Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-12, 12:30   #3946
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by dj4u View Post
si in cazul asta ce fac?se repara sau trebuie sa-l schimb?
salutare am patit si eu asa ceva acu un an, nu stiam ce sa fac , m-a ajutat P1 cu sfat, am dus-o la un electrician bun si mi-a reconditionat periile cum a zis si P1, m-a costat 200 lei si de atunci nu am mai avut probleme bafta
arni is offline   Reply With Quote
Old 03-02-12, 12:48   #3947
marian170386

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 113
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

[QUOTE=Mari90.. mai am si eu o rugaminte cunosc orice optiune la oricare butonas si functioneaza dar butounul cu TEL nu stiu cum trebuie sa mearga , sau cum sa conectez tel la masina ...pe display-ul radio scrie NO PHONE exista vreun dispozitiv care sa-l conectezi la bricheta,la fel ca MP3-UL.....astept raspuns mersi frumos ptr sfaturi si timpul acordat [/QUOTE]

salutare tuturor si scuze ca am lipsit o vreme de pe forumul asta dar am avut niste proiecte personale precum carpc si punerea de programator la webasto apoi trecerea pe telecomanda....

in legatura cu butonul TEL ..... acel buton merge doar daca ai instalat telefon in masina de genul telefon fix al masinii cum mai vezi pe la BMW seria 7 mai vechi . ..... deci tel cu cartela sim dar cu fir care e pentru masina doar nu carkit de nokia sau alte carkituri ...sper ca ati inteles acuma.....
marian170386 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-12, 13:48   #3948
Mari90

Stage 1
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 15
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

in legatura cu butonul TEL ..... acel buton merge doar daca ai instalat telefon in masina de genul telefon fix al masinii cum mai vezi pe la BMW seria 7 mai vechi . ..... deci tel cu cartela sim dar cu fir care e pentru masina doar nu carkit de nokia sau alte carkituri ...sper ca ati inteles acuma.....[/QUOTE]

eu am un tel iphone 3 si un nokia 6500 merg vreunul din ele atasate le baterie si sa mearga sa se auda in boxe ???
Mari90 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-12, 15:47   #3949
dj4u

Stage 3
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 75
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

stie cineva cum se scoate capacul de tractat din fata?????
dj4u is offline   Reply With Quote
Old 03-02-12, 17:39   #3950
rover75cdt

Stage 1
 
rover75cdt's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 10
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by dj4u View Post
stie cineva cum se scoate capacul de tractat din fata?????
apesi acolo unde sunt striatiile alea in colt.
rover75cdt is offline   Reply With Quote
Old 03-02-12, 20:12   #3951
spicu

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 4
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

e un rover 75,manual 2001,motor 2 mii,benzina...nu cred ca este ambriajul pt ca nu patineaza,adica nu se accelereaza aiurea si totusi nu pleaca de pe loc cum ar trebuii.....
spicu is offline   Reply With Quote
Old 03-02-12, 20:17   #3952
spicu

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 4
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Detalii ? Motor, tip de cutie ? Si cum pleaca ? Lent, tremurat ?
Cutie probabil manuala daca intrebi de ambreiaj; daca patineaza se simte.
motor 2 mii,manual....lent....are 24 de valve si m i se spune p aici ca ar trebuii sa fie puternica...ajuta ma tu daca poti si tii te rog....
spicu is offline   Reply With Quote
Old 04-02-12, 17:39   #3953
dj4u

Stage 3
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 75
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Ms Player...am schimbat carbunii si merge
dj4u is offline   Reply With Quote
Old 06-02-12, 13:59   #3954
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by dj4u View Post
Ms Player...am schimbat carbunii si merge
cu mare placere!
player1 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 23:33   #3955
spicu

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 4
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salutare!!am un rover 75,benzina,motor 2.0 l,v6...24 valve....problema este ca nu pleaca bine de pe loc...se poate sa fie de la valvele alea...am bagat o pe calculator si mi a zis ca o valva nu deschide si una nu inchide...ajutati ma va rog ca o iau razna....mor la semofor cu ea....
spicu is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 07:40   #3956
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by spicu View Post
salutare!!am un rover 75,benzina,motor 2.0 l,v6...24 valve....problema este ca nu pleaca bine de pe loc...se poate sa fie de la valvele alea...am bagat o pe calculator si mi a zis ca o valva nu deschide si una nu inchide...ajutati ma va rog ca o iau razna....mor la semofor cu ea....
Gasesti pe mg-rover.org si pe 75andZTclub povestea lor completa, cu mod de functionare, demontare, curatare, reparare. Cauta "VIS valves"
(Variable Intake System)
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 09-02-12, 09:57   #3957
marian170386

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 113
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Mari90 View Post
in legatura cu butonul TEL ..... acel buton merge doar daca ai instalat telefon in masina de genul telefon fix al masinii cum mai vezi pe la BMW seria 7 mai vechi . ..... deci tel cu cartela sim dar cu fir care e pentru masina doar nu carkit de nokia sau alte carkituri ...sper ca ati inteles acuma.....
eu am un tel iphone 3 si un nokia 6500 merg vreunul din ele atasate le baterie si sa mearga sa se auda in boxe ???[/QUOTE]

daca iti montezi carkit la masina normal ca ala se conectezape instalatia casetofonului si atunci cand esti sunat se aude in boxe..... deci iti trebe un carkit auto pentru ce telefon vrei tu sa folosesti si binenteles daca gasesti pentru modelele tale de tel.
am sa revin cu poze cu ce aveam eu montat..
ps. butonul TEL tot nu ai sa il folosesti ca nu are treaba cu carkitul , sper ca ai inteles ca acel buton e doar pentru tel fix al masinii

Last edited by marian170386; 09-02-12 at 10:00.
marian170386 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-12, 12:41   #3958
Mari90

Stage 1
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 15
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marian170386 View Post
eu am un tel iphone 3 si un nokia 6500 merg vreunul din ele atasate le baterie si sa mearga sa se auda in boxe ???
daca iti montezi carkit la masina normal ca ala se conectezape instalatia casetofonului si atunci cand esti sunat se aude in boxe..... deci iti trebe un carkit auto pentru ce telefon vrei tu sa folosesti si binenteles daca gasesti pentru modelele tale de tel.
am sa revin cu poze cu ce aveam eu montat..
ps. butonul TEL tot nu ai sa il folosesti ca nu are treaba cu carkitul , sper ca ai inteles ca acel buton e doar pentru tel fix al masinii[/QUOTE]

da mersi frum ptr sfaturi dar vroiam sa stiu cat timp are butonul tel si functioneaza ar trebui sa existe si acele fire care sa faca legatura cu acel buton .....nu prea ma pricep dar vreau sa ma documentez unde ar trebui sa se afle firele sa le pot cauta
Mari90 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-12, 13:03   #3959
marian170386

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 113
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Mari90 View Post
daca iti montezi carkit la masina normal ca ala se conectezape instalatia casetofonului si atunci cand esti sunat se aude in boxe..... deci iti trebe un carkit auto pentru ce telefon vrei tu sa folosesti si binenteles daca gasesti pentru modelele tale de tel.
am sa revin cu poze cu ce aveam eu montat..
ps. butonul TEL tot nu ai sa il folosesti ca nu are treaba cu carkitul , sper ca ai inteles ca acel buton e doar pentru tel fix al masinii
da mersi frum ptr sfaturi dar vroiam sa stiu cat timp are butonul tel si functioneaza ar trebui sa existe si acele fire care sa faca legatura cu acel buton .....nu prea ma pricep dar vreau sa ma documentez unde ar trebui sa se afle firele sa le pot cauta [/QUOTE]

eu cred ca acel modul original rover de fabrica comuica prin comenzi digitale cu casetofonul si atata timp cat nu gasesti exact acel montaj complet nu cred ca ai sanse sa faci functional butonul.....

ca exemplu simplu iti dau comenzile de pe volan pentru casetofon la care ai cam 5 comenzi si nu pleaca decat 2 fire de la butoane, din cate stiu eu....... deci acel buton facea comutatia intre cas si modulul TEL si din cate stiu pe ecranul casului afisa ceva de la tel ca de exemplu agenda sau alte functii deoarece treceai pe alta functie ca si atunci cand treci pe magazia cd.....
asa ca iati gandul de la acel buton ca te invarti in cerc cum se zice...
si credema ca am facut cateva modificari la rover ca sa stiu despre ce vrb....
intra pe forumul rover-mg.ro si poate ai sa mai primesti mai multe raspunsuri in legatura cu acel buton TEL.

Last edited by marian170386; 09-02-12 at 13:29.
marian170386 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-12, 23:20   #3960
marckuss303

Stage 3
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 124
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Mari ...dak vrei neaparat tel in masina poti face si altfel si ieftin ! i-ti cumperi un modulator fm cu usb si cititor de card , conectezi telefonul prin cablu de date la acesta , i-ti pui muzica pe card si totul e ok ,,,, !ai si muzica si telefon !
marckuss303 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -