Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 03-11-09, 12:14   #1051
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by sergo View Post
Salut...Va rog sa-mi spune-ti ce antigel sa pun la motor..Rover 75,V6,2000 cmc,benzina...Ms ..si sa aveti o zi buna..
http://www.wynns.be/product.aspx?nav...4&p=23495&l=EN

am pus niste pagini din manualul pentru rover 75 cu privire la antigelul care trebuie folosit si o poza cu antigelul care l am folosit eu pentru masina mea (rover 75 diesel). cartea nu zice ca s ar folosi altceva pentru motoarele pe benzina. ai si un link cu pagina firmei care produce respectivul antigel.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	antigel.JPG
Views:	246
Size:	134.9 KB
ID:	1160623   Click image for larger version

Name:	antigel 2.JPG
Views:	171
Size:	53.2 KB
ID:	1160624   Click image for larger version

Name:	antigel 3.JPG
Views:	339
Size:	120.3 KB
ID:	1160625  

player1 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 12:17   #1052
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Aur3l4you View Post
Pretul este 2350euro usor negociabil. Vizioneaza pozele
multumesc pentru bunavointa de a posta pozele. masina arata foarte bine si interior si exterior. in cazul in care cineva e interesat are numarul, pretul si pozele la un loc. anuntul e mai eficient asa.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 09:42   #1053
sergo

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 128
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
http://www.wynns.be/product.aspx?nav...4&p=23495&l=EN

am pus niste pagini din manualul pentru rover 75 cu privire la antigelul care trebuie folosit si o poza cu antigelul care l am folosit eu pentru masina mea (rover 75 diesel). cartea nu zice ca s ar folosi altceva pentru motoarele pe benzina. ai si un link cu pagina firmei care produce respectivul antigel.
Multumesc..Sa ai o zi cit ma buna...
sergo is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 09:48   #1054
THE BLACK DREAM

Stage 3
 
THE BLACK DREAM's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 120
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by gotti View Post
Hello
Pentru posesorii de Rover 75
Va rog raspundeti-mi si mie la niste intrebari
1) cum sunt ele ca masini?
2) se gasesc piese?
3) sunt scumpe?
4) este fiabila masina
5) cum se conporta la gropi
6) cum se revand

Va multumesc mult si astept raspunsurile voastre
1)Foarte bune
2)Da-Nu
3)Nu
4)Foarte fiabila
5)Bine
6).....
THE BLACK DREAM is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 08:14   #1055
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salutare tuturor! revin si eu cu o problema cam friguroasa.....de doua zile nu mai am caldura in masina. masina mea este un rover 75 2,5 v6 vreau sa stiu daca ar putea fi ceva electric. mentionez ca de curand am introdus in instalatia de racire motor o substanta de infundat radiatorul pentru ca imi picura intr-o parte. acum nu imi mai picura dar nu mai am caldura poate fi din cauza asta? se poate infunda ceva la clima? ce ar trebui sa verific? multumesc anticipat!
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 08:25   #1056
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Cred ca sigur de la asta...daca fenomenul a aparut imediat dupa ce ai folosit substanta......
Tu ai clima ? sau aer condtionat.....

Am sa ma uit pe schema de la aer/clima sa vedem daca are ceva care se poate infunda usor....
Daca ai clima vezi sa nu fie butonul de AUTO apasat ca nu baga din prima cald
Poti verifica usor daca nu se incalzesc furtunele care intra in radiatorul de la aer.....pui mana pe ele.....daca ai webasto si alea trebuie sa fie calde.....
Daca dai pe undeva de ele reci inseamna ca pe acolo este problema....daca este pe benzina motorul vezi sa nu ai probleme cu termostatul....

Ar trebui sa se rezolve pana pe 21 sa nu faci tzurtzuri pe drum ca sa ne poti onora cu prezenta la intalnire ......era un zvon ... ...real zvonul ?

M.
__________________
ROVER MG Club Romania
Club Rover MG Romania - DIAGNOZA ELECTRONICA PENTRU POSESORII DE ROVER MG - CU TESTER ORIGINAL REPREZENTANTA T4 Testbook, si tot ce mai tine de rover/mg... rovermgclubro@gmail.com
Intalnirea Nationala Rover MG Club Romania 2018 - 08, 09, 10 iunie 2018 !!! - data limita inscriere 15 mai 2018 ! – locuri limitate
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 08:26   #1057
BanditBora

Stage 3
 
BanditBora's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 85
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
salutare tuturor! revin si eu cu o problema cam friguroasa.....de doua zile nu mai am caldura in masina. masina mea este un rover 75 2,5 v6 vreau sa stiu daca ar putea fi ceva electric. mentionez ca de curand am introdus in instalatia de racire motor o substanta de infundat radiatorul pentru ca imi picura intr-o parte. acum nu imi mai picura dar nu mai am caldura poate fi din cauza asta? se poate infunda ceva la clima? ce ar trebui sa verific? multumesc anticipat!
Salutare,

Cel mai probabil e din cauza substantei de infundat. A astupat ceva pe undeva si nu mai trece apa. Ai verificat nivelul apei din instalatie? De obicei daca nu-ti mai da caldura e posibil sa fie scazut nivelul apei/antigelului din instalatie, sau e ceva infundat pe undeva.

Deasemenea pot fi de vina si senzorii de clima din bord, dar de obicei cand ei se duc iti mai da cate o urma de caldura in masina. Sfatul meu este sa verifici intai instalatia de apa sa nu ai vre-un dop pe undeva.

Bafta si sa ne spui si noua cum ai rezolvat problema.

L.E.: Marcellr, ai fost mai rapid ca mine.
BanditBora is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 08:30   #1058
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile



Stima,
M
PS. Ne intrecem la un pahar de vorba la intalnire.....
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 09:29   #1059
BanditBora

Stage 3
 
BanditBora's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 85
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Asa intentionez Azi ar trebui sa iau masina din service si sper sa nu mai am probleme cu ea.
BanditBora is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 09:33   #1060
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post


Stima,
M
PS. Ne intrecem la un pahar de vorba la intalnire.....
Da marcellr am clima.masina este pe benzina dar termostatul nu cred ca este pentru ca l-am schimbat de vreo 3 luni. cum am fost la masina am incins-o bine si am pus mana pe furtune. cele groase de la radiator sunt fierbinti,la fel si radiatorul dar sunt unele mai subtiri care nu se incalzesc...
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 09:59   #1061
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

eventual sa incerci o aerisire poate isi da drumul....
cu termostatul este de avut grija ...au mai fost cazuri in care sa schimbat si dupa 2 luni nu a mai mers...
M.

din pacate sunt la servici si nu am acces deocamdata la documentatia de rover...o sa o dau jos de la noi de pe site
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 10:08   #1062
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
eventual sa incerci o aerisire poate isi da drumul....
cu termostatul este de avut grija ...au mai fost cazuri in care sa schimbat si dupa 2 luni nu a mai mers...
M.

din pacate sunt la servici si nu am acces deocamdata la documentatia de rover...o sa o dau jos de la noi de pe site
o sa incerc o aerisire iar daca gasesti schema de la clima te rog trimite-o si mie. thank's
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 10:18   #1063
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
eventual sa incerci o aerisire poate isi da drumul....
cu termostatul este de avut grija ...au mai fost cazuri in care sa schimbat si dupa 2 luni nu a mai mers...
M.

din pacate sunt la servici si nu am acces deocamdata la documentatia de rover...o sa o dau jos de la noi de pe site
cum pot face rost de parola pentru manualele de pe celalalt site la care faci trimitere?
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 10:27   #1064
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
cum pot face rost de parola pentru manualele de pe celalalt site la care faci trimitere?
AI PM.

M.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 11:26   #1065
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
Da marcellr am clima.masina este pe benzina dar termostatul nu cred ca este pentru ca l-am schimbat de vreo 3 luni. cum am fost la masina am incins-o bine si am pus mana pe furtune. cele groase de la radiator sunt fierbinti,la fel si radiatorul dar sunt unele mai subtiri care nu se incalzesc...

Substantele pentru infundat porii NU se folosesc la Rover, la nici un model. Pacat ca ai aflat abia acum.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -