Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 15-04-10, 17:14   #1711
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
da, intr adevar e o problema cu "clemele" alea din plastic (vezi poza) care ajung sa se rupa din cauza neglijarii operatiunilor de gresare a ialelor.
Se pare ca am rupt si eu o prostie din aia. Usa in dreapta spate nu se mai deschide decat din interior. Din ce material e ? Are vreun cod pe ea gen "PA66" sau similar ?
Trebuie sa m-apuc sa le gresez pe toate. Scap fara sa demontez catalizatorul, bujiile si bratele de la roti ?
__________________
Mecanicul nu poate sfida logica si legile fizicii decat daca asa vrea el.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 16-04-10, 01:47   #1712
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Se pare ca am rupt si eu o prostie din aia. Usa in dreapta spate nu se mai deschide decat din interior. Din ce material e ? Are vreun cod pe ea gen "PA66" sau similar ?
Trebuie sa m-apuc sa le gresez pe toate. Scap fara sa demontez catalizatorul, bujiile si bratele de la roti ?
piesa e din plastic si are inscriptionat pe ea codul UR302310.
exista un singur tip pentru stanga/dreapta fata/spate. diferenta e directia din care se introduce tija
pentru a demonta mecanismul care prinde usa de cuiul de pe caroserie e nevoie de o cheie Torx si o surubelnita in cruce
se da jos fata usii si izolatia apoi se desfac cele 3 suruburi Torx si se deconecteaza mufa de la inchiderea centralizata
iar pentru inlocuirea piesei din plastic se demonteaza mecanismul corespunzator manerului exterior al usii, pe care este montata piesa

exista o siguranta care trebuie trasa cu unghia degetului-fiind pozitionata intr un spatiu foarte limitat-in interiorul usii si asigura piesa cromata din exterior pe care se pozitioneaza degetul mare la deschiderea usii (in imagine)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	rover 75 latch.JPG
Views:	109
Size:	31.7 KB
ID:	1422942   Click image for larger version

Name:	Picture_039.jpg
Views:	110
Size:	408.2 KB
ID:	1422943   Click image for larger version

Name:	Picture_037.jpg
Views:	85
Size:	685.8 KB
ID:	1422944  

__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app

Last edited by player1; 16-04-10 at 01:53.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 16-04-10, 09:55   #1713
DAVID ANDREI

Stage 1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 11
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

sal am o problema stie cineva sa mi zica exact modelul de bmw de la care se potriveste pompa de ambreaj de la pedala pe rover 75 af 2000 motor 2.0 cdt motorina
DAVID ANDREI is offline   Reply With Quote
Old 16-04-10, 16:04   #1714
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
piesa e din plastic si are ...
Ala e codul de produs, dar dupa cum arata e probabil poliamida. O sa caut un material inlocuitor, poate o rasina armata.
Se pare ca trebuie sa-mi fac timp intr-o zi, daca tot desfac macar sa fac o revizie la toate patru.
Mare multamita de raspuns!
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 13:31   #1715
belcea bogdan

Stage 1
 
belcea bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 18
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

am si eu o intrebare.sunt acele rovere 75 care au oglinzile nichelate sau cromate.vin direct cu toata oglinda sau sunt doar capace?si daca da cat costa si cine ma ajuta si pe mine sa intru in posesia a doua astfel de bijuterii
belcea bogdan is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 17:28   #1716
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by belcea bogdan View Post
am si eu o intrebare.sunt acele rovere 75 care au oglinzile nichelate sau cromate.vin direct cu toata oglinda sau sunt doar capace?si daca da cat costa si cine ma ajuta si pe mine sa intru in posesia a doua astfel de bijuterii
da, sunt doar capacele si costa in jur de 40 de lire amadoua pe ebay
cel mai simplu e sa le cumperi din tara de la dezmembrari. preturile difera in functie de vanzator.
unii nu le vand decat cu tot cu oglinda si restul mecanismului deci pretul poate fi mai mare
suna la cat mai multi si alege oferta cea ma buna
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	!BqrRWogBGk~$(KGrHqYH-EIEu,VLdC,SBLwfUVhltg~~_12.JPG
Views:	67
Size:	20.4 KB
ID:	1425266  

Last edited by player1; 17-04-10 at 17:43.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 17:55   #1717
belcea bogdan

Stage 1
 
belcea bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 18
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

si nu are nimeni pe forumu asta 2 capace de vanzare? o sa dau si eu telefoane sa ma interesez ca spatamana asta care vine trebuie sa imi aduca cineva o grila si sa vedem poate are si capacele alea.sunt greu de montat?
belcea bogdan is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 18:05   #1718
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by belcea bogdan View Post
si nu are nimeni pe forumu asta 2 capace de vanzare? o sa dau si eu telefoane sa ma interesez ca spatamana asta care vine trebuie sa imi aduca cineva o grila si sa vedem poate are si capacele alea.sunt greu de montat?
intra aici pe forum pe Rover mg -> anunturi auto si gasesti acolo topicuri cu dezmembrari rover 75 .posteaza acolo. s ar putea sa aiba cineva. aici pe topicul asta mai putin probabil. nu se monteaza greu
player1 is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 18:13   #1719
belcea bogdan

Stage 1
 
belcea bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 18
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

tocmai ce am postat
belcea bogdan is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 18:18   #1720
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by belcea bogdan View Post
tocmai ce am postat
am vazut ca ai postat. vezi ca mai sunt anunturi cu dezmembrari si pe paginile celelalte.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 18:34   #1721
belcea bogdan

Stage 1
 
belcea bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 18
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

pai unde am vazut si din astea de dezmembrari am postat si acolo.maine o sa ma duc spre il...si cred ca trec si pe la parcul ala de dezmembrari din stefanesti.vrea cineva sa ma uit de ceva anume?
belcea bogdan is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 18:51   #1722
ioancara

Stage 2
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 65
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Inainte de-al cumpara, scoate-l din carcasa ( ai nevoie de chei Torx ) si curata-l cu Loctite 7039 ( este un spray electrical cleaner ). Atentie ......nu atinge elementele sensibile. Pur si simplu da-i cu spray, monteaza-l inapoi si vezi cum merge..........
Eu asa am facut.

Parerea mea,
ioancara is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 13:10   #1723
nicolae61

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 45
Default

de unde pot procura bascula si bucsi fata la rover 75 tourer ,2001 diesel

si daca se poate,o parola pt carte tehnica,am mai solicitat odata

Last edited by alex MG ZR 160; 21-04-10 at 16:39.
nicolae61 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 14:00   #1724
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by nicolae61 View Post
de unde pot procura bascula si bucsi fata la rover 75 tourer ,2001 diesel
incearca aici http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=r...sacat=0&bkBtn=
__________________
Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida,ci acela care refuza sa piarda.
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 12:29   #1725
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

membrii clubului au un seviciu care le faciliteaza achizitia lor de pe ebay

M.
marcellr is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -