Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 05-02-10, 13:36   #1516
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
revin cu doua rectificari: este vorba de cureaua auxiliara (ancillary belt), cea care angreneaza pompa de apa, alternatorul si pompa de servodirectie nu de distributie, si de rola de ghidaj
corect pentru diesel....dar daca este pe bezen ?

M.

ps player1 daca este poti folosi functia edit ca sa nu mai faci posturi consecutive....
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 13:46   #1517
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
corect pentru diesel....dar daca este pe bezen ?

M.

ps player1 daca este poti folosi functia edit ca sa nu mai faci posturi consecutive....
si motoarele pe benzina au tot in partea dreapta cureaua auxiliara care antreneaza aceleasi role si fulii
player1 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 22:26   #1518
mihalachiv

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 16
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salutari,am revenit cu vesti noi.Am facut tot ce m-ati sfatuit si mare diferenta inafara faptului ca parca trage ceva mai bine nu am vazut si din curiozitate am puso iar pe tester si zice asa: cand are mufa pusa da defect senzor aspiratie iar cand mufa e scoasa maff air flow acum eu o sa ii cumpar debitmetru nou dar intrebarea mea e: Ala de la pierburg sau ceva de genu e bun? ca am gasit de ala si e ceva mai ieftin fata de asta bosch si am vazut ca asta pierburg e putin altfel la forma .Multumesc mult inca odata.Salutari!!!
mihalachiv is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 18:42   #1519
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

pierburg (produs bun) - performante ceva mai scazute fata de omologul bosch
nu prea se simt diferentele la un condus normal
Atentie !!! daca il iei sa fie neaparat cu garantie - daca nu merge bine sa il schimbi sau sa iei banii inapoi

M.
__________________
ROVER MG Club Romania
Club Rover MG Romania - DIAGNOZA ELECTRONICA PENTRU POSESORII DE ROVER MG - CU TESTER ORIGINAL REPREZENTANTA T4 Testbook, si tot ce mai tine de rover/mg... rovermgclubro@gmail.com
Intalnirea Nationala Rover MG Club Romania 2018 - 08, 09, 10 iunie 2018 !!! - data limita inscriere 15 mai 2018 ! – locuri limitate
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 18:54   #1520
mihalachiv

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 16
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

multumesc pentru raspuns o sa cumpar de ala si inca ceva parolele sau parola pentru manualele alea ma poti ajuta?
mihalachiv is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 19:07   #1521
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by mihalachiv View Post
multumesc pentru raspuns o sa cumpar de ala si inca ceva parolele sau parola pentru manualele alea ma poti ajuta?
da-mi pe PM userul de pe forumul clubului si/sau emailul tau


...ai termen sa o pui la punct pana la sfarsitul lui mai sa fi gata la intalnirea nationala

M.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 19:13   #1522
mihalachiv

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 16
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

imi pare rau nush ce e pm dar emailul este mihalachiv@yahoo.com si daca nu o sa vin cu 75-u am un 214 pe benzina care merge brici
mihalachiv is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 20:10   #1523
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by mihalachiv View Post
imi pare rau nush ce e pm dar emailul este mihalachiv@yahoo.com si daca nu o sa vin cu 75-u am un 214 pe benzina care merge brici
e o abreviere comuna, inseamna mesaj personal
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 20:51   #1524
toby75

Stage 3
 
toby75's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 162
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
Daca mai esti interesat iti pot spune eu. Trebuie sa desfaci capitonajul din partea stanga a consolei , are un surub chiar in orificiul pe unde iese caldura, si cel de deasupra pedalelor pentru care iti trebuie o surubelnita in cruce. Apoi o sa dai de matrix heater care are 2 coliere cu 2 suruburi care se desfac usor, mai greu e cand le prinzi iar. Dupa ce ai desfacut colierele tragi usor de el afara dar sa nu apuci de tevi. Bafta. Dca nu itelegi ceva anunta-ma.
Mersi ptr explicatii . In ce consta greutatea de a le fixa inapoi? Am auzit ca are niste oringuri ,trebuiesc inlocuite si ele?
toby75 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 09:15   #1525
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

va salut domnilor.
o mica problema am si as dori sa v o impartasesc si voua:
pe cele doua guri de ventilatie din partea stanga vine aer cald iar pe celelalte doua de pe partea pasagerului vine aer dezmortit, asta in conditiile in care unitatea de clima arata 28 de grade celsius pentru ambele parti. la fel se intampla daca se comuta pe ventilatie la picioare:la sofer aer cald, la pasager dezmortit. acuma intrebarea este care o fi buba? astept pareri chiar daca voi fi primit deja un raspuns. multumesc anticipat.
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 10:22   #1526
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Cam aceleasi simptome le am si eu. Eu am avut o problema cu caloriferul de clima-s-a infundat. Eu l-am dat jos dar tot nu am putut sa-l desfund asa bine totusi l-am pus la loc. Daca vrei sa vezi daca circula apa bine prin el desfa capitonajul de deasupra pedalelor si cel de pe partea stanga a consolei(ai de desfacut 5 holsuruburi) dupa care o sa vezi caloriferul de clima si cele 2 tevi:tur si retur, pune mana pe ele si vezi daca amandoua frig, daca numai turul e fierbinte iar returul caldut ai caloriferul infundat. Daca nu este asta si descoperi posteaza sa aflam si noi
__________________
Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida,ci acela care refuza sa piarda.
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 10:33   #1527
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
Cam aceleasi simptome le am si eu. Eu am avut o problema cu caloriferul de clima-s-a infundat. Eu l-am dat jos dar tot nu am putut sa-l desfund asa bine totusi l-am pus la loc. Daca vrei sa vezi daca circula apa bine prin el desfa capitonajul de deasupra pedalelor si cel de pe partea stanga a consolei(ai de desfacut 5 holsuruburi) dupa care o sa vezi caloriferul de clima si cele 2 tevi:tur si retur, pune mana pe ele si vezi daca amandoua frig, daca numai turul e fierbinte iar returul caldut ai caloriferul infundat. Daca nu este asta si descoperi posteaza sa aflam si noi
multumesc de raspuns. S-AR PUTEA sa fie asta cauza. in trecut s a folosit solutie (praf) pentru obturarea unei fisuri de la radiator.se poate ca solutia sa fi obturat mai mult decat trebuia si poate si prin alte locuri. acum este antigel cum scrie la carte.fisura nu mai exista de mult. ma echipez si ma duc sa vad cum se compoata tevile alea de pe tur-retur.revin

Last edited by player1; 08-02-10 at 10:37.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 10:44   #1528
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
multumesc de raspuns. S-AR PUTEA sa fie asta cauza. in trecut s a folosit solutie (praf) pentru obturarea unei fisuri de la radiator.se poate ca solutia sa fi obturat mai mult decat trebuia si poate si prin alte locuri. acum este antigel cum scrie la carte.fisura nu mai exista de mult. ma echipez si ma duc sa vad cum se compoata tevile alea de pe tur-retur.revin
ASTA ESTE pentru ca si eu am folosit praf pentru radiatorul din fata si mi l-a infundat si ala mic. Workaholic mi-a spus dupa ce pusesem praful ca la rover nu se pune asa ceva dar asta este
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 10:51   #1529
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
ASTA ESTE pentru ca si eu am folosit praf pentru radiatorul din fata si mi l-a infundat si ala mic. Workaholic mi-a spus dupa ce pusesem praful ca la rover nu se pune asa ceva dar asta este
stiu situatia. citisem posturile voastre de pe forum la vremea respectiva. la a mea a folosit fostul proprietar
player1 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 10:54   #1530
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
ASTA ESTE pentru ca si eu am folosit praf pentru radiatorul din fata si mi l-a infundat si ala mic. Workaholic mi-a spus dupa ce pusesem praful ca la rover nu se pune asa ceva dar asta este
pana la urma ti ai rezolvat problema? s a desfundat? da caldura?
trebuie dat jos antigelul presupun, nu?
player1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -