi aceeasi problema.
cata max is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 20:03   #4
s3z10n3e

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 45
Default Re: Masina mea are apa in portbagaj

eu mi`am schimbat triplele si vad ca acum momentan nu mai intra apa ... probabil pe la garnitura de la tripla acum nus? e bn ca nu mai intra apa:P
s3z10n3e is offline   Reply With Quote
Old 19-12-10, 22:56   #5
Birghi

Stage 2
 
Birghi's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 74
Smile Re: Masina mea are apa in portbagaj

Am rezolvat si eu treaba...aveam o fisura intre aripa exterioara si busonul de la rezervor...
Pe acolo cin ploua imi intra multa apa care era aruncata de roata sub aripa si de acolo se prelingea prin dublurile aripilor...in portbagaj...(sper ca m-ati inteles).
Oriscum a fost o munca titanica incepinde de la chedere, stopurile date jos+silicon + bara spate data jos, roata stinga spate data jos... Aproape o zi.
Dar acum stau linistit.
Birghi is offline   Reply With Quote
Old 20-12-10, 21:23   #6
s3z10n3e

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 45
Default Re: Masina mea are apa in portbagaj

Quote:
Originally Posted by Birghi View Post
Am rezolvat si eu treaba...aveam o fisura intre aripa exterioara si busonul de la rezervor...
Pe acolo cin ploua imi intra multa apa care era aruncata de roata sub aripa si de acolo se prelingea prin dublurile aripilor...in portbagaj...(sper ca m-ati inteles).
Oriscum a fost o munca titanica incepinde de la chedere, stopurile date jos+silicon + bara spate data jos, roata stinga spate data jos... Aproape o zi.
Dar acum stau linistit.
felicitari:P
s3z10n3e is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -